Diskuze k článku


 • Béda • 8. ledna 2017

  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/oskar-krejci-konflikt-usa-s-ruskem-nema-ideologicky-zaklad/

  Můžeme se ale podívat na relativní vojenskou sílu, což sice nemůže vojensko-politickou analýzu nahradit, ale pomůže nám v orientaci. Podle britského Mezinárodního institutu strategických studií činí vojenské výdaje států NATO více než 70 % světových vojenských výdajů. Čínské vojenské výdaje činí podle SIPRI přibližně 13 %, ruské 4 % světových vojenských výdajů. Kdo podle vás podněcuje vojenské napětí a kdo reaguje na převahu druhé strany? A teď se podívejme, co by se stalo, kdyby všechny státy NATO zvýšily své výdaje na úroveň dvou procent hrubého domácího produktu. David Adesnik, politický ředitel amerického thing tanku Foreign Policy Initiative, což rozhodně není prokremelské pracoviště, loni propočetl, že dosažení cíle dvou procent HDP by znamenalo zvýšení vojenských výdajů NATO o 40 %. Na první pohled to vypadá, že se někdo zbláznil…

  ….V onom 14. bodu komuniké ze summitu ve Walesu je však zásadní něco jiného: rozhodnutí, že členské státy NATO budou vydávat „více než 20 % z vojenských výdajů na základní výbavu, včetně výzkumu a vývoje“. Tedy nákup a vývoj nových zbraní. Nákup u těch nejlepších výrobců a těch, kdo umožňují kompatibilitu. A to především v USA. Ve Spojených státech představuje vojensko-průmyslový komplex nejlépe fungující segment ekonomiky. Odbyt – to je prodej nebo válka. Odbyt – to je zaměstnanost a zisky. Což je zřejmě cíl Trumpovy politiky. Nebezpečný cíl… Současný konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy nemá ani materiální, ani ideologický základ. Ukrajina či Sýrie – to jsou z hlediska globální politiky podružná témata. Stačí více empatie, nějaké to odhodlání a trocha umění…Jde jen o efektivnější prosazování vlastních zájmů…

 • Bety • 8. ledna 2017

  Tak nějak nechápu toho Migunova – Gajdar tragická postava? Jasin – vše jsme dělali správně??? Že dosáhli úspěchu to chápu – nakapsovali se pořádně a stejně jako u nás si nastavili zákony na svou beztrestnost, to tedy ano.

 • fajt • 8. ledna 2017

  s Trumpem začíná na americké straně druhá fáze boje s Ruskem – korporátní přátelství – bon appetit . ..)

 • zajoch • 8. ledna 2017

  Bety, mi se nezdá, že by autor článku, no tedy Migunov, nějak stranil Gajdarovi a Jasinovi, jehož výroky uvádí. Připadá mi, že je dává pro ilustraci. Pojem tragická postava, týkající se Gajdara, se dá vysvětlit různě a dost podstatné bych viděla konstatování, že bez rozmýšlení uváděl v život módní doktríny.

 • Béda • 8. ledna 2017

  Kdo ovlivnil americké volby? http://www.novarepublika.cz/2017/01/jak-big-data-dvojice-vedcu-zajistili.html#more

 • orinoko • 8. ledna 2017

  V TV kraksne ukázali, jak se polští soudruzi těší na příjezd emerickeho okupačního robocopa. Prý to zvedne ksefty a budou se cítit bezpecnejsi. Jde o severovýchod budoucího Mezimori.
  Bardzo divný zoloncz polsky soudruh. Az mu tam nějaký emicky veterán zapichne bajonet do konečně stanice jeho ritolezeni, tak bude moci byt jen rad. V horším případě si nebude moci ani stezovat.
  Takovy národni geroj, a takový světový ritomilec. Evropsky Turek.

 • orinoko • 8. ledna 2017

  Slováci posilaji do Sýrie humanitární pomoc. Dlužno podotknout, ze fasounskym západem nenáviděnému Asadovi.
  Copak NATO český vládní skinhead?

 • Viky • 8. ledna 2017

  Dívejte, Gajdar jako tragická postava… no, dalo by se to takto říci. Začal uskutečňovat reformy, od kterých dali jiní liberálové ruce pryč. proč? Nejdřív proč se jíní odtáhli. Protože chápali, co přibližně nastane. A Gajdar to nechápal? Ale ano, chápal. v tom je ona ideologičnost. Byl ochoten se do tohohle pustit, přestože věděl a chápal následky. Dal přednost uskutečnění reformy před „zdravým rozumem“. Kdo se odtáhl? např. G. Javlinskij. Úplně se události nedají zjednodušit, ale zásadní byla absence tržního prostředí. Liberalizace způsobila místo „narovnání vztahů“ ještě větší deformaci – a odstartovala hyperinflaci. Bez vytvoření alespoň nějakého konkurenčního prostředí je velmi sporné, jestli jednoduché omezení emise peněz vůbec může hyperinflaci zastavit (jen bude mít jiné projevy). A kdyby Gajdar „Hrobníka Sachse“ poslechl? Věci by dopadly ještě mnohem hůř. Pravděpodobně velmi krvavým rozpadem RF. Na tohle bylo našlápnuto.
  Trochu podobná je i „privatizace“ v takovémhle prostředí. Ne úplně vše je na ní negativní. I když většina ano. Napřed se ptejte kdo měl peníze, odkud a proč, jakým způsobem vůbec sama privatizace probíhala, jak bylo nastaveno bankovnictví atp. Co nebylo negativní? Privatizační šeky bylo možné použít k privatizaci bytu. Investovat je do bydlení bylo pro „normální“ obyvatele asi vůbec to nejlepší. Ostatní byla skrytá nebo evidentní zlodějina.
  Co k tomuhle vedlo J. Gajdara? Nebudu dělat Gajdarovi advokáta, ale řešil velmi svízelnou situaci, možná je lepší otázka, zdali měl v konkrétní situaci a v konkrétním prostředí vůbec prostor k jinému postupu. „Dolarizace“ a „barterizace“ zde (RF) byla již před Gajdarem. Díky hyperinflaci ale důsledně dolehla i na běžnou populaci. Stala se obecně viditelnou.

 • Viky • 8. ledna 2017

  Ještě pár slov k A.Vassermanovi. Je to Oděsan, židovského původu. Sám sebe označuje za Rusa se židovskými kořeny. Názorově je svébytný. Velmi inteligentní s obrovským encyklopedickým rozhledem. Byl několikrát hodnocen přibližně takto: Vasserman všechno ví, ale ničemu nerozumí. To se tak stává lidem, kteří nejsou ochotni jednoduše kohosi následovat. Na Ukradině je na něj myslím zatykač, ono se není čemu divit – označil např. nacionalismus za vysoce virulentní společenskou chorobu, a kromě dalšího prohlásil (napsal), že Ukradina oddělená od Ruska je útvarem velmi nebezpečným svému obyvatelstvu… ten zatykač je myslím spojen s jeho výzvou zreálnit hranici Ukradiny. Pomáhal poslanci Markovovi v kampani /to je ten, kterého na chvíli zatkli v Itálii na žádost Ukradinské vlády (a zase separatismus… a rozvracení státu)/ Vassermanova láska ke Kijevské sebrance i její strach a nenávist k němu jsou zjevné.

 • Béda • 8. ledna 2017

  Donaldem Trumpem navrhovaná daňová politika je dalším prvkem, který by mohl přinést nevyhnutelné zhroucení společnosti, domnívá se Turchin. „Drastické snížení daní bohatých Američanů jen stěží posílí fiskální zdraví státu,“ píše vědec.

  Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/178988-spolecnost-smeruje-ke-kolapsu-po-roce-2020-prijde-krize-matematik-predpovida-budoucnost-sveta/

 • Bety • 8. ledna 2017

  O panu Gajdarovi vypovídal jeden z jeho tehdejších pomocníků takto: „Říkal jsem mu, že pokud zničíme výrobu, okolo které byly vybudovány tzv. monoměsta (to je města, která prakticky ze 100 % závisela na té které továrně), tak tam lidé přijdou o veškerou možnost výdělku a umřou hlady. Gajdar na to odpověděl – A co má být? Však oni se narodí další.“ Tolik k té „tragické“ postavě.

 • zajoch • 9. ledna 2017

  Toto jsem nevěděla. Ale není právě v takovémto pohledu na ruskou společnost, pokud takový opravdu byl, právě ta tragičnost? Jak si to kdo vysvětlí, že.
  Ovšem já nyní mohu vypadat jako zastánkyně Gajdara. Vůbec ne. Mám k němu asi stejný vztah jako vy. Jenom se snažím vysvětlit jak se na některé věci v článku Migunova dívám, to je všechno.

  Viki, jste zde v diskusích málo vidět a přitom vy vždycky máte co říci a vždycky k věci.

 • Béda • 9. ledna 2017

  Ke Gajdarovi a spol. pouze tolik. „Gajdarové“ byli ve všech postkomunistických zemích. Jako přes kopírák likvidovali všude státy, privatizovali jak o závod, aby mohl vzniknout kapitalismus a vrstva oligarchie.

  S jediným rozdílem. V Rusku přišel k moci Putin a udělal tomu přítrž. Zabránil tomu, aby za levný peníz přišel Západ k jedné šestině světa, kolonizoval ji a parazitoval na ni (tedy kromě místních parazitů). To Putinovi nemohou na Západě nikdy zapomenout. Něco takového se v pohádkách, kde se očekává Happy End (jak pro koho) přece nedělá . A Putin to udělal. Happy End pro různé cizí přísavky proměnil v Happy End pro ruské přísavky a oproti Jelcinovi i pro ruské „mužiky“. Krom toho, že Putin zabránil ekonomické pauperizaci Ruska Západem, provedl ještě jednu strašnou věc. Postavil Rusko zpět na nohy do pozice velmoci a navázal na Ruskou tradici, historii, dal mu směr. Proto nedopadlo jako Československo, později Česko a Slovensko, kde slova národ a vlast jsou málem nadávkou, historie se přepisuje, obyvatelstvo multikulturalizuje. Rusko je suverenní stát, oproti ostatním postkomunistickým státům, které musejí na slovo poslouchat své protektory a věřitele.

  Samosebou pozice Putina byla v tomto ohledu unikátní v tom, že Rusko je ohromná země se silnou armádou, obrovská zásobárna nerostů, úrodné země a nebylo zcela obklíčeno západními „partnery“. Proto Rusko mohlo ustát tlak západních ziskuchtivců. To by ani při nejlepší vůli uprostřed Evropy v pozici drobounkého Československa asi nebylo možné. (Srbsko je varujícím mementem jak by to mohlo dopadnout).

 • J. Hruška • 9. ledna 2017

  Béda napsal

  http://www.hlavnespravy.sk/putin-humanisticke-hodnoty-islamu-ucia-ludi-spravodlivosti-a-milosrdenstvu/881840

  Jo, to může právem říkat Putin v Rusku. U nás by to bylo jako chválit požehnání májového deštíčku uprostřed povodně. Tak na pár facek.

 • Béda • 9. ledna 2017

  J. Hruška napsal
  Jo, to může právem říkat Putin v Rusku. U nás by to bylo jako chválit požehnání májového deštíčku uprostřed povodně. Tak na pár facek.

  Putin taky neotevřel náruč muslimské povodni dokořán. On muslimy v Rusku zdědil, včetně čečenského konfliktu po velkém „demokratovi“ Jelcinovi. Spíš musel povodni muslimských „demokratů“ financovaných S.Arábií proudících do oblastí s muslimským obyvatelstvem v Rusku zabránit. A musel s muslimy najít společnou řeč bez ohledu na to jestli se mu to osobně líbí anebo ne. Co už s tím, když máte islám v zemi? Dalo by se říct, že ji našel – tak aby obě strany byly pokud možno spokojeny. Putin není Merkelová a rozhodně to není idiot.

 • Béda • 9. ledna 2017

  Holandští novináři Stefan Beck a Michel Spekkers, kteří byli téměř týden v Donbasu, byli zadrženi policií po návratu do Amsterdamu. Jak říkají novináři, podařilo se jim objevit v místě pádu letadla malajsijských aerolinií MH17 úlomky letounu, jež jim pak byly zabaveny na letišti Schiphol.

  „Podle slov novinářů byly jim zabaveny také všechny natočené v Donbasu materiály. V interview pro RT obvinil Stefan Beck nizozemskou prokuraturu z nedbalosti…

  Beck sdělil, že se obává, že se nahrávky interview donbaských obyvatel, kteří žádali o neprozrazení jejich jmen, dostanou přes nizozemské úřady do rukou příslušníků ukrajinské bezpečnosti, kteří mohou zahájit stíhání těch, kdo souhlasili promluvit s novináři.

  V komentáři nizozemské prokuratury se praví, že policie „měla dojem, že novináři nehodlají předat dobrovolně úřadům všechno mající souvislost s vyšetřováním. Proto byla zavazadla obou novinářů zadržena a podrobena prohlídce na letišti.“

  Číst dál: https://cz.sputniknews.com/svet/201701094480977-nizozemi-zadrzeni-novinari-prilet-donbas/

 • Béda • 9. ledna 2017

  J. Hruška napsal
  Jo, to může právem říkat Putin v Rusku. U nás by to bylo jako chválit požehnání májového deštíčku uprostřed povodně. Tak na pár facek.

  http://www.czechfreepress.cz/evropa/exkluzivni-vypoved-dvou-cechu-kteri-pod-vlajkou-cizinecke-legie-delaji-poradek-v-no-go-zonach-ve-francii-tohle-vam-na-ct-rozhodne-nenabidnou.html

 • Béda • 9. ledna 2017

  Guy Verhofstadt: Slobodná tlač spolu s mimovládnymi organizáciami musia odhaľovať lži dezinformačných stránok

  „Len včera sme vám priniesli rozhovor s hlavnou poradkyňou prezidenta Assada pod názvom “Európskym politikom sa už len smejeme, pripadajú nám ako blázni, konajú proti záujmom vlastných národov” a už tu máme vyjadrenie európskeho politika, predsedu skupiny liberálov v Európskom parlamente Guy Verhofstadta, ktorý pre Project Syndicate napísal nasledovné:

  V Spojených štátoch dospeli k záveru, že Rusko viedlo dezinformačnú a hackerskú kampaň s cieľom ovplyvniť americké prezidentské voľby v prospech Donalda Trumpa. Možno sa nikdy nedozvieme, že to bola kybernetická operácia Ruska, ale vieme naisto, že Kremeľ dosiahol, čo chcel…“

  http://www.hlavnespravy.sk/guy-verhofstadt-slobodna-tlac-spolu-s-mimovladnymi-organizaciami-musia-odhalovat-lzi-dezinformacnych-stranok/881893

  (Je ten člověk normální?)

 • Béda • 9. ledna 2017

  Vážení. Domnívám se, že jsme dospěli k bodu, kdy síly „pravdy a lásky“ prohlásí všechny volby, které nedopadnou podle doporučení jejich mainstreamu za zmanipulované Rusy.

 • Martin (už bez taky m) • 9. ledna 2017

  Bédo, nehledejte prosím normalitu u „lidí“ (zaplacených součástek korporátního fašismu), kteří tlačí ostatním skutečným lidem do hlav „své vidění normality světa“…
  Co se týče zničení Jugoslávie, viníky bych za to bezpříkladné utrpení a podněcování nacionalistických vášní postavil rovnou ke zdi!!
  Babička (dej ji ten nejvyšší dobré nebe) kdysi po zaslechnutí neocons-liberálních zvratků v rozhlase o dalším bombardování Srbska – ač jinak nesmírně hodná a úžasně upracovaná žena – hlasitě rozhořčeně proklela tehdejší US-VB politiky tlačící zničení této země, do té doby představující víceméně úspěšné soužití národů…
  Jugoslávie jako “ možná budoucí třetí cesta“ musela být zničena – za spoluúčasti pohrobků nacistického Německa, kteří jak čím dál více vylézá z archivů a svědectví na povrch nikdy ve skutečnosti zcela nepřišli o vliv na jeho poválečný vývoj v Americké okupační zóně (dnes rozšířené na celé „Německo“)…
  Tehdejší postoj babičky přinesl definitivní zlom v mém nazírání „hodnot“ Euroatlantické „civilizace“,
  byla to krásná a moudrá žena!

 • Bety • 9. ledna 2017

  zajoch napsal
  Toto jsem nevěděla. Ale není právě v takovémto pohledu na ruskou společnost, pokud takový opravdu byl, právě ta tragičnost? Jak si to kdo vysvětlí, že.
  Ovšem já nyní mohu vypadat jako zastánkyně Gajdara. Vůbec ne. Mám k němu asi stejný vztah jako vy. Jenom se snažím vysvětlit jak se na některé věci

  Zajoch, já si myslím, že normální lidé se vždy snaží najít vysvětlení k chování takových jako byl Gajdar proto, že prostě nejsou schopni uvěřit faktu, že v lidské populaci existuje určité procento bytostí naprosto bezohledných, naprosto bez svědomí, hledících jen na vlastní prospěch i přes mrtvoly – prostě něco jako rakovina. Neumíme si to představit, protože přes určitou sobeckost kterou každý z nás v sobě má, se cítíme být součástí lidstva. Oni ne. Oni jsou špína, která vždy vyplave na povrch vody, leskne se tam, opalizuje a vodu pod sebou, které zabraňuje k přístupu ke vzduchu přesvědčuje, že jedině takhle to má být.

 • hudryper • 9. ledna 2017

  zajoch , Betty : Což Gajdar, Žukov, Stalin či Lenin a Trocký… ale západní politicky korektní svět
  budoucích “ vysokoškoláků analfabetů“ už je mnohem dál ve svém postoji k filosofii a dějinám :
  http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9551-univerzitni-studenti-se-dozaduji-aby-filozofove-jako-platon-a-kant-byly-odstraneni-z-osnov-protoze-jsou-bili

 • peter. • 9. ledna 2017

  hudryper napsal
  ale západní politicky korektní svět
  budoucích “ vysokoškoláků analfabetů“ už je mnohem dál ve svém postoji k filosofii a dějinám :

  To je nenormálne!
  Normálne je,aby sa tí kreténi ktorým prekážajú bieli filozofi a iní bieli vedci a vynálezcovia vzdali všetkého čo vynašiel a objavil „biely človek“ a odpálili kadeľahšie do psej riti z Európy tam, odkiaľ prišli t.j.do Afriky a Ázie. Tam nech si študujú čo chcú.Napr. – zvukové záznamy tam-tamov veľkého učiteľa z džungle „Bwana Džudžu – Kokota“ týkajúce sa užitočnosti požierania opičích mozočkov,alebo „hrubé knihy“Veľkého imáma „Nasredína Zasrana“s jeho filozofickými úvahami o užitočnosti bitia manželiek a prznenia malých detí.
  Tak som si spomenul na Pjakina a jeho odporúčanie týkajúce sa ťažkých guľometov.

 • Aleš • 9. ledna 2017

  hudryper: Jan Keller tohle vlastně predikoval v roce 2010 právě tou analýzou pravicových voličů, především skupiny vysokoškoláků analfabetů a pravicující městské chudiny…. A tak dnes lidé bez titulů píšou diplomky těm posléze titulovaným nebo se reprodukují nesmysly či opisují již jednou napsané… Místo vědy vládnou granty nebo propaganda. Nebo dva v jednom…A Bělobrady a rozumbrady na to poskytují financování, placené především nižší a střední třídou, ale formální vzdělání pak dosáhnou především potomci vyšší třídy…
  Snad se tentokrát Kedmi mýlí a ta tanková brigáda přesouvající se k ruským hranicím nebude nějak výrazně posílena a výsledkem bude nakonec vytoužený rozpad globální teroristické organizace schovávající se pod pláštíkem Washingtonské smlouvy, kterou sama nikdy neplnila. Jeden problém máme právě s těmi analfabety, kteří teď ovládají kasina a zbrojní sklady i poblitickou scénu.

 • peter. • 9. ledna 2017

  Bety napsal

  O panu Gajdarovi vypovídal jeden z jeho tehdejších pomocníků takto: „Říkal jsem mu, že pokud zničíme výrobu, okolo které byly vybudovány tzv. monoměsta (to je města, která prakticky ze 100 % závisela na té které továrně), tak tam lidé přijdou o veškerou možnost výdělku a umřou hlady. Gajdar na to odpověděl – A co má být? Však oni se narodí další.“ Tolik k té „tragické“ postavě.

  O pánu Gajdarovi je zaznamenaná aj iná epizóda podobného druhu.
  Bol február r.1992.Na zhromaždení ktoré viedol Jegor Timurovič sa prejednávali otázky financovania sociálnych programov a v sále sa zišlo dosť veľa ľudí.Jeden z prítomných poinformoval Gajdara o tom,že v meste Zelenograd zaznamenali lekári už 36 prípadov úmrtia ľudí od hladu.Na to Gajdar odpovedal jednoducho:
  „Prechádzame radikálnou reformou.S peniazmi je to zložité a smrť ľudí neschopných prispôsobiť sa našej ekonomickej transformácii – to je prirodzená vec.“
  Vtedy sa ho opýtali:Jegor Timurovič!A keby sa ukázalo,že medzi tými ľuďmi ktorí zomreli od hladu sú aj vaši rodičia?Gajdar sa uchechtol a odpovedal,že na hlúpe otázky nemieni odpovedať.
  Také hovadá boli ruskí reformátori zo začiatku 90-tich rokov a takto si vtedy cenili životy ľudí.Gajdar,Čubajs,Nemcov,Javlinskij,Kirijenko a iní…..pod vodcovskou rukou ožrana Jeľcina.Tomuto hajzlovi postavili honosný komplex-„Jeľcin Centrum“.

 • Béda • 10. ledna 2017

  Mne by v souvislosti s Gajdarem zajímala jedna věc. Jak je možné, že se takovíto (ekonomicko-sociální inženýři, psycholog by možná o nich mluvil jako o sociálně psychopatologických jevech) lidé, s identickým ekonomickým programem (rozbít stát, nekompromisně všechno co se jim povede privatizovat a zavést tvrdý kapitalismus) objevili v jednu a tu samou dobu ve všech státech zaniklého sovětského impéria. Je zde několik možností: 1/ byly to plody jakéhosi jednotného mezinárodního školícího střediska přímo v lůně socialismu
  2/ byli to lidé, kteří měli možnost nějakou dobu pobývat na ekonomických studiích v jednom centru školícím své frekventanty k provedení jedné ekonomické vize jednou a tou samou metodou v západní cizině 3/ ve všech státech se najednou objevili poraděnkové ze Západu vyzbrojeni identickým ekonomickým programem

  Těžko si lze představit, že by v jednu a tu samou dobu po politickém převratu provedeném všude jakoby přes kopírák byli všichni ekonomičtí „reformátoři“ najednou shůry osvíceni identickou myšlenkou. (to samé platí pro barevné převraty v postsocialistických zemích).

 • Béda • 10. ledna 2017

  !!! Portál BuzzFeed poprel informácie amerických tajných služieb: „Žiadna tajná služba USA nepreverovala napadnuté servery“

  …internetový portál BuzzFeed prezentoval ohromujúcu správu. Tvrdí, že žiadna americká inštitúcia verejnej správy nevykonala nezávislú systémovú odbornú analýzu údajne napadnutých serverov Demokratickej strany USA. Navyše prízvukuje, že žiadna z amerických spravodajských služieb sa v skutočnosti ani neobťažovala touto prácou a nepreverila servery Demokratickej strany USA, ktoré mali byť napadnutné hackermi počas nedávnych amerických prezidentských volieb. Napriek tomu Washington bez okolkov hodil zodpovednosť za kybernetické útoky na Rusko.

  BuzzFeed uskutočnil vlastné vyšetrovanie tohto prípadu, ktoré ukázalo, že FBI nepreveroval servery Národného výboru Demokratickej strany. Novinári BuzzFeedu uviedli, že americký spravodajský dôstojník im prezradil, že žiadna inštitúcia vlády Spojených štátov neuskutočnila nezávislú systémovú analýzu….

  http://www.hlavnespravy.sk/portal-buzzfeed-poprel-informacie-americkych-tajnych-sluzieb-ziadna-tajna-sluzba-usa-nepreverovala-napadnute-servery/882267

 • peter. • 10. ledna 2017

  Béda!
  Lekár a fyziológ Ivan Petrovič Pavlov dokázal u psov vytvoriť prepojenie medzi podmieneným podnetom (zvonček) a nepodmieneným podnetom (potrava).Vždy,keď zazvonil zvonček,začali jeho psi vylučovať sliny.Tak vznikol dôkaz o pomienených reflexoch a Pavlov za to dostal Nobelovu cenu.
  Tak je to aj s vami.Vždy keď uvidíte môj koment,priseriete naň 2,3 svoje odkazy,častokrát vôbec nesúvisiace s témou.Nielenže dáte odkaz na (napr.)Hlavné správy,ale vy ten odkaz ešte aj celý,alebo jeho podstatnú časť prepíšete.Chápal by som to,keby ste to aspoň prekladali do češtiny.
  Veď sa len pozrite,koľko odkazov a komentov ste splodil včera.Keď nad 18-timi príspevkami z celkovo 24 komentárov je „Béda“tak to ľudí môže aj odradiť od diskusie.Už som vám kedysi poďakoval za to,že som od syna vyhral fľašu borovičky,lebo som sa s ním stavil,že ak niečo na OM napíšem,tak vy pod môj príspevok hneď prilepíte minimálne svoje dva príspevky.Vtedy ste prilepili tri!

 • Aleš • 10. ledna 2017

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/425934-ruskeho-konzula-v-atenach-nasli-mrtveho.html
  Chlapi, nehádejte se, to není diskuse. Budeme se tak dlouho hádat, až tyhle vraždy dojdou až k nám… Nevidíte, co se děje? Chcípající kobyla kope.

 • Béda • 10. ledna 2017

  Peter,

  Napsal jsem svůj koment o Gajdarovcích – nebyla to bezprostřední reakce na váš koment. O Gajdarovcích je zajochův překlad i diskuse. Přetáhl jsem DOSLOVNĚ část (kterou považuji za podstatnou) článku z HS – zbytek si každý může přečíst z odkazu. Dávám sem odkazy které považuji za důležité, ať se vám to líbí nebo ne. (tzv. ruští hackeři v USA – to je taky o ruských „očích“). A kecy o podmíněném reflexu si strčte. Však vy víte dobře kam!

 • Bety • 10. ledna 2017

  Jak Béda správně podotkl, objevili se tzv. gajdarovci všude. A tím chci říct, že jestliže naši reformátoři byli poněkud opatrnější, neznamená to, že byli třeba jen o chlup lepší než Gajdar. Ať jsou v Moskvě, Praze, nebo třeba v Ougadougou jsou to naprosto stejní šmejdi, kterým když je nabídnuta možnost se patřičně „rozvinout“, chopí se toho nadšeně bez ohledu na důsledky pro ostatní. A pokud vraždí zprostředkovaně, je na ně většinou zákon krátký.

 • Béda • 10. ledna 2017

  Už aby Nero vypadl z Bílého domu. Zbývá mu 11 dnů.

  Pro pobavení: http://www.hlavnespravy.sk/bezni-americania-sa-uz-z-obamu-a-jeho-vyhlaseni-smeju/882410

 • Béda • 10. ledna 2017

  http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/il-giornale-zapad-falsuje-a-pestuje-rusofobii-aby-zakryl-sve-ciny/

  …Rusofobie je rozšířená v anglosaském světě a má kořeny v historii, napsal Giampaolo Rossi v článku pro Il Giornale. A zatímco ve Francii byla rusofobie historicky omezena na diplomatické a filozofické kruhy, Britové to „demokratizovali“ přesunutím do sféry veřejného mínění. V důsledku toho se v XIX. století v britské žurnalistice aktivně rozvinula „protiruská hysterie“, která vedla k nekonečnému množství protiruských stereotypů a předsudků, a nyní západní média v tomto trendu pokračují, poznamenal autor.

  V 18. století v Evropě to byl takzvaný „zákon Petra Velikého“, údajně obsahující dekret Petra I. na smrtelné posteli – i když ve skutečnosti to byl jeden z největších neuvěřitelných podvodů v dějinách, který si objednaly francouzské orgány. Tento dokument byl vytvořen za účelem přesvědčit Evropany, že Petr Veliký údajně plánoval „budoucí vládu“ Moskvy v celé Evropě a ve světě, počínaje dobytím Konstantinopole. Padělek byl využit Francouzi, k ospravedlnění ambiciózního dobýván Napoleonem, stejně jako v prostředí polských a ukrajinských nacionalistů, připomíná il Giornale. Následně, když Alexandr I. vyhnal Napolena z Moskvy a triumfálně vstoupil do Paříže 30.března 1814, byl to „šok“ pro Brity, kteří do té doby sympatizovali s Ruskem. Britové si uvědomili, že v případě, že Rusko mohlo dosáhnout Francie – takže může dosáhnout kamkoliv. Následně imperiální Londýn rozšířil „demokratickou rusofobii“ nafoukl „ruskou hrozbu“ na světové úrovni a připsal Rusku snahu ovládnout nejen Evropu, ale celý svět…

 • Béda • 10. ledna 2017

  K dokonalému restartu vztahů s Ruskem chybí Nobelovu mírozvěstovi před odchodem z Bílého domu už jenom zmáčknout červené tlačítko.

 • fajt • 10. ledna 2017

  Béda napsal

  K dokonalému restartu vztahů s Ruskem chybí Nobelovu mírozvěstovi před odchodem z Bílého domu už jenom zmáčknout červené tlačítko.

  ano, proamerický je na to dost. ..)

 • hudryper • 10. ledna 2017

  Béda napsal
  kecy o podmíněném reflexu si strčte. Však vy víte dobře kam!

  Vážený Bédo, do nejbližších 10 dnú a potom do celého roku 2017 speciálně Vám přeji nejen více
  humoru ve Vašich příspěvcích,ale hlavně více pochopení pro legraci. Nejsme tady přece na pohřbu.
  Tedy zatím. Peter má pravdu hlavně v tom,že kopírování avizovaných článků je nadbytečné a my
  jejich dvojitým čtením ztrácíme čas. Někdy je zkrátka míň opravdu víc.

 • Viky • 10. ledna 2017

  Zajochu, není mne zde vidět, protože při nedostatku času, musí ustoupit méně důležité věci… Musí.
  Vrátím se ke gajdarovic reformě. Obecně, i v článku samotném, dochází k „defektnímu srovnávání“. Které je strašně zavádějící. Já se to pokusím vysvětlit. Srovnávat události v RF s událostmi v ostatním post soc bloku… zdánlivě je to totéž. Není. Podobenství – dva obrázky, na jednom i druhém se svléká chlap do plavek na břehu rybníka. jednou pokrčíme rameny a podruhé si můžeme hlavu ukroutit. A to jsem „pouze“ zapomenul zmínit, že jednou je +30 a podruhé -30. Takto vychází srovnání Mazowiecki – Balcerowicz x Jelcin -Gajdar. Rezervy, zvýhodněné půjčky i předchozí změny, dávaly Polákům šanci projít změnami relativně bezbolestně. Bez katastrofálních sociálních otřesů. Gajdar neměl prostředky na jakoukoli kompenzaci, nebo zmírnění, sociálních otřesů. Chtěli… to určitě taky, ale především byli situací dohnáni k radikálnímu řezu. Tak měli pokračovat v předchozí politice regulace. Šmánkote! Ono to prostě už nešlo! Stát přikázal cenu, dokud měl z čeho – dotoval. Dokud měl z čeho – dovážel dráž, než regulovaně prodával. Dlouhodobě. A stále víc. A když neměl z čeho? zůstala regulovaná cena a víc a víc pustly regály. Protože vyrábět dráž, než mi dovolí prodat… Ale to je jasný projev inflace, peníze v oběhu nejsou adekvátně pokryty zbožím. Gorbačov, Jelcin, Gajdar. Ale ano, mají svůj díl viny na situaci. Jen první nepokoje kvůli nedostatku potravin v regionech jsou datovány rokem 1978. Místo potřebných změn ve fungování ekonomiky se pouze zvýšil dovoz. A všechno bylo zase v pořádku.
  Privatizace, v souběhu s deregulací, potom pouze prohloubila propad, protože proč kupovat něco za reálnou cenu, jednodušší je dál snížit efektivitu a… cenu.

 • Viky • 10. ledna 2017

  Západ? Se svou humanitární pomocí? Bodejť by se netvářili přátelsky! Kdo si umí spočítat jedna a jedna, rychle pochopí i odpor Sachse proti privatizaci surovinových zdrojů. Proč by měly zůstat pod pofiderní a částečnou kontrolou ruského státu, když to jde i jinak. prakticky zcela bez kontroly.
  Kromě jiného nebyla dovedena do konce změna v oblasti daní, takže to, co by mohlo být na privatizaci kladným, ještě prohlubovalo deficit státní kasy. I když stát neplnil zcela své závazky v oblasti obligatorních výdajů, i když je tiše drakonicky omezil, stále MUSEL pustit rotačky a tisknout inflační oběživo. Kdyby tedy dali na jistě skvělé rady Sachse, důsledky by byly zcela sociálně katastrofální.
  Když se z tohohle všeho začala RF vzpamatovávat, bylo rázem po přátelském poplácávání po ramenou. Vzdálila se vidina ovládnutí surovinových zdrojů.
  Bylo by možné pokračovat přes MMM směrem k JUKOSu a bylo by pro vás snáz pochopitelné, jak probíhala privatizace, a jak se zpětně odrazila ve společnosti. Kroky proti Chodorkovskému najednou přestanou být čistě politické rozhodnutí na pozadí mocenského boje, ale setsakra významným politicko – ekonomickým krokem.
  Sice na to zde prostor je, ale já jsem s časem na štíru.

 • leho • 11. ledna 2017

  Béda: Následně, když Alexandr I. vyhnal Napolena z Moskvy a triumfálně vstoupil do Paříže 30.března 1814, byl to „šok“ pro Brity, kteří do té doby sympatizovali s Ruskem. Britové si uvědomili, že v případě, že Rusko mohlo dosáhnout Francie – takže může dosáhnout kamkoliv. Následně imperiální Londýn rozšířil „demokratickou rusofobii“ nafoukl „ruskou hrozbu“ na světové úrovni a připsal Rusku snahu ovládnout nejen Evropu, ale celý svět…

  Demagogie non-plus-ultra jakou jsem ještě neviděl. Svým způsobem smekám, ale na druhou stranu, nemohu nereagovat na tak sprosté překrucování historie. Alexander I. byl pouze jedním z evropských panovníků jehož vojska byla začleněna do vojsk Šesté koalice, jež vstoupila do Paříže koncem března 1814. Na obsazení města měl pouze tu zásluhu, že navrhl svým dvěma spoluvelitelům koalice tvářit se jako by hlavním úmyslem bylo dostihnout Napoleona, ale místo toho hlavní vojska obsadila Paříž zatímco pouze lehká jízda se maskovala jako hlavní armáda. Takže tedy, žádný car Alexander nevstoupil sám do Paříže, ale pouze byl účastníkem koalice evropských panovníků. Zrovna tak jako on, vstoupil triumfálně do Paříže panovník pruský, rakouský, švédský, britský, či španělský. A ty pohádky jak imperiální Londýn nafukoval nějakou hrozbu, prosím vás, to je opravdu špatný vtip…

  PS: Největší kontingent Šesté koalice byl kontingent rakouský, či spíše český pod velením knížete Karla Filipa ze Schwarzenbergu, předka dnešního Karla Schwarzenberga. Jestli bychom se měli bavit, kdo vlastně triumfálně vstoupil do Paříže, tak to byl náš Karel Filip a ne ruský car…

 • Béda • 11. ledna 2017

  leho,

  no na tom článku o původu západní rusofobie, ze kterého jsem doslovně kopíroval by mohlo být něco pravdy. Jako obvykle – byly to akce Západu – napadení Ruska ze Západu (Napoleonem, Hitlerem), které měli za následek ruský výpad na Západ. Akce a reakce, kde Rusové obvykle táhnou černým pěšcem. Tehdy táhl bílým pěšcem nenasytný Napoleon, pak Hitler a nejnověji Clinton a Bush s Hussejnem Obamou a Andělkou Merklovou. Velcí kluci (a holky)si vždycky nejdřív začnou hrát se sirkama a pak se nestačí divit, co se děje.

 • leho • 11. ledna 2017

  Béda napsal

  leho,

  no na tom článku o původu západní rusofobie, ze kterého jsem doslovně kopíroval by mohlo být něco pravdy. Jako obvykle– byly to akce Západu – napadení Ruska ze Západu (Napoleonem, Hitlerem), které měli za následek ruský výpad na Západ. Akce a reakce, kde Rusové obvykle táhnou černým pěšcem. Tehdy táhl bílým pěšcem nenasytný Napoleon, pak Hitler a nejnověji Clinton a Bush s Hussejnem Obamou a Andělkou Merklovou. Velcí kluci (a holky)si vždycky nejdřív začnou hrát se sirkama a pak se nestačí divit, co se děje.

  Teda Bédo, vy jste ale expert na překrucování, to snad ani není možné, to se opravdu nevidí. Napoleon sice Rusko napadl ze západu, ale on zdaleka nebyl žádným reprezentantem toho vašeho Západu, tj. západních velmocí. Bylo tomu totiž úplně naopak. Bylo to Rusko, kdo bylo jejich spojencem, nikoliv protivníkem. Zrovna tak když napadl Sovětský svaz Hitler. Že by Bush, Clintonka či Obama napadli Rusko (viz Obamův „Reset Button“), o tom nevím už vůbec nic. Člověče, vy to máte v té své hlavě pomotané o moc víc než kdejaké šňůry na prádlo…

 • Béda • 11. ledna 2017

  leho,

  nečilte se, pane. Faktem je, že „agresivní a expanzivní“ Rusko je vždycky napadeno nějakým „dobrodějem“ ze Západu. „Rest Button“ končí vypovězením 35 ruských diplomatů, dalším rozšiřováním antiruských sankcí a tažením „mírozvěsta“ s plechovou kavalerií k ruským hranicím. A všichni zmínění ZÁPADNÍ jelimánci „obranně“ roztahují svá vojenská chapadla k ruské hranici. Samosebou až poté, co se jim „lítého“ Rusa nepovedlo s pomocí svých hybridních „tichých“ válečníků nepodařilo udolat zevnitř.

 • leho • 11. ledna 2017

  Já se vůbec nečílím, já spíše žasnu a přitom se bavím. V Kalfornii pořád leje a leje, člověk nemůže jít ven a tak nezbývá než sedět u kompu, že jo.

  Ale stejně, to Rusko, to je opravdu něco. Imperiální velmoc, jak dlouho že se rozpíná? Po pět století, snad víc, neustále polyká své sousedy a už má víc jak šestinu světa. Naposledy Krym, teď si brousí zuby na pobaltské státy, Ukrajina za chvíli půjde sama a ráda, Slovensko bude „piece of cake“, a Česko se taky lehce vzdá. Zbytek Evropy se pak po…., no víte co, že…

  Akorát ta Amerika je problém. Teď Trump bude zbrojit, armáda už tak nejlepší na světě bude ještě víc akceschopná. Už se těším jak Vladimír Vladimírovič zaleze pod stůl a nebude ho vidět…

 • Béda • 11. ledna 2017

  leho,

  „armáda už tak nejlepší na světě bude ještě víc akceschopná…“ Jo, to je vidět podle výsledků v Afghánistánu, v Iráku, Libyi a bylo to vidět do vstupu Rusů do americké hybridní války v Sýrii. Kalifát se s pomocí „demokratizátorů“ stále víc rozrůstal a najednou bác – rozpínavý Rus (se stálou vojenskou základnou v syrském Tartusu – „expanzivní“ Rusové mají v cizích zemích 3 vojenské základny, kolikpak jich mají ve světě „neexpanzivní“ amíci?) vstoupil nevybíravě do PNAC.

  Jinak Krym (historicky ruské území přifařené sovětským diktátorem k Ukrajině – vida jak je vám najednou akt sovětského diktátu po vůli – podobně v jižní Osetii, že?) s převážnou většinou ruskojazyčního obyvatelstva si opakovaně v referendu (poprvé po rozpadu SSSR, podruhé po státním převratu, který USA a jejich vazalové zinscenovali v Kyjevu) nepřál být součástí Ukrajiny. (Podobně po rozpadu SSSR Abcházie a jižní Osetie součástí Gruzie.)

  O tom, že by se Rusko chystalo na pobaltské trpaslíky neexistují žádné důkazy. A na UkraDinu (od slova ukrást, vykrást) jakbysmet. To by se Rus musel zbláznit, aby si vzal na krk padlou zemi, kterou zničili a vykradli barevní vývozci „demokracie“. UkraDina poté co vyžene od moci vyžírky se ještě bude Rusů doprošovat, aby mohl s nimi do ekonomické unie. O žádném vojenském zásahu v této krachující zemi nemůže být ani řeči. Putin není blázen – nemá sídlo ve Washingtonu, který je politických bláznů plný.

 • zajoch • 11. ledna 2017

  Viki, děkuji. Kdybych napsala k vašim komentářům víc, musela bych vypadat divně. Škoda, že se tu nemůžete zapojit častěji. Jistě by to uvítala většina čtenářů OM. Přeji dobré zdraví.

 • M.C. • 11. ledna 2017

  Počkejme si po 20.lednu.
  Já si myslím, že divit se budeme všichni, co se začne dít.
  To, že Trump půjde Rusům na ruku, tvrdí jeho nepřátelé.
  On sám nikdy nic takového neřekl ani nenapsal.
  A ozbrojené síly Spojených států, které za Trumpem stojí, proti zájmu země a jejích občanů taky nepůjdou.
  Akorát mají vlastní představu o tom, co je v zájmu USA a co ne.

  Já akorát doufám, že poslední transport vojáků a techniky do východní Evropy není přípravou na nějakou provokaci na poslední chvíli.
  Protože shromažďovat větší množství techniky v dosahu taktických raket, vrtulníků a letectva uvažovaného protivníka je z vojenského hlediska hloupost.
  Zejména v situaci, kdy o momentu překvapení nelze hovořit a kdo získá vzdušnou nadvládu nad bojištěm není jisté.
  Ale pokud to má posloužit k tomu, aby se místní politici nebáli v noci chodit na záchod, proč ne.

 • M.C. • 11. ledna 2017

  leho napsal

  Já se vůbec nečílím, já spíše žasnu a přitom se bavím. V Kalfornii pořád leje a leje, člověk nemůže jít ven a tak nezbývá než sedět u kompu, že jo.

  Ale stejně, to Rusko, to je opravdu něco. Imperiální velmoc, jak dlouho že se rozpíná? Po pět století, snad víc, neustále polyká své sousedy a už má víc jak šestinu světa. Naposledy Krym, teď si brousí zuby na pobaltské státy, Ukrajina za chvíli půjde sama a ráda, Slovensko bude „piece of cake“, a Česko se taky lehce vzdá. Zbytek Evropy se pak po…., no víte co, že…

  Akorát ta Amerika je problém. Teď Trump bude zbrojit, armáda už tak nejlepší na světě bude ještě víc akceschopná. Už se těším jak Vladimír Vladimírovič zaleze pod stůl a nebude ho vidět…

  Rusko teď nemá šestinu světa, to míval Sovětský svaz.
  Je to jako v tom vtipu:
  ,,Soudruzi, socialistický tábor dnes zaujímá jednu šestinu světa.
  Ale přijde doba, kdy bude zaujímat jednu sedminu, jednu osminu, devítinu, desetinu a tak dále až do úplného vítězství.“

  Pobaltí je ekonomicky v pytli, co by tam Rusové hledali?
  Ukrajina je na tom ještě hůře. Obě oblasti mají pro Rusko určitý geostrategický význam vzhledem ke své poloze, ale to je všechno.
  Okupační země může porazit armádu daného státu, ale nemůže porazit obyvatelstvo. O tom víte určitě z Iráku svoje.
  Rusko obsadilo Krym, protože víc jak 90% obyvatel si to přálo a na odpor se nepostavil prakticky nikdo. Ze 17000 vojáků ukrajinské armády 15000 požádalo o ruské občanství a vstup do ruské armády, zbytek se vzdal a byl postupně repatriován.
  Kdežto na Ukrajině ani v proruských oblastech nemá myšlenka připojení k Rusku většinovou podporu a Rusko se nenechá zavléct do nekonečné občanské války s místními obyvateli.
  Rusko se učí válčit americkým způsobem a snaží se přitom nedělat americké chyby.

 • M.C. • 11. ledna 2017

  Peter napsal:
  Lekár a fyziológ Ivan Petrovič Pavlov dokázal u psov vytvoriť prepojenie medzi podmieneným podnetom (zvonček) a nepodmieneným podnetom (potrava).Vždy,keď zazvonil zvonček,začali jeho psi vylučovať sliny.Tak vznikol dôkaz o pomienených reflexoch a Pavlov za to dostal Nobelovu cenu.

  Já bych k tomu jenom dodal, že vzniklý podmíněný reflex byl tak silný, že Pavlov se vždy po zazvonění zvonku pokoušel psa nakrmit ještě půl roku potom, co pes pošel.

 • Martin (už bez taky m) • 11. ledna 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=pYZNn8hTZdQ

 • Martin (už bez taky m) • 11. ledna 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=fGDwiPuHgD8#t=26.287279

 • Martin (už bez taky m) • 11. ledna 2017

  Podívejte se prosím na jednoho hajzla,
  budete pak zase lépe v obraze kdo je kdo…
  Zmetek „národa“ oslavujícího UPA a Banderovce s jejich genocidami špiní jako svině, nemám slov a omlouvám se sviním zvířecím…
  https://www.youtube.com/watch?v=tFSFvqtAF2U
  A u nás se zřídí „Ministerstvo té prvé zaručeně pravdivé propagandy“…

 • Martin (už bez taky m) • 11. ledna 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=JitcrArA_2c#t=2.95517

 • Viky • 11. ledna 2017

  Zajochu, jsem samozřejmě potěšen Vaším zájmem o mé příspěvky. Já naopak vysoce oceňuji Vaši snahu a vůli překládat a představovat místnímu publiku střípky z ruského mediálního prostředí. to chce od Vás pořádnou dávku úsilí a času.