Svět ruskýma očima 287

 

Írán: překonání západních sankcí a spolupráce s Ruskem

Alexej Balijev

5. Únor 2015

Koncem ledna bylo v Moskvě zorganizováno fórum RosIranNěftěchim-2015. Fóra se účastnili zástupci důležitých složek Íránu a Ruska a byly na něm probírány možnosti spolupráce Íránu a Ruska v období sankcí Západu proti petrochemickým odvětvím obou zemí. To, co se podařilo mezi oběma státy dojednat v roce 2014, dává možnost rozšířit i obchodně hospodářskou spolupráci. Dlouhodobé sankce proti Íránu jej posunuly k rychlému rozvoji výrobních odvětví, energetiky a dopravní sítě. Tím, že byla industrializována národní ekonomika, dosáhl Írán maximálního snížení dovozu.

Zásluhou zapojení státu do íránské ekonomiky přicházejí velké prostředky do celkové restrukturalizace těžby surovin. K zahraničním investorům a exportérům je uplatňovaná rozumná politika. Správná politika je i vůči těm, kteří si osvojili způsob, jak obcházet západní sankce. Země je v dlouhodobém období sníženého zdaňování společných podniků i zahraničních investic, jsou dobré podmínky k vývozu zisků zahraničními investory, a podobně.

Například za posledních deset let stoupla v Íránu výroba na dvojnásobek a vývoz prakticky na čtyřnásobek, přičemž se dovoz příslušných technologií a výrobků z USA, Kanady, Japonska a EU za tutéž dobu snížil o 75 %. V létech 2015 až 2017 má být v Íránu vybudováno nejméně 17 nových objektů petrochemie, s určením výrobků pro domácí trh i na vývoz.

V těchto deseti letech se energetický výkon zdvojnásobil a železniční síť se prodloužila o 50 procent. Rovněž se zvýšila propustnost íránských přístavů. Jednoduše řečeno – stát umí hospodařit. Ruský ekonom Katasonov prohlásil: „Írán … je svého druhu učebnicovým příkladem dokládajícím ostatním zemím, že je možno se sankcím Západu vyhnout.“ Írán v tom má už třicetiletou zkušenost.

Írán potřebuje do své petrochemie zavést ruské investice a technologie a přiblíží se v tomto oboru mezi světové špičky. Dostává se do postavení, kdy svou výrobou převyšuje vlastní potřeby. Zvyšuje se vývoz, včetně vývozu do Ruska. Spolupráce s Ruskem se nyní rozšiřuje a lze očekávat i kooperaci v petrochemii.

Počátkem roku 2000 dováželo petrochemické produkty z Íránu 5 ruských firem, dnes jich je 15 a dovážejí přes dvacet položek. Dodávky do hlavní části Ruska netrvají déle než 8 dní. Vzhledem k tomu, že po této íránské produkci poptávka roste, plánuje se vybudovat pro ni skladiště v přístavech Astrachaň a Machačkala.

Obě země se v obchodech s petrochemií hodlají přesměrovat na platby v národních měnách, v čínských jüanech, případně v jiných měnách. Tím také předejdou navyšování cen při používání dolaru a také podstatně zrychlí platby. Z jednoho až dvou týdnů, na jeden až dva dny. Proto je podle specialistů z Národní petrochemické společnosti Íránu plánováno provádět platby prostřednictvím rusko-íránských národních měnových akreditivů.

Íránci i Turci nepokrytě hovoří o tom, že by rádi vybudovali s RF a také s celou Eurasijskou unií zónu volného obchodu. Podle hodnocení znalců by vytvoření takové zóny dovolilo zvýšit objem rusko – íránského obchodu nejméně na dvojnásobek a rozšířit sortiment minimálně dvaapůlkrát při porovnání s léty 2013 až 2014. K tomu je třeba připočítat hodnotu současných i případných příštích rusko-íránských hospodářských projektů, která přesahuje 100 miliard USD, jejichž realizace pak umožní doplňovat roční rozpočty každého z obou států nejméně o 1,5 miliardy USD.

Převzato z Fondsk.ru

***

Kanadská média: Washingtonský blázinec ovládají cvoci

28. Leden 2015

V Global Research se objevil článek o tom, že USA vedou skutečnou válku proti lidstvu. Vláda této země je tlupa bláznů, kteří se neštítí používat takové metody, za které by se i diktátoři styděli. Washington je rozhodnut rozšiřovat hranice amerického impéria dotud, dokud nedosáhne absolutního panství nad světem. Kvůli tomu je ochoten riskovat i jadernou válku s Ruskem.

To uvádí autor v Global Research. Dále: Americký prezident chce přimět Kongres k souhlasu s neomezenou válkou v celém světě pod záminkou boje s Islámským státem. Už od prvního dne své funkce vyhlásil válku všemu lidstvu. Takto nejedná žádný jiný stát na světě.

Na příkaz Washingtonu konají ukrajinští vojáci v Donbase společná tzv. americko-ukrajinská cvičení, která mohou být přípravou k regulérnímu válečnému útoku.

Ohledně Sýrie autor píše: „Zároveň se desítky amerických vojenských instruktorů připravují k odsunu do Sýrie. Mají vycvičit bojovníky tzv. umírněné opozice.“ Americký prezident bojuje podle autora v Sýrii rukama svých loutek, jako je radikální skupina Islámský stát. Agenti CIA a instruktoři ze speciálních oddílů je učí umění, jak lidem stínat hlavy a podobně. Američtí špioni fungují ve 150 zemích světa, kryti zastupitelskými úřady USA a ještě dalšími jinými složkami.

V TomDispatch.com je uvedeno, že za poslední 3 roky americké speciální síly zorganizovaly své operace ve více než 150 zemích. Jejich činnost nikdo nekontroluje a v tisku se o ní nehovoří. Cestou státních převratů, vražd, nebo přímo ozbrojenou intervencí destabilizují země, které se pokoušejí o nezávislou politiku.

Krutými prostředky vedou válku proti lidstvu i za použití zbraní hromadného ničení – chemických, biologických i radiačních. Dalšími způsoby jejich války jsou dezinformace. Pomocí nich zasahují i proti TV kanálu RT. Po celém světě jsou vedeny propagandistické agentury jako je Hlas Ameriky, Svoboda a další. Barack Obama slouží jen zájmům boháčů, nikoliv obyčejných lidí. Bush jr. začal měnit Ameriku na policejní stát, Obama to dovršil. Spojené státy se před ničím nezastaví a pro své světové panování jsou ochotny jít i do jaderné války s Ruskem. Nárokují si intenzívnější bojové akce v Sýrii, odstranění Asada a tvrdší postoj k Rusku. Chtějí zasadit preventivní úder Íránu.

Jestliže blázinec řídí blázni, může dojít k čemukoliv nejstrašnějšímu. Tím by byl válečný konflikt s Ruskem nebo s Íránem. Autor svůj článek uzavírá: „Pokud zahraniční politický směr určuje tlupa bláznů, nemůže nikdo předem vědět, čím to skončí.“

Převzato z RT.com

***

 

Šedé eminence ukrajinské armády vyvěšují bílý prapor

Jurij Nosovskij

7. Únor 2015

Na Ukrajině vznikla nová politická pleticha. Dva vlivní jestřábi vystoupili v jednu dobu s prohlášením, že si přejí uzavřít mír. Jedná se o poslance Nejvyšší rady Viktora Balogu a náměstka dněpropetrovského gubernátora Kolomojského Gennadije Korbana. Korban byl ostražitější a neurčitý, Baloga mluvil přímo.

Korban, pravá ruka Kolomojského, opatrně prohlašoval, že „je třeba se domlouvat“. Souhlasil i s jednáním s nenáviděným Zacharčenkem, hlavou DLR.

Radikální Baloga není jen poslanec, ale je také neformální šéf Zakarpatské oblasti. Za Juščenka byl vedoucím prezidentské kanceláře a v roce 2007 podnítil přeorientování Nejvyšší rady. Balogův názor je, že dlouhodobá válka oslabí stát, zničí hospodářství a každého Ukrajince ochudí. Pokud však je k tomu lid připraven, bojujme. Pokud ne, dohodněme se na referendu. Okupovaná území nepůsobí jako součást Ukrajiny. Ve strategickém plánu však může být stát zachován, může být upevněna ekonomika, soustředěny síly a provedeny reformy.

„Uvědomělí patrioté“ hlasují nohama.

Názor lidí je už dávno známý. Dokonce nejvíce proameričtí sociologové uznávají, že přibližně dvě třetiny Ukrajinců jsou jednoznačně pro mír. Jiná věc je, že tento mír chápou jako konečné vítězství nad „prokletými separatisty“. Při podzimních výzkumech jen několik procent obyvatel centrální a západní Ukrajiny bylo svolných s vyhlášením nezávislého Novoruska. V Galicii pak schvaluje válku až do vítězného konce přes polovina obyvatel.

Vycvičení vojáci ze západních regionů opouštějí Ukrajinu po celých vesnicích a z větší části utíkají do nenáviděné „moskalštiny“, neboť bratrské Polsko je odmítá. V Oděské Oblasti vyslance vojenských komisařů vesničané jednoduše mlátí, bez ohledu na jejich ozbrojenou ochranku a potom před jejich očima pálí obsílky. Plán čtvrté vlny mobilizace se podle ukrajinského ministerstva obrany podařilo splnit jen na 20 procent. Namísto 50 tisíc jen 10 tisíc. V Debalcevském kotli by mohlo být v brzké době obklíčeno 5 až 6 tisíc „karatelů“. Krom toho jich už mnoho tisíc padlo.

Mezi tím vedení DNR a LNR oznámilo zahájení dobrovolné mobilizace do armády Novoruska, má se jednat až o 100 tisíc mužů. Na rozdíl od pod hrozbou arestu násilně nahnaných Ukrajinců mají tito lidé motivaci.

Přestala válka přinášet zisky ukrajinským oligarchům?

Vše to zde uvedené se děje za rychle rostoucí krize a blížícího se defaultu. Jeden den války na Donbase stojí rozpočet Ukrajiny 5 až 10 milionů USD, to je 100 až 200 milionů hřiven. Je to 36 až 72 miliard hřiven za rok, když celý ukrajinský rozpočet je půl bilionu. Krom toho jsou i hromadné nepřímé ztráty – zavřené podniky, o jejichž výrobky není zájem, vysoké náklady na plyn pro průmysl, kolaps obchodu s Ruskem atd.

Samozřejmě, že pro mazané byznysmeny, jako je Kolomojskij, je válka výborný byznys. Jenže aby mohli „střihat ovce“, musí je také obstojně krmit. Oklamané stádo z majdanu začne brzy, když už ne umírat, tedy určitě hladovět. Podle logiky byznysmenů by tedy bylo potřeba neúspěšnou válku na Donbasu urychleně ukončit.

Za mírovými snahami Ukrajiny stojí USA.

Současná Ukrajina není nezávislá, a proto obrat kyjevských nacistů a za nimi stojících oligarchů není jen důsledkem vlastních pragmatických zájmů. Minimálně je za tím povolení z Washingtonu. Jestřábi se přepeřili na holuby. Kdyby tak neučinili, dostali by se do velkých nepříjemností.

Je docela dobře možné, že Spojené státy skutečně odkývaly uvolnění Donbasu ke svobodné plavbě, když se přesvědčily, že jejich ukrajinští patolízalové jej nejsou tak jako tak schopni udržet silou. Platit jim za jejich ubohou námahu desítky miliard dolarů ročně je pro Západ příliš nákladné.

Jak s „nezávislostí“ DNR a LNR? Banderovci vidí příklad v bleskové okupaci Srbské Krajiny Chorvaty, po čtyřletém období jejího jakéhosi míru a jakési nezávislosti. Tím spíše, že upevněný a posílený nacistický režim bude nebezpečný nejen DNR a LNR, ale celému Rusku.

K historickému Novorusku se nehlásil jen Donbas, ale minimálně ještě 8 ukrajinských oblastí s dobrou polovinou obyvatelstva a velkým podílem HDP tehdy ještě jednotné postsovětské republiky. Armáda Novoruska se 100 tisíci muži je také příliš velká pro pouze aktivní obranu před kyjevskými trestními oddíly.

Snad se dost vyjasní po případné Kerryho návštěvě v Moskvě koncem týdne. Jak známo, může Washington se špatně skrývanou radostí pustit své „těžké závaží“ – Ukrajinu – výměnou za například podporu boje proti islámským radikálům z Islámského státu. Ovšem to je jen hypotéza.

Převzato z Pravda.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
9. 2. 2015 16:47

Kanada se už přiznala k pošetilosti dělání křoví v přeletu nad kukaččím hnízdem a upřesnila terminologii. Teď by to ještě chtělo uvážlivý čin. Aspoň v rámci možností.

abx
abx
9. 2. 2015 17:17

neverim na skore ukoncenie bojov medzi kyjevskou sionfasistickou chuntou a novoruskymi opolcencami. chunta najskor potrebuje ziskat oddychovy cas, aby sa mohli lepsie pripravit na dalsiu ofenzivu. geopoliticky zaujem stvat slovanov do bojov medzi sebou je ovela silnejsi, ako profit z akejkolvek mierovej spoluprace. fakt je ten, ze opolcenci momentalne chytili zmiju pod krk a tato sa zacala tvarit, ze je len neskodnou uzovkou, ktora nie je jedovata. s fasistami ani sionistami sa nevyjednava, tych je treba porazit, ci skor dorazit je to spravne slovo…

PPK
PPK
9. 2. 2015 17:48

Ad Írán a Rusko versus USA a EU: Jak zkušenost říká, uzavření hranic, neúměrná cla, obchodní embarga a sankce nezájmu o obchodování od jednoho státu vyvolají u každého toho druhého státu posílení jeho obchodní výměny se zeměmi jinými. Nikdo nežije na planetě sám a není nenahraditelný. Pokud zajímavou produkci nějaký stát nechce prodávat či dovážet, dosavadní obchodní partneři si to vždycky dovezou odjinud. A když už je enormní zájem o cosi obzvlášť technicky pokrokového a embargovaného, diplomaticky se domluví tzv. „zvláštní dovoz“ přes prostředníky, doveze se to tajně a konstrukčně a technologicky se to pak po čase v nějakém výzkumném… Číst vice »

Béda
9. 2. 2015 18:44

http://www.novinky.cz/zahranicni/361210-obama-pokud-selze-diplomacie-dodame-ukrajine-zbrane.html

„Možnost řešení ukrajinské krize vojenskou cestou byla vždy malá, Rusko má mohutnou armádu. Pokud ale diplomacie selže, je dodávka obranných zbraní Kyjevu možná, prohlásil v pondělí americký prezident Barack Obama po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Rozhodnutí ale zatím nepadlo, dodal…“ Zajímalo by mě o jaké obranné zbraně se jedná a proti komu se junta, která doposud stále útočila chystá bránit. Nestačilo by, kdyby přestala útočit na DLR a LLR a usedla za jednací stůl?

orinoko
orinoko
9. 2. 2015 18:58

https://www.youtube.com/watch?v=cxa8e-R6zOk

Ten cikán v pruhovaných boxerkách docílí jenom jedné věci: Konflikt se posune do nitra Haliče ve formě cílených úderů vedených Rusy proti emerickému sajrajtu. Obdoba gruzínských zkušeností v koži soudruha Bušisty je patrně nad síly pruhovaného cikána.

hylahty
hylahty
9. 2. 2015 19:02

To jsou přece mírové zbraně, Béďo. Přece nebudou říkat, že jim budou dodávat zbraně, které budou zabíjet. To by nevyznělo tak mírotvorně. Ještě by si někdo mohl třeba najednou začít myslet, že pan Barák nedostal tu Nobelovu cenu míru oprávněně. Každopádně se tím zase jen víc roztočí ten kolotoč, o jehož točení jde přece až v první řadě. Kolotoč války, zbraní, zbrojařského průmyslu a peněz pro dodávající stranu. Zadarmo se přece ani mírové zbraně nedodávají. Mimochodem, nevíte někdo, jestli tenhle obchod zasílá do CZ? http://www.voentorg.ru/ Chtěl bych mít aspoň nějaký hadry na sebe, až tady budeme muset začít pobíhat po… Číst vice »

hylahty
hylahty
9. 2. 2015 19:06

Moment, tam je to taky samej západní výrobce, jak teď koukám.
Tak jinak, přeformuluju otázku – nemáte někdo tip na ruskej armyshop s ruským zbožím, kde by se dalo objednat a zaslat i do CZ?

hylahty
hylahty
9. 2. 2015 19:09
ducatista
ducatista
9. 2. 2015 19:48

hylahty: třeba tady http://www.kospo.cz/

Magnes
Magnes
9. 2. 2015 20:21

hylahty : Což takhle vyžkoušet čínské e-shopy ? třeba agregátora http://www.aliexpress.com Tam je věcí, ale musí si člověk dobře vybrat…a cenově se to vypaltí (tzv 5 směna), i když na to člověk čeká i 2 měsíce. Mnoho vybavení mám i z tama :-) OT : Všiml jsem za poslední měsíce jednoho trendu : ten kdo nemá zbroják, tak si logicky, pokud se chce „na přežití“ vybavit, tak asi šáhne v našich končinách po vzduchovkách (do max 16 J ) a to domácí Slavie 634. Již skoro nejdou sehnat (ano, někde mají poslední kusy). Údržba „blbuvzdorná“, náhradní díly za babku a… Číst vice »

peter.
9. 2. 2015 20:30
Slobo
Slobo
10. 2. 2015 7:04

namet TauRus . http://cdn1.img22.ria.ru/images/100997/94/1009979432.jpg na Ukrajině korupce a protekce není. Není . . ღ ♥ ❤ ✞ ღ http://s00.yaplakal.com/pics/userpic/9/7/1/av-163179.jpg 10-летняя София, http://www.newsfiber.com/thumb/20150209-069C9291FA340B10-0-0-2871353F-DEC9BA4963C7484E.jpeg дочь украинского премьера Арсения Яценюка, не прошла кастинг на участие в украинской версии вокального шоу «Голос Дети». 9 февраля 2015 http://glavnoe.ua/news/n212616 koment ТаuRus: Na východ země posílá bomby, pod kterými umírají děti Ukrajiny, ale o své dítko se stará s „dojemnou“ něžnosti. Mladší dcerušku Sofii poslal tatíček na soutěž „Golos“, v domnění, že tam utrhne cenu. Jenže se stala nehoda. Porota jí ohodnotila dříve, než se dozvěděla o jejím původu. A tak A tak Jacenjukovi nezbylo nic jiného,… Číst vice »

Starý doktor
10. 2. 2015 12:09

Z tiskovky Obama – Merkelová ТаuRus | 10.02.2015 1. V nejbližší době se na Ukrajinu nebudou dodávat ani útočné, ani obranné zbraně, „ačkoli taková možnost musí být na stole“. 2. Mně osobně, začalo být vše jasné, když německá novinářka, dle mě z podání Merkelové, položila Obamovi předem přípravenou otázku „Kde bude procházet červená linie, po překročení které „obranné zbraně“ budou Ukrajině dodány“? Obama otevřel ústa, potom zavřel a na jeho tváří se odrazilo vše, co mu pověděla Merkelová o svém rozhovoru s Putinym, a co ho nenechala zakecat, otázkou té samé novinářky, aby nemusela na tuto nevyhnutelnou otázku odpovídat sama.… Číst vice »

Starý doktor
10. 2. 2015 12:19

09.02.2015 11:11 Vyjimecne zpravy z Ruskych zdroju February 6, 2015: Týdenní komentář Benjamina Fullforda – mluvčího „Společnosti Bílého Draka“. Nemci zatkli sekretarku Victorie Nulandove, ktera byla navic zamestnankyni Vanguard Corporation, a ktera u sebe mela vice jak miliardu vysoce kvalitnich falesnych dolaru, vytistenych ve Vanguard Corporation. Tato zamestnankyne (clen statniho uradu) a nyni behem vysetrovani “shodila” jak Vanguard Corporatin, tak take dalsi spolecnosti vcetne Nulandove samotne, Mc Caina, Kerryho, Brennana a jine… Vypovidala o tom, jak Vanguard Corporation vytiskla miliardy vysoce kvalitnich falesnych dolaru a platila jimi zoldaky v Syrii, Iraku, Ukrajine, Lybii aj., stejne jako zoldaky z Greystone a… Číst vice »

Starý doktor
10. 2. 2015 12:20

pokr. Kdyz se administrativa US (Obamova kancelar) dozvedela, ze odstrelovaci byli trenovani NATO (Bylo to v Polske TV), a cela operace byla organizovana Vanguard Corporation, CIA a Uradem Statu – Obama dostal skoro infarkt. Ted dokazal, ze je jenom loutka na provazku v nasem divadle, prasivej negr. Skutecne stupidni naciste museli zabit mnoho zen a deti, aby zahnali Putina do kouta a on tak byl prinucen intervenovat valkou. Ale vsichni tito lide ted ukazuji, ze vy jste ucili tyhle prasata strilet, ale nenaucili jste je myslet. A tak, kdyz 18. Kvetna “Ukrajinske” jednotky napadly Slavjansk, 19 agentu FBI a CIA… Číst vice »

Starý doktor
10. 2. 2015 12:21

Taktez dva jini zamestnanci Vanguard Corporation ukradli miliony falesnych dolaru, a predstirali, ze byli uneseni Novoruskymi milicemi a zavrazdeni. Greystone a Vanguard Corporation poslali tedy dalsi zoldaky do Novorosijska, kteri jednoho z nich zabili a druheho privedli zpatky, aby ho po te odvezli do Londyna, do jejich nemocnice, kde ho zabili a rekli, ze umrel en selhani srdce. Jeho zena, ktera je pomerne slavnou osobou nyni poskytla informace dulezitym lidem a vydira Vanguard Corporation…

Sokovana Merkelova a prezident Francois Hollande odjizdeji do Moskvy…

Více zde: http://benjamin-fulford-cz.webnode.cz/blog/

Starý doktor
10. 2. 2015 13:51
zajoch
10. 2. 2015 16:31

Včera a dnes pobýval prez. Putin v Egyptě. Považují se s egyptským prezidentem al-Sisim za přátele. Ten byl před svým zvolením do funkce na konzultaci v Moskvě. První den proto byl věnován setkání a jednání mezi čtyřma očima. V úterý při již oficiální návštěvě spolu projednávali situaci na Blízkém východě a obchodně – ekonomické vazby. Rusko dodává do Egypta energetické suroviny a obilí, jehož je Egypt největším odběratelem, 40 % spotřeby pokrývá ruský dovoz. Rusko zase zvýšilo odběr egyptské zeleniny. Egypt počítá s brzkým uzavřením dohody o zóně volného obchodu se zeměmi Eurasijské hospodářské unie. Rusko navrhuje Egyptu komplexní jadernou… Číst vice »