Diskuze k článku


 • Dolmen • 18. února 2019

  Autor správně připomíná, že za vším je slovo. Na počátku všeho bylo Slovo, a Slovo bude zřejmě i na konci. Slovo správně použité dokáže divy. Dnes jsou velmi nadužívaná slova demokracie a svoboda. Je to chytré od těch, kteří s těmito slovy manipulují a oblbují dav. V minulém režimu se totiž tahle slova moc nepoužívala, spíše naprosto sporadicky a běžný člověk má tudíž pocit, že tenkrát neměl žádnou svobodu a nebyla žádná demokracie. Přitom pocity má zcela opačné – zjišťuje, že osobní svobody má méně a méně že stát ho stále více tlačí do kouta…, ale kupodivu to nádherně barevné slovo svoboda má na něj ohromný vliv – tu mu přece zařídí ti skvělí politici, kteří tímhle slovem tak bravurně šermují – a vůbec to slovo nespojuje s postupnou ztrátou své osobní individuální svobody. Stejně tak se to má se slovem demokracie. Běžný člověk si uvědomuje, že vliv na společenské dění má stále menší a menší a to nádherně barevné slovo demokracie se mu smrsklo na házení hlasů do urny pro ty, kteří se spolu domluvili, že mu ukáží, jak vypadá taková demokracie. Ale pořád věří, že tahle demokracie, to je ono…, vždyť si přece může vybrat mezi tím za osmnáct a tím za dvacet bez dvou. Kdy to měl? A to už vůbec nezmiňuji dokonalé slovní spojení – lidská práva. To je teprve klacek na lidi. Copak může mít někdo něco proti lidským právům? No řekněte sami, může? A jestli se takový najde, sám se vyčlenil ze slušné společnosti, bude označen a určen k odstřelu. A otázka na konec. Povšiml si vůbec někdo, že se z veřejného prostoru téměř úplně vytratilo slovo spravedlnost?

 • Botičky od Diora • 19. února 2019

  „Násilí a hrozba násilím jsou také hlavní pákou vztahů mezi národy a státy a suverenitu jim vždy zaručí jenom silná armáda….“
  Zatímco sankce proti Rusku a dalším neposlušným zemím jsou do světa vytrubovány s náležitou pompou, sankce proti „spojencům“ jsou baleny do nejrůznějších hávů jako např. „dieselgate“, žaloba proti Deutsche Bank a Paribas, různá cla „napravující nespravedlnost“ vůči usa atd.
  usa jsou odporné monstrum, které okrádá celý svět a politické loutky tzv. spojenců jim za to děkují se slzami v očích. Je zajímavé, že naše korporátní media používají slova „spojenci“ velice často, přestože v případě Československa díky Mnichovské dohodě má toto slovo hanlivý charakter.
  Slovo „spravedlnost“ je tabu.

 • idiotronic • 19. února 2019

  K tomu překrucování významu slov: Před 50 léty optiskl časopis Dikobraz v rubrice Dotazovna- odpovědna následující dotaz:
  ,,Kdybyste se stala ministryní pro mužské otázky, jaké by bylo vaše první nařízení?“

  Odpověď: ,,Odebrala bych ženám rovnoprávnost a dala ji mužům“