Diskuze k článku


 • Martin (už bez taky m) • 5. listopadu 2017

  Liberálové v RF jsou jen sborem lumpů.
  V četných ruskojazyčných tv besedách na internetu běžně dostupných je možno dostatečně jasně vidět co jsou „liberální demokraté“ jako např. Sytin či Gozman zač… O mladičkých „Jabloko klaunech“ je pak vůbec škoda cokoliv psát.
  Celkově naprosto proradní a zaprodaní, tvorové s vymytou hlavou kterým skutečná demokracie neříká naprosto nic.
  Bláhově a zaplaceně žvaní o životě „v Evropě“, přičemž jde o klasický „pohled ze slonovinové jeskyně/ věže“ kdy o skutečných poměrech a přáních prostých lidí v Evropě na západ od RF nemají ani ponětí. Ostatně oni se neskrývají s názory, kdy veřejně a rádi sdělují, že tito je nezajímají. Jde o typy a la Marek Benda.
  Spojuje je jediné- nenávist k samostatnému a nezávislému Rusku.

 • orinoko • 6. listopadu 2017

  Rusky postoj v syrské kauze v tuto chvíli je docela pitomy . Žádný terorismus neskončil. Každou chvíli muze vzniknout konflikt s pozmenenym zadáním. A poněkud kuriózní se mi zda, ze syrskou ústavu vypracováváji Rusové. Nemyslím, ze ta jejich je zrovna spravnym vzorem. Jakkoli jsou jsou jejich zásluhy v Sýrii enormní, neměli by se stavět do role mentora, nebo dokonce protektora.

 • zajoch • 6. listopadu 2017

  U článku Nová Sýrie se rodí v Soči jsem se také několikrát pozastavila. Samozřejmě ve spojitosti s tvořením syrské ústavy a ruské role při tom a rovněž s z ukončením ruských zásahů. Jenže jsem si uvědomila, že žádný článek nikdy nedá kompletní informace o okolnostech, o pozadí probíraného tématu článku, o důvodech, proč tak ta která strana jedná. Myslím, že tento článek doplňuje i následující poslední článek Tajná jednání americké zpravodajské služby v Damašku, kde se dají vyčíst i některé odpovědi na záležitosti s ústavou.
  To, že jsou zásluhy Rusů v Sýrii enormní je snad jasné i Syřanům a Asadovi. Jejich zásluhy nejsou pouze enormní, ony jsou naprosto klíčové, o tom asi nemusím nijak filozofovat. Bez nich by pravděpodobně Asad dopadl jako Káddáfí a Sýrie jako Libye.
  Stojí za povšimnutí (cituji z článku o Soči): „Moskva moc dobře ví, že politické urovnání a vytvoření nových ústavních základů syrského státu není možno ponechat samovolnému vývoji, nebo jej přenechat Západu. V obojím je hrozba ještě ostřejších a krvavých konfliktů. Rusko nepustí z rukou páky na řízení průběhu věcí v Sýrii.“ a „Pravděpodobně může dojít k úskoku týkajícího se prezidenta Asada, jeho rodiny a politických sil jemu nakloněných. Otázky kolem ústavy, zda mu umožní pokračovat v politickém životě a účastnit se příštích voleb. Nebude-li to záminkou k nové válce.“
  Ještě poznámka: je také možné, že vzhledem k tomu, že překlad musím krátit a činit stručným, nepostihuje všechny jemnosti textu.

 • M.C. • 6. listopadu 2017

  orinoko napsal

  Rusky postoj v syrské kauze v tuto chvíli je docela pitomy . Žádný terorismus neskončil. Každou chvíli muze vzniknout konflikt s pozmenenym zadáním. A poněkud kuriózní se mi zda, ze syrskou ústavu vypracováváji Rusové. Nemyslím, ze ta jejich je zrovna spravnym vzorem. Jakkoli jsou jsou jejich zásluhy v Sýrii enormní, neměli by se stavět do role mentora, nebo dokonce protektora.

  Já bych to upřesnil, že názor autora citovaného článku není příliš kompetentní, autor není v obraze, jinak by takovou hloupost nenapsal.
  To jsou totiž všechno jenom diplomatické řečičky, i o stažení ruského letectva jsme slyšeli už několikrát a ve finále se ukázalo, že stažena byla letadla těch typů, pro které už nebyl v Sýrii dostatek cílů a naopak byl zvýšen počet bitevníků a bitevních vrtulníků určených pro přímou podporu. Ona totiž letecká základna Chmejnim není nafukovací a zřizování další, kompletně zajištěné základny by se prodražilo. Po rozbití souvislých území ovládaných chalifátem cílů pro letectvo ještě ubyde, budou se likvidovat jenom bodové cíle – opevněné pozice, prostory soustředění islamistů, místa schůzek jejich velitelů atd.

  Rusové moc dobře vědí, jaká je situace v Sýrii a jak vypadá smýšlení jejich obyvatel. Návrh ústavních změn s Assádem určitě konzultovali a předkládají ho z role jakéhosi vyššího garanta uspořádání na BV, aby opozice neřvala, že je to Assádův návrh, který si napsal sobě na míru. Opozice bude muset argumentovat proti Rusům a slibovat slušné chování Rusům, kteří tam převzali americkou roli ochránce a trestající ruky zároveň. Z Assáda možná strach nemají, ale z Ruska ho po dvou letech, které k nepoznání změnily situaci v Sýrii, nemohou nemít.

  Rusko už se do role protektora pasovalo – smlouva se Sýrií řeší v neupřesněném množném čísle ruské exteritoriální základny na území Sýrie na neomezenou dobu.
  Prostě si chtějí ze Sýrie udělat příslovečnou ,,nepotopitelnou letadlovou loď“.
  V jejich případě spíše radarovou a raketovou, než letadlovou. Z toho jsou radostí bez sebe zejména Izraelci a Saúdové. Jenže, řečeno s klasikem, s tím mohou nesouhlasit, mohou proti tomu dokonce i protestovat, ale to je tak všechno, co s tím mohou dělat.

 • M.C. • 6. listopadu 2017

  Pokr.:
  Prostě všechny strany konfliktu budou přinuceny k míru. Ze začátku to bude muset být hrozbou použití síly, všichni zúčastnění si musí být vědomi rizika, že když se nebudou chovat slušně, může jim zničeho nic na hlavách přistát salva střel Kalibr, případně Ch-101.
  Ono to samozřejmě nebude ze dne na den, než se tam situace uklidní, ještě to řádově rok potrvá, ale islamisté už kromě mučednické smrti nemají v co doufat.
  Dříve nebo později. Šanci na život a podíl na správě Sýrie dostanou ti, kteří složí zbraně(nebo si je aspoň dají na záda) a začnou se chovat konstruktivně.
  To je jim potřeba ukázat. Ti, kdo pocházejí ze Sýrie a chtějí aby země fungovala, jenom o způsobu fungování mají jinou představu se zřejmě většinou zapojí, cizince, kteří si přišli zaválčit je lepší zlikvidovat na místě, než aby se znovu rozlezli do jiných zemí a dělali bordel tam.
  Určitě se ještě dožijeme nějakých klacků ze strany Británie, Izraele a USA, kterým se nebude líbit, že je Rusové přehráli a že ze sebe před světem udělali blbce.
  Protože jakmile místní pochopí, že už se jich nemusí bát, nastane ještě druhá vlna odlivu. Doposud jsou na ně všichni naštvaní, kvůli tomu, co dělali v minulosti, ale ještě se bojí. Až uvidí, že už se bát netřeba, obrátí se proti nim, kor když uvidí, že Rusko je ochotno odpustit tomu, kdo přileze ke křížku, viz Erdogan.
  Neokonzervy si taky v oblasti BV budují alespoň ,,kurdskou letadlovou loď,“ když už ji asi nebudou ovládat celou, ale jednak ji staví ve vaně – mezi třemi spíše nepřátelskými státy a vládami, druhak jim do ní všichni okolo začali už teď vrtat díry, protože kromě Kurdů všem vadí.
  Otázku kurdské samosprávy/autonomie/státnosti není nutné lámat teď hned přes koleno, to je lepší nechat tak rok vyhnít, aby se ukázala životaneschopnost záměru.

 • orinoko • 6. listopadu 2017

  M.C. … perfektní.
  A pak ze je tu diskusne vyčerpáno. Trochu záměrně jsem exponoval, ačkoli mi bylo jasné , ze jde o překlad čehosi, co ma spekulativní charakter.
  Doufám, ze stejný kousek Rus předvede s tou cementovou prehazovackou s pruhy, která ma zálusk na Severní Koreu.
  Ted sledují seriál Dlouhá cesta domu a Islamsky stát , kde je samo sebou hromadu západních lži o podstatě, ale i kus pravdy o jejich pruseru.
  Trump prý posiluje. Opravdu by me zajímalo co.
  Ze by vlasovou cementovou bázi?

 • M.C. • 7. listopadu 2017

  Pár hodin poté, co jsem vypotil předešlé příspěvky vydali něco v tomto smyslu i sami Rusové:
  Касательно общей ситуации в Сирии, то сегодня МИД прояснил ряд вопросов – базы в Хмеймиме и Тартусе у России останутся в любом случае (после того, как судьба конфликта решилась в пользу Асада, очевидно, что российские военные останутся в САР на долгие годы), судьба остальных (авиадромов подскока, вертолетных площадок, логистических пунктов и других временных решений) скорее всего будет зависеть от хода операций против других оппонентов РФ в Сирии. В МИДе не стали указывать конкретные сроки сокращения группировки, справедливо указав на то, что пока не решены вопросы с „Ан-Нусрой“ и курдами, о создании условий для вывода войск и сокращения группировки говорить преждевременно. В целом, достаточно реалистичная позиция, без излишнего подбрасывания чепчиков по случаю промежуточной победы над ИГИЛ, которая будет достигнута в ближайшие пару месяцев. Мало добиться военной победы, надо ее еще закрепить на мирных переговорах, где от дипломатов будет многое зависеть.

 • Bety • 7. listopadu 2017

  Zdaleka ne vše, co napíše nějaký Rus je dobré a k věci. Souhlasím s M.C.
  Dnes je 7. listopadu 2017. Nepřipadá vám také ticho okolo stoletého výročí
  zvláštní?

 • fajt • 7. listopadu 2017

  70 bilionů rublů je docela dobrý důvod zapřít svou historii… třebas. ..)

 • Martin (už bez taky m) • 7. listopadu 2017

  https://www.youtube.com/watch?v=ORdj8Fo6684

 • Irena • 8. listopadu 2017

  «Парковка заборонена. Тільки трудових дяльників».
  Впрочем, эти странные слова, которые, видимо, появились на свет в результате перевода сценарного текста на украинский через гугл-транслейт, оказались не самыми загадочными в картине. К примеру, здание снятого в ней автосервиса украшала еще одна вывеска: «Доктор Андрівс. Зміни нефти — Гальки».

  При этом, жители Луганщины говорят друг с другом на ностальгическом ломанном русском языке, хорошо известном всем нам по перестроечному голливудскому фильму «Красная жара». Лично я с детства хотел научиться этому слэнгу советских эмигрантов в Америке — но для этого нужно жить в третьем поколении где-то на Брайтон-бич….
  Источник: http://rusvesna.su/news/1510087119