Svět ruskýma očima 524

Írán a Čína připravují pro USA ropnou a plynovou „bombu“

5. září 2019

Čína investuje v příštích pěti letech 280 miliard dolarů do íránského ropného a plynového průmyslu. Bude nakupovat miliony barelů ropy se slevami bez ohledu na americké sankce. Zdrojem informace je íránské ministerstvo ropy. Vzhledem k obchodní válce jsou čínské investice v Íránu výzvou pro USA a skutečnou „bombou“ pro průmysl ropy a plynu této země, která si stále dělá naděje na obnovení dodávek Číně.

Koncem srpna navštívil íránský ministr zahraničí Zaríf čínského ministra zahraničí Wang I a předložil ke schválení návrh dohody o strategickém partnerství obou zemí, podepsaný již v roce 2016. Hlavním bodem dohody bude čínská investice 280 miliard dolarů v příštích pěti letech. V následující pětiletce by mělo přibýt ještě 120 miliard dolarů do dopravní a průmyslové infrastruktury Íránu.

Teherán navrhuje čínským společnostem přednostní právo činnosti na nových nalezištích, ale i na těch, kde byly práce pozastaveny. Anonymní íránský zdroj uvedl pro Petroleum Economist: „Návrh zahrnuje také přítomnost pěti tisíc osob k ochraně s možností zvýšit počet pro zabezpečení tranzitu ropy, plynu a chemických výrobků do Číny.“ Dodal, že Čína dostane zaručenou slevu 12 % na surovinu a ještě 6 až 8 procent na riziko. Navíc mohou čínské společnosti dostat odklad plateb až na dva roky a neplatit v dolarech, ale v „měkké“ měně, kterou dostávají při obchodování s africkými zeměmi a zeměmi SNS. Čína prý ještě žádá osmi až dvanáctiprocentní slevu ze světových cen a tak může dosáhnout celková sleva až 32 %. Další výhodou bude využití levné pracovní síly Íránu.

Podle zdroje, který poskytl informace webu Petroleum Economist sleduje Teherán v dohodě s Čínou tři cíle: prvý spočívá v tom, že Čína je stejně jako Rusko členem RB OSN. K tomu zdroj říká: „Aby sankce nemohly postoupit na úroveň OSN má nyní Írán v Radě bezpečnosti dva spojence z celkových pěti členů. Třetím může být Francie, kde byl neočekávaně na summitu G7 návštěvou íránský ministr zahraničí Zaríf.“ Tvrdí dále, že je v plánech Íránu a Číny i plynovod, který spojí západní část Číny s Íránem, Tureckem a zeměmi Střední Asie. „Peking dal souhlas s účastí v projektu jedné ruské společnosti.“

Druhým cílem bude zvýšení těžby na třech pro zemi klíčových ložiscích. Čína je ochotna zvýšit tempo ovládnutí 11. fáze největšího ložiska plynu na světě, South Pars v Perském zálivu. Po opuštění projektu francouzskou French Total vlastní čínská CNPC 30 % podílu na projektu.

Čína rovněž dala souhlas se zvýšením těžby na ložisku Západního Karunu a Severního Azadeganu, jehož operátorem je čínská Sinopec. Jedná se o zvýšení o 500 tisíc barelů za den. Ložisko Západního Karunu je společné s Irákem a počítá s ovládáním pětadvaceti místo dosavadních pěti procent. Se zvýšením dodávek do Číny počítá Teherán i Peking.

Podle Igora Juškova, vedoucího analytika Fondu národní energetické bezpečnosti není vyloučeno, že se Čína rozhodla hodit USA výzvu. Uvedl: „Spojené státy na jaře přestaly ve věci nákupu íránské ropy s výjimkami pro jednotlivé země i pro Čínu. Čína zřejmě počítala s tím, že plnění amerických sankcí umožní zastavit obchodní válku. Jenomže ta pokračuje a vypadá to, že bude dlouhodobá. Proto se čínská vláda může rozhodnout k těsnější spolupráci s Íránem bez ohledu na Washington. Peking už teď americké sankce neplní.“

Podle čínské celnice byl v červenci denní dovoz íránské ropy přes 925 tisíc barelů. Přitom je známo, že v Číně se nacházejí ještě miliony barelů neproclené ropy, kterou mohou místní společnosti použít kdykoliv.

Převzato z Eadaily.com

***

Tajemství záhadného teroristického činu 11/9: Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou ?

Alina Kuzmina

11. září 2019

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Nyní se začala šířit informace , že lidé zasažení teroristickým útokem masově onemocněli rakovinou. Jedná se o více než čtyři tisíce případů. Někteří odborníci tvrdí, že to není shoda okolností, že nejsou stoprocentní důkazy o souvislosti mezi onemocněním a nárazem letadel do dvojčat.

Experti zkoumali oběti 11. září patnáct let. Mezi ně patří dobrovolníci i záchranáři. Celkový počet poškozených je přibližně 10 tisíc, ale letos v létě zvýšily USA tento počet na 21 tisíc. Mezi nimi byla u čtyř tisíc osob nalezena různá onkologická onemocnění (rakovina prostaty, mléčné žlázy a kůže), ve výsledku se zvýšil počet onemocnění až do 30 %. Podle zastánců teorie spiknutí to může být určitým příznakem.

Existují lidé, kteří jsou přesvědčeni, že za smrtí skoro tří tisíc lidí při výbuchu newyorských dvojčat jsou americké tajné služby, které tak chtěly rozpoutat válku proti islámským státům. Šikovné ruce Američanů podporují „ubohé“ teroristy na Blízkém východě, nyní řádící v Evropě.

Podle stoupenců teorie spiknutí se dvojčata zřítila rychle po řízené destrukci chemickou směsí nanotermitu nebo supertermitu. Tyto látky nejsou odborníky dokázány a podle nich není možno budovu zbořit ani termitem, ani dynamitem. Pouze jadernou municí. Kde se nachází tato munice, bývá i onkologické onemocnění.

Oficiální vysvětlení je daleko od dohadů, ale i to má množství nedostatků. Jak se mohly věže rozpadnout doslova ve vteřinách. Podle vlády to přivodil výbuch leteckých motorů, v nichž rychle shořelo palivo, výbuch podlomil nosníky a věže se doslova sesypaly jako domek. Zastánci teorie spiknutí a očití svědkové tomu nevěří a tvrdí, že slyšeli výbuch ještě dříve, než se objevila letadla. Nesrovnalosti jsou i ohledně Boeingů, „spiklenci“ si myslí, že letadla byla na snímky i videa naaranžována dodatečně, aby bylo dodáno na pravděpodobnosti. Na některých fotografiích neodpovídají stopy rozpadů těm, které by měly být po střetu letadla s budovou.

Navíc nedávno na síť vyplavalo přes dva tisíce nezveřejněných fotografií z místa tragédie. Na některých jsou zachyceni velmi spokojení likvidátoři následků, a to musí vyvolat bdělost, stejně jako masové onemocnění rakovinou u těch, kteří byli teroristickou akcí zasaženi.

Faktem je, že pravdu se nikdy nedozvíme.

Převzato z Rusvesna.su

***

Varšava se snaží přihrávat Američanům: USA dodají do Polska 32 stíhaček F-35

Valerija Maslova, Anna Lušnikova

11. září 2019

Nákup 32 stíhaček přijde Varšavu přibližně na 6,5 miliardy USD. Podle americké agentury pro spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany prý dohoda umožní Polsku získat „potenciál na odražení agrese v regionu“. Přitom je nebezpečí na východě Evropy vymyšlené, ale USA zde chtějí umístit své zbraně a proto tento nesmysl podporují. Na oficiálních stránkách agentury se uvádí: „Navrhovaný prodej F-35 dá Polsku značný obranný potenciál k odražení agrese v regionu a zajistí princip operativní kompatibility s ozbrojenými silami USA.“

V textu se také uvádí, že dohoda „zvýší bezpečnost spojence NATO, která je důležitá pro zajištění politické stability a hospodářského rozvoje Evropy.“ Zároveň prý prodej letadel Polsku a systém podpory „nepovede ke změně vojenské rovnováhy v regionu“. Stíhačky-bombardéry páté generace F-35 budou nahrazovat stávající sovětské MiG-29 a Su-22.

Sen amerických stratégů

Pracovník mezinárodního institutu humanitárně-politických studií Vladimir Bruter objasnil, že schválená dohoda je pro Pentagon nejen výhodným kontraktem, ale zároveň strategickým krokem. Řekl: „Polsko je protiruské – sen amerických stratégů a oni jej postupně realizují. Dodávka amerických letadel je jistou strategickou akcí, nikoliv vojenskou. Je jasné, že ve Washingtonu nemají na mysli přímý válečný konflikt. Je v tom strategické plánování a Američané akci považují za výhodnou a správnou.“

Plukovník v záloze Viktor Litovkin uvedl: „USA mají oblíbené ty státy, jejichž vedení se jim snaží přihrávat. První mezi nimi je samozřejmě vedení polské.“

V září vešlo ve známost, že se Washington a Varšava dohodly na přidělení dalšího amerického kontingentu do Polska. Ministr obrany Polska Blaščak řekl, že je již určeno šest míst pro rozmístění vojsk USA. Nyní je přítomno 5 tisíc amerických vojáků na základě rotace, přibude jich ještě nejméně tisíc. Taková spolupráce umožňuje USA „protlačovat svoji válečnou techniku do Evropy“ kromě F-35 by Varšava chtěla od Američanů získat protitankové raketové komplexy FGM-148 Javelin a pět dopravních letadel C-130H Hercules. Tyto požadavky již polské vedení americké straně odeslalo.

Bezpečnostní výzva

Ruští odborníci jsou stejného názoru jako americký vojenský úřad v tom, že dohody mezi USA a Polskem nezmění vojenskou rovnováhu v regionu. S tím souhlasí i Igor Korotčenko, šéfredaktor časopisu Národní obrana, ale upozorňuje, že dodávky zbraní k ruským hranicím zvyšují napětí. Řekl: „F-35 páté generace nemá jaderné zbraně. USA mají v Evropě taktické jaderné bomby. F-35 budou využívány v reálné válce. Pro nás to není hrozba, ale výzva k bezpečnosti.“ Ujistil, že Rusko má prostředky k čelení novým hrozbám. Uzavřel: „Naše systémy komplexů vidí vítězné cíle. Samozřejmě počítáme s tím, že to tak daleko nedojde. I tak musíme odrážet výhrůžky.“

Převzato z RT.com

16
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
Martin (už bez taky m)GattaorinokoBetyBotičky od Diora Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bety
Člen
Bety

Tak Čína se rozhodla nebrat americké sankce vůči Íránu na vědomí, což
svědčí o jejím předpokladu, že USA už nemá dostatečnou sílu si je vynutit.
Naši „politici“ si to nemyslí – pokud tedy vůbec myslí. A tak primátor Hřib (Piráti)
oznámil ustoupení od bodu sesterské smlouvy, ve které město Praha uznává
jednotnou Čínu. Pan Zaorálek, takto ministr kultury, odešel z jednání s čínským
velvyslancem a ještě to vylepšil tím, že se veřejně vyjádřil o jeho nekompetentnosti, protože Čína jaksi přestala mít zájem na vystoupení našich
umělců. Pan Petříček zase tvrdí, že tedy na to půjdou jinak. No už vidím Číňany,
jak se třesou strachy.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Fanatik Bolton chtěl za každou cenu válku USA s Íránem. Jeho odstavení znamená znemožnění tohoto „akutního“ pokusu o zahájení III. světové války. Patří mezi ty západní fanatiky, kteří stejně jako např. Hitlary či „naše“ Langšádlová a pod. vidí skrze zkázu a smrt cestu ke svému „znovuzrození“. Slovo „bezpečnost“ v jejich pojetí znamená naprostý výsměch… Velká válka ovšem může vzniknout i „nechtěně“ díky tomu, co říkají nejen specialisté RF: nejedná se jen o stá složitější komplexy zbraní a umělou inteligenci, stále rychlejší rakety a letadla, stále více „neviditelné“ ponorky a drony všech typů, jde zejména o úpadek vzdělání všeobecně a hlavně… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Má-li sjednocená Evropa mít ještě BEZPEČNOSTNÍ SMYSL mělo by to znamenat ODVETNÉ KROKY ostatních Evropských států vůči těm, kdo přímo AKTIVNĚ PODPORUJÍ či se PŘÍMO ÚČASTNÍ další eskalace mezinárodního napětí. Pro masově KATOLICKÉ Polsko (ekvivalent na úrovni celého státu nikde jinde v „klasické“ západní Evropě neexistuje) dnes asi ani nemá smysl opakovat: ANI POMODLIT BY JSTE SE NESTAČILI jako varování… Polsko dneška rozumí už jen řeči peněz – a okolní státy trosky V4 by proto měly začít REÁLNĚ UVAŽOVAT O PROTIPOLSKÝCH SANKCÍCH! Jako jednotlivci můžeme udělat alespoň to, že PŘESTANEME KUPOVAT POLSKÉ ZBOŽÍ, zejména POTRAVINY. Polsku je již třeba –… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

RF není státem idiotů, i když i tam jistě jsou. Otázkou ale je, zda je tam podobná situace s jakou se lze setkat ve „vyspělé“ a „svobodné“ Evropě: APATICKÉ či nihilismem konzumu zkažené obyvatelstvo, politickospolečensky zneschopnění občané přeměnění v ovčany a idiotské „elity“ zcela odtržené žijící ve své „soustavě bublin“, všichni společně za obrazovkami virtuální „reality“ neschopní uvařit samostatně víc nežli čaj a smažená vejce… RF už nikdy nebude západněji ležící Evropu OSVOBOZOVAT. Dnes to lze udělat tak, že stačí případně dojít opětovně na své hranice, a následně nepřítele v jeho „brlohu“ SPÁLIT NA POPEL, utopit tsunami, zcela zbavit surovinové… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Evropa dnes tedy NEMÁ NA VYBRANOU a musí se stát KONTINENTEM MÍRU. Nejen BEZJADERNÝM! V opačném případě by to totiž znamenalo, že by se mohla stát KONTINENTEM DESETILETÉHO TRÁPENÍ A UMÍRÁNÍ. Poničená přetechnizovaná civilizace jí NEDÁVÁ NA VÝBĚR. Evropa je z pohledu KONTINENTÁLNÍCH VÁLEK zcela bezbranná a NEUHÁJITELNÁ. Čína by z případného konfliktu „Západu“ s RF chtěla jistě profitovat a pozicí by za určitých okolností profitovat mohla. Bez ohledu na přímé ztráty obyvatel a zničenou možnost zdravější BUDOUCNOSTI by tak jako tak Západ i značná část RF přišly o perspektivu a komparativní strategické výhody. Rezivějící EU má jedinečnou šanci KONTINENT… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Martine, máte pravdu. Jenže jelity pravda nezajímá. Zajímá je jen: ať z toho teď vytřískám co nejvíc, po mně klidně potopa.
Co se týče Polska a jeho zboží vyhýbám se mu už dávno. Politický důvod v tom
nebyl, ale kvalita, tedy nekvalita. Myslím, že takto poučených je víc, protože
mám dojem, že např. polské kuřecí je pořád polské, ale v poslední době
se prodává pod nálepkou – vyrobeno v Česku.

Dana
Člen
Dana

Budu se snazit nebyt skodoliba, s tou iranskou „bombou“. Iran, aby to „nandal“ imperialistickemu zapadu, prevazne Emerice, tak pristoupil na hruzne podminky s Cinou. Stat, kde ajatolahove vyrvavaji suverenitu, se uplne Cine zaprodal. Ekonomicky i ideologicky, anzto vlivne slovo v Iranu budou mit „neverici“. Takto operuje Cina, ktera ciha na ekonomickou nouzi statu a pak infiltruje system. Teheran pry navrhuje- ha ha – cinskym spolecnostem prednostni pravo cinnosti na novych nalezistich, takze si Cinane sami urci ty naleziste a budou rubat kde se jim zlibi.. Ziskaji ropu prakticky za hubicku, ta sleva bude cinit vice nez tretinu, mozna i polovinu,… Číst vice »

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Křeče a zoufalé kvičení amerického LGBT-trolla dana je hudba v mých uších, přímo symfonie.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Dano Írán se nikomu „nezaprodal“. Váš slovník usnul v konci padesátých let. Jen nabídl „exkluzivitu“ slovníkem západních ekonomů dneška. A za ceny, kdy ho poté již nějaké US sankce nemusí tolik bolet. Ve světě je vzdor vydírání USA dost zemí které mu prodají co potřebuje. Starejte se raději o následky činů svých slovutných elit. Zrovna nyní vám to ukazují jistí „naštvaní a již léta vraždění“ v Saúdské Arábii. I to „zesílení Číny“ má na svědomí váš západ a vaše přístupy. Jistě, ani Čína jako světová mocnost, ani Írán jako regionální mocnost se nechtějí dále nechat vydírat. Stejně jako RF se… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Jistě že Čína využívá situace. Ale smlouvy které uzavřela bezpochyby dodrží,
už jen proto, že na příkladu USA vidí, k čemu bezzásadovost vede.
A Írán? Nevydělá tolik, kolik by mohl, ale kdyby se „zaprodal“ USA, tak by
úplně ztratil suverenitu a výdělek by byla jedna velmi velká NULA.

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Kedmi u Kulikova – opět zajímavé k poslechnutí si. Bolton, USA, Ukrajina, o cynismu Západních politiků, pokrytectví a osobních výhodách, cynismus a snaha o přemalování výsledků druhé světové války, dokonce i na sochu Koněva došlo… Kedmi uvádí, komu dnes české elity „olizují zadek“, s tím, že po odstranění památníku Koněva bude Heidrych… Velice výstižně hovoří o „charakteru“ Čechů, že možná je měřítkem charakteru národa ne J. Žižka, J. Hus nebo L. Svoboda, ale J. Švejk, klobása a pivo… Výměna zadržených mezi RF a Ukroruinou, fraška namísto vyšetřování aféry s sestřeleným Boeingem … Dřívější Ukrajina již neexistuje, probíhá dynamická změna… Snaha… Číst vice »

Bety
Člen
Bety

Ještě mi nedá zmínit se o těch „hrůzných“( dle vyjádření místního trolla)
podmínkách, na které Írán přistoupil.
Jistě si všichni vzpomenou, jak tady argumentoval ohledně Venezuely, že
USA firmy si zaslouží ten zisk, protože vybudovali tu infrastrukturu, že.
A kolik že to zůstávalo v těch šťastných dobách Venezuele?? 1 dolar z tisíce???
Tedy ani to jedno mizerné procento. No když se nad čínskými procenty
zamyslí nějaký Venezuelan, tak se mu z té americké velkorysosti dodatečně bude chtít zvracet.

orinoko
Člen
Gatta
Člen
Gatta

orinoko napsal

http://casopisargument.cz/2019/09/19/miliardova-saudska-obrana-si-s-drony-neporadila/

Zaujala mě poslední věta o té odsolovací stanici – ale ono to platí i pro elektrárny nebo vodárny.
Jak je ta arabská „moderní civilizace“ lehce zranitelná – v podstatě je to jako stavba postavená na písku.
Ďvě tři trefy … a nestačí ani evakuovat …

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Nová řada povedeného krimi seriálu.
Oddechově…
„Куба. Личное дело“. 1 серия
https://www.youtube.com/watch?v=Z_beTXiAvyo