Svět ruskýma očima 356

 

Západ: Rusko se musí stát druhým Polskem

Said Gafurov, Maria Snytkova

14. června 2016

Celý západní svět se spikl proti Rusku a co po něm žádá, o tom hovoří prezident ruské asociace pobaltských výzkumů Nikolaj Meževič.

Plány Západu ohledně Ruska

Hodnotíme nový dokument Rady pro zahraniční obrannou politiku: „Strategie pro Rusko. Ruská zahraniční politika – konec roku 2010 až počátek roku 2020.“ Jedním z autorů je Sergěj Karaganov, děkan fakulty světové ekonomiky Vysoké školy ekonomické. Zřejmou podstatou dokumentu je to, že ruská diplomacie dělá v oblasti zahraniční politiky všechno správně, že se povedlo všechno ustát a odrazit útoky.

Ti, kteří stojí proti Rusku, nechtějí pouze zvítězit, ale chtějí zvítězit tak, aby Rusové sami sobě dávali góly. To nechceme připustit. Avšak co se týká techniky a taktiky jsou v radě zahraniční obranné politiky odborníci různí a mají různé názory na otázky spolupráce s Evropou a různý pohled na optimální ruskou zahraniční politiku.

Na Rusko je uplatňován silný vliv, souměřitelný se snahami o rozbití sovětského státu v počátku dvacátých let. Je ovšem určitý rozdíl. Rusko už není sovětské. Nyní se jeho oponenti nečekaně střetávají s tím, že jejich nátlak vyvolává absolutně opačnou reakci. Výsledkem je, že čím hůře vůči nám jednají, tím více důvodů máme přehodnocovat svoji zahraniční politiku a své místo ve světě. To není takové místo jako u Američanů, kteří si nárokují vůdcovství,  ani jako u Číňanů, kteří si dávají své hlavní úkoly. Není to ani to, co nám navrhuje „osvícená“ Evropa a atlantické zaoceánské  centrum, abychom byli něco na způsob Polska. Přibližně takové postavení jsou nám ochotni poskytnout, pokud o to budeme ještě dlouho prosit. S tím nesouhlasíme, v tom je absolutní většina ruských expertů na zahraniční politiku zajedno. Souhlasí s linií ministerstva zahraničí, které u nás drží linii prezidenta.

Zánik Evropy

Perspektivy ruského vzdoru prý jsou dobré, protože zdravé síly mohou skutečně na Západě vzít moc do svých rukou.

Zdravě síly jsou a jejich možnosti budou určitě narůstat podle toho, jak bude postupovat krize v ekonomickém a sociálně-politickém vývoji Evropy. Ten se po desetiletí nevyvíjel pouze dobře, ale skvěle. Byl vzorem pro napodobování v celém světě.

Jenomže po vzniku a rozvoji nevyhnutelně dochází k úpadku a Evropa jde dnes touto cestou. Ve všech aspektech ztrácí svoji identitu. V hospodářství se dostává pod Atlantické partnerství. Ve Velké Británii, Francii a Německu už nejsou takové osobnosti jakými byli de Gaulle a Adenauer. Globalizace se nekoná.

Sociolog Ulrich Beck před dvaceti lety napsal, že nevyhnutelným znakem globalizace je generalizace. Byla to geniální myšlenka. Nyní je vidět, že Američané svědomitě odstřihávají Evropu prostřednictvím Transpacifického partnerství a staví značnou část Asie proti Číně. Avšak v Asii žijí lidé, kteří z mnoha důvodů (i zeměpisných) dobře Čínu chápou. Chápou, že Čína je ve složitém postavení a je schopna i nečekaných činů. Idea amerického vůdcovství tak bude zpochybněna. Ani Japonsko, nejbližší spojenec USA, nepotřebuje mít konflikt s Čínou.

Rovněž Evropa, ať je to jak chce, se snaží vzdát se myšlenky atlantického partnerství v její počáteční podobě. Takže se globalizace ruší. Trvá v možnosti mobilní či internetové komunikace po celém světě. Dále existují ekonomické bloky, ekonomická spojení a staré heslo „proti komu se přátelíte“.

Je možné to, co se tvrdí ve zprávě, že se zdaří vyměnit v zemích EU vládnoucí elity, případně změnit jejich postoje? Je to možné?

U států Pobaltí je naděje malá. Tam je zvláštní situace. U Německa a Francie naděje je. V Německu překáží změně postoje to, že už nejsou u vlády sociální demokrati, kteří byli levicoví a a měli podporu odborů, prosazovali všeobecnou zaměstnanost, sociální práva a pozvedli ve své zemi pracující třídu na úroveň střední třídy. Existovali také liberální oponenti, koalice CDU/CSU, i oni hovořili o sociálním státu, ale jen opatrně. Nynější koalice pod vedením Merkelové očividně ztrácí důvěru. Lidé v těchto tradičních stranách nevidí možnost zbavit se krize.

Nabízí se otázka: „Kde jsou trhy, kde je samostatnost v zahraniční politice?“ Německo je bohatá kvetoucí země, ale Němci dnes žádají stabilitu a předvídatelnost ve všech otázkách, tedy i v otázce migrace. Jenže čí je dnes Evropa?  Jaký tam bude model hospodářského rozvoje? Pokud to bude Transatlantický model, potom nebude mít Evropa jiná odvětví než turismus.

Opravdu vydají Angličané British Petroleum a Francouzi Total?

Jsou to velké a solidní firmy, možná se udrží, možná dostanou nějaké výsady, ale například americké zemědělství je rozhodně efektivnější než evropské. Nebude už možné pěstovat pšenici za pomoci ohromných dotací. Evropský zemědělský fond velmi plýtvá penězi. Znamená to, že farmáři všech těchto zemí a celkem to jsou ne desítky, ale stovky milionů farmářů a lidí na ně navázaných, se stanou nezaměstnanými. Airbus bude v podmínkách absolutní dominance Boeingu přirozeně nepotřebný, Boeing bude absolutní světovou jedničkou.

Evropská integrace selhala

Podle zprávy je v Evropě systémová krize, integrace je ve slepé uličce. Mělo by Rusko odmítnout Evropu „od Vladivostoku po Lisabon“?

Není třeba. Jsme připraveni integrovat se s EU za podmínky rovnoprávnosti, ale v Evropě je krize. EU se po několik desetiletí rozšiřovala, ale na druhou stranu upevňovala integraci: jednotné pasy, jednotná měna, sjednocení předpisů. Rozšiřování a prohlubování se dělo současně a dva procesy najednou není možné strávit. Rozšíření o Finsko a Rakousko neznamenalo rozšíření o chudé země. Když se však EU z ideologických důvodů rozšířila o Rumunsko a Bulharsko, klesly průměrné indexy vysoké životní úrovně. Ani Litva není žádným darem. Ze všech zemí Východní Evropy si vstupem do EU polepšili jen Poláci. Ovšem i Polsko, které se zřejmě nejlépe do EU adaptovalo, dnes vidí, že tam není všechno takové, jak by si přálo. Prezident spolu s vládou staví před EU ultimátum: „Nechte nás Poláky jednat podle našeho pohledu na problém migrace.“

To, že Rusko dnes jde správným směrem, ještě neznamená, že by mělo zapomenout, že v devadesátých letech šlo od katastrofy ke katastrofě. Hlavní povinností je – nikdy se nevrátit do doby ministra zahraničí Kozyreva, Šelova-Koveďjajeva, atd. Nyní jsou úkoly, které před ministerstvem zahraničí stojí strategickými úkoly země.

Nejsme už Sovětský svaz, nejsme izolovaní, jsme vtaženi do globálního obchodu. Proto další budoucnost závisí na ministerstvu zahraničí více než na ekonomickém bloku. Práci ministerstva zahraničí všichni vysoce cení, cení ji více než práci absolutní většiny všech ministerstev a úřadů země.

Převzato z Pravda.ru

http://www.pravda.ru/world/14-06-2016/1302829-mejevich-0/

***

Evropa a nová ekonomická realita. K zahájení Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra (PMEF)

Petr Iskenderov

16. června 2016

Nynější jubilejní PMEF probíhá pod silně aktuálním heslem: „Na prahu nové ekonomické reality“. V mezinárodní ekonomické součinnosti bude skutečně možno otevřít novou stránku a jedna z klíčových úloh bude náležet Rusku.

Z pohledu zdaru takového fóra je tradičně nejdůležitější formát zastoupení. I přes usilovnou snahu EU nezrušit „válku sankcí“ proti Rusku, dochází k jasnému fiasku protiruských sil na Západě zmařit průběh PMEF tím, že nebudou přítomny významné zahraniční osobnosti. Přesto je mezi nimi na fóru generální tajemník OSN Pan Ki-mun, předseda EK Jean-Claude Juncker a předseda vlády Itálie Matteo Renzi. Příjezd předsedy EK je nepřímým znakem, svědčícím o zájmu EU na obnovení spolupráce s Ruskem. Politická pasivita EU a značný nátlak USA zablokovaly ve skutečnosti pokusy řady zemí EU od července zrušit nebo zeslabit sankce proti Rusku. Návštěva Junckera ukázala, že Brusel přece jen hledí do budoucnosti, kdy nastane normální vzájemný poměr.

Alexander Rahr, ředitel německého centra Rady pro zahraniční vztahy Bertholda Baytse, má za to, že jednání šéfa EK v Petrohradě jasně ukáže nepřímý vliv na budoucí řešení otázky sankcí proti Rusku. Dále se domnívá, že vybudovat Evropu bez Ruska není možné, vzniká úkol zformovat institucionální spolupráci EU s Eurasií, což by mohlo pomoci vyhnout se novým problémům podobným těm kolem Ukrajiny.

V diskusi s účastí Junckera jsou všechny bolavé body nynějšího poměru mezi Ruskem a EU – dvoustranné obchody, projekt Severní proud 2, situace na Ukrajině. Před loňským fórem se rakouští analytici domnívali, že největší ztráty války sankcí proti Rusku ponese Německo (ztráta 27 miliard EUR). Mezi další škodné země náleží Polsko, Itálie, Španělsko, Francie a Estonsko.

Podobně se musí hodnotit i účast šéfů světového energetického byznysu v práci PMEF. V jejich středu je zástupce společnosti Shell van Burden, generální ředitel Exxon Mobil Tillerson, rovněž Dudley z BP, Descalzi z ENI, Kibsgaard ze Schlumberger a Puyang z Total. Celkem se práce ve fóru zúčastnilo přibližně 230 byznysmenů světového významu. Přiznáním západních účastníků letošního fóra a svědectvím vedoucího organizačního výboru, ruského vicepremiéra Sergěje Prichoďka, nebylo letos oproti loňsku vidět, že by vláda USA zesílila nátlak na evropské společnosti kvůli účasti na fóru. Dokonce trochu oslabil i vliv na americké společnosti. Že by americká politická elita vystřízlivěla, anebo je to kvůli zostření vnitropolitického předvolebního boje v USA? To ukáže budoucnost.

Ovšem Američané se nátlaku nevzdali. Podle švýcarských medií se počátkem dubna setkal americký diplomat z velvyslanectví v Bernu se zástupci SECO (Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti) k tomu, aby varoval švýcarské zástupce před účastí v PMEF, přičemž uvedl, že žádný obchod s Ruskem není možný. Ve švýcarském diplomatickém sboru uvedli, že takový je americký styl práce.

Podle předběžných informací má současné fórum šanci překonat loňské finanční a ekonomické rekordy. Loni byla celková suma podepsaných dohod 300 miliard RUB, v čemž nejsou zahrnuty dohody s obchodním utajením. Bylo podepsáno 205 dohod, memorand a kontraktů, PMEF se účastnilo 120 států. Oproti roku 2015 se letos odhaduje o 15 procent více objednávek a asi 10 tisíc účastníků. Vzrůstá počet i kvalita zástupců mimoevropských regionů. Zájem o projednání perspektiv investování do Ruska projevil hlavní výkonný ředitel Bahrain Mumtalakat Holding Company Alkuhedži, výkonný ředitel  japonské banky pro mezinárodní spolupráci Maeda, hlavní výkonný ředitel  Inventis Investment Holdings (China) Ltd. Ping a viceprezident společnosti Sinopec Group Lee. Účastnil se prezident Guinejské republiky Condé. Přichází větší aktivita na afrických trzích.

Světová ekonomika je stále multipolárnější a Evropané tím, že se zříkají kvůli euroatlantické solidaritě spolupráce s Ruskem, riskují, že se ocitnou na okraji ekonomických vztahů.

Převzato z Fondsk.ru

http://www.fondsk.ru/news/2016/06/16/evrosouz-i-novaja-ekonomicheskaja-realnost-k-otkrytiu-pmef-2016-40890.html

***

Demokracie jako očkování proti islamismu

Čím Tunisko brzdí džihádisty

Xenia Melnikova

17. června 2016

Tunisko je považováno za baštu demokracie na Blízkém východě. Pádu do islámského chaosu brání parlamentarismus. Oproti Jemenu, Libyi a Sýrii (občanská válka) a Egyptu (obvyklá autokracie) přešlo Tunisko celkem bezbolestně k demokracii.

Vasilij Kuzněcov z Ústavu orientalistiky Ruské akademie věd míní, že revoluce znamenala pozitivní posun. Proběhla první část přechodného období: mají demokraticky zvoleného prezidenta a parlament, bez problémů spolu vycházejí sekulární strany i umírněná islamistická strana. Existuje svoboda projevu i reálná opozice, atd.

Nejzápadnější země regionu

Po svržení prezidenta, který vedl stát 24 roků, vyhráli první demokratické volby umírnění islamisté. Nedokázali ve svých rukách soustředit veškerou moc, nevyhovovali obyvatelům a v poklidu odstoupili. O vyjednávání se silně zasloužil „Kvartet národního dialogu“, který loni získal Nobelovu cenu míru. Povedlo se usmířit opozici, islamisty, zastánce sekulárního státu a veřejné aktivisty a takto vyvést zemi z politické slepé uličky. I když islamisté ztratili vládu, politického procesu se účastní nadále. Prezidentem se stal sekulární politik Al-Bádží Qáid as-Sabsí. Ještě před jeho nastoupením do funkce byla přijata nová ústava. Ač je islám hlavním náboženstvím, jsou z ústavy všechny odkazy na náboženské texty odstraněny a občané Tuniska mají zaručenu svobodu vyznání a ochranu práv menšin.

Vláda Tuniska se pyšní svými dobrými vztahy se Západem. Loni země dostala status vnějšího spojence NATO. Washington jí poskytuje úvěry a finanční pomoc. Podílí se na společných obranných iniciativách s aliancí při boji s terorismem. NATO jí v omezené míře zajišťuje zbraně.

Problémy Tuniska

Přes politické výsledky komplikuje situaci v zemi těžká finanční krize. Na hospodářství se negativně projevilo přechodné období. V důsledku loňských teroristických akcí prudce poklesl turistický průmysl, na němž ekonomika silně závisí. Chybí dostatek zahraničních investic a dostatek užitkových surovin (na rozdíl od sousedního Alžírska). Mají bohaté zásoby fosfátů, ale příslušný průmysl je v hluboké krizi. Vsadili na rozvoj lidského kapitálu: ve školách se učí v arabském a francouzském jazyce, zájemci o vyšší vzdělání jsou zvýhodňováni. Přesto je těžké pro vzdělanou mládež získat ve své vlasti dobrou práci, což také bylo příčinou lidových bouří a vedlo v roce 2010 ke změně vlády. Dosud však nezaměstnanost a chudnutí obyvatel pokračuje. Pět let po revoluci nemohou mladí Tunisané najít práci a je pociťováno rozčarování z politického procesu.

Cestou džihádu

V popsaných problémech Tuniska jsou důvody, proč tuniská mládež podléhá extrémistické propagandě. Podle západních medií je Tunisko předním dodavatelem džihádistů do Sýrie a Iráku. Podle Al-Džazíry je v řadách Islámského státu přes 5 procent Tunisanů, z toho je více než 700 žen, jdoucích na sexuální džihád. Po dvou velkých džihádistických teroristických útocích dala tuniská vláda všechny síly na boj s terorismem a na zabezpečení turistů i obyvatel země. Podle tuniské ministryně turistiky je to otázka života a smrti.

Soustavně přicházejí informace o úspěších rozsáhlých protiteroristických akcí. Tak počátkem června odhalily silové složky v provincii Sús buňku se čtrnácti lidmi ve věku od 17 do 35 let, kteří chtěli vstoupit do řad IS. Činí se veškerá možná opatření k bezpečnosti turistů i občanů Tuniska. Na plážích hlídkují pracovníci pobřežní ochrany a v hotelech a v jejich okolí pracovníci speciálních služeb. V turistických oblastech jsou bezpečnostní kamery. Zkušenosti jsou přebírány od USA i EU.

Dříve se bojovníci přesunovali k bojům za chalifát do Sýrie a Iráku přes Turecko, nyní dávají přednost bojovat za své ideály v sousední Libyi. Mají pod kontrolou část jejího pobřeží na severu. Tuniská vláda se obává, že se teroristé ze Sýrie a Iráku usadí v Libyi a odtud útok na kolébku arabského jara zorganizují. Proto hranici mezi Libyí a svým státem usilovně upevňují. Pouze se silou se nevystačí. Musí dojít také k hospodářským reformám, aby se Tunisko vyrovnalo s nezaměstnaností a korupcí. Jinak by mohly nastat rozsáhlé protesty, občanská válka, až islamizace a návrat k autokracii.

Převzato z Lenta.ru

https://lenta.ru/articles/2016/06/17/tunisia/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
59 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
19. 6. 2016 18:26

Stretli sa dvaja svetovo významní ľudia.
Svetovo významná politička N.Savčenková a svetovo významný ruský výtvarník a performans-umelec Pjotr Pavlenskij.Ruský umelec sa preslávil v celom svete tým,že si klincom pribil vajcia ku dlažbe Červeného námestia v Moskve.O podstatne menšiu slávu sa pričinil podpálením hlavných vchodových dverí do budovy bývalého KGB na Lubjanke.Ukrižovanie vlastných vajec – video tu:
http://www.topky.sk/cl/11/1368063/Brutalny-protest–Nahy-Rus-si-pribil-genitalie-k-zemi-
Rozhovor týchto velikánov ľudstva tu :
http://ukraina.ru/news/20160619/1016680699.html

Martin (už bez taky m)
19. 6. 2016 20:28

všimněte si jak reagují lidé z pléna na řeči M. Boma…
https://www.youtube.com/watch?v=exsml68TqU8
a toho polského idiota z médií…

zajoch
20. 6. 2016 4:31

Ruský ministr obrany nečekaně navštívil na pokyn ruského prezidenta syrského prezidenta Asada. Ten vyjádřil překvapení nad tím, že přijel sám ministr obrany, neboť očekával například náčelníka generálního štábu, či některého jiného vysoce postaveného vojenského činitele. K návštěvě došlo po třístranné schůzce ministrů obrany Ruska, Íránu a Sýrie.
O návštěvě Šojgu v Sýrii byly poskytnuty jen obecné a málo vypovídající informace.
http://warfiles.ru/show-121144-neozhidannyy-vizit-v-siriyu-o-chem-shoygu-govoril-s-asadom.html

fajt
20. 6. 2016 10:56

http://cz.sputniknews.com/svet/20160620/3328292/zastupce-rusko-iaaf-clenstvi.html – na jednu stranu je dobře, že Rusko bylo vyňato z ryze drogového a korupčního sportu, ale pro spojence a přátelé Kremlu zase nulová odpověď ruské vlády bude taky špatně kvitována – jsem opravdu zvědav, jak si s tím Kreml poradí. ..)

M.C.
20. 6. 2016 11:31

fajt napsal http://cz.sputniknews.com/svet/20160620/3328292/zastupce-rusko-iaaf-clenstvi.html – na jednu stranu je dobře, že Rusko bylo vyňato z ryze drogovéhoa korupčního sportu, ale pro spojence a přátelé Kremlu zase nulová odpověď ruské vlády bude taky špatně kvitována – jsem opravdu zvědav,jak si s tím Kreml poradí. ..) Na místě ruských sportovců bych si to vzal za záminku a stornoval účast úplně. Bezpečnostní situace na místě je špatná a epidemiologická je úplně zoufalá. Nemluvě o tom, že by tam mohl někdo provést nějakou lumpárnu. Na místě našich sportovců bych účast zvážil rovněž – ze stejných důvodů. Já vím, že spousta sportovců je šťastná, že si… Číst vice »

peter.
20. 6. 2016 13:13

fajt:
Podcenil som našich ľudí! A Američania tiež,čo ma teší:
http://www.hlavnespravy.sk/obyvatelia-smilna-vyhnali-americkych-taziarov-ropy/797328

peter.
20. 6. 2016 13:21

Sankcie veľmi pomohli Rusku.V debate u Solovjeva,sa jeden z ruských diskutérov vyjadril takto :“daj Boh,aby tie sankcie trvali ešte dva alebo tri roky“.Pravdepodobne si to uvedomili aj v EÚ lebo sa chystajú k ich zrušeniu.Ak by k tomu aj došlo myslím,že ruský trh už neabsorbuje ani polovicu z toho,čo do RF vyvážali štáty EU pred zavedením sankcií.
http://ukraina.ru/news/20160620/1016691576.html

fajt
20. 6. 2016 16:55

peter. napsal

fajt:
Podcenil som našich ľudí! A Američania tiež,čo ma teší:
http://www.hlavnespravy.sk/obyvatelia-smilna-vyhnali-americkych-taziarov-ropy/797328

borci, ono není jednoduché ( přímo nebezpečné ) se osobně postavit americkým ropákům, kteří ve třetím světě fyzicky likvidovali a likvidují odpůrce jejich těžby, takže držím pěsti a doufám, že si američané nepozvou i na Slovensko nějaké vojenské veterány, u těchto chamtivců od ropy se nikdy neví po čem sáhnou i v samotné Evropě. ..

Sio
Sio
20. 6. 2016 20:54

peter. napsal

Stretli sa dvaja svetovo významní ľudia.
Svetovo významná politička N.Savčenková a svetovo významný ruský výtvarník a performans-umelec Pjotr Pavlenskij.Ruský umelec sa preslávil v celom svete tým,že si klincom pribil vajcia ku dlažbe Červeného námestia v Moskve.O podstatne menšiu slávu sa pričinil podpálením hlavných vchodových dverí do budovy bývalého KGB na Lubjanke.Ukrižovanie vlastných vajec – video tu:
http://www.topky.sk/cl/11/1368063/Brutalny-protest–Nahy-Rus-si-pribil-genitalie-k-zemi-
Rozhovor týchto velikánov ľudstva tu :
http://ukraina.ru/news/20160619/1016680699.html

Zajímalo mě, jestli použil hřebíky do betonu, ale on to ošulil. Stejně tak i vejce zůstaly neporušené. Dost odfláknuté umělecké dílo, asi jako Savčenkové hladovka.

M.C.
21. 6. 2016 5:02

Když už začíná o kolapsu EU mluvit Soros, tak je nejvyšší čas spouštět záchranné čluny, neboť potápění Titaniku se stalo zjevným.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/407058-podle-sorose-bude-po-kolapsu-eu-rusko-novou-velmoci.html

bergpora
bergpora
21. 6. 2016 6:19

Prave jsem se docetl, ze Rusove se z mistrovstvi ve Francii nechali vyradit zamerne, aby mohli napumpovat novy egregor vlastnimi matricemi na MS 2018 v Moskve. Coz je dukaz odpisu GP.
To by mne tedy nenapadlo, ale mne nenapadaji ruzne veci.

Az nedejboze sesadi Putina, bude se zrejme jednat a planovany krok zamerneho obnoveni informacniho pole a vytvoreni nove matrice na 6. priorite, vedouci k likvidaci 5. kolony a zakonitemu dokonceni procesu odpisu USA.

bergpora
bergpora
21. 6. 2016 6:23

M.C. napsal
Když už začíná o kolapsu EU mluvit Soros, tak je nejvyšší čas spouštět záchranné čluny, neboť potápění Titaniku se stalo zjevným.

U Sorose je trosku problem poznat, kdy blufuje. Nazaval bych to delegaci moralky: kdyz budete to same provadet mezi prateli, tak vam daji do nosu, kdyz tohle dela clovek, hybajici celosvetovou ekonomikou, jsme svedky aktivniho pojeti legitimniho podnikatelskeho zameru.

Aleš
Aleš
21. 6. 2016 7:19

2. světová válka včetně sponzoringu Hitlera, holocaust, Pearl Harbor, Nagasaki a Hirošima, heydrichiáda, vyhlazení Lidic, Ležáků, Javoříčka a Ploštiny, bombardování Drážďan a především českých a moravských měst v předvečer konce války byly taktéž legitimní podnikatelské záměry?

bergpora
bergpora
21. 6. 2016 9:05

Ze by Soros bombardoval Drazdany? To si musim hned vygooglovat…

hudryper
hudryper
21. 6. 2016 10:44

bergpora napsal Ze by Soros bombardoval Drazdany? Na podobný podnikatelský záměr ve svých 14 létech,kdy byl zvláště aktivní ve své původní domovině co do vztahu ke gestapem transportovaným etnickým spoluobčanům,opravdu neměl. Dodnes si s úctou a obdivem vzpomínám,jak ho v roce 1992 ministr Piťha vyhodil,když přišel žádat o pochopitelně bezplatné předání paláce bývalého KNV na Smíchově jeho „barevné univerzitě “ ! Velmi se urazil,takhle se přece s dobrákem co rozdává peníze kudy se vrtne,nejedná,že áno ? A tak nakonec přemístil svou barevnou nalejvárnu do hotelu Olšanka,než ji přemístil do Budapesti. Ale je to dobrák od kosti,zejména v kolektivech pražské kavárny… Číst vice »

Aleš
Aleš
21. 6. 2016 11:20

https://www.novinky.cz/domaci/407110-pseudoelity-a-pachatele-dobra-berou-lidem-svobodu-nebral-si-servitky-zeman.html
Naštěstí se najdou tací, kteří si ze záměry podobných vytírají zádel aspoň slovně. Někdo sponzoroval ve 20., někdo v 21. století.
A jsou tu i tací, kterým není daleko pro činy dnes.
http://e-republika.cz/article3626-ANO-miru-NE-valce
Tro(t)llové ať si te přeberou jak chtějí, talentu na to mají na rozdávání.

peter.
21. 6. 2016 14:47

Neviem,čo ešte majú spoločné s Ježišom Kristom títo úchyláci.Buzeranti a pedofilovia zasraní…
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vatikan-Prohlaseni-ohledne-Ruska-a-Ukrajiny-Ale-skutecne-silne-Mnozi-mozna-vzteky-rozbiji-pocitac-441325

fajt
21. 6. 2016 16:17

comment image – ještě že borci z NATO jsou připraveni :)

fajt
21. 6. 2016 16:21

peter. napsal

nedarí sa!
http://medzicas.sk/syria-obrat-na-fronte-isil-utoci/
a ešte toto :
http://medzicas.sk/spravy-zo-sveta/

už se o tom psalo, ruské vojenské velení vyhlásilo moratorium ( které trvá skoro tři měsíce) na útoky proti ISIL v Sýrii ( za dva dny přišla syrská armáda o skoro 100 svých vojáků, naprosto zbytečně, jenom proto, že jedna velmoc drží podivný slib ještě více vypečené velmoci). ..)

peter.
21. 6. 2016 16:42

fajt napsal

comment image – ještě že borci z NATO jsou připraveni

Šikovný mariňák! Ako bujak(bejk)do koča.

M.C.
21. 6. 2016 17:54

peter. napsal nedarí sa! http://medzicas.sk/syria-obrat-na-fronte-isil-utoci/ a ešte toto : http://medzicas.sk/spravy-zo-sveta/ Autorovi odkazovaného článku bych rád připomněl, že nejhorší smrt je z vyděšení. Islamisti se seskupili a provedli protiútok, armáda kus ustoupila, aby jim zbytečně nezabíjeli vojáky a neničili techniku, obojím se musí šetřit. Co myslíte že se stane? To samé co v Khanaseru a na x dalších místech: přiletí letadla a vrtulníky a bude po islamistech. Útok na Tabku a Rakku je útok na centrum a dal se předpokládat, navíc je možno ho vést jenom po komunikaci. Tak se na to ručníkáři kapku nachystali, no. Houby jim to bude nakonec… Číst vice »

M.C.
21. 6. 2016 17:57

fajt napsal
už se o tom psalo, ruské vojenské velení vyhlásilo moratorium ( které trvá skoro tři měsíce) na útoky proti ISIL v Sýrii ( za dva dny přišla syrská armáda o skoro 100 svých vojáků, naprosto zbytečně, jenom proto, že jedna velmoc drží podivný slib ještě více vypečené velmoci). ..)

To jste vzal kde? Já jsem o žádném moratoriu vůči ISIL neslyšel.
Prosil bych kapku doplnit podrobnosti:
Kde zahynulo 100 syrských vojáků?
Čeho bylo(nebylo) za tuto cenu dosaženo a jaké ztráty měl protivník?

peter.
21. 6. 2016 18:31

M.C. napsal
Autorovi odkazovaného článku bych rád připomněl, že nejhorší smrt je z vyděšení.
Islamisti se seskupili a provedli protiútok, armáda kus ustoupila, aby jim zbytečně nezabíjeli vojáky a neničili techniku, obojím se musí šetřit.

To vám niekto zatelefonoval z generálneho štábu Asadovej armády,že to tak dobre viete?Máte lepšie zdroje ako uvádza autor článku?A kde ste preboha objavil u autora „vyděšenost“?Veď on iba prezentuje to,čo mu poskytujú zdroje, na ktoré dáva v článku odkazy.Odkazy aj priamo z bojiska.

Sio
Sio
21. 6. 2016 18:31

No, možná ten ústup byl taktickou fintou, podle které chtějí Rusové rozlišit ty „hodné“ a zlé. Ušáčtí instruktoři se určitě do ofenzívy nehrnuli. Takže čerstvě dobytá území jsou nepochybně na odstřel.

Sio
Sio
21. 6. 2016 18:33

peter. napsal
To vám niekto zatelefonoval z generálneho štábu Asadovej armády,že to tak dobre viete?Máte lepšie zdroje ako uvádza autor článku?A kde ste preboha objavil u autora „vyděšenost“?Veď on iba prezentuje to,čo mu poskytujú zdroje, na ktoré dáva v článku odkazy.Odkazy aj priamo z bojiska.

No ale vážně, co to znamená? Možná to nemá velký význam.

M.C.
21. 6. 2016 18:42

peter. napsal To vám niekto zatelefonoval z generálneho štábu Asadovej armády,že to tak dobre viete?Máte lepšie zdroje ako uvádza autor článku?A kde ste preboha objavil u autora „vyděšenost“?Veď on iba prezentuje to,čo mu poskytujú zdroje, na ktoré dáva v článku odkazy.Odkazy aj priamo z bojiska. Na to nepotřebuju zprávy z generálního štábu SAA. Stačí, že jsem byl na vojně, mám nějaké(dost rozsáhlé) znalosti o principech vedení bojové činnosti, o TTD používaných zbraní a průběh konfliktu v Sýrii i jeho vývoj od samého začátku sleduju. No a sleduju mapy zveřejňované na serverech, které se válkou v Sýrii zabývají. Kde jsem vzal… Číst vice »

peter.
21. 6. 2016 19:04

Prosím konkretizujte tú uplakanosť a porazenectvo.Lebo ja v tom článku čítam iba autorove ofkazy na zdroje a tých niekoľko riadkov v ktorých vyjadril svoju mienku je len suchým,nezaujatým jeho názoru.Ani slovo porazenectva alebo uplakanosti. Aj ja som bol na vojne a dosiahol som hodnosť kapitána čsl armády.Vy asi vyššiu a nepotrebujete ani informácie z generálneho štábu Asadovej armády,aby ste z gauča posúdili situáciu na sýrskom fronte a odhalili aj to,že sa jedná o prefíkaný taktický ústup.Autor píše,že podľa jeho mienky boli skúsené jednotky presunuté na Aleppo,kde SA víťazí a v podstate tiež píše,že ide o predvídané a očakávané zastavenie ofenzívy… Číst vice »

peter.
21. 6. 2016 19:38

Sio napsal No ale vážně, co to znamená? Možná to nemá velký význam. Podľa mňa nič dôležité.Pri Aleppe horelo,tak tam presunuli svoje skúsené jednotky.Ten ruský korenšpodent píše,že ustupujúce jednotky boli zložené z väčšinou neskúsených vojakov.Ja nie som žiadny Žukov ani Kutuzov a iba som sem dal odkaz na to čo sa deje v Sýrii.Tá vojna vzhľadom na to,čo všetko tam už Rusi nasadili sa mi(mne laikovi) zdá byť už dosť dlhá a dosť dlho na moje gusto odoláva aj ISIL.Ak sa nemýlim,tak na začiatku po vstúpení RF do konfliktu všetko vyzeralo byť ružovejšie isiláci utekali zo Sýrie vzdávali sa po… Číst vice »

Sio
Sio
21. 6. 2016 20:04

peter. napsal Podľa mňa nič dôležité.Pri Aleppe horelo,tak tam presunuli svoje skúsené jednotky.Ten ruský korenšpodent píše,že ustupujúce jednotkyboli zložené z väčšinou neskúsených vojakov.Ja nie som žiadny Žukov ani Kutuzov a iba som sem dal odkaz na to čo sa deje v Sýrii.Tá vojna vzhľadom na to,čo všetko tam už Rusi nasadili sa mi(mne laikovi) zdá byť už dosť dlhá a dosť dlho na moje gusto odoláva aj ISIL.Ak sa nemýlim,tak na začiatku po vstúpení RF do konfliktu všetko vyzeralo byť ružovejšie isiláci utekali zo Sýrie vzdávali sa po stovkách a sami Rusi hovorili,že to nepotrvá dlhšie ako nejaké 2-3 mesiace… Číst vice »

fajt
22. 6. 2016 4:51

M.C. napsal To jste vzal kde? Já jsem o žádném moratoriu vůči ISIL neslyšel. Prosil bych kapku doplnit podrobnosti: Kde zahynulo 100 syrských vojáků? Čeho bylo(nebylo) za tuto cenu dosaženo a jaké ztráty měl protivník? mluvil o něm samotný Šojgu ( ten před pár dny do Sýrie asi jel rovnat své velitele, kteří jaksi odmítají být upozadění a asi ze své iniciativy srovnali americké teroristy – molodci ). provincie Rakka, padlé uvedla samotná syrská strana, ztráty teroristů jsou obdobné, ale zase vytlačili vládní jednotky o pár kilometrů zpátky ( nejhorší ale budou šrámy na psychice syrských bojovníků, protože tyto ztráty… Číst vice »

Sio
Sio
22. 6. 2016 6:23

fajt napsal mluvil o něm samotný Šojgu ( ten před pár dny do Sýrie asi jel rovnat své velitele, kteří jaksi odmítají být upozadění a asi ze své iniciativy srovnali americké teroristy – molodci ). provincie Rakka, padlé uvedla samotná syrská strana, ztráty teroristů jsou obdobné, ale zase vytlačili vládní jednotky o pár kilometrů zpátky ( nejhorší ale budou šrámy na psychice syrských bojovníků, protože tyto ztráty na syrské straně vůbec nemusely být, kdyby se provedly patřičné vojenské akce před samotnou akci a kdyby se teroristům neposkytl čas se vyzbrojit, přeskupit a pak i americkými poradci naplánovat klasickou past ).… Číst vice »

M.C.
22. 6. 2016 7:08

peter. napsal Prosím konkretizujte tú uplakanosť a porazenectvo.Lebo ja v tom článku čítam iba autorove ofkazy na zdroje a tých niekoľko riadkov v ktorých vyjadril svoju mienku je len suchým,nezaujatým jeho názoru.Ani slovo porazenectva alebo uplakanosti. Aj ja som bol na vojne a dosiahol som hodnosť kapitána čsl armády.Vy asi vyššiu a nepotrebujete ani informácie z generálneho štábu Asadovej armády,aby ste z gauča posúdili situáciu na sýrskom fronte a odhalili aj to,že sa jedná o prefíkaný taktický ústup.Autor píše,že podľa jeho mienky boli skúsené jednotky presunuté na Aleppo,kde SA víťazí a v podstate tiež píše,že ide o predvídané a očakávané… Číst vice »

M.C.
22. 6. 2016 7:44

fajt napsal mluvil o něm samotný Šojgu ( ten před pár dny do Sýrie asi jel rovnat své velitele, kteří jaksi odmítají být upozadění a asi ze své iniciativy srovnali americké teroristy – molodci ). provincie Rakka, padlé uvedla samotná syrská strana, ztráty teroristů jsou obdobné, ale zase vytlačili vládní jednotky o pár kilometrů zpátky ( nejhorší ale budou šrámy na psychice syrských bojovníků, protože tyto ztráty na syrské straně vůbec nemusely být, kdyby se provedly patřičné vojenské akce před samotnou akci a kdyby se teroristům neposkytl čas se vyzbrojit, přeskupit a pak i americkými poradci naplánovat klasickou past ).… Číst vice »

M.C.
22. 6. 2016 9:18

Sio napsal No, jak se ukázalo už při ušáckých anexích Iráku a Afghanistánu, není tak těžké něco vybombardovat, když protivník nemá účinnou obranu. Ale pak následuje pozemní armáda. Irák ani Afghanistán za sebou nikoho neměli. ISIL má evidentně za sebou ušáky. Asád byl taky sám a kdyby to tak zůstalo, už by byl poražen. Jenže jakmile má podporu, nejde to. Myslím, že Putin nechce nasadit v Sýrii pozemní vojska. Nicméně jeho podpora jednoznačně znamenala odvrácení porážky Asadovy armády a dokonce i protiofenzívu s mnoha pozitivními efekty. Potřebuje vůbec, aby ten konflikt skončil jednoznačným Asadovým vítězstvím? Možná mu stačí, aby Asad… Číst vice »

Sio
Sio
22. 6. 2016 9:44

M.C. napsal Já si myslím, že snahou Rusů je ukončit konflikt na kavkazský způsob. Potlačit, resp. vytlačit organizovaný odpor, ovládnout většinu území, udržovat u moci místního vládce, který jim půjde na ruku a válčit s bandami na místní úrovni. Sýrie a okolí je po pěti letech války už tak rozdrbaná, že to naráz ukončit nepůjde. Z obyvatelných oblastí Syřanům chybí ovládnout údolí Eufratu, provincie Idlíb a Aleppo, a několik enkláv ve vnitrozemí (Ar-Rastan, východní Damašek, okolo Darrá) a pouštní oblasti potřebují kvůli tomu že je tam ropa a plyn. Žádný stát nepotřebuje na svém území vleklou občanskou válku, takže si… Číst vice »

M.C.
22. 6. 2016 10:23

Sio:
Necháme se překvapit, jak se věci vyvinou. My tu můžeme mudrovat co by bylo nejlepší, ale protichůdných zájmů v oblasti je mnoho a náhodně proměnných okolností taky.

Martin (už bez taky m)
22. 6. 2016 10:49

M.C. – víceméně souhlas. Ovšem až na to Turecko, a schází Vám tam Izrael… A jak je všeobecně známo, jeho zájmy (resp. sionistických špiček) jsou „transformovány“ většinou nepřímo… Co se Turecka týče: to je nyní prosím Vás co? Erdogan je idiot, který pod mocenským poblouzněním po.ral co mohl, a v zemi je de facto občanská válka… Kurdové rozhodně svá základní území v dnešní Osmánii nepustí, a s nimi ona „Rojava“ vypadá jinak… Samozřejmě, že jsou velmi nestálí a impulsivní, je to na delší roky- pokud Osmnánie nepůjde k čertu – k tomu dopomáhej nový ami prezident (ať jim bude kdokoliv-protože… Číst vice »

Sio
Sio
22. 6. 2016 11:11

M.C. napsal

Sio:
Necháme se překvapit, jak se věci vyvinou. My tu můžeme mudrovat co by bylo nejlepší, ale protichůdných zájmů v oblasti je mnoho a náhodně proměnných okolností taky.

Tak nějak …

M.C.
22. 6. 2016 11:57

fajt napsal mluvil o něm samotný Šojgu ( ten před pár dny do Sýrie asi jel rovnat své velitele, kteří jaksi odmítají být upozadění a asi ze své iniciativy srovnali americké teroristy – molodci ). provincie Rakka, padlé uvedla samotná syrská strana, ztráty teroristů jsou obdobné, ale zase vytlačili vládní jednotky o pár kilometrů zpátky ( nejhorší ale budou šrámy na psychice syrských bojovníků, protože tyto ztráty na syrské straně vůbec nemusely být, kdyby se provedly patřičné vojenské akce před samotnou akci a kdyby se teroristům neposkytl čas se vyzbrojit, přeskupit a pak i americkými poradci naplánovat klasickou past ).… Číst vice »

fajt
22. 6. 2016 12:09

M.C. napsal https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/407216-rakku-bombarduji-usa-i-rusko-tvrdi-sohr-pri-naletech-uz-zemrelo-25-civilistu.html Dle vetešníka z Coventry bylo mrtvých syrských vojáků při útoku na Rakku pouze 40 a on by určitě syrské ztráty nezmenšoval. Ale možná ho jeho telefoničtí informátoři o některých událostech neinformovali. Hlava mi nebere, proč Novinky považují někoho takového za relevantní zdroj informací. probůh, novinky a ani falešného zprávaře, který se vydává za hlasatele syrské opozice neberu jako hodnověrný zdroj, opravdu nevím, kolik skutečně syrských vojáků zemřelo, ale podle všech dostupných zdrojů, které se objevují více méně pravidelně a je tam vidět i tak trochu cítit autentičnost , se tyto ztráty pochybovaly jak už jsem uvedl (… Číst vice »