Diskuze k článku


 • Bety • 12. srpna 2018

  „Nové sankce vraždí USA, ale ne Rusko“.
  Tak VRAŽDIT, hmm, tak to je to, co mají sankce v plánu. Takhle na plnou hubu…

 • Viky • 12. srpna 2018

  No, ano Bety, zasáhnout ekonomiku a společnost vražednou silou. Jenže… Jenže to, co bylo platné a možné někdy před patnácti lety, dnes již není tak jednoduché a prosté. Takže sankce jsou neúčinné? Takto se to říci nedá. Nebo dá, jak se to vezme. Ono je to poněkud složitější. Rozhodně emerické sankce zasahují obecně celou ruskou ekonomiku, emerickou ekonomiku zanedbatelně. Jsou už dnes nepříjemné pro jednotlivé emerické firmy a zájmy jednotlivců. Ale emerickou ekonomiku v celém – vzhledem k podílu na exportně-importním vztahům s RF, zanedbatelně. Proto nějaká odvetná opatření v podobě protisankcí RF nemohou mít reálný dopad. (Ti, kdo podobná opatření navrhují, nechápou přesné ekonomické důsledky a jejich prohlášení jsou jen populistická poblitická pěna)
  Oslovit a dát argumenty ruské opozici a iniciovat změnu ve vedení státu na „poddajnější“? Krizové jevy ruskou společnost většinově stmelují. Takže místo rozvratu nastává více sjednocení a konsolidace. A ti opozičníci, kteří na tohle slyší, mají najednou ještě menší, než původní malou, podporu u obyvatelstva. V kontextu života společnosti se stávají směšní.
  Zato zasahují do ekonomických zájmů Evropy, a vůbec ne zanedbatelně.
  Mohou mít nové sankce výraznější dopad na ekonomiku a společnost RF? Tohle vypadá jako nesmírně složitá otázka, ale odpověď je dosti prostá. Zasáhnout ji může. Ale na rozdíl od předešlých mnohem více zasahují mnohem širší okruh zainteresovaných v USA. To je to vražedné. Ne, emerickou ekonomiku tohle určitě nezavraždí, to ne. Ale míra nespokojenosti při polknutí podobné medicíny bude v USA podstatně větší, než kdy dříve. A co dopady na ekonomiku RF? zde platí velmi prostý vzorec. Čím větší provázanost ekonomik, tím citelnější dopady. A tady je rozdíl mezi minulým a současností.

 • Martin (už bez taky m) • 13. srpna 2018

  No, ekonomika USA stojí na několika faktorech které již dlouho nevydrží.
  A pak…
  RF vůbec nemusí realizovat nějaké protiopatření v EKONOMICKÉ rovině.
  Ano, USA skutečně RF PŘÍMO ekonomicky citelně zasáhnout nemůže – ale ani nechce.
  Ovšem „boom břidlicové nafty a plynu“ v USA a Kanadě spolu s klimatickými anomáliemi může způsobit likvidaci např. využitelných zásob pitné vody.
  Co budou USA dělat pak??
  „Poučí se“ USA u Izraele jak recyklovat vodu – jak např. doporučuje „paní Dana“ Íránu?? Toho Izraele, který by bez anektovaných Golanských výšin již asi vyhynul žízní ??
  USA se neustále chovají podle starého bolševického hesla SSSR- „na věčné časy a nikdy jinak“…
  No – „věčné časy“ dávno skončily.
  A BUDE jinak…
  RF musí rozvíjet vlastní ekonomiku, a víceméně kašlat na to co se děje „za louží“.
  To co se děje „před louží“ (v Západní Evropě) naopak ekonomiku RF může posílit.
  Protože Evropská ekonomika si může vybrat jen mezi dvěma reálnými scénáři:
  1. jet podle „přikázání strýčka Sama“ a chcípnout,
  2. vykašlat se na přikázání „strýčka Sama“ a žít- a pokusit se postupně řešit alespoň nějak obří problémy které si sama „nastřádala“ – řešit je mj. na základě obchodu s RF – se surovinami.
  Třetí scénář neexistuje- pomineme-li možnost (ne že nemožnost) KOLAPSOVÉHO ROZPADU EU.
  A podotýkám že s tímto případným kolapsem založeným na desetiletích IGNOROVÁNÍ REÁLNÝCH PROBLÉMŮ by RF neměla v podstatě nic společného.
  RF nakonec může přežít i zcela bez EU.
  EU bez RF asi nikoliv…
  Rozhodně EU pod „prozíravým“ vedením „strýčka Sama“ jako alespoň trochu EU nikoliv. Jako soubor „EU mkolinií“ ještě nějakou dobu živořit může.
  Ale „doba výběru“ je již neúprosně blízko.
  „Tréning“ z „uposlechnutí- neuposlechnutí“ diktátu „strýčka Sama“ aby zničila své ekonomické vztahy s RF se „E“U může hodit.