Svět ruskýma očima 399

 

Riskuje Rusko, že se opět ocitne v afghánské bažině?

Dmitrij Něrsesov, Jurij Kondratěv

14. dubna 2017

Od 14. dubna proběhla v Moskvě konference ohledně urovnání situace v Afghánistánu. Zúčastnilo se jí 12 zemí, včetně USA. Jak to pomůže afghánskému usmíření? A nepadne Rusko opět do tamější bažiny nekonečného  konfliktu? O tom těsně před konferencí promluvila orientalistka Darja Mitina.

Konferencí týkajících se afghánského smíření už bylo mnoho. Před tím byla v Moskvě v prosinci. Afghánistán na ni nebyl, k jeho velkému roztrpčení, pozván. Zúčastnili se jí Rusko, Čína a Pákistán. Nyní je otázka Afghánistánu opět aktivní a Rusko zde nehraje první housle. Na konferenci 14. dubna Moskva pozvala USA, Čínu, řadu dalších středoasijských států a skutečně také Tálibán. To oficiální Afghánistán obzvláště rozhořčilo. Aktivizace afghánské otázky není náhodná. Afghánské vládě se způsob, kdy je osud jeho země rozhodován kýmkoliv kromě ní, nijak nezamlouvá. Ovšem realita je taková, že roli operátora v tomto konfliktu si nenárokuje jen Rusko. Zde se velmi zaktivizovaly USA, Čína a Saúdská Arábie, avšak „řízení afghánského provozu“ není rozhodnuto.

Jedna z konferencí byla v Pekingu ve složení: afghánská vláda, Tálibán, Čína a Pákistán, pro Čínu výhodném, protože má na Pákistán zvláštní vliv. Rusko má svůj náhled a konfigurace, která nastane, bude záviset na tom, jak bude postupovat ruské ministerstvo zahraničí.

Jeví se to tak, že i pro afghánskou vládu je Tálibán de facto a téměř i de iure nejen protivníkem, ale také partnerem pro jednání?

Je potřeba rozlišovat oficiální postoj kábulské vlády a reálnou situaci, se kterou se střetává a do které ji tlačí zahraniční partneři. Podle oficiálního postoje nemá Tálibán ani právní, ani morální opodstatnění zastupovat afghánský národ. Je to teroristická skupina a pro Rusko není rozdíl mezi Tálibánem a dejme tomu Islámským státem. Pro nás je to stejné, jen z jiného pohledu, proto právem odmítáme být zde rovnocennými vyjednavači. Ovšem je přirozené, že když svolají konferenci o Afghánistánu Spojené státy, Rusko nebo Čína, nemůže být Tálibán mimo.

Pro Afghánistán je nemilým překvapením zcela jasně se měnící postoj Ruska v této otázce. Naše náhledy zde nejsou stabilní a nejednou jsem upozorňovala, že považuji jednání našeho ministerstva zahraničí ohledně řešení záležitosti Afghánistánu za nesprávné a chybné. My se skutečně snažíme dělit teroristy na špatné a méně špatné a k čemu to vede, to vidíme. V Moskvě nyní sdělili svůj náhled: IS jsou darebáci, ale Talibové zase nejsou tak špatní. Již dříve byly s Tálibánem jakési neveřejné kontakty v Dušanbe a v Perském zálivu.

S Tálibánem se nestýká jen Rusko, ale i USA a další vlivné země?

Samozřejmě. U USA je to pochopitelné. Jejich role v Afghánistánu je destruktivní. Jejich akce je možno nazvat mírovými jen za určitých okolností. I Čína má vlastní historii v otázce této země. Ještě loni jezdila do Číny na pozvání čínské vlády skupina tálibánského vedení. Tuto skupinu vedl šéf Tálibánu v Kataru, byli to tedy mimoafghánští Talibové. Stále se nabízí otázka, zda by se nemělo zastupitelství Tálibánu v Kábulu zavřít. Číňané kontaktují Tálibán přes kancelář v Dauhá. Je to symptom, že Čína chce mít zcela zvláštní roli. Přirozeně, že se ohledně toho Rusové a jejich ministerstvo zahraničí na nic neptali.

Hlavní úskok v přípravě nynější moskevské konference o Afghánistánu spočíval v tom, že Amerika silně tlačila na afghánského prezidenta a na předsedu výkonné vlády, aby se akce nezúčastnili. Mezi ostatní argumentací bylo hlavním důvodem to, že USA budou připravovat konferenci pod záštitou OSN a tam nebude Rusko důležitým hráčem. Proto se Afghánistán nemusí na Rusko obracet.

Myslím, že zde Rusko nezaujímá zcela správné postoje. Znepokojení, které vyjadřuje afghánská vláda, je odůvodněné. Naše změny postojů k Tálibánu považuji za nepodložené, na něj není možno vsadit. Není možno se s ním domluvit.

V Sýrii jedná Rusko naprosto jinak a je úspěšné. Odtud diplomaticky vytlačilo USA. Zdařilo se to, protože hned od počátku zaujalo zásadový postoj. V Sýrii nás Američané nepřiměli zvát seskupení Džabhat an-Nusra a jednat s ním a dalšími, údajně umírněnými.

Samozřejmě, že je situace v Sýrii a v Afghánistánu rozdílná. V Sýrii jsme zaujali rozhodný postoj a zde si myslíme, že dosáhneme úspěch diplomaticky – jednáním. A snad dokonce s využitím Tálibánu v boji proti IS.

Převzato z Pravda.ru

***

Palivo Westinghouse: na Záporožské jaderné elektrárně se odpojil energetický blok

Vasilij Ťomnyj

19. dubna 2017

Blok č. 6 na Záporožské jaderné elektrárně odpojila automatika. Příčiny nejsou uvedeny, ale je známo, že tato elektrárna jako první na Ukrajině použila americké jaderné palivo společnosti Westinghouse. V úterý večer informovaly o defektu stránky elektrárny. Ze zprávy elektrárny vyplývá, že na ní pracují ze šesti bloků jen čtyři. Radiační expoziční příkon kolem elektrárny i v ochranném pásmu ( okolí do vzdálenosti 2,5 km) je  uváděn 8 až 12 mikrorentgenů za hodinu, což odpovídá přirozenému radiačnímu pozadí.

Od doby, kdy se v Záporožské jaderné elektrárně začalo v únoru 2016 používat palivo společnosti Westinghouse, přicházely takové situace v elektrárně jedna za druhou. Dne 14. srpna byl odpojen k opravě blok č. 5. Byl první osazený americkým palivem. V září byl odstaven k opravě šestý blok a v říjnu druhý. Poslední fungoval jen 2,5 týdne po generální opravě, přitom měl prodloužit práci reaktoru až do roku 2026.

Po pěti měsících byl druhý blok opět odpojen. Charakteristické je, že v této době byl na Ukrajině výjimečný stav v energetice nařízený ukrajinskou vládou kvůli blokádě Donbasu. Krátce po odstávce dostala Záporožská JE nový příděl amerického jaderného paliva.

Dnes je hlavním dodavatelem jaderného paliva pro ukrajinské JE ruská společnost TVEL, součást Rosatomu. Avšak kvůli diverzifikaci dodávek jaderného paliva se Ukrajina dohodla v roce 2014 s Westinghouse na nákupu jejich paliva pro některé bloky svých JE do roku 2020. Přitom je známo, že osazování reaktorů sovětského typu prvky Westinghouse je krajně rizikové. Důkazem je jejich instalace v Temelíně, kdy se ukázalo, že se americké palivové články deformují. To vedlo v Temelíně k výraznému zdržení výroby energie. Reaktory musely být odstaveny mimo provoz k výměně poškozených palivových tyčí (kazet). Cosi podobného se nyní děje na Záporožské JE.

Dosud v důsledku nevhodného jaderného paliva nenastaly vážné následky, ale hra v této „americké ruletě“ nemůže skončit dobře. Jeden pochybný experiment už byl příčinou ohromné havárie na jaderném zařízení. Dnes vede kyjevská vláda zemi nepochybně k opakování černobylské tragédie.

Převzato z Politikus.ru

***

Odchod Velké Británie z EU může být ukončený?

Jelena Pustovojtova

20. dubna 2017

Předčasné volby britského parlamentu, které oznámila Mayová, to je krok zoufalé premiérky, neschopné prosadit výsledky referenda o odchodu z EU. Podle jejích slov jsou „volby jedinou cestou k zajištění stability a bezpečnosti na roky dopředu“. Pochopme to tak, že bez voleb nemají Britové naději na Brexit.

Je příznačné, že hned další den po oznámení, 19.dubna, byl parlament připraven potvrdit plán premiérky o volbách 8. června. Znamená to, že obě strany předpokládají, že s pomocí voleb upevní své postavení. Britská ekonomika přesvědčivě roste a předbíhá růstem ekonomiku EU. V dohledu není žádný odchod velkého byznysu z „londýnského ráje“. Jenže to, co je výhodné pro Londýn, je krajně politicky i ekonomicky škodlivé pro Brusel. Například návrat práva pro Velkou Británii na regulaci rybolovu ve vlastních vodách je v rozporu s požadavkem Dánska, které už připravilo soudní tahanici a žádá, aby Londýn po odchodu z EU uznal „historické právo“ dánských rybářů lovit sledě v britských vodách, které existuje od 15. století.

The Guardian píše, že se v Kodani přehrabují v archivech, aby podložili právo na rybolov u britských břehů. Dánové loví přibližně 40 procent ryb ve dvěstěmílové ekonomické zóně Velké Británie – člena EU. Dánský ministr zahraničí Samuelsen má za to, že některé pobřežní regiony země, zejména v Jutsku, jsou ekonomicky zcela závislé na přístupu do britských vod. Dánsko očekává, že se stejnými nároky přijde ještě 7 států EU. Ekonomická zóna Velké Británie má začít platit od roku 2019. Třetina úlovků rybářského loďstva EU pochází z britských vod a jejich ztrátou přijde EU o polovinu loďstva a asi 6 tisíc pracovních míst.

Hlavní rozpor v roztáčejícím se boji kolem odchodu Velké Británie z EU nejsou sledi a tresky. Jestliže Evropskou unií uražená Británií zakáže dovoz ryb z EU, udeří to na trh tak, že bude Bruselu horko. Ovšem horko bude i Mayové. S předčasnými volbami riskuje, že se jí nemusí podařit získat potřebné dvě třetiny hlasů, s nimiž by překonala odpor labouristů. Porážkou konzervativců ztratí premiérské křeslo, do kterého usedla bez voleb, po náhlé demisi Camerona. I uvnitř její vlastní strany nemá jen příznivce. Pro každého premiéra Spojeného království je nejhorší zvyšující se nátlak Bruselu, připraveného  využít jakoukoliv maličkost, aby donutil Brity „zamyslet se“ nad cenou, kterou zaplatí za odchod.

Je naprosto jasné, že ve Sněmovně lordů, do které se nevolí, nepřibývají Mayové spojenci. Volí se jen do Dolní sněmovny. Ze členů parlamentu budou opět vybráni ministři a premiér. Situace je nejistá a záruku vítězství nemá nikdo. K riskování předčasných parlamentních voleb existují dva vzájemně se vylučující důvody: předsedkyně vlády buď zjistila kolektivní odpor parlamentu a nátlak Bruselu a není si jistá, jestli „ukormidluje loď k Brexitu“ bez velkých ztrát a rozhodla se ustoupit, nebo jde vabank a dává v sázku své ambice a kariéru, aby uchránila projev vůle Britů před celou Evropou.

Pravicový tisk Velké Británie komentuje rozhodnutí o předčasných volbách v roce 2017 namísto v roce 2020 jako „politický propad“, rozhodující posun k tomu, aby měla volné ruce k jednání s 27 dalšími členy EU a doma rozdrtila opozici.

Čas útoku na opozici je vhodný. Mayová a její konzervativci jsou daleko před labouristy. Problém je jen v tom, že v řadě jí navrhovaných reforem má opozici i ve vlastní straně. Při ní stojí veřejnost i ekonomický růst: hned po vyhlášení parlamentních voleb rostla libra a začaly růst desetileté státní dluhopisy. Jenže všechny tyto znaky vítězství nemusejí být nic platné, pokud dvě třetiny parlamentu neodhlasují předčasné volby. Potom by nebylo možno opozici a Brusel překonat.

Pokud se nepodaří zapojit do parlamentu nějaký „výsadek“ hlasující s Mayovou pro Brexit, bude proces rozvodu s EU permanentní, nebo bude mít jen vnější znaky odchodu z EU a Britům zůstanou všechny neřesti a slabiny bruselské administrativy.

Reuters píše, že se v nejbližších dnech hodlají setkat vůdci Nizozemí, Dánska a Irska, aby situaci v Londýně projednali. Podle irského premiéra tyto tři země „Brexitem nejvíce utrpí“. Mají podobné postoje ohledně obchodování a konkurence a zřejmě půjdou na ruku Bruselu, který pro jednání s Británií vytváří jednotnou frontu. Theresa Mayová se musí stát novou „železnou lady“, aby dokázala obstát v boji na dvou frontách.

Převzato z Fondsk.ru

***

Zvítězí nový Kaddáfí nad Západem?

Alexandr Artamonov, Jurij Kondratěv

20. dubna 2017

Evropský koordinátor Mezinárodního revolučního výboru Frank Pucharelli uvedl ve svém rozhovoru pro Pravdu.ru, že Sáif al-Islám Kaddáfí, syn a duchovní dědic Muammara Kaddáfího, byl vysvobozen ze zajetí a vystoupil před Nejvyšší radou libyjských kmenů. Ta jej uznala za hlavu Dočasné vlády, která se musí dostat k řízení Libye a začít vytlačovat okupanty NATO a OSN.

Mezinárodní revoluční výbor byl vytvořen Muammarem Kaddáfím již v roce 1967 a byl výkonným orgánem zelené revoluce, která dovedla k vládě duchovního otce a vůdce Džamahírije. Podle Pucharelliho nyní výbor opět funguje a je připraven k povstání a navrácení zákonné vlády do Libye.

Od doby zelené revoluce má výbor právo předávat legální vládu. Má různé styky s nacionálními hnutími ve světě a ohromný počet příznivců v Evropě, Africe, Jižní Americe a v zemích Maghrebu.

Připravili jsme konferenci 21. března, jíž se účastnili i představitelé republik Donbasu, které bojují za nezávislost. Na konferenci byla i nacionalistická hnutí Korsiky a dalších podobně bojujících zemí. Nejvýjimečnější účastník byl představitel Nejvyšší rady libyjských kmenů. Přirozeně zastupoval libyjský lid, který je pod jhem okupantů z NATO už od roku 2011. Konference měla poukázat na roli mezinárodní finanční oligarchie, která se za pomoci NATO, ozbrojených sil USA a zemí Evropy snaží udělat z Libyjců otroky. Předvedla, jak lze najít jiné řešení, jak se sjednotit a legálními způsoby se postavit snahám o okupaci touto mezinárodní oligarchií.

Před půl rokem jste řekl, že Libyjci nyní chápou co ztratily smrtí Muammara Kaddáfího. Vládne u nich chaos. Kdy opět přijde k vládě Džamáhírije?

Návrat Džamáhírije je nevyhnutelný. Sešla se Nejvyšší rada Džamáhírije a připravila řešení ohledně dočasné vlády. V nejbližších měsících očekáváme začátek lidového povstání v Libyi k legalizaci národní vlády. Pro Džamáhíriji vystupuje přibližně 80 % kmenů. Ty jsou také věrni duchovnímu odkazu Muammara Kaddáfího.

Nyní pracují v utajení, ale my provádíme každý den konzultace mezi kmeny náležejícími do lybijského státu. Nedávno bylo rozhodnuto o jmenování Sáifa al-Isláma Kaddáfího do funkce hlavy Dočasné vlády. Aisha Kaddáfí bude komunikovat  se zahraničím a Ali Kana, bývalý velitel jižního sektoru vojsk Džamáhírije, bude ministrem obrany. Lid Libye se organizuje.

Od roku 2011 zasahují OSN i NATO do našich věcí. Vykrádají naše bohatství, ale budou se muset smířit s porážkou. Nedokázali se domoci legalizace své vlády. Dnes nejsou takfíristé schopni konsolidovat většinu libyjských kmenů a obnovit stabilní systém. Rada libyjských kmenů, která zastupuje většinu libyjských obyvatel, dosud funguje tajně. Od roku 2011 byl Sáid al-Islám Kaddáfí v zajetí ozbrojených skupin. A nejen to. Ti, kteří jej věznili, jej určili i za hlavu povstání. Pochopili, že dvě třetiny obyvatel stojí za ním a žádají si návrat Džamáhírije. Jen oni mohou usmířit Libyi a zavést mír v zemi. On symbolizuje jedinou zákonnou vládu schopnou stabilizovat Maghreb a vypořádat se s takfíristy, kteří dostávají peníze od NATO a kolonizovali severní Afriku. Problém Libye je dnes v tom, že tam operuje 1200 banditských takfiristických formací a dalších mafiánských skupin.

Nyní je situace ve světě podobná situaci před druhou světovou válkou. Začala už?

Myslím, že začala už v roce 2011, od tak zvaného arabského, ve skutečnosti amerického jara. Nejsme na úsvitu třetí světové války, ale jsme v ní již 6 let. Světová oligarchie nejenže pracuje prostřednictvím vlád západních zemí, ale také aktivně využívá teroristy.

Dnes tu sebranku bojovníků z celého světa vyhánějí ze Sýrie. Co budou dělat? Budou pokračovat v její destabilizaci a destabilizovat i Libyi a další země. V podstatě i Evropu. IS dnes táhne přes Sicílii do Evropy a velmi brzy bude destabilizovat její země.

Převzato z Pravda.ru

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
22. 4. 2017 16:33

Zvíťazí nový Kaddáfí nad Západom?
p.zajoch!
Jedna z mála dobrých správ v tomto roku.Túžba Líbyjcov po návrate džamahírie a syn Muamara Kaddáfího na jej čele.
Len dúfam,že ak nastane situácia,že sa v RB OSN bude na návrh Francúzska,VB alebo USA znova prejednávať zriadenie „bezletovej zóny nad Líbyiou“,tak RF a Čína budú všetky takéto návrhy tvrdo vetovať a že nezopakujú svoj chrapúnsky alibistický postoj z marca 2011,keď sa vedomí si následkov rozhodli zdržať sa hlasovania.
A následky dnes nepociťujú len Líbyjci ale celá Európa.

Bety
Bety
22. 4. 2017 17:29

Já myslím, že se ta orientalistka se svými doporučeními ohledně Afghánistánu mýlí. Možná patří k pošukům, kteří by byli nadšeni, kdyby se Rusko vojensky zapletlo do všech konfliktů, které jsou k dispozici. Dokud se jedná, tak se neválčí.
Tálibán USA nejdřív využily proti Rusku a pak si nadirigovaly jiného partnera a Tálibán vykoply, přestaly jim dodávat válečný materiál, což se nakonec obrátilo proti nim. Nechci hodnotit, kdo je kdo, ale myslím, že je moudré spíš jednat , než dopustit, aby se kdajaký tálibánec cítil povinen rozpoutat konflikt po celém jihovýchodu.

peter.
22. 4. 2017 18:02

Rusko potrebuje jednať s talibánom .Musí dosiahnuť stav v ktorom bude taliban stáť proti IS.Ten dostáva v Sýrii aj v Iraku nakladačku a tak je pravdepodobné,že sa začne tlačiť cez Afganistan do bývalých sovietskych stredoázijských republík a na Kaukaz.Taliban je hlavnou silou v Afganistane,nie vláda.Preto musia Rusi v záujme svojej obrany jednať hlavne s talibanom.Zatiaľ sa to darí,lebo taliban sa nielenže nepridal k IS ale vyhnal jeho bojovníkov zo svojho územia.

zajoch
22. 4. 2017 18:28

Peter, vždy raději předávám dobré zprávy než ty špatné. Možná to jde trochu vypozorovat i podle výběru článků. Co se týká postoje Ruska v RB OSN v roce 2011 ohledně Libye – tehdy byl v čele státu Medveděv, který šel podle Pjakina na ruku Západu a také bylo poukazováno na to, že tehdy nemělo Rusko podmínky pro to, aby se tvrdě postavilo proti bezletové zóně (myslím, že se o ni jednalo). Bety, rozhovor s orientalistkou jsem také přijala s určitými rozpaky, ale nezdálo se mi, že by byla nadšena, kdyby se Rusko zapletlo do kdejakých konfliktů, ale že naopak varovala,… Číst vice »

zajoch
22. 4. 2017 18:45

Béda napsal http://www.mojevideo.sk/video/242ba/modlitba_moslimov_v_uliciach_moskvy.html Bédo, vy jste zřejmě chtěl poukázat na tu záplavu muslimů. Na první pohled to vypadá skutečně hrozivě, ale všechny bývalé středoasijské sovětské republiky jsou muslimské a ke všemu legálně pracuje v Rusku mnoho Turků. Ze středoasijských republik pracuje v Rusku ohromný počet lidí, například u té nejchudší republiky – Tádžikistánu snad většina peněz pochází od gastarbeiterů a ti se nejlépe uplatní v Rusku, kde se domluví rusky a kde jsou lidé na ně zvyklí ještě z dřívějších dob. Nedávno jsem však kdesi četla, že při své nedávné cestě po středoasijských republikách projednával Putin nová pravidla při povolování… Číst vice »

peter.
22. 4. 2017 18:56

zajoch napsal také bylo poukazováno na to, že tehdy nemělo Rusko podmínky pro to, aby se tvrdě postavilo proti bezletové zóně (myslím, že se o ni jednalo). p.zajoch: Ja sa zase pamätám na to,že Putin,v tom čase premiér vládyRF skritizoval rozhodnutie RB OSN o zriadení tej bezletovej zóny.Prirovnal to rozhodnutie k vyhláseniu krížovej výpravy proti Líbyi.Prezident Medvedev ho za tento výrok dosť nešetrne sprdol v médiách.Takže podmienky boli,len Medvedev sa nechal kúpiť.Stačilo keby tú rezolúciu vetoval.Čína by sa pridala,v Líbyi by dnes žilo o mnoho tisíc ľudí viac ako a do Európy by neprúdili davy afrických moreplavcov . S tým… Číst vice »

Béda
23. 4. 2017 6:09

p. zajoch, Kosovo (ve smyslu pomnožování muslimské populace a postupného přitvrzování požadavků těchto narůstajících komunit ve smyslu Warnerových přednášek je dneska již všude. Na východ, na západ, na sever i na jih od nás (viz Rusko). Kodsovo nebyl jenom precedent pokud jde o pošlapávání mezinárodního práva v otázce nedotknutelnosti hranic, test síly a dominance USA, ale taky předobraz toho co v delší perpektivě čeká tzv. „židokřesťanský civilizační“ okruh. Že Rusko muslimy zdědilo je fakt. Že se jim otevírá směrem do bývalých sovětských republik, že jim umožňuje veřejné modlitby to je jiný fakt. Rusko se západní i celou Evropou nakonec postihne… Číst vice »

Bety
Bety
23. 4. 2017 8:47

p.zajoch, velmi oceňuji vaše překlady, takže doufám, že můj kritický postoj k té orientalistce neberete osobně. Můj, možná nesprávný dojem, o těch vál. konfliktech vznikl při jejím srovnávání Sýrie a Afghánistánu. Co se týče ruských muslimů – já se neděsím jejich víry pokud by se pohybovala na úrovni , na jaké je dnes křesťanství. To znamená, že víceméně zůstává osobní záležitostí dotyčného věřícího, což by se snad v Rusku mohlo podařit, zkušenosti s tím mají. Já se děsím toho, že bychom se mohli propadnout do středověké verze nesnášenlivého, útočného, fanatického křesťanství, které např. co se týče žen se od toho… Číst vice »

zajoch
23. 4. 2017 9:30

Bety, děkuji. Ozývám se především proto, abych vás ujistila, že vaši zmínku neberu a ani nemohu brát osobně. Já jen v RO tlumočím to co si myslí autoři článků a nemohu s tím dělat nic jiného, takže i když se nad něčím pozastavím, nechávám si to pro sebe, přičemž čekám, zda to někdo okomentuje. Případně reaguji na komentář, jak jsem to udělala zde ve vašem případě.
Nedá mi to a musím vám napsat, že si vašich příspěvků pod články vážím. Připadají mi správné a ukazují, že jsou podloženy znalostmi a zdravým rozumem. Přeji vám hodně zdraví.

Martin (už bez taky m)
23. 4. 2017 10:17

Béda napsal p. zajoch, Kosovo (ve smyslu pomnožování muslimské populace a postupného přitvrzování požadavků těchto narůstajících komunit ve smyslu Warnerových přednášek je dneska již všude. Na východ, na západ, na sever i na jih od nás (viz Rusko). Kodsovo nebyl jenom precedent pokud jde o pošlapávání mezinárodního práva v otázce nedotknutelnosti hranic, test síly a dominance USA, ale taky předobraz toho co v delší perpektivě čeká tzv. „židokřesťanský civilizační“ okruh. Že Rusko muslimy zdědilo je fakt. Že se jim otevírá směrem do bývalých sovětských republik, že jim umožňuje veřejné modlitby to je jiný fakt. Rusko se západní i celou Evropou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 4. 2017 10:20

k Západoevropským volbám z ruských debat:
https://www.youtube.com/watch?v=cX_OA15pq8g

Béda
23. 4. 2017 10:34

Martin (už bez taky m) napsal Bédo, každý máme své obavy, některé sdílíme, jiné ne. Každý máme své hodnocení, roviny a úrovně odhadu i hodnocení, své informace, sobě vlastní schopnosti analýz a syntéz hypotéz… Čas ukáže… Vzdor všem pesimistickým předpovědím RF stále sílí, nejen Kerčský most se staví, její armáda je víc a víc schopná a moderní a ve světě je to vidět. Dtto Čína a mnohé jiné. Naproti tomu v USA musel přijít „přechodný element Trump“ aby bylo možno pomalu couvat od naprosté katastrofy planetárních rozměrů… Evropa v minulosti nebyla muslimům a islámu nijak vzdálená, vždyť došli bezmála do… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 4. 2017 12:27

Pane Bédo, já Vám Váš názor nechci brát. Jen jsem šířeji reagoval na více Vašich myšlenek při jedné příležitosti. Co se týče demografie – není to „můj obor“. Jsem toho názoru, že na podíl zastoupení toho kterého etnika či náboženské skupiny nemá vliv jen prostá porodnost. O výsledku rozhoduje také řada dalších vlivů. Od podmínek pro ne“zvané“ až po podmínky pro místní obyvatelstvo. Pokud bude svět pokračovat ryze ve vývoji stylem „jedinec a jeho výhody především“ („Západní paradigma“) je Váš scénář možný. Vycházím z toho že vojenská, zdrojová základna „Západu“(jak víme „opatřovaná“ jen skrze dobývání na úkor jiných kterých se… Číst vice »

Béda
23. 4. 2017 17:53

http://www.rukojmi.cz/clanky/3792-zastavit-agresi-usa-je-mozne-jen-zbavenim-se-dolaru

….poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev na Jaltském mezinárodním ekonomickém fóru (JMEF). Čím větší bude agrese ze strany Američanů, tím dříve to dotáhnou ke konečnému krachu dolaru, protože jediný způsob pro oběti americké agrese, jak zastavit tuto agresi, je zbavit se dolaru. Jakmile se s Čínou zbavíme dolaru, nastane konec americké vojenské moci“, řekl….

Béda
23. 4. 2017 17:55

Tamtéž:“… Když Glazjev komentoval politiku nového amerického prezidenta, řekl, že Donald Tramp působí v souladu s očekáváními americké vládnoucí elity. „Neměl jsem žádné iluze, že změní politiku. Za prvé, americká agresivita ve světě je vysvětlována snahou udržet americkou hegemonii v situaci, kdy již s Čínou prohrály vedení v ekonomice. Kromě vojenského pendreku USA nemají jiné způsoby, jak všechny přinutit k používání dolaru. Z tohoto důvodu vedou hybridní válku s celým světem, aby na jiné země přesunuly břemeno svých dluhů, aby všechny držely na dolaru a aby oslabovaly ta území, která nekontrolují“, poznamenal Glazjev. Podle něj „je v tomto světle protiruská… Číst vice »

orinoko
23. 4. 2017 18:17

Glazjev je molodec. Tak to je, a ne jinak. A různé Kacery si můžou velebnicci nabouchat do osobních.

peter.
23. 4. 2017 18:50

Emmanuel Macron – pravdepodobne nový francúzsky prezident. Favorizujú ho mainstreamové médiá.Bývalý minister hospodárstva za socialistickú stranu. Bývalý zamestnanec investičnej banky Rothschild & Cio Výroky : Tým,že nemecká kancelárka otvorila v r.2015 hranice pre migrantov,zachránila našu dôstojnosť. alebo : noví migranti zachraňujú našu spoločnosť. Má 39 rokov. Bude to skoro na 100% on,kto pôjde do druhého kola s Marine Le Penovou. Marine Le Penová nesmie vyhrať,lebo ako vyhlásila F.Mogherini,“budúcnosťou Európy je politický islam“.Povedala obrovskú hlúposť táto osoba zodpovedná za diplomaciu EU.Neexistuje „politický islam“.Existuje len islam.A základným článkom viery v islame je,že Korán je 100% slovom Božím a Sunna je výsledkom Božieho… Číst vice »

peter.
24. 4. 2017 9:19

Ten kto chce plne pochopiť v čom je islamská kolonizácia Európy smrteľne nebezbečná,by si mal prečítať esej Samuela Huntingtona „Stret civilizácií“ a pochopiť význam štyroch arabských slov :
1 – Takíja
2 – Tavríja
3 – Kitman
4 – Muruna

peter.
24. 4. 2017 11:15

peter. napsal

Ten kto chce plne pochopiť v čom je islamská kolonizácia Európy smrteľne nebezbečná,by si mal prečítať esej Samuela Huntingtona „Stret civilizácií“ a pochopiť význam štyroch arabských slov :
1 – Takíja
2 – Tavríja
3 – Kitman
4 – Muruna

http://medzicas.sk/umenie-klamstva-ako-nastroj-islamu-na-dobytie-sveta/

Martin (už bez taky m)
24. 4. 2017 21:25

Doporučuji Solovjova z 23.4., speciálně cca od 1.hod 15 min.

Martin (už bez taky m)
26. 4. 2017 18:32

Jsem obvykle klidný, byť některé debaty na ruských kanálech jsou neobyčejně „živé“…
To co si ale Polský a Banderovský dobytek dovolil tady, to už bylo naprosto šílené!!!
cca od 18:10 min vrchol
https://www.youtube.com/watch?v=KSmDAlNx17M