Diskuze k článku


 • ismah • 15. března 2018

  Vesmír vznikne díky fyzikálním zákonům. A díky čemu vzniknou fyzikální zákony?

 • Bety • 15. března 2018

  Mně připadá důležitější to jeho „BUĎTE ZVĚDAVÍ“! Ať už je to s vesmírem jak chce, bez zvědavosti a touhy po poznání pořád budeme čumět jen na ty vlastní nohy, zatím co nás budou ostatní a třeba i ten vesmír kopat do zadku.

 • racek • 15. března 2018

  Prožil velký život plný utrpení a radostí z objevování neznámého současně. S nemocí bojoval jako hrdina. Nobelovky se ovšem nedočkal.Proč, to posoudit nemohu.

 • fajt • 16. března 2018

  https://www.novinky.cz/veda-skoly/466342-rok-ve-vesmiru-promenil-astronautovu-dna.html – tak to hodně potěší, člověk při dnešním nastavení v podstatě nemůže opustit zdejší planetu, tedy může, ale přitom dost nehezky chcípne, v tom horším případě se z něj stane obludný mutant a nebo hmota, která se po čase dobrovolně rozloží na atomy – tedy žádná masívní kolonizace planet nebude ( i ten Mars s Měsícem budou sebevražednou misí), kontinuum času homo opice už nepřekoná ( kvantově se nikam neposune) a Albert lidské fyzice vystavil elegantní stopku a nechal následné generace utápět v chamtivé účelovosti ( za to mu obrovský dík ). ..)

 • PPK • 17. března 2018

  ismah napsal

  Vesmír vznikne díky fyzikálním zákonům. A díky čemu vzniknou fyzikální zákony?

  Nehodnotím příčinu ani důvod, který vedl Vás (i Hawkinga, pokud to přesně takto vyslovil) k výroku – cituji Vás:
  „Vesmír vznikne díky fyzikálním zákonům. A díky čemu vzniknou fyzikální zákony?“ (konec citátu)

  Vidím to ale jako úmyslně nelogický výrok. Protože však pro slovní klamy a pro nelogické závěry má slovník výraz, zvaný demagogie, tak budu raději předpokládat, že ta myšlenka nebyla takto zformulována záměrně. A proč si myslím, že jste napsal velmi nelogický výrok? Protože se domnívám, že jste použil stejně nesprávný myšlenkový postup, jako kdybyste například napsal:
  „Naše kuchařka vznikne díky svým užasným receptům (mj. např. i na její speciální svíčkovou) … A díky čemu vzniknou i její další úžasné kuchařské nápady (které ještě možná vymyslí)?“

  Co lze tedy fyzikálně konstatovat? Podle mého názoru nic víc, než přibližně toto:
  Vesmír je pořádně HMOTNÝ FYZIKÁLNÍ ÚTVAR. Fyzikální zákon není nic víc, než slovy vyjádřený DEFINIČNÍ POZNATEK o tom, jak nějaký jev v oboru fyziky FUNGUJE, přičemž to je jev prokazatelný libovolně zopakovatelným experimentem, končícím stejným výsledkem, pokud jsou dodrženy stejné podmínky uskutečnění toho experimentu.
  Nebylo by proto poctivější, abyste raději napsal „Jak vznikl vesmír, to sice nevím, ale nevadí mi, že to nevím.“?

  To Racek: Pokud se nemýlím, tak žádná z teorií Stephena Hawkinga nikdy nebyla prakticky prokázána žádným opakovaným experimentem či technologicky vyrobitelným produktem. A právě tohle je nutnou (a dosud celkem dodržovanou) podmínkou pro udělení Nobelovy ceny.

  To Stan: Ano, máte pravdu, je nutné a poučné vědět, pamatovat si a připomínat, jak Hawkingovy politické názory byly elitami světa vždy pečlivě ignorovány. Autorita vědce Hawkinga jim politicky vyhovovala, ale autorita člověka Hawkinga už vůbec ne.

 • ismah • 20. března 2018

  PPK: Větu „Vesmír vznikne díky fyzikálním zákonům. A díky čemu vzniknou fyzikální zákony?“ jsem napsal úmyslně, jako reakci na text Hawkinga, který se mně právě zdá nelogický. Díky úžasnému receptu vznikne úžasné jídlo. A autorem je kuchařka. Je počátek stejný jako to, co následuje?

 • Aleš • 20. března 2018

  PPK: Připomíná mi to nedávno zesnulého pana profesora Dolečka. V médiích ho zmínili jako skvělého lékaře. To bylo také pro ně politicky přijatelné. Ale jeho druhá část života byla neméně významná. Bojovník za pravdu, angažovaný občan, spisovatel, historik, velký přítel Srbů a jihoslovanů, protiválečný aktivista, výrazný kritik NATO, OSN, mezinárodního soudního tribunálu v Haagu, odvážný muž. A na to média uplatnila svoji klasickou cenzuru mlčením.