Svět ruskýma očima 418

 

Rusko připravuje Americe kosmickou blokádu

USA koupí rekordní množství RD-180, ale Moskva možná v roce 2019 neprodlouží kontrakt

Andrej Polunin, Sergej Jermakov

5. září 2017

Při vytváření analogie raketového motoru RD-180 narazil Pentagon na technické i finanční potíže. Proto prodloužili dovoz ruských výrobků až do poloviny roku 2020. Nezdařilo se jim zajistit si vlastní výrobu. Společnost United Launch Alliance (ULA), která je hlavním dodavatelem raketových technologií pro Pentagon, bude zřejmě až do roku 2024 nebo 2025 vypouštět rakety Atlas V s ruskými motory. Jsou i takové informace, že může ULA prodloužit dovoz ruských motorů až do roku 2028. The Wall Street Journal uvádí: „Takové oddálení vyvolává otázky, zda budou muset američtí vojáci užívat ruské motory v ovzduší napětí mezi oběma zeměmi.“

Koncem roku 2015 zakázal Kongres USA užívat RD-180 po roce 2019. Když se ukázalo, že jejich vlastní motory nebudou v nejbližších letech vyrobeny, bylo rozhodnutí zrušeno. Poté objednala ULA u Energomaše dalších 20 ruských motorů. Šéf Energomaše Arbuzov sdělil, že v letech 2017 a 2018 jsou plánovány největší dodávky – po jedenácti motorech RD-180 a čtyřech motorech RD-181.

Na jednu stranu je důvod k uspokojení z ruských výrobců raket. USA by se rády odpoutaly od dodávek ruských motorů, vkládají do vývoje kolosální prostředky, ale nedaří se jim. Z druhé strany je otázka, proč jim přihráváme. Kongres USA zahrnul Rusko do světové „osy zla“ spolu s Íránem a Severní Koreou. Důvody – Krym, Donbas, Sýrie, poškození jejich kybernetické bezpečnosti. Sankce jsou uvaleny na klíčová odvětví ruského hospodářství a na silové struktury – ministerstvo obrany a zpravodajské služby. Trump nyní musí zavést sankce proti Gazpromu, pokud se zjistí, že společnost krátí dodávky plynu do zemí NATO přes Ukrajinu. Dále pak zavést nejméně pět druhů sankcí na zahraniční investory, kteří vkládají nad 10 milionů dolarů do privatizace ruských společností.

Proč bychom jako odpověď měli potrestat Američany v kosmu? Rakety Atlas V vybavené ruskými motory nevynášejí na oběžnou dráhu cokoliv, ale vynášejí vojenské družice.  Mají zařízení detekující starty balistických střel. Skupina takových satelitů v kosmu je základním prvkem včasného varování před raketovým útokem. Kdyby USA neměly RD-180, dostaly by se do závažného nebezpečí. My přitom místo toho, abychom je v kosmu blokovali, pomáháme jim mít nás na mušce.

Záležitost s RD-180 je soukromá, ale je za ní strategický problém, jak by se mělo Rusko zachovat k Západu. Zatím zastáváme postoj, že bychom se neměli uchylovat k prudkým a unáhleným krokům. O to více, že je Moskva obviňována z reaktivnosti v zahraniční politice. Takto hodnotí situaci odborník pro mezinárodní bezpečnost Sergej Jermakov. Podle něho je to proto, že Moskva doposud hledá svoji roli po skončení studené války. Proto plní dřívější kontrakty (dohoda o dodávkách 101 motorů RD-180 za 1 miliardu USD byla uzavřena v roce 1997). Kontrakty spojují Rusko se Západem a Rusko je potom přesvědčeno, že může tímto způsobem určovat Západu svoji hru. Ve skutečnosti je to iluzorní. Ne náhodou píše The Wall Street Journal, že Američané musejí být připraveni na ukončení dodávek RD-180 po vypršení smlouvy. Stejné je to i v jiných odvětvích, jako například v dodávkách uhlovodíků. Zde diverzifikace prosazovaná EU diskredituje Gazprom a na evropský trh se cpou Američané. Taková situace dožene Kreml k přehodnocení principů svojí zahraniční politiky.

Jak se změní strategické postavení Ruska?

Dnes se Rusko snaží vyhýbat konfliktům. To je u nás podstatou. Vojenská doktrína je proto čistě obranná, jenom reagujeme na vnější okolnosti. Do budoucna nebudeme deklarovat plány na globální vůdcovství, ale podle mého názoru musíme přejít k vlastní politice zadržování. V podstatě neumožňovat Západu míchat se do našich věcí a zároveň podle možnosti prosazovat naše vlastní zájmy. Podle této strategie můžeme ukončit dodávky motorů RD-180 Američanům.

Pokud smlouvu na motory neprodloužíme, jak kritické to pro USA může být?

Samozřejmě jim to zkomplikuje život. V blízké době nedokáže Pentagon najít náhradu. Budou realizovat projekty, které ruské motory nepotřebují. To je zbrzdí, nebo odsune o několik let. Není jasné jak je to pro strategii a zájmy kritické. Myslím, že by to pro ně bylo bolestivé, ale ne smrtelné. Kosmos dnes také přestal být faktorem rozvoje. V kosmickém odvětví se využívá potenciál ještě z minulého století.

V USA se nyní diskutuje, zda se mají rozvíjet dřívější technologie, nebo se mají hledat principiálně nová řešení. Je značný příklon k tomu druhému. Znamená to, že ukončením dodávek RD-180 nemůžeme Američanům příliš vyhrožovat. Sami nic nezískáme.

Člen vojensko-průmyslové komise Murachovskij říká, že pro Spojené státy jsou výhodné motory RD-180, ale pokud je nedodáme, může Pentagon vypouštět vojenské družice za pomoci raketových nosičů EU nebo Číny. Kosmická doprava je konkurenční sféra, kde nebývá prázdno. Kromě Ruska nemůže nikdo poskytnout raketový motor stejně efektivní jako je RD-180. Raketa Atlas je jinak složena jen z amerických výrobků. To Pentagonu umožňuje zajišťovat vysoce technologický sektor americké ekonomiky. Závěrem mohu opakovat, že existuje i alternativní varianta, i když není optimální: USA mohou zaplatit více a s pomocí jiných zahraničních nosičů vynést potřebný užitečný náklad na oběžnou dráhu.

Proč nemohou Američané vyrobit vlastní analog RD-180?

Myslím, že raketový motor s analogickým výkonem sestrojit dokáží, ale nedaří se jim rovnocenný po stránce energetické a hmotnostní.

Proč se smlouvy s USA stále držíme? Můžeme prodávat jinde, třeba v Číně?

Asi těžko zde najdeme jiné kupce. V kosmické sféře, jakož i v dalších odvětvích vojenské techniky neexistuje klasický trh. Zde působí faktory geopolitického a geostrategického charakteru. Čína, EU a Japonsko vyvíjejí své systémy pro kosmická zařízení. Není možno proniknout jen levností motorů. Proto budeme zřejmě muset nadále dodávat USA raketové motory.

Převzato z Svpressa.ru

***

„Zabiják dolaru“ na startu: BRICS se připravuje k finančnímu střetu s USA

Ilja Novickij

9. září 2017

Minulý summit BRICS v Číně přinesl světovému finančnímu systému překvapení. Země pětky vyvíjejí vlastní kryptoměnu schopnou potlačit západní blockchain a spolu s tím i dolar jakožto světovou rezervní měnu. BRICScoin bude nástrojem v již zahájeném přechodu na národní měny ve virtuálním obchodování mezi zeměmi BRICS. Podle šéfa ruského Fondu přímých investic je BRICScoin plánován na základě ruské kryptoměny, vytvořené s pomocí vlastní kryptografie a vydávané v rámci Rozvojové banky BRICS. Umožní to troj až čtyřnásobně zvýšit vzájemné investice.

Podle amerického analytika Adama Harryho  z Global Research se může kryptoměna BRICS ukázat takovým „zabijákem dolaru“, o jaké hovoří ekonomové již od doby finanční krize v roce 2008. V každém případě pro 40 % obyvatel planety představuje očekávaný BRICScoin spolehlivou ochranu jeho emitentů před mezinárodními sankcemi.

Předností nové kryptoměny ve hře proti dolaru je to, že není kontrolována centrálními bankami a není tedy vystavena finančním sankcím USA. Předností před bitcoinem je kombinace pružné kryptokonverze s podporou vůdců obchodního a ekonomického bloku, což obchodníkům přinese větší důvěru. Odborník navrhuje převzít jako směnný kurs deriváty a bezhotovostní měny MMF SDR, neboli tak zvaná „zvláštní práva čerpání“. Nejprve to byl návrh Číny, která ještě v roce 2009 iniciovala vytvořit na základě SDR rezervní náhradu dolaru. Nato přidal MMF ihned jüan do vlastního koše rezervních měn a od té doby se otázka na oficiální úrovni neobjevila.

Avšak během let přijala Čína spolu s Ruskem nové kroky k oslabení hegemonie dolaru. Konkrétně došlo na přechod na národní měny v obchodování s RF a nyní je v přípravě obchod s ropou za jüany, po rozhodnutí na konverzi zlata na mezinárodních burzách v Šanghaji a v Hongkongu. BRICScoin tak dostává nadějný zlatý a ropný polštář a velký trh s přístupem na formát Brics plus.

Ačkoliv je do svržení hegemonie dolaru ještě daleko, již zaručuje nová kryptoměna ochranu národních trhů BRICS. Není tajemství, že bitcoin připravila CIA po atraktivním vzoru elektronické kontroly obratu peněžních prostředků, aby se zabránilo financování trestných činů. Ve skutečnosti zamýšlely Spojené státy kontrolovat s pomocí nových virtuálních prostředků cizí ekonomiky. Vyvinutí BRICScoinu  ukončí monopol americké kryptoměny a zabezpečí národní trhy.

Převzato z Politikus.ru

***

Koncert ke dni osvobození Donbasu

Účinkuje Valentina Lisica a Doněcký symfonický orchest.

Námět posledního příspěvku: Rado Miko

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
10. 9. 2017 20:36

v Texase zápasia desaťtisíce ľudí s následkami hurikánu Harvey.Na Floride a Miami evakuovali 6,5 mil.tamojších obyvateľov pred hurikánom Irma.A do toho zahlási prezident FED-u William Dudley,že hurikány sú fajn,lebo oživia ekonomiku USA.
Výraz „cynizmus“sa mi zdá byť v tejto chvíli nepostačujúci a do klávesnice sa mi tlačí iný,taký za ktorý by admin môj príspevok bez rozmýšľania vymazal.
Tak iba: Čím viac čo najničivejších hurikánov Američania.Privedú vás k blahobytu.
http://www.investicniweb.cz/news-dudley-fed-hurikany-povedou-ke-zvyseni-ekonomicke-aktivity-v-dlouhodobem-horizontu/

Gatta
Gatta
11. 9. 2017 7:08
fajt
11. 9. 2017 15:31

peter. napsal

http://www.srspol.sk/clanek-exvelitel-vnutornych-vojsk-ukrajiny-na-majdane-boli-zahranicni-snajperi-15003.html

no byli a taky se jim nic nestalo, na rozdíl od opolčenských velitelů, které likvidovali jako králíky. ..)

Starý doktor
12. 9. 2017 5:03

fajt napsal

http://politikus.ru/v-rossii/98956-lyusya-shteyn-ot-yabloka-novyy-deputat-basmannogo-okruga-moskvy.html – volby v Moskvě asi nedopadly. ..)

Účast ve volbách velmi nízká – např. v Moskvě jen cca 15%, ve volbách šlo o 5000 zastupitelských míst, opozice získala cca 180 – asi 3,5%, z 285 obvodů má opozice 14 starostů. Tedy tak fatálně bych to neviděl. Uvidíme jak svá dnes „dobytá“ křesla obhájí v dalších volbách…..
http://www.lidovky.cz/ruska-opozice-ve-volbach-uspela-v-centralnich-obvodech-moskvy-pbp-/zpravy-svet.aspx?c=A170911_093212_ln_zahranici_mha
http://www.vodaksb.eu/diskuse/

fajt
12. 9. 2017 6:00

http://www.lidovky.cz/zadny-vyvoz-textilu-a-konec-dodavek-ropy-osn-schvalila-nove-sankce-vuci-kldr-1s6-/zpravy-svet.aspx?c=A170912_073100_ln_zahranici_ELE – takže přeci jednotná rezoluce proti zemi, která se pouze brání americké agresi – ústupky agresorovi nenesou nic dobrého, to ví i nárůdek, kterého definitivně Mnichovem poslali do kopru. ..)

fajt
12. 9. 2017 6:07

Starý doktor napsal Účast ve volbách velmi nízká – např. v Moskvě jen cca 15%, ve volbách šlo o5000 zastupitelských míst, opozice získala cca 180 – asi 3,5%, z 285 obvodů má opozice 14 starostů. Tedy tak fatálně bych to neviděl. Uvidíme jak svá dnes „dobytá“ křesla obhájí v dalších volbách….. http://www.lidovky.cz/ruska-opozice-ve-volbach-uspela-v-centralnich-obvodech-moskvy-pbp-/zpravy-svet.aspx?c=A170911_093212_ln_zahranici_mha http://www.vodaksb.eu/diskuse/ zdání svobody slova a to vše pouze pro americkou svoloč ( je pravda, že Moskva moc Putinovi nefandí, krom toho tady si liberálové i z americké korporace stále dělají co je napadne) – obecně, žijeme pod lavinou propagandy, skutečné informace a záměry mocných se k nám už… Číst vice »

Bety
Bety
12. 9. 2017 7:06

Na Zvědavci byl článek o tom, že Německo přesunulo domů přes 50% svých zlatých rezerv. Jsou po USA druhé největší na světě 3378 tun. Co mě zaujalo – toto zlato bylo přesunuto do ciziny v 51. roce!!!, kdy tzv. hospodářský zázrak byl na počátku. Divné, že? Kde asi Německo k tolika tunám zlata přišlo? Zlaté doly nemají…. Přimělo mě to podívat se na wikip. na ten hospodářský zázrak. Doslova tam píší: Pro široký investiční rozvoj neměly německé podniky zpočátku kapitál. To se na začátku padesátých let změnilo. (Když nebyl kapitál pro rozvoj podniků, tím spíše nebyl na nákup takové hromady… Číst vice »

Bety
Bety
12. 9. 2017 10:20

peter. napsal
poznámka redakcie,je oprávnená:

Peter, ta redakcia se může vykázat úspěchy, jak je vůči západu a slovenským oligarchům neoblomná? Myslím skutečnými, ne jen mlácením hubou a radami, co by Rusko mělo dělat a co by nemělo dělat…

Irena
12. 9. 2017 10:48

http://rusvesna.su/news/1505210901
Saakašvili překračuje hranici…

peter.
12. 9. 2017 11:16

Bety napsal Peter,ta redakcia se může vykázat úspěchy, jak je vůči západu a slovenským oligarchům neoblomná? Myslím skutečnými, ne jen mlácením hubou a radami, co by Rusko mělo dělat a co by nemělo dělat… Je to redakcia webovej stránky „Slovensko ruskej spoločnosti“ a niet u nás veľa spoločností,ktoré by pre propagáciu Ruska,jeho kultúry a politiky robili u nás toľko,ako práve „srspol“.Mimo iné aktivity súvisiace s rozvíjaním priateľských vzťahov s RF,organizuje aj pravidelne sa opakujúce protesty proti účasti SR v NATO. Je len veľmi jemná hranica medzi racionálne zdôvodnenou zdržanlivosťou a začínajúcou nezdravou ústupčivosťou,ktorú potom môže najmä ruská verejnosť považovať za… Číst vice »

fajt
12. 9. 2017 14:02

https://www.youtube.com/watch?v=hRWtXRG9EwI – tak pokud jde o vyřvávaní do světa a aplikaci propagandy Míša hravě strčí Pjetrušku do svého gruzínského vaku. ..)

Bety
Bety
12. 9. 2017 21:14

Peter, kdyby na vás nějaký mopslík neustále štěkal že je pitbul a že vám ukousne nohu, tak by to příjemná situace nebyla, ale kulovnici byste na něj nevzal. Rázem by se z nepříjemného psiska, které už všem leze na nervy stal psí mučedníček.

zajoch
13. 9. 2017 4:50

Čínské perpetuum mobile – kvantový motor, který nepotřebuje vnější zdroj energie, tvrdí čínští vědci. Musíme si opravit naše vědomosti ze základní školy.
https://www.pravda.ru/authored/12-09-2017/1348360-emdrive-0/

peter.
13. 9. 2017 4:52

Bety napsal Peter, kdyby na vás nějaký mopslík neustále štěkal že je pitbul a že vám ukousne nohu, tak by to příjemná situace nebyla, ale kulovnici byste na něj nevzal. Rázem by se z nepříjemného psiska, které už všem leze na nervy stal psí mučedníček. Bety: Nerozumiem celkom vašemu podobenstvu s mopslíkom a guľovnicou.No ak máte výhrady k“názoru redakcie“tak by možno bolo užitočnejšie,aby ste s nimi oboznámila priamo redakciu Srspolu.Prečítal som si to znovu a nenašiel som žiadny dôvod pre ktorý by som ho „musel (!)“ zamietnuť.Je mojim právom zaujímať k ruskej politike aj kritické stanoviská.Nebudem slepo prikyvovať všetkémo,čo sa… Číst vice »

Bety
Bety
13. 9. 2017 20:15

Peter, mám prostě jiný názor. Odpovídat silově na provokace slábnoucího protivníka, nebo chcete-li deb.la, který se na konfrontaci jen třese nic nevyřeší a ztrácí se tím síly a čas na důležitější věci. Možná jsem prostě pragmatická, ale dělat si své, případně si počkat a dát mu to sežrat když je vhodná příležitost není podle mne známka slabosti, jen racionality. Slabost je uvažovat tím způsobem, že je pro mě nejdůležitější „jak to vypadá“ a „jen aby si někdo nemyslel, že se bojím“.
Myslím, že racionálně uvažující politici ten rozdíl chápou a Rusko by spíš poškodila unáhlená reakce.

koloděj
koloděj
13. 9. 2017 21:36

Bety napsal Peter, mám prostě jiný názor. Odpovídat silově Ano, máte pravdu .. nelíbí-li se nám, co nám Američané provádějí, nebudeme totéž bezhlavě provádět my jim. Důsledky takové prchlivosti by byly dvojí : 1) Rusové ztratí svou tvář pokerových hráčů, ztratí i možnost odpovědět ve vhodnou dobu na vhodném hřišti PODLE PLATNÝCH MEZINÁRODNÍCH PRAVIDEL. ( protiúderem by byli vtaženi na hřiště americké a museli by hrát podle jejich pravidel – ztratili by iniciativu ) 2) oboustranným pohrdáním mezinárodním právem ( dvěma atomovými mocnostmi ) se jen přiblíží okamžik, kdy se toto právo zahodí všeobecně a začne mela kdo z koho.… Číst vice »

peter.
13. 9. 2017 21:46

Váš názor akceptujem,len som si nie istý,či to takto posudzujú tí občania RF,ktorí dnes podporujú Putina.Na druhý rok sú v RF prezidentské voľby. Bety! Mňa by strašne zaujímalo,čo očakávate od tzv „víťazstva“ Putina,ako by to víťazstvo malo vyzerať, čo by z neho malo vyplynúť a ako by sa mal po tom víťazstve zmeniť svet,Európa,ČR alebo SR. Tvrdíte,že USA sú“mopslík“ktorý sa hrá na pitbula.Ale oni sú ešte stále pitbulom,v schopnostiach ktorého je zničiť celý svet.Ešte stále má najsilnejšiu armádu na svete a ešte stále vynakladá na zbrojenie 10x viac fin.prostriedkov ako RF. Rusko je sympatické práve preto,lebo sa ako ten slabší,ten… Číst vice »

koloděj
koloděj
13. 9. 2017 21:57

zajoch napsal Čínské perpetuum mobile Tedy, zajošku, článek jsem asi zkrácený četl na ?sputniku? , titulek pravda.ru je jako z Blesku, s realitou nemá nic společného. Kitajský EM-drive ( a není to kvantový motor, ale mikrovlnný ) není o tom, že nepotřebuje vnější energii, ale že porušuje kvantové zákony – prý. Ve velké emerice ( a nejen tam) se s tím trápilo hodně univerzit i NASA, a velcí emeričané nakonec konstatovali, že tah, který motor „vyvíjí“ ( opravdu nepatrný oproti vložené energii ) je důsledkem nepřesného měření a vedlejších účinků pohonu. Např magnetického pole, které vzniká průtokem elektřiny napájecími kabely… Číst vice »

zajoch
14. 9. 2017 6:32

Dobrý den Koloději,
jsem ráda, že jste zareagoval na moji informaci z Pravdy. Jistě jste uviděl, že jsem ji nebrala vážně, o čemž svědčí ironická věta, kterou jsem ji okomentovala.
Víte, mívám občas chuť zpestřit zdejší probíraná závažná témata něčím odlehčujícím. Ovšem odvažuji se toho málokdy. Nevšimla jsem si, že to bylo na Sputniku, kdybych si všimla, nevkládala bych to sem.

Bety
Bety
14. 9. 2017 11:42

Peter, nejsem věštec, takže zase jen můj názor. Domnívám se, že Putin postupuje pomalu a obezřetně protože zaprvé to v jeho situaci ani jinak nejde – pravda je, že USA opravdu disponuje velkými vojenskými prostředky a je stále pro celý svět, nejen pro Rusko velmi nebezpečné. Zadruhé nějaký zlom v sociálním uspořádání se nekoná ze dne na den (i když to tak někdy vypadá), ale připravuje se velmi dlouho. Domnívám se, že oligarchie cítí, že je v Putinově Rusku její existence ohrožena a proto mu dělá neustále „všetko napriek“. Rusko neustále urážejí a je pochopitelné, že to lidi štve (ostatně… Číst vice »

peter.
14. 9. 2017 13:31

Bety napsal
svět je v současné době na hraně. Zbývá jen doufat,

Neviem posúdiť hodnovernosť tohoto článku.No dnes je možné všetko :
http://eurasia24.cz/analyzy/item/2574-prichazi-moment-pravdy-usa-daly-ruskym-oligarchum-ultimatum-180-dni-aby-prodali-rusko

koloděj
koloděj
14. 9. 2017 21:12

zajoch napsal Jistě jste uviděl, že jsem ji nebrala vážně Tedy Zajošku, přiznám se, neviděl jsem to. Hanba mi, pokazil jsem váš zářijový Aprílek :-) . Ve snu by mně nenapadlo, že zrovna vy tu budete přispívat s bambulkou na nose. Říkal jsem si : Něžné stvoření naletělo „takynovinářům“ a jal jsem se provést osvětu, čímž jsem si tu vaši bambulku převzal, a udělal ze sebe klauna. Teď se mi ale vybavuje … přispívala tu svého času autorka s dobrým rozhledem ve fyzice, a myslím i jaderné … žeby vy ? Fakt si teď nevzpomenu. No tím hůř pro mně.… Číst vice »