Svět ruskýma očima 676

 

Nultá válka 2.0: Směr Arktida

Dmitrij Minin

5. září 2022

Někteří historici označují Krymskou válku v letech 1853 až 1855 za nultou světovou válku před první a druhou světovou válkou. Měla mnoho účastníků a velký rozsah. Útok spojenců mířil nejen na Krym, ale i na Baltským mořem na Kronštadtské opevnění, na Kamčatku v Tichém oceánu i Solovecké ostrovy v Arktidě. Tyto útoky byly samozřejmě menší než to, co se dělo na Krymu, ale jejich hlavním účelem bylo rozdrobit síly Ruského impéria, vystrašit jeho obyvatele a podnítit je proti vlastnímu vedení taktikou „tisíce řezů“. Je to stará čínská taktika. Osvojili si ji Angličané i Francouzi během opiových válek, kdy kvůli odmítnutí Číny kupovat a šířit mezi svými lidmi opium praktikovali na jejím území strašlivou genocidu.

Ta dávná historie se zase opakuje i zeměpisně i taktikou, ale ve formě frašky. Hlavní část současné krymské války 2.0 se koná přibližně na stejných územích, ale její ohlasy jsou po celém světě.

Britští agenti na Ukrajině na podnět Britů uvažují o taktice „tisíce řezů“. Lidem jsou místo opia podsouvány LBGT, v podstatě zhoubné narkotikum. Západní koalice útočí na Rusko najednou na mnoha směrech, také ze severu. Proto bylo rychle přijato Švédsko a Finsko do NATO. Je to však fraška. Souhlas dalo i Turecko, ale nyní realizaci ztěžuje. Svoji ratifikaci podmiňuje řešením kurdského problému. Ankara nyní praktikuje to samé, co po třicet let praktikoval vůči ní Brusel. Ten formálně vstupu Turecka do EU nebrání, ale blokuje je pomocí „detailů“.

Západ přistoupil k realizaci svých arktických ambicí založených na odpovídající strategii přijaté v roce 2021 v USA. Hodlá jmenovat speciálního vyslance pro Arktidu, kvůli „podpoře amerických zájmů a spolupráci se spojenci a partnery v regionu“.

Americký deník The Hill tvrdí, že se kolem severního pólu rozehrává boj o kontrolu nad obchodem a zdroji. Podle deníku je hrozbou pro Američany to, že ruská „arktická hedvábná stezka“, zvaná Severní námořní cesta může zajistit lodní spojení mezi Evropou a Asií, když lodím umožní plout mimo Suezský a Panamský průplav. Sibiřské pobřeží je nyní v létě bez ledu. Severozápadní průjezd přes kanadské arktické souostroví a podél Aljašky není vhodný a nepracuje se na něm. Rusko už vybudovalo padesát obranných pevností od Barentsova moře až do oblastí u Aljašky.

Amerika má nyní ve své výsadkové divizi na Aljašce 12 tisíc vojáků, kteří v regionu cvičí společně se Skandinávci, Brity a dalšími členy Arktické rady. Mají zde více moderních stíhaček než v kterékoliv jiné zemi. Ve výstavbě mají šest nových ledoborců a navrhovaný systém satelitního a radarového sledování bude pokrývat území od Aljašky do Evropy. V regionu mají pro USA fungovat multidisciplinární síly, rozvědka, kybernetické síly a oddíly elektronického boje.

Redaktorka listu The Hill Francisová si dělá neději, že „dlouhotrvající válka Ruska s NATO kvůli Ukrajině bude na překážku arktickým ambicím Moskvy“. Podle ní bude výsledkem sankcí Západu proti Moskvě to, že nebude mít přístup ke kapitálu, zkušenostem ani technologiím.

Američany rozčiluje, že se Rusko dohodlo na upevnění spolupráce v aktivním osvojování Arktidy s Čínou. To poskytne nedostatkové zdroje. „Když se spojí dva naši dávní nepřátelé, může to znamenat další nepříjemnosti v budoucnu.“ Čína se prý už nazývá arktickým státem a má ambiciózní plány pro polární hedvábnou stezku. Pro USA by to znamenalo, že dva z jeho nejsilnějších nepřátel budou fungovat na jejich zadním dvorku. NATO zvažuje, jak zvýšit svoji přítomnost v Arktidě, aby tam nepustilo Rusko a Čínu.

Podle amerického mozkového centra Civitas se Rusko připravuje přijmout zákon, podle kterého by musely být všechny lodě plující po Severní námořní cestě provázené ruskými plavidly. To by se Západu nehodilo.

Německý Der Tagesspiegel upozorňuje na nedávné prohlášení generálního tajemníka NATO Stoltenberga, že „NATO musí zvýšit svoji přítomnost v Arktidě.“ Aliance už investuje do námořní rozvědky, aby získala přesnou představu o tom, co se na Dálném severu děje. Podle názoru Stoltenberga má Arktida pro NATO „ohromný strategický význam, protože spojuje Severní Ameriku s Evropou“ a je také „nejkratší spojnicí mezi Severní Amerikou a Ruskem.“

Rusko toto vše ví. Der Spiegel uvádí, že v době bojů na Ukrajině na konci července si prezident Putin našel čas, aby poslal USA a NATO výzvu tím, že představil novou vojenskou námořní doktrínu. V nové doktríně je jasně řečeno, že „úsilí USA o panování ve světovém oceánu je výzvou pro národní bezpečnost Ruska“. Bude podle toho jednat.

V minulosti stál nepřátelům v Arktidě osamocený Solovecký klášter. Nyní tam osamoceně nestojí, ale pohybuje se tam flotila ruských atomových ledoborců, proti které se nebudou moci dlouho, a třeba nikdy, postavit. O Solovky si rozbili hlavu a o ni si ji rozbijí ještě více. Veškerá řečnění z poslední doby o zvyšování sil NATO v regionu jsou nesmyslná a nepodložená realitou.

Čína si zřejmě uvědomuje, že v tomto „historickém dejà vu“ (vzpomeňme opiové války) nebude moci být stranou. Neexistuje alternativa k společnému rusko-čínskému rozvíjení Arktidy.

Převzato z Fondsk.ru

***

„Psi štěkají a karavana jede dál“: O setkání ministrů zahraničí Ruska a Íránu v Moskvě

Levon Safarjan

3. září 2022

Hossein Amin Abdollahian a Sergej Lavrov se setkali. Spolupráce Ruska a Íránu má přirozený charakter. Moskva a Teherán spolu jako dva velcí sousedé nemohou nespolupracovat. Na pozadí současných geopolitických procesů na sebe bere spolupráce nové formy. Zákon geopolitiky, že „zájmy jsou na prvním místě“ nesmí být nahlížen jen z jednoho hlediska.

Od začátku speciální vojenské operace na Ukrajině se vůdci Ruska a Íránu Vladimir Putin a Ibrahim Raisi dvakrát setkali a kromě toho spolu telefonovali: V červnu kolem kaspického summitu v Ašchabádu a v červenci v Teheránu v průběhu summitu „astanského formátu“ za účasti Erdogana. Lavrov oznámil, že vztahy s Íránem „přecházejí na novou kvalitativní úroveň“, což bude stvrzeno ve „velké mezistátní dohodě“. Práce na tom je v konečné fázi.

Neméně důležitá je dohoda o dlouhodobé spolupráci v oblasti ekonomiky. Teherán je pod sankcemi od roku 1979 a pro Moskvu je zdrojem cenných zkušeností, jak sankce obcházet a neutralizovat. Je příznačné, že obě země předvádějí rekordní tempa růstu obratu zboží za prvních sedm měsíců letošního roku. Růst byl přes 40 % a dosáhl kolem 2,7 miliard USD. Do konce roku 2022 se bude v Moskvě konat zasedání rusko-íránské mezivládní komise.

Dne 31. srpna oznámil Lavrov na tiskové konferenci, že se obě strany přiblížily uzavření stálé dohody o volném obchodu Íránu nahrazující dočasnou dohodu z roku 2018. Z pozemních hranic Íránu s členy Eurasijské ekonomické unie je jen hranice s Arménií, Teoreticky je možná také přes Kazachstán a Kaspické moře. Další je Ázerbájdžán na trase severojižního dopravního koridoru, který spojuje Rusko s Íránem a Indií. Tato otázka může být jednou z choulostivých témat ve vztazích Ruska s Íránem.

V roce 2022 byla podepsána mezi Ruskem a Ázerbájdžáne deklarace o spojenectví. Přes oficiální prohlášení se Baku a Teherán střetávají s větším počtem rozporů. Železnice Pešt-Astara, na výstavbu které poskytl Ázerbájdžán Teheránu úvěr, de facto nefunguje. Moskva potřebuje pro své zásobování nově vybudovat koridor sever-jih, spojení s Tureckem a Ázerbájdžánem a k tomu odblokovat komunikace na jižním Kavkaze. Ajatolláh Chameneí při setkání s Vladimirem Putinem a Erdoganem poukázal na to, že není možno odcizit nebo blokovat hranice mezi Arménií a Íránem.

Oba ministři při tiskové konferenci odmítli snahu kolektivního Západu zaměnit mezinárodní právo jakýmsi „řádem založeným na pravidlech“. Teherán pokračuje prostřednictvím EU v jednání s USA o obnovení jaderné dohody. Pro EU by mohly být íránské uhlovodíky alternativou ruských, které Evropa odmítla. Avšak Írán nedokáže okamžitě nastartovat trh s ropou a plynem. Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva na jednáních podporuje íránský postoj a zástupce Ruska na jednáních ve Vídni Uljanov poukázal na to, že íránské návrhy týkající se textu dohody jsou akceptovatelné.

Ve věci členství Íránu v ŠOS se očekává, že memorandum o jeho plném členství bude podepsáno na summitu ŠOS v Samarkandu v září. Poté může být v ŠOS posílena ekonomická váha ČLR.

V této době je nejaktuálnější ukrajinské vojensko-politické divadlo. Moskva neopouští Sýrii, ač jordánský král vyjádřil obavu, že na jihu Sýrie vznikne „vakuum“, které zaplní íránské síly. Zde se Teherán stává důležitým partnerem v syrské otázce a také může upevnit své postavení na úkor Ruska.

Sergej Lavrov zdůraznil, že při jednání s ministrem zahraničí Íránu se také probíraly otázky spojené s blízkovýchodním urovnáním (při obraně práv a zájmů palestinského lidu), Irákem, Jemenem, Libyí, Afghánistánem, Zakavkazskem a Kaspikem. Co se týká Ukrajiny, Lavrov konstatoval, že Teherán chápe bezpečnostní obavy Moskvy a důvody vedoucí k výslednému rozvoji situace.

Hossein Amir Abdollahian uvedl, že Írán předal „evropskému vůdci“ vzkaz ohledně situace na Ukrajině. Tímto „evropským vůdcem“ by mohl být Macron. Takové kroky by mohly svědčit o politické váze Íránu, nehledě na napjaté vztahy s kolektivním Západem vedeným USA.

Íránský prezident uvedl, že jeho země si přeje zintenzívnění spolupráce (bankovnictví, turistika, tranzit). Řekl, že Teherán i Moskva jsou proti „změně geopolitické situace v regionu“. Věnoval se také řešení situace v Jemenu s tím, že je vhodná inkluzivní vláda jako v Afghánistánu, zrušení humanitární blokády a dodržování dosažených dohod.

Bral na zřetel regionální otázky a postavení Íránu v každé z příslušných zemí. Jeho rétorika vůči Západu byla méně bojovná než rétorika Sergeje Lavrova.

Východ, to je citlivá záležitost. Íránská diplomacie a politika je tradičně jednou z nejmistrnějších a nejdůmyslnějších. Rusko a Írán jsou odsouzeny spolupracovat a stýkat se. S přihlédnutím k silným potenciálům obou zemí v různých sférách a na pozadí změn v geopolitické a geoekonomické konfiguraci nebude rusko-íránská spolupráce jen intenzívnější, ale svým způsobem projde zátěžovým testem.

Převzato z Eadaily.com

***

Média promluvila o vlivu slov Putina na rozhodnutí EU ohledně plynu

10 září 2022

Ministři zemí EU zamítli myšlenku zavést strop na cenu za ruský plyn po vyjádření prezidenta Putina o pravděpodobném ukončení dodávek plynu jako odpovědi na jakékoliv omezení. Oznámil to dopisovatel The Telegraph Tom Rees.

Návrhy na omezení cen vyvážených energetických surovin z Ruska byly zamítnuty pro odpor některých členských států EU. Jak píše Rees, požádali ministři na zasedání EU, aby unie připravila podrobný plán na zmírnění napětí na trzích s energiemi, zvláště s vědomím toho, že EU je v silné krizi vyvolané prudkým růstem cen energií a jejich nedostatkem. Poukázal na evropskou snahu připravit se na tuhou zimu právě kvůli energetické krizi. Podrobnosti mají být publikovány v příštím týdnu a členové EU mají navrhovat, jak jednat koncem září.

Dne 9. září uvedla eurokomisařka pro otázky energetiky Kadri Simsonová, že se ministři energetiky nedokázali dohodnout o stropu cen ruského potrubního plynu. Řekla ještě, že ministři požádali EU, aby prostudovala možnost zavedení stropu cen na všechny druhy plynu, který unijní země odebírají.

Dne 7. září ruský prezident na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra oznámil, že v případě omezených cen energetických surovin z RF hrozí úplné zastavení dodávek z této země. Řekl, že EU není v takovém postavení, aby mohla diktovat své podmínky.

Snížení dodávek ruských energetických surovin již dopadlo na hospodářství mnoha zemí. Například Británie se může s žádostí o půjčku obrátit na MMF. V Německu hrozí nedostatek energie těžkou hospodářskou krizí. Počítá se i se vznikem mimořádné situace.

V dubnu oznámil Vladimir Putin, že odmítnutí řady západních zemí spolupracovat s Ruskem a odmítnutí přijímat části ruských energetických zdrojů už jim silně uškodilo. Podle jeho vyjádření má pro tyto státy inflace absolutně nevídaný charakter.

Převzato z Iz.ru

5 19 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
11. 9. 2022 20:02

https://politikus.info/v-rossii/146517-ya-vynuzhden-budu-vyhodit-na-rukovodstvo-ministerstva-oborony-don.html – překročí banderovci s americkými generály ruskou hranici a nebo jim bude stačit Donbas. ..)

orinoko
Reply to  fajt
12. 9. 2022 2:40

On si konečně někdo všiml, co všechno se změnilo? Rusko dostalo po cuni. U Charkova nechali v zákopech nějaké polovojenské policajty bez obrněné vozby. Tomu říkám denacifikace. Půl roku je Rusko mediálně impotentní. Nikoho už nezajímají statistické bláboly o zničení nepřátelského vybavení. Ukrobot má pořád dost benzínu i nafty na přesuny, zatímco si Putin a Sojgu honej triko na Dálném vychode. Jak je možné, že po půl roce na Haliči ještě pořád fungují logistická centra? Co dělá ruské letectvo? Má vzdušnou nadvládu? Nad čím? Počet haličských obětí u Charkova uváděných některými ruskými zdroji je pitomá onanie. Od února nic neběží… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 9. 2022 6:23

Zdar a sílu – vzpomeň, jsk jsme se o tom bavili někdy v březnu, jestli ta speciální operace jde nebo nejde podle plánu …

Tady je dlouhy článek na AK od známého amerického pesimisty. Ne se vším se dá souhlasit, ne vše jde pominout:

AK – Ukrajina – 8. září – 9:21
https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=5&start=14380

orinoko
Reply to  Gatta
12. 9. 2022 6:40

Otresna ruská neschopnost začíná už publikováním válečných záběrů, které nejsou označeny vodoznakem či podobně, aby nemohly být druhou stranou vydávány za ruské ztráty, což se zhusta děje. Shlédl jsem toho hodně a tak vím, že se to děje opakovaně a s týmiž materiály.
Vysoce odpudivé je ruské vykrádání vlastních zdrojů, kde se ozve pastav lajk. – Okamžitě vypínám. Vojenských expertů jak na Vokovicke Sorboně, a jeden blábol za druhým. Tím se vůbec Rusko neliší od zachudu.
Pro obyvatele Donbasu je poslední vývoj obzvlášť povzbudivý. Ale to už je starost někoho jiného.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
12. 9. 2022 9:13

Jako kdybych četl Völkischer Beobachter v protektorátu…
Aspoň že nikomu a ničemu nevelíš.

orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 9. 2022 9:21

Zkus to konkrétně jedno po druhém, jak jsem to napsal. Jinak jsi na úrovni trolla ze Seznamu.

orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 9. 2022 9:41

Povím ještě něco: S ohledem na výroky vrchního panáka z NATO a Putinovo hraní si na vojáci na Dálném východě za asistence Sojgu by dávalo smysl, že delší dobu už se někde jedná o konečné podobě Haliče. Možná jsme svědky probíhající směny území, na což nemá kyjevský eunuch vůbec vliv. Otázkou bude prostor kolem Oděsy. Každá strana bude muset pustit nějaký chlup. Osobně bych doporučil pouze koridor. Podobný tomu u Kaliningradu. Halič má prozatím výpadky elektriky, ale to měla mít už dávno. Proč se to nestalo? Na území, ze kterého „spojenci“ zdrhli, se těží plyn. To je podstatná existenční záležitost… Číst vice »

orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 9. 2022 10:58

Věci se dost rychle zhoršují. Ruský vojenský hykal Konasov dlouho nepřipouštěl žádné dotazy, ale vzniká tlak na neudržitelnost takového stavu. Putinovo lavrovani /Lavrov je v tom nevinně/ je na dohled. Někdo bude muset z kola ven s Černým Petrem v ruce. Priblble army záběry o stahování ruských rezerv směrem k Charkovu jen dokreslují paniku ruského armádního byrokrata. Všichni, kteří půl roku upozorňují na neudržitelnost vnitřně rozpolceného postupu na Haliči, a kteří byli označováni za sycky, se dočkali chvíle – došlo na moje slova. Všude na světě každá konkrétní sestava má svoje vzestupy a pády. Ruskó nevyjímaje. Smrdolit se někde na… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 9. 2022 12:17

Hele – třeba to u tebe najde pochopení – čistě tvrdý černý humor.

https://svobodny-svet.cz/kronika-ukrajinske-valky-sepsano-l-p-2122-neznamym-kronikarem/

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
12. 9. 2022 12:43

PS dole pod tím je seriozní článek o energiích. Jinak ti co zde některá fakta a názory mínusují, tak bych jim jen připomněl, že to není o tom komu kdo fandí, nebo co by si přál či nerpřál. Navíc nic z toho co zde kdo píše nemá vliv na vývoj války na Ukrajině, na rozhodování politického vedení a generality obou stran, ani na síly a zájmy v pozadí konfliktu. Jedno je ale jisté – ať bude mít tato válka jakýkoliv další průběh, tak na to nejvíce doplatí Evropa. Co ale SNAD můžeme nejen v této věci tady a teď udělat… Číst vice »

orinoko
Reply to  Gatta
12. 9. 2022 6:58

Do teď jsem nepochopil, proč dvojí linie zakopané Haliče na Donbasu nebyly pokropeny těžkými bombardéry. Speciální operace to nedovoluje? Ale zachud je ve válce s Ruskem docela speciálně.
A nejde jen o Rusko. Čínská eskapáda u Tchajwanu je jen stejnou kapitolou na Dálném východě. Hodný pejsek s krátkým obojkem.
A to má spasit svět. No nazdar.

orinoko
Reply to  Gatta
12. 9. 2022 7:12

Může Putin pro Rusko ještě něco udělat? Ano, může! Ať rozhodně nekandiduje v příštích volbách. Stejně by je nejspíše prohrál. A my si nemusíme dělat těžkou hlavu z toho, že za nás někdo bojuje. Zmínění bojují o svoje vlastní přežití. Ale nezdá se, že by jim to docházelo. Obě země připomínají nějakou zvláštní salakvardu.

fajt
Reply to  orinoko
16. 9. 2022 17:48

Путин заявил, что план военной операции на Украине корректировать не будут – 16 сентября 2022 | Новости Mail.ru – Vladimir Putin řekl, že ruská armáda na Ukrajině „ještě nic vážně nezačala“.- a jedním dechem taky prohlásí, že – plán vojenské operace na Ukrajině nebude upraven – byl jsem teď týden na východě u sousedů, abych nabral na osobno atmosféru a pocítil reálné reakce lidí, kteří jsou na dostřel ukrajinské kolomajzně … no a výsledkem je docela nepěkný humus, se mi tak zdá, že současný car to posere více než jelcin s gorbačovem dohromady – opravdu lituji prosté lidí, kteří padli… Číst vice »

orinoko
Reply to  fajt
16. 9. 2022 18:27

To je úroda dislajku. Reprezentují míru výskytu blbecku, kteří jsou přesvědčeni, že soudruh Putin je nekritizovatelna persona. K úprku Rusů od Charkova nemají co říci, to je asi v pohodě stejně jako atentáty v Donbasu. A co NATO Putka? Zatím nic. Bobr mlčení mu teď jde nejlépe. Útěk je v pohodě, ale nesmí se to říkat nahlas. Já jsem byl ještě celkem milosrdný, ale ten nářez, který se objevil v diskusi na Zvědavci, je daleko výmluvnější včetně polemiky editora se článkem. OM má zajímavou část obzvláště tolerantních a enteligentnich čtenářů, kteří se neváhají projevovat jako debilové. Až celou tu spektakulární… Číst vice »

orinoko
Reply to  fajt
16. 9. 2022 18:45

Funguje tu cenzura. Kdopak má dneska službu?
Tak jen krátce: Na Zvědavci v diskusi se s tím nemazli. Putin má problémy. Ostatně i polemika editora se článkem k tomu patří.

fajt
Reply to  orinoko
16. 9. 2022 19:17

to jsou paradoxy :) tož držím pěsti při střetu s omezeností. ..)

a k Rusku, jak říkal koleš : chcou bojovat s kolektivním západem a děcka si pro jistotu nechávaj tam, to bude zase pořadny šrub. ..)

orinoko
Reply to  fajt
16. 9. 2022 19:56

Přes velkou vodu z Rusy zasažené přehrady se ukrobotum podařilo překročit řeku Oskol či jak se to jmenuje a vytvořili předmostí na Rusy ovládaném břehu. Informační zdroj – Rusko. Nevyhnutelný dislajk bude patřit Rusku. V jakém smyslu, že? A kdo Rusku vládne, že? Když se daří, tak se daří.

fajt
Reply to  orinoko
17. 9. 2022 8:52

mi přijde, že v tuto chvíli projekt VV učí ruské mužíky a bohatýry hlavně servilnosti a poslušnosti k západu – sice se nějak bojuje, ale v podstatě se nesmí globálnímu korporátnímu prostoru západních lichvářů nijak významně ublížit – v každém případě už jedu jenom svou doktrínu, ve které není místo pro všechny světové elitáře, kteří jenom ničí člověka a dělaj z něho pouze naprosto tupou a zbytečnou špinavou opici…njn, jdu raději do hory a tam nějakou dobu nechci velký svět ani cítit – jestli se někdy uvidíme, tak máš u mě das dobrú pálenku, drž se chlape. ..)

comment image

orinoko
Reply to  fajt
17. 9. 2022 9:48

Situaci přestává chápat i Írán. Je značně rozčarován chováním Ruska na Kavkaze – Arménie, Ázerbájdžán. Kvůli vlastnímu výdělku a ruské potřebě exportu směrem na jih je ochoten investovat do zbytku železničního spojení směrem na sever. Bez Arménie zbývá jen Kaspické moře, kde ovšem není nic použitelného. Vzájemný obchod s Ruskem vyletl dost raketovým způsobem, ale je třeba věnovat mu také bezpečnostní rámec. A ten kulhá z jedné strany. Z jaké, že? A tak se Írán připravuje na vlastní vojenské angažmá. Viděl jsem video plné satelitních záznamů od Charkova. Copak to dělá s nekritizovatelnym vedoucím vedlejší koleje? Rusy čeká schizofrenie. Lidi… Číst vice »

orinoko
Reply to  fajt
12. 9. 2022 3:35

Tady to asi nebude známé, ale Stoltenpichus z NATO se vyjádřil dost jasně, jak skončí současná konfrontace na Haliči. Má to samozřejmě celou škálu aspektů, jimiž Rusko přestává oplývat.

orinoko
12. 9. 2022 7:54

Aby nezůstalo jen u toho, tak je třeba říci také, že britský pedel se dožil mnoha světových změn, ale také především vlastních. Od nástupu na trůn, kdy Británie ještě byla Velkou, se dožila konce impéria, aby mohlo být zkonstatovano, že dneska běží o Kretenii a ještě k tomu Malou. Lidé nemají nosit medvídky. Smutek je holt smutek a lidská infantilita je znakem konce.
Windsor… Anglanum vládli Němci… plyšový medvídek jako spodní prádlo britské moci.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 9. 2022 9:19

GB bude mít problém – královna sice nikdy nic politicky nezměnila, ale svými (a ostatních členů královské rodiny) cestami po světě byla pro ostatní státy napojené na GB jakýmsi symbolem, že i oni jsou tak trochu Britové jedné rodiny.

Uvidíme, jak dlouho ten Commonwealth vydrží.
V Austrálilii už jsou slyšet odstředivé hlasy a ony ty všechny státy a státečky by si jistě rády vzaly pod svá orlí křídla USA.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Commonwealth_realm

O Karlu III. – Václav Klaus.
https://svobodny-svet.cz/o-starem-princi-charlesovi-a-novem-krali-karlovi-iii/

A jedna blbina:
comment image

PPK
PPK
12. 9. 2022 13:24

Fjodorov:
Встреча активистов НОД с депутатом Госдумы Евгением Алексеевичем Федоровым 28 августа 2022
https://nod.best/?p=2224

Bety
Bety
12. 9. 2022 14:40

Víte, Orinoko, zrovna od vás bych nečekala, že budete takový defétista.
Jen jestli jste to svoje „Já vám to říkal!“ trochu neuspěchal.

orinoko
Reply to  Bety
12. 9. 2022 16:36

Co takhle vzít řečené jako základ a polemizovat věcne: Pravda se rychle dere na povrch. Existovala jakási dohoda mezi Ruskem a ukroboty ohledně plynu a elektriky. Proto u Charkova Kreml držel jen nějakou policii v zákopech. Jenže kyjevský eunuch po blamáži u Chersonu potřeboval nějaké frcky a tak zaútočil právě v místech, kde měl být relativní klid. O tom všem ruský byrokrat mlčí i před vlastními lidmi, címž je dost fialově nasira. A v rámci tohoto mlčení umírají jiní vlastní lidé, což Vám je zrejmě celkem jedno. Mně nikoli. Po půlroce minel a přešlapu asi dojde NATO, co se mělo… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 9. 2022 17:35

Jsem to tady jen kontrolně prohlédl a …malý bezvýznamný poznatek.

Napíšeš nebo odkážeš něco kontroverzního (teby ne jednostranný správný názor) a dostaneš mínusy od shora dolů bez ohledu co je v dalších příspěvcích.

Tak se na to musí …

Bety
Bety
Reply to  orinoko
13. 9. 2022 6:28

Víte, pořád mě udivuje, že Rusové jaksi nemají právo na to něco podělat. Pokud se jim něco povede panuje nadšení, ale když se zdá, že to skřípe, jsou hned zatracováni do pekel.Ráda bych tedy připomněla, že se mohou dopustit chyb a omylů jako každý, a že žádná partie nemusí být hned prohraná. Že ve válce umírají i ti dobří a slušní mi nemusíte připomínat, jsem si toho vědoma každou minutu. A jsem přesvědčena, že Rusko z toho také žádnou radost nemá. A nezapomínejte, že i naše vláda se na tom všem podílí – jak štvaním a podporou nácků před konfliktem,… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
13. 9. 2022 8:07
Velmi pravděpodobná odpověď skutečného Rusa všem panikujícím gaučovým rádoby expertům:

comment image
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
13. 9. 2022 10:03

Hmm, dost infantilní reakce. Řekl bych, že klasicky gaucova. Tak přesně tohle je zvracení do vlastní kapsy.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
13. 9. 2022 12:29

Potrefená husa… Další neklidný muž se zjevně hysterickými rysy chování, vynikající labilní emocionalitou a hlavně i na domácí poměry nápadnou názorovou slepotou, jako by byl ke všem těmto politicky vzedmutým „dějinným chvílím“ neovladatelně přitahován jakousi magnetickou silou.
Kdykoliv mluvím s vědci a učenci, mám pocit, že štěstí prostě už nemůže existovat. Ale když narazím na uražené ego dalšího Děda Vševěda, a těch tu je, mám opačný pocit :-))))

Last edited 2 let před by Botičky od Diora
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
13. 9. 2022 14:18

Přesně tohle dojdi říci lidem u Charkova, kteří se ocitli pod ukroboty. Z Ruska už žádný učitel nepůjde učit na Donbasu. Někdy v životě stačí opravdu jen jedna zkusenost.
A jinak? V argumentační nouzi vždycky nastupuje víra nikoli nepodobná fanatismu. Jenže ta sama o sobě nic nevyhrává.

orinoko
Reply to  Bety
13. 9. 2022 10:01

Nestačím žasnout. Jenže tady se nehraje o fazulky, jak kdysi pravil Mecar. A Putin ohlásil konec emero dominance ve světě. Prozatím však padá jeden jeho předpoklad za druhým. Už v Sýrii na něj musela armáda přitlačit, aby tam nehrála roli hliněného blbečka. Přes určitý pokrok však sestřelení izraelské stíhačky není ve zprávách dodnes. Haličské MOTORKY!!, které se u Charkova pustily do akce jako první, překvapeně zjistily, že odpor se nekoná. Proč také? Byla přece sobota a Putin sledoval spektakulární khaki cvičení na DV. Rus má jistě nárok na chyby jako každý. Ale pak se nemá divit, že se stahuje od… Číst vice »

orinoko
Reply to  Bety
12. 9. 2022 17:09

Těžký intos od huby by napsal: Politické svinstvo petrifikuje stav, který by neexistoval, kdyby pancéřová pěst mohla konat logicky a důrazně, podobně jako v případě Krymu.

orinoko
13. 9. 2022 4:06

Tak to vypadá, že při úprku „spojenců“ za další a další linie nazpět po nich zůstávala obrněná vozba, která padla do rukou ukrobotu. Hykal Konasov by to mohl kvantifikovat, jak má ve zvyku. Anebo raději ne. Místní odrazová sklíčka propagandy ruského byrokrata by mohla mít těžké ujimani.
Na opuštěná území už kyjevský EUnuch poslal druhý sled politických čističů se samopalem a možná se dočkáme další Buci. Tankuje to někoho? Odrazova sklíčka patrně nikoli. Na úplném konci – tom nejhorším – už to může být na mašli. Bude prostor na lajky.

jb
jb
13. 9. 2022 13:00

Lavrovovi a řadě delegátů Valného shromáždění OSN byla udělena AMERICKÁ víza
https://www.vesti.ru/article/2938891

…a o tom to je (taky)…

tiky taky…tiky tak

jb
jb
14. 9. 2022 18:34

A hlavní otázka, o kterou se všichni zajímají, je tato:

jste požádán, abyste se vyjádřii k tomu:
co se nyní děje poblíž Charkova.

Valerij Viktorovič Pjakin:
Ano, to je možná nejnaléhavější téma….(…)

Ze zdroje – kde je i více:
https://fct-altai.ru/qa/video/vopros-otvet-ot-12-sentyabrya-2022-g třeba i (taky):

Jste požádán, abyste se vyjádřil ke smrti Alžběty II.
Ano, smrt Alžběty II. se očekávala dlouho…(…)

To je vše.
Uvidíme se příště!
– – –
…tiky tak