Svět ruskýma očima 320

 

Zdvořilost k Sýrii

Proč ruské ozbrojené síly vstoupily do SAR

Michail Černov

30. září 2015

Rychlé rozhodnutí

Prezident Asad se obrátil písemně na vedení Ruské federace se žádostí o vojenskou pomoc v boji s IS a na základě toho se prezident Ruska obrátil na Federální shromáždění s žádostí o povolení k akci ruského vojska v zahraničí. To bylo vydáno 30. září tohoto roku. Pro souhlas hlasovalo všech 162 přítomných senátorů. Ihned po hlasování poskytli podrobné komentáře šéf prezidentské administrativy Sergej Ivanov  a mluvčí Rady Federace Valentina Matvijenko. Ivanov oznámil, že se vojenských operací účastní pouze ruské letecko-kosmické síly a že budou časově omezené. Matvijenko uvedla, že letecké útoky USA, Velké Británie, Francie a Austrálie na objekty nebyly účinné, protože nebyly koordinované s pozemními akcemi syrské armády. Ruská strana vytrvale upozorňuje, že její akce v Sýrii, na rozdíl od akcí ruských partnerů, jsou vždy v souladu s mezinárodním právem.

Zahájili

Letecká operace proti pozemním cílům teroristů na území SAR. Sergěj Šojgu informoval své kolegy z CSTO (ODKB), že ruské letectvo zaútočí na vojenskou techniku teroristů, na jejich centra komunikace, dopravní prostředky, sklady zbraní, munice a maziv. Dlouho před zahájením akce byla vytvořena infrastruktura. Vojenské náklady šly do Sýrie od srpna 2015, v září už byly přítomny desítky ruských bojových letadel, vrtulníky, obrněná technika a děla, která zabezpečovala obvod letiště v Latákiji a ruské základny v Tartusu.

Jeden z podstatných infrastrukturních prvků zajišťující ruskou vojenskou misi v SAR není umístěn v Sýrii, ale v Iráku. V Bagdádu je koordinační centrum koalice, která se formuje mezi Ruskem, Irákem, Íránem a Sýrií. Jeho prostřednictvím zřejmě bude probíhat i spolupráce s dalšími hráči, kteří nejsou oficiálně v koalici.

Úspěšný okamžik

Moskva dokázala kromě vojenské a bezchybné právní základny zajistit také pro svou válečnou operaci příznivé mezinárodní okolnosti. Týden před ní proběhlo setkání s Netanjahuem a Erdoganem. S Izraelem se podařilo dohodnout vytvoření situačního střediska, aby se mohlo vyloučit riziko náhodných střetů letectva obou zemí. Je umístěno v jednom z vojenských objektů Izraele. Moskvě se rovněž podařilo dosáhnout pochopení ze strany Turecka. Podle tureckého vojenského odborníka Mete Yarara „nevyvolá účast Ruska v boji s IS v Sýrii negativní reakci Ankary“. Uvádí: „Turecko vstupuje do koalice, která bojuje s IS, navíc je to jeden z nejsilnějších účastníků, nebudou tedy na akce Ruska proti společnému nepříteli žádné záporné reakce turecké vlády. Nyní se rýsují dvě koalice: z jedné strany USA, Turecko a země Blízkého východu, z druhé strany Rusko, Sýrie a Írán. Mají jeden cíl – odpor k IS, proto mezi nimi nemohou být rozpory.“

Podle všeho se podařilo dosáhnout při setkání Putina s Obamou v New Yorku ve věci Sýrie změny postoje Washingtonu. Kerry prohlásil, že USA už netrvají na okamžitém odstoupení prezidenta Asada. Politolog Sobjanin má za to, že změna postoje USA je důsledkem převahy ruského válečného plánování v regionu. Moskva dokázala podle něho v Sýrii rychle shromáždit svou mohutnou leteckou skupinu. Američtí vojáci to včas nezpozorovali, ač je jimi celý region napěchován. Zjistili přibývání ruských sil až dodatečně, kdy se už nezmohli na protiakci.

IS a letectvo

Valentina Matvijenko upozornila, že cíle Ruska v Sýrii jsou naprosto průhledné. Jde o to, aby Sýrie přežila a aby se zabránilo rostoucí humanitární katastrofě. Sobjanin upozornil, že „státní instituce SAR natolik oslabily, že by stát mohl do dvou měsíců padnout“.

Lidské, válečné a finanční zdroje IS rostou natolik rychle, že teroristická skupina už znamená nebezpečí i pro velké státy, Rusko nevyjímaje. Sergěj Ivanov tvrdí, že počet ruských občanů a lidí ze zemí SNS v řadách bojovníků IS je den ode dne vyšší. Část z nich se už vrátila na území RF a bezpochyby se budou vracet i další. Proto je účelné tomu předcházet na vzdálených liniích, a ne až v samotném Rusku. Podle Sobjanina má IS, na rozdíl od jiných teroristických skupin, specifickou schopnost soustředit rychle v potřebném směru velké vojenské zdroje.

Rusko je schopno spolu s partnery z koalice rychle změnit situaci. Masivní podpora syrské armády ze vzduchu znamená prudkou změnu poměru sil ve prospěch Asada. Sobjanin říká: „Syrská armáda má bojového ducha, je věrná politickému vedení země a připravená umírat i vítězit.“ Dosud však nebylo účinné štábní plánování a letecká podpora. To je až nyní.

Převzato z Lenta.ru

***

Čím jsou nebezpečné hybridní války

Ljubov Ljulko, Marija Snytkova

29. září 2015

Na otázky týkající se charakteru válek odpovídá vědecký pracovník University v Oxfordu, politolog Oleg Jurin.

Co to jsou hybridní války? Jaká je vazba mezi barevnou revolucí a hybridní válkou? Je hybridní válka pokračováním barevné revoluce?

Ne tak úplně. Barevné revoluce se považují za součást hybridních válek. Po neúspěšné barevné revoluci může přijít další pokus o to samé. Je potřeba si také uvědomovat politický proces mezi státy a politický proces uvnitř států. Domácí rozpory je nutno přinejmenším zkoumat a pochopit. Zahraniční síla však funguje jinak než domácí, zahraniční zneužívá rozpory uvnitř společnosti.

Dnes nejde o totální jadernou válku. Jsme v době po karibské krizi. Dnes má několik silných států jaderné zbraně. Přitom existující rozpory přerůstají do takových rozměrů, že je nezbytné je řešit. Ale jak? Existují sociální sítě a moderní prostředky masové informovanosti. Hybridní válka není nic nového, byla to už válka mezi Hitlerem a Sovětským svazem. Jednalo se o všechny druhy válek, které byly možné.

Povede situace v Sýrii, na Ukrajině a v Iráku ke třetí světové válce?

V USA, ve Francii a ve Velké Británii nikdo neplánuje horkou válku. Takových konfliktů, jaký je v Sýrii, je po světě několik. Po karibské krizi už žádná světová válka nebude.

Současná hybridní válka musí sázet na pátou kolonu, která svrhne nevyhovující vládu.

I u nás bylo mnoho zrádců. Mnoho občanů Sovětského svazu bojovalo spolu s Hitlerem. Mnohdy se tak prováděla společná politika.

Byla tedy uvnitř Sovětského svazu pátá kolona?

Nesmí se zapomínat, že se před válkou rozkulačovalo.

Jsou objekty Západu v hybridní válce Rusko a Čína?

Zajisté. Rusko se dnes staví na nohy. Existuje Eurasijská unie. Západ je natolik opilý svou silou, že nepovažuje za potřebné uvažovat, s kým by se měl dohodnout. Vždycky to opomíjel. Rusko nikdy nezradilo prezidenta Asada, vždycky mu pomáhalo. U nás se nezformovala pomoc až nyní, byla od počátku. Podstata tkví v intenzitě poskytované pomoci. Ta se z naší strany stále zvyšuje.

Je možné vybudovat v Rusku tak silnou pátou kolonu jako na Ukrajině?

Jak bylo řečeno zpočátku, barevné revoluce a páté kolony vznikají při existenci rozporů. Jestliže nějaké jsou, je potřeba jim porozumět a je potřeba proti nim něco podniknout.

Převzato z Pravda.ru

***

Rusko včleňuje své agenty do IS a ví o jejich plánech

2. října 2015

V posledních dnech vyhlásil Islámský stát válku Rusku. Představitelé Fronty an-Nusra sdělili, že už „potrestali nevěřící Rusy“, když ostřelovali raketami vojenskou základnu Hamim. Tvrdí rovněž, že mudžahedíni několikrát zaútočili na ruskou leteckou základnu systémy Grad. Polní velitel Batirašvili, známý jako al-Šíšání, je připraven vést tisíce radikálů k pomstě Moskvě. Válku Rusku vyhlásila také Armáda islámu, která je v koalici Islámská fronta.

Jak je pro Rusko válka s IS nebezpečná, hodnotí vědecký pracovník Ústavu orientalistiky Ruské akademie věd Vladimir Sotnikov:

Bojovníci se nyní budou Rusům mstít. Rusko se pro ně stane stejným nepřítelem jako USA. Dodal k tomu, že budou využívat veškeré možné prostředky – ostřelování, útoky, braní rukojmí, zajímání vojáků. Rusko je s teroristickými skupinami ve válce a válka je válka. Ač Rusové naplánovali leteckou operaci, jistě počítali i se zabezpečením vojáků a poradců tak, aby se nestali oběťmi msty teroristů. Přesto není možno napadení vyloučit, a to napadení při každé příležitosti. Uvnitř Ruska mohou při proniknutí do země organizovat teroristické akce. Mohou šířit paniku a mstít se všude tam, kde najdou nějakou skulinu. Bohužel, to je nevyhnutelné. V Rusku jsou totiž zakonspirované buňky, které se oživí a vyhlásí RF válku například pod záminkou, že pomáhají islámským bratřím. Přitom islám překrucují. K teroristickým akcím může dojít kdykoliv a kdekoliv, nejen na Kavkaze, ale i v  centrálním Rusku. Rusko se před nimi může chránit odhalováním bojovníků, potenciálních teroristů, využitím agenturních dat a vpašováním svých agentů mezi bojovníky.

K tomu Sotnikov uvedl: „Myslím, že se tím zpravodajské služby už zabývají začleňujíce své agenty do řad teroristických organizací a seznamujíce se s jejich plány i s tím, jak budou tyto plány realizovány a jaká bude organizace teroristických akcí. Určitě je to nejúčinnější způsob, jak předejít činnosti teroristů, a je to jediná varianta boje s terorismem, jak říká náš prezident.“

Převzato z Pravda.ru

***

John McCain navrhl sestřelování ruských letadel

3. října 2015

Senátor vystoupil na americkém TV kanále s „neočekávanou“ myšlenkou – vyzbrojit bojovníky v Sýrii raketami, aby mohli sestřelovat ruská vojenská letadla.

Moderátor Fox News položil otázku, zda by USA měly kvůli ruským útokům na CIA připravené (na al-Kájdu napojené) pozice syrských bojovníků něco podniknout. McCain odpověděl: „Udělal bych to, co jsme dělali v Afghánistánu před mnoha lety – dát těmto chlapcům možnost sestřelovat jejich letadla. Takové prostředky máme.“

McCain si přeje, aby se Amerika podílela na smrti ruských pilotů a na sestřelených letadlech byly americké stopy. Je jisté, že z jeho kolegů v Senátu jej za veřejnou výhrůžku sestřelovat ruská letadla cizíma rukama nikdo odsuzovat nebude.

Jak by se Fox News a další americké sdělovací prostředky zachovaly, kdyby podobně vystoupil ruský senátor s veřejnou výzvou k Rusům, aby pomohli Asadovi sestřelovat v Sýrii americká vojenská letadla?

převzato z Warfiles.ru

***

Americká média: Komunista Barack Obama bere Američanům svobodu

3. října 2015

Barack Obama zavádí v zemi komunismus. Píše to Tedd Wood ve svém článku v The Washington Times. Podle něho správa amerického prezidenta nejen že omezuje svobodu amerických občanů v sovětském stylu, ale dělá vše pro to, aby se oslabil vliv země v zahraničí.

Autor si myslí, že hlavním zlem v Sovětském svazu bylo „potlačení lidské duše“ a snaha o uniformitu lidí a že komunismus je způsob, jak je ovládat. Analogický primát prý má současná liberální politika USA. Obama podle autora nemá Ameriku rád. Směřuje k jadernému ujednání s Íránem, k odvedení vojsk z Blízkého východu, předstírá boj s IS v Iráku a v Sýrii, tím vším směřuje ke zmenšení vlivu Ameriky.

Prezident Bush jr. prý, bez ohledu na všechny jeho chyby, byl principiální. Wood si stěžuje: „Nyní se mezi námi objevili komunisté, marxisté. Snaží se změnit Ameriku, způsob našeho života. Nenávidí jej. Mluvím bohužel o Demokratické straně a všech jejích představitelích. Oni už více nepředstavují Ameriku, kterou jsem znal. Vidí pro zemi jinou budoucnost, pod kontrolou elity, která si bude užívat komunismus, když všichni ostatní se budou podřizovat politicky korektnímu diktátu.“

Novinář tvrdí, že jedním z příznačných rysů sovětského způsobu života byla korupce. Ta za Obamy rozkvetla bujným květem, zasáhla agenturu pro životní prostředí, daňovou a tajnou službu. Jako v komunismu.

Wood vyzývá: „Pomozte mi, moji američtí spoluobčané, dokud není pozdě. Pojďte, zastavíme tyto změny a v roce 2016 zvolíme vůdce, který bude bránit svobodu. Chci vrátit svou zem.“

Převzato z RT.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
5. 10. 2015 15:26

http://www.zvedavec.org/vezkratce/11251/

Dohody TTP bylo dosaženo. Evropská komise vyzývá k iniciaci obchodních jednání se zeměmi TPP.

Irena
5. 10. 2015 18:39

Je třeba poslouchat i číst titulky
http://politikus.ru/v-rossii/59589-kak-putin-vernul-mestorozhdenie-sahalin-2.html
Je to pěkné…

orinoko
orinoko
5. 10. 2015 18:53

Hmm, ani nahodou bych nevidel rusko-turecko-izraelskou relaci tak optimisticky.
Naopak – Rus tem hajzlum, kteri si velmi rozumi /jsou to kluci, co spolu mluvi/ hodne slapl na sesticipe voko. Rekl bych, ze je dokonce poradne kopl do holene.
To je presne komunikacni styl, kteremu ti buzici rozumi.
Vubec cely Zapad potrebuje denne fackovat. Jako ten prosluly panak.
Situace musi byt dost vypjata, kdyz k ruskemu letectvu se pripojila i flotila lodi velmi ruzneho zamereni. Je v plne bojove pohotovosti.

orinoko
orinoko
5. 10. 2015 19:12

Pry spolecnymi nalety Rusko i syrska letadla tezce bodovala u Deir el Zoir … ci jak se to pise. To je vicemene poustni oblast ve smeru k saudskym uterkam, kde syrska armada drzi uzemi vlastne v obkliceni s minimem zasobovacich cest.
Je dobre, kdyz velmi zasadni veci provadeji obe letectva spolu. Doba pokrocila a syrske letectvo nemelo minimalne 4 roky cas , aby mohlo provadet vycvik, jak sestrelit zidovskou nebo kovbojskou chloubu.
Emericky Raptor – sic -nevidet neslyset. To je zajimave letadlo. Stalo majlant … vsude se vsemozne valci … a dinosaura nevidet.

Viky
Viky
5. 10. 2015 19:44

No, Ori, však ono to je lehounce přibarvené na růžovo. Ani turčáni nemají radost, však už se nechali slyšet o porušení vzdušného prostoru Turecka ruskými letadly. A Židostán? ten alespoň neposkytuje podporu žádné z frakcí. Tichounce sedí a sledují cvrkot. ( a hukot bombardování) Jak strašně ruský vstup bolí je vidět na všech těch reakcích Západu. Ori, „“Situace musi byt dost vypjata, kdyz k ruskemu letectvu se pripojila i flotila lodi velmi ruzneho zamereni. Je v plne bojove pohotovosti. „“ Samozřejmě, protože je dost těch, kteří by si zkusili nějakou tu provokačku, s tím se z ruské strany počítá, a… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
5. 10. 2015 20:30
Irena
7. 10. 2015 17:10