Státní zaměstnanci a učitelé dostanou přidáno již od listopadu

Koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyslyšela doporučení odborů a zvýší platy všech státních zaměstnanců a učitelů o 3,5 procenta už od listopadu, tedy nikoli až od příštího roku, jak se původně předpokládalo. Více peněz dostanou od ledna i policisté, hasiči a další ozbrojené složky včetně pracovníků ve vězeňství. U nich vláda počítá s pětiprocentním navýšením prostředků na platy. Po dnešním jednání vlády, která schválila návrh rozpočtu na příští rok, to novinářům řekli ministři.

Platy učitelů stejně jako ostatních státních zaměstnanců se zvýší již od listopadu, nikoliv až od ledna příštího roku. Vláda do rozpočtu ministerstva školství na tyto účely přidala 465 milionů korun. Zvýšení se tak promítne přímo do tarifů, které porostou zkušenějším pedagogům.

„Chceme, aby to navázalo i na kariérní řád, aby ti učitelé, kteří zůstanou ve školství, měli větší plat, než měli v minulosti. U těch déle sloužících učitelů to může být až 1000 korun na plat,“ řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Jednoznačně to vítám, je to pro české školství krok vpřed,“ doplnil ho předseda školských odborů František Dobšík.

V příštím roce půjdou na navýšení platů učitelů celkem dvě miliardy korun. Další půlmiliardové náklady si vyžádá zvýšení platů nepedagogických pracovníků průměrně o 500 korun.

Kapitola ministerstva školství si tak ve srovnání s letoškem v roce 2015 polepší o 4,2 miliardy korun.

„Pokud jde o zaměstnance Vězeňské služby, tak tam musíme propočítat ještě stupně, v rámci kterých se bude narovnávat stav. Musíme spočítat, jaké prostředky vynaložíme,“ uvedla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Zdroj: Esondy

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
r.m.
r.m.
26. 9. 2014 10:03

Možná by bylo vhodné si nyní pustit zase záznam rozhovoru Václava Havla s redaktorkou Skarlandtovou v tehdejší, ještě československé televizi. Připamatovat si, co sliboval, co popíral a před kým a čím varoval. Snad i on tenkrát věřil tomu, co říkal, že chce jen nápravu věcí veřejných. Také by nebylo od věci připomenout vystoupení a sliby ostatních nových poslanců, ministrů, představitelů politické scény. Jsem zvědavý, zda českou televizi napadne, aby v rozumném čase záznamy těchto vystoupení uvedla. Vhodný název by možná byl „Tak jsme slibovali“. Oživit lze tento pořad tabulkami o rozplývání státního majetku včetně zlaté rezervy ČNB, a ke komu… Číst vice »


Nejnovější příspěvky