Diskuze k článku


 • peter. • 22. dubna 2017

  Zvíťazí nový Kaddáfí nad Západom?
  p.zajoch!
  Jedna z mála dobrých správ v tomto roku.Túžba Líbyjcov po návrate džamahírie a syn Muamara Kaddáfího na jej čele.
  Len dúfam,že ak nastane situácia,že sa v RB OSN bude na návrh Francúzska,VB alebo USA znova prejednávať zriadenie „bezletovej zóny nad Líbyiou“,tak RF a Čína budú všetky takéto návrhy tvrdo vetovať a že nezopakujú svoj chrapúnsky alibistický postoj z marca 2011,keď sa vedomí si následkov rozhodli zdržať sa hlasovania.
  A následky dnes nepociťujú len Líbyjci ale celá Európa.

 • Bety • 22. dubna 2017

  Já myslím, že se ta orientalistka se svými doporučeními ohledně Afghánistánu mýlí. Možná patří k pošukům, kteří by byli nadšeni, kdyby se Rusko vojensky zapletlo do všech konfliktů, které jsou k dispozici. Dokud se jedná, tak se neválčí.
  Tálibán USA nejdřív využily proti Rusku a pak si nadirigovaly jiného partnera a Tálibán vykoply, přestaly jim dodávat válečný materiál, což se nakonec obrátilo proti nim. Nechci hodnotit, kdo je kdo, ale myslím, že je moudré spíš jednat , než dopustit, aby se kdajaký tálibánec cítil povinen rozpoutat konflikt po celém jihovýchodu.

 • peter. • 22. dubna 2017

  Rusko potrebuje jednať s talibánom .Musí dosiahnuť stav v ktorom bude taliban stáť proti IS.Ten dostáva v Sýrii aj v Iraku nakladačku a tak je pravdepodobné,že sa začne tlačiť cez Afganistan do bývalých sovietskych stredoázijských republík a na Kaukaz.Taliban je hlavnou silou v Afganistane,nie vláda.Preto musia Rusi v záujme svojej obrany jednať hlavne s talibanom.Zatiaľ sa to darí,lebo taliban sa nielenže nepridal k IS ale vyhnal jeho bojovníkov zo svojho územia.

 • zajoch • 22. dubna 2017

  Peter, vždy raději předávám dobré zprávy než ty špatné. Možná to jde trochu vypozorovat i podle výběru článků.
  Co se týká postoje Ruska v RB OSN v roce 2011 ohledně Libye – tehdy byl v čele státu Medveděv, který šel podle Pjakina na ruku Západu a také bylo poukazováno na to, že tehdy nemělo Rusko podmínky pro to, aby se tvrdě postavilo proti bezletové zóně (myslím, že se o ni jednalo).
  Bety, rozhovor s orientalistkou jsem také přijala s určitými rozpaky, ale nezdálo se mi, že by byla nadšena, kdyby se Rusko zapletlo do kdejakých konfliktů, ale že naopak varovala, aby to tak v Afghánistánu nedopadlo a snad také, aby se od spolupráce s Ruskem neodradila oficiální a asi dost slabá afghánská vláda.

 • zajoch • 22. dubna 2017

  Béda napsal

  http://www.mojevideo.sk/video/242ba/modlitba_moslimov_v_uliciach_moskvy.html

  Bédo, vy jste zřejmě chtěl poukázat na tu záplavu muslimů. Na první pohled to vypadá skutečně hrozivě, ale všechny bývalé středoasijské sovětské republiky jsou muslimské a ke všemu legálně pracuje v Rusku mnoho Turků. Ze středoasijských republik pracuje v Rusku ohromný počet lidí, například u té nejchudší republiky – Tádžikistánu snad většina peněz pochází od gastarbeiterů a ti se nejlépe uplatní v Rusku, kde se domluví rusky a kde jsou lidé na ně zvyklí ještě z dřívějších dob. Nedávno jsem však kdesi četla, že při své nedávné cestě po středoasijských republikách projednával Putin nová pravidla při povolování zaměstnání těmto lidem a speciálně jednal právě s tádžickým prezidentem Rachmonem. Pokud vím, tak si tito lidé v Rusku vydělají a kupují si tam i domy.
  Můžeme se alespoň maličko utěšovat.

 • peter. • 22. dubna 2017

  zajoch napsal
  také bylo poukazováno na to, že tehdy nemělo Rusko podmínky pro to, aby se tvrdě postavilo proti bezletové zóně (myslím, že se o ni jednalo).

  p.zajoch:
  Ja sa zase pamätám na to,že Putin,v tom čase premiér vládyRF skritizoval rozhodnutie RB OSN o zriadení tej bezletovej zóny.Prirovnal to rozhodnutie k vyhláseniu krížovej výpravy proti Líbyi.Prezident Medvedev ho za tento výrok dosť nešetrne sprdol v médiách.Takže podmienky boli,len Medvedev sa nechal kúpiť.Stačilo keby tú rezolúciu vetoval.Čína by sa pridala,v Líbyi by dnes žilo o mnoho tisíc ľudí viac ako a do Európy by neprúdili davy afrických moreplavcov .
  S tým talibanom v Afganistane je to zvláštne.Sú to sunniti.Podporuje ich Saudská Arábia,ktorú zase podporujú USA.A talibánci bojujú proti USA.V r.2015 došlo na území Afganistanu k ozbrojeným stretom medzi talibáncami a IS.IS bol z Afganistanu vyhnaný a vyhnali ho talibánci.Pritom IS podporovali otvorene Saudi a skryte USA….stačíte to ešte sledovať a rozumieť tomu?Lebo ja už nie.

 • Béda • 23. dubna 2017

  p. zajoch,

  Kosovo (ve smyslu pomnožování muslimské populace a postupného přitvrzování požadavků těchto narůstajících komunit ve smyslu Warnerových přednášek je dneska již všude. Na východ, na západ, na sever i na jih od nás (viz Rusko). Kodsovo nebyl jenom precedent pokud jde o pošlapávání mezinárodního práva v otázce nedotknutelnosti hranic, test síly a dominance USA, ale taky předobraz toho co v delší perpektivě čeká tzv. „židokřesťanský civilizační“ okruh. Že Rusko muslimy zdědilo je fakt. Že se jim otevírá směrem do bývalých sovětských republik, že jim umožňuje veřejné modlitby to je jiný fakt. Rusko se západní i celou Evropou nakonec postihne stejný osud – a já se obávám, že zvrácení vývoje směrem k postupné islamizaci a šarijizaci, jako civilizace pokud se nestane nějaký zázrak se již nevyhneme.

 • Bety • 23. dubna 2017

  p.zajoch, velmi oceňuji vaše překlady, takže doufám, že můj kritický postoj k té orientalistce neberete osobně. Můj, možná nesprávný dojem, o těch vál. konfliktech vznikl při jejím srovnávání Sýrie a Afghánistánu.
  Co se týče ruských muslimů – já se neděsím jejich víry pokud by se pohybovala na úrovni , na jaké je dnes křesťanství. To znamená, že víceméně zůstává osobní záležitostí dotyčného věřícího, což by se snad v Rusku mohlo podařit, zkušenosti s tím mají. Já se děsím toho, že bychom se mohli propadnout do středověké verze
  nesnášenlivého, útočného, fanatického křesťanství, které např. co se týče žen se od toho dnešního muslimského fanatismu ani moc neliší. Slepý fanatismus, to je to, čeho se obávám.

 • zajoch • 23. dubna 2017

  Bety, děkuji. Ozývám se především proto, abych vás ujistila, že vaši zmínku neberu a ani nemohu brát osobně. Já jen v RO tlumočím to co si myslí autoři článků a nemohu s tím dělat nic jiného, takže i když se nad něčím pozastavím, nechávám si to pro sebe, přičemž čekám, zda to někdo okomentuje. Případně reaguji na komentář, jak jsem to udělala zde ve vašem případě.
  Nedá mi to a musím vám napsat, že si vašich příspěvků pod články vážím. Připadají mi správné a ukazují, že jsou podloženy znalostmi a zdravým rozumem. Přeji vám hodně zdraví.

 • Martin (už bez taky m) • 23. dubna 2017

  Béda napsal

  p. zajoch,

  Kosovo (ve smyslu pomnožování muslimské populace a postupného přitvrzování požadavků těchto narůstajících komunit ve smyslu Warnerových přednášek je dneska již všude. Na východ, na západ, na sever i na jih od nás (viz Rusko). Kodsovo nebyl jenom precedent pokud jde o pošlapávání mezinárodního práva v otázce nedotknutelnosti hranic, test síly a dominance USA, ale taky předobraz toho co v delší perpektivě čeká tzv. „židokřesťanský civilizační“ okruh. Že Rusko muslimy zdědilo je fakt. Že se jim otevírá směrem do bývalých sovětských republik, že jim umožňuje veřejné modlitby to je jiný fakt. Rusko se západní i celou Evropou nakonec postihne stejný osud – a já se obávám, že zvrácení vývoje směrem k postupné islamizaci a šarijizaci, jako civilizace pokud se nestane nějaký zázrakse již nevyhneme.

  Bédo, každý máme své obavy, některé sdílíme, jiné ne. Každý máme své hodnocení, roviny a úrovně odhadu i hodnocení, své informace, sobě vlastní schopnosti analýz a syntéz hypotéz… Čas ukáže…
  Vzdor všem pesimistickým předpovědím RF stále sílí, nejen Kerčský most se staví, její armáda je víc a víc schopná a moderní a ve světě je to vidět.
  Dtto Čína a mnohé jiné.
  Naproti tomu v USA musel přijít „přechodný element Trump“ aby bylo možno pomalu couvat od naprosté katastrofy planetárních rozměrů…
  Evropa v minulosti nebyla muslimům a islámu nijak vzdálená, vždyť došli bezmála do Vídně, že…
  Prostě jde o to žít slušně vedle sebe- a ne se měnit v jakýsi „guláš“ který zůstává jakousi logicky nesmísitelnou suspenzí.
  Věřím, že se Evropa ubrání, byť se mění a změní – tak jako se mění BV, Asie, Afrika, Amerika. Změny jsou realitou tak jako „jistoty“ a stálice. Ano, cosi přijmeme, cosi ne. Takže budou reakce – viz např. témata Západoevropských voleb…
  peter: Saudi dělají „ad hoc“ spojenectví jak se jim hodí, tento „stát“ slábne a není soudržný. Otázka příjmů a výdajů v SA zde byla již přetřásána, při marnotratném postupu dlouhodobě zdroje ubývají…
  Lidé v USA si například taky nemysleli, že někdy budou na poukázdovážet prakticky vše co kdysi sami vyráběli, atd.
  K Libyi jen zopakuji již zmíněné názory: Západ sprostě podvedl a zneužil OSN (bezletová zóna neznamená bombardování, a bez něj nemusel Kadáfí padnout). Dále: RF tehdy neměla jak dost možností, tak vše je opět dále od území RF – a naděje na reálnou, využitelnou a zdroji udržitelnou základnu v „rozumném“ prostoru nebyla (jako Tartus -viz Kypr, Řecko, Egypt – nejsou země proamerické). RF byla podvedena jako ostatní vč. Číny, která tam přišla o mnoho investic. Ale ona si je „ještě do posledního juanu“ nechá proplatit…

 • Martin (už bez taky m) • 23. dubna 2017

  k Západoevropským volbám z ruských debat:
  https://www.youtube.com/watch?v=cX_OA15pq8g

 • Béda • 23. dubna 2017

  Martin (už bez taky m) napsal
  Bédo, každý máme své obavy, některé sdílíme, jiné ne. Každý máme své hodnocení, roviny a úrovně odhadu i hodnocení, své informace, sobě vlastní schopnosti analýz a syntéz hypotéz… Čas ukáže…
  Vzdor všem pesimistickým předpovědím RF stále sílí, nejen Kerčský most se staví, její armáda je víc a víc schopná a moderní a ve světě je to vidět.
  Dtto Čína a mnohé jiné.
  Naproti tomu v USA musel přijít „přechodný element Trump“ aby bylo možno pomalu couvat od naprosté katastrofy planetárních rozměrů…
  Evropa v minulosti nebyla muslimům a islámu nijak vzdálená, vždyť došli bezmála do Vídně, že…
  Prostě jde o to žít slušně vedle sebe- a ne se měnit v jakýsi „guláš“ který zůstává jakousi logicky nesmísitelnou suspenzí.
  Věřím, že se Evropa ubrání, byť se mění a změní – tak jako se mění BV, Asie, Afrika, Amerika. Změny jsou realitou tak jako „jistoty“ a stálice. Ano, cosi přijmeme, cosi ne. Takže budou reakce – viz např. témata Západoevropských voleb…
  peter: Saudi dělají „ad hoc“ spojenectví jak se jim hodí, tento „stát“ slábne a není soudržný. Otázka příjmů a výdajů v SA zde byla již přetřásána, při marnotratném postupu dlouhodobě zdroje ubývají…
  Lidé v USA si například taky nemysleli, že někdy budou na poukázdovážet prakticky vše co kdysi sami vyráběli, atd.
  K Libyi jen zopakuji již zmíněné názory: Západ sprostě podvedl a zneužil OSN (bezletová zóna neznamená bombardování, a bez něj nemusel Kadáfí padnout). Dále: RF tehdy neměla jak dost možností, tak vše je opět dále od území RF – a naděje na reálnou, využitelnou a zdroji udržitelnou základnu v „rozumném“ prostoru nebyla (jako Tartus -viz Kypr, Řecko, Egypt – nejsou země proamerické).RF byla podvedena jako ostatní vč. Číny, která tam přišla o mnoho investic. Ale ona si je „ještě do posledního juanu“ nechá proplatit…

  Pane Martine,

  já mluvil v příspěvku na který reagujete na ISLAMIZACI tzv. kdysi křesťanského světa. Reagujete dle obsahu vašeho příspěvku na něco jiného.

  K islamizaci v Rusku z Wiki: „…Podle sčítání lidu z roku 2002 tvoří muslimové 10 % (14,5 mil.) z tehdy celkové 143 miliónové ruské populace. Duchovní v evropské části Ruska hovoří až o 20 miliónech přívrženců…“ A tento poměr neustále stoupá – stejně jako v Evopě. Kosovo nás v delší časové perspektivě zjevně čeká všechny. O to šlo v mém příspěvku.

 • Martin (už bez taky m) • 23. dubna 2017

  Pane Bédo, já Vám Váš názor nechci brát.
  Jen jsem šířeji reagoval na více Vašich myšlenek při jedné příležitosti.
  Co se týče demografie – není to „můj obor“.
  Jsem toho názoru, že na podíl zastoupení toho kterého etnika či náboženské skupiny nemá vliv jen prostá porodnost. O výsledku rozhoduje také řada dalších vlivů. Od podmínek pro ne“zvané“ až po podmínky pro místní obyvatelstvo.
  Pokud bude svět pokračovat ryze ve vývoji stylem „jedinec a jeho výhody především“ („Západní paradigma“) je Váš scénář možný.
  Vycházím z toho že vojenská, zdrojová základna „Západu“(jak víme „opatřovaná“ jen skrze dobývání na úkor jiných kterých se „lidská práva“ netýkají) se vyčerpává, technologickou převahu již v podstatě ztratil, „lidské zdroje“ si vyčerpal, znechutil, zdebilizoval, schopnosti predátora nahradil schopnostmi parazita…
  Víme ale že je i jiné paradigma (víceméně konfuciánsko-marxistické v Číně – mohu-li to takto zjednodušeně zpotvořeně nazvat), existuje „Ruský svět“, s nímž v základně (základem je „Rodina mať“ – stát, v základech zdravá společnost ne jednotlivec) sympatizuje nemalá část pův.společností Střední i Východní Evropy, J. a S. Ameriky, Oceánie…
  Karty jsou rozdány jinak nežli v době kdy si „Západ“ mohl dovolit schematicky, tupě rabovat „nerozvinuté“ země.
  Věřím i ve vliv toho co nemusíme znát, ale existuje to a působí proti silám člověka i společnost devastujících.
  Nechci názor kohokoliv snižovat, ale v době kdy každý závisíme na omezených množstvích informací + hodně individualizovaných zkušenostech je domnívám se důležité co nejpřesněji vystihnout trendy, směry.
  Jen soubor více méně náhodně vybraných negativ (bez vlivů pozitivních událostí, změn, faktorů, etc.) nemůže „vykreslit“ v mysli nikoho z nás přesný obraz.
  Můžeme spíše „vrstvit průsvitky“, odhadovat.

 • Béda • 23. dubna 2017

  http://www.rukojmi.cz/clanky/3792-zastavit-agresi-usa-je-mozne-jen-zbavenim-se-dolaru

  ….poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev na Jaltském mezinárodním ekonomickém fóru (JMEF). Čím větší bude agrese ze strany Američanů, tím dříve to dotáhnou ke konečnému krachu dolaru, protože jediný způsob pro oběti americké agrese, jak zastavit tuto agresi, je zbavit se dolaru. Jakmile se s Čínou zbavíme dolaru, nastane konec americké vojenské moci“, řekl….

 • Béda • 23. dubna 2017

  Tamtéž:“… Když Glazjev komentoval politiku nového amerického prezidenta, řekl, že Donald Tramp působí v souladu s očekáváními americké vládnoucí elity. „Neměl jsem žádné iluze, že změní politiku. Za prvé, americká agresivita ve světě je vysvětlována snahou udržet americkou hegemonii v situaci, kdy již s Čínou prohrály vedení v ekonomice. Kromě vojenského pendreku USA nemají jiné způsoby, jak všechny přinutit k používání dolaru. Z tohoto důvodu vedou hybridní válku s celým světem, aby na jiné země přesunuly břemeno svých dluhů, aby všechny držely na dolaru a aby oslabovaly ta území, která nekontrolují“, poznamenal Glazjev.

  Podle něj „je v tomto světle protiruská hysterie a rostoucí rusofobie dlouhodobým faktorem, který souvisí se specifickými zájmy americké vládnoucí elity“. „Objektivně vedou světovou hybridní válku, ale subjektivně je tato válka namířena proti nám. Pak se válka, jako vždy v případě změny globálního vůdce, vyvíjí za kontrolu periferie. V době první a druhé světové války byla provokatérem Anglie, aby si udržela světové prvenství, nyní dělá to samé Amerika. Trump je mluvčí těchto zájmů“, uzavřel Glazjev….

 • orinoko • 23. dubna 2017

  Glazjev je molodec. Tak to je, a ne jinak. A různé Kacery si můžou velebnicci nabouchat do osobních.

 • peter. • 23. dubna 2017

  Emmanuel Macron – pravdepodobne nový francúzsky prezident.
  Favorizujú ho mainstreamové médiá.Bývalý minister hospodárstva za socialistickú stranu.
  Bývalý zamestnanec investičnej banky Rothschild & Cio
  Výroky : Tým,že nemecká kancelárka otvorila v r.2015 hranice pre migrantov,zachránila našu dôstojnosť.
  alebo : noví migranti zachraňujú našu spoločnosť.
  Má 39 rokov.
  Bude to skoro na 100% on,kto pôjde do druhého kola s Marine Le Penovou.
  Marine Le Penová nesmie vyhrať,lebo ako vyhlásila F.Mogherini,“budúcnosťou Európy je politický islam“.Povedala obrovskú hlúposť táto osoba zodpovedná za diplomaciu EU.Neexistuje „politický islam“.Existuje len islam.A základným článkom viery v islame je,že Korán je 100% slovom Božím a Sunna je výsledkom Božieho vedenia proroka.Islam nemôže byť oddelený od štátu,lebo moslim v nemoslimskom štáte má len dve možnosti.Buď zavrhne svoju vieru,alebo zostane verný islamu a islamským zákonom ktoré ale vyžadujú aby štát nasledoval islam.Teda aj politika musí nasledovať islam.Nedá sa oddeliť od náboženstva.
  Ďalšie perlenie ducha odznelo z úst pápeža pri návšteve táborov pre migrantov v Grécku.Nazval ich koncentrákmi a vyzval Taliansko a Európu aby migrantov urýchlene premiestnili do svojich štátov.Lebo vraj Európa vymiera a migranti úbytok Európanov nahradia,čím sa stanú Božím požehnaním.Pri inej príležitosti sa však na adresu mnohodetných(európskych) rodín vyjadril,že „nemusíte sa množiť ako králiky“ !!! Tento zástupca Ježiša Krista sa nielenže nezúčastnil pochodu za rodinu v Ríme,ale celú tú akciu odsúdil.
  Európsky Kalifát nás teda neminie.Huntington mal pravdu.Vojna civilizácií prebieha a predstavitelia EÚ spolu s RKC sa rozhodli kapitulovať.Nádejou sú ľudia ako Le Penová,Orbán a iní,ktorí sa dokážu ešte vzoprieť.Ale aký osud na nich čaká?

 • Martin (už bez taky m) • 24. dubna 2017

  Nová řada…
  https://www.youtube.com/watch?v=jqku9xgEDIw

 • peter. • 24. dubna 2017

  Ten kto chce plne pochopiť v čom je islamská kolonizácia Európy smrteľne nebezbečná,by si mal prečítať esej Samuela Huntingtona „Stret civilizácií“ a pochopiť význam štyroch arabských slov :
  1 – Takíja
  2 – Tavríja
  3 – Kitman
  4 – Muruna

 • peter. • 24. dubna 2017

  peter. napsal

  Ten kto chce plne pochopiť v čom je islamská kolonizácia Európy smrteľne nebezbečná,by si mal prečítať esej Samuela Huntingtona „Stret civilizácií“ a pochopiť význam štyroch arabských slov :
  1 – Takíja
  2 – Tavríja
  3 – Kitman
  4 – Muruna

  http://medzicas.sk/umenie-klamstva-ako-nastroj-islamu-na-dobytie-sveta/

 • Martin (už bez taky m) • 24. dubna 2017

  Doporučuji Solovjova z 23.4., speciálně cca od 1.hod 15 min.

 • Martin (už bez taky m) • 26. dubna 2017

  Jsem obvykle klidný, byť některé debaty na ruských kanálech jsou neobyčejně „živé“…
  To co si ale Polský a Banderovský dobytek dovolil tady, to už bylo naprosto šílené!!!
  cca od 18:10 min vrchol
  https://www.youtube.com/watch?v=KSmDAlNx17M