Svět ruskýma očima 763

 

Formát „3+3“ – nový ekonomický rozměr pro Jižní Kavkaz a sousedy

Johanna Mahboob

24. října 2023

Setkání ministrů zahraničí Ruska, Turecka, Ázerbájdžánu, Arménie a Íránu v Teheránu ukázalo nové i dříve posuzované hospodářské iniciativy pro Jižní Kavkaz.

Co je formát „3+3“

Tři státy Jižního Kavkazu (Ázerbájdžán, Arménie a Gruzie) a tři vlivní kavkazští sousedé (Rusko, Turecko a Írán), spojily regionální iniciativu pro Jižní Kavkaz s tím, že její realizace bude důležitým krokem k řešení problémů regionu a k jeho hospodářskému rozvoji.

3 + 3 není vždy 6

Pozoruhodné je, že na zasedání nebyla Gruzie a dále, že se v Teheránu objevil ministr zahraničí Ázerbájdžánu přesto, že vztahy mezi Íránem a Ázerbájdžánem jsou nyní složité. Íránský odborník na mezinárodní vztahy Hanizadek k tomu řekl: „Přítomnost ministra zahraničí Ázerbájdžánu v Teheránu se musí přijímat jako dobré znamení. V Baku se bere v úvahu racionalita a dialog.“

Racionalitou je v současnosti široká hospodářská spolupráce na Jižním Kavkaze.

Nové dopravní iniciativy

V Teheránu se objevily nové dopravní iniciativy. Ministr zahraničí Íránu navrhl rozpracovat dopravní mapu pro Jižní Kavkaz. Má jít o železniční spojení sever-jih, ale i o síť magistrál. Islámská republika by ráda uspořádala schůzku ministrů dopravy. Dopravní mapa by měla uspokojit zájmy všech zemí regionu.

Synchronizace elektrických sítí

Hospodářskou integraci představuje i další důležitý projekt. Ázerbájdžán a Arménie obdržely od ministra zahraničí Íránu návrh na spojení a synchronizaci práce elektrických sítí na Jižním Kavkaze a měly by vytvořit elektrické přenosové linky mezi zeměmi oblasti. Uvědomme si také, že letos v létě oznámil Írán, že zahájil výměnu elektřiny s Ruskem prostřednictvím Ázerbájdžánu. Energetické sítě těchto tří zemí je možno po vyřešení organizačních a technických otázek propojit. Hlavně se musí zlepšit stabilita energetických sítí v Íránu.

Perspektivy formátu „3+3“

Perspektivy formátu „3+3“ jako hospodářského bloku. Každá z jeho zemí je nějak zapojena do Mezinárodního dopravního koridoru Sever – Jih. Sice politické rozpory sem tam komplikují výstavbu jednotlivých částí, ale skupina „3+3“ je může v nedlouhé době společně překonat. Je třeba vědět, že hospodářské iniciativy „3+3“ mají výhradně v rukou země regionu a vylučují účast vnějších hráčů.

Analytik Eursie Nasseri uvádí: „Od počátku bylo řečeno, že jedním z nejdůležitějších cílů skupiny „3+3″ je řešení problémů regionu bez zasahování zemí mimo něj a západních zemí.“ Nyní zůstává zadání politické spolupráce uvnitř formátu „3+3“ klíčovým úkolem všech jeho účastníků. Jak to bude efektivní, na tom závisí osud hospodářských projektů.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Němci odešli – Rusům je dobře – Rusko zabavilo německá aktiva

Konstantin Dvinskij

8. listopadu 2023

Masový odchod západního podnikání z Ruska, který byl zahájen loni, měl příčiny toliko politické. Společnosti se rozhodovaly pod nátlakem svých vlád nebo veřejnosti. Nemělo to žádné komerční výhody.

Západ přitom porušoval jakékoliv dohody a předváděl, že všechny báchorky „o pořádku založeném na pravidlech“ jsou jen manipulace tak, aby se pracovalo jen pro jednu stranu. Za názorný příklad lze dát naprostou absurditu. Loni bylo Rusko obviněno z nesplácení zahraničního dluhu, čehož důvodem bylo omezení plateb Západem. Přitom Rusko se dost často chovalo vyloženě gentlemansky.

Jednou z příčin nynější devalvace bylo odvádění deviz zahraničním společnostem, které prodaly ruské firmy.

Krátký závěr: V principu není možné pouštět společnosti z nepřátelských zemí. Výjimky existují jen ve dvou případech – odhodlání prodat aktiva za 1 rubl (příklad je Renault), anebo souhlasit s přijetím peněz, které se zmrazí na účtech typu C na lepší časy. A s těmi, kteří nejen že odešli, ale ještě i svým jednáním ohrozili ruské projekty, by měl proběhnout krátký proces – externí správa (nebo znárodnění) libovolných aktiv v Rusku.

Právě s některými kancelářemi Rusko takto postupovalo. Včera došla informace, že kontejnery společnosti Linde s kapalným heliem pro plynový projekt v Usť-Luze byly zabaveny a předány kontrole společnosti RusChimAlyans.

Co předcházelo: Nadnárodní chemická společnost Linde (dříve německá) vyrábí průmyslové plyny. Byla zapojena do mnoha energetických projektů v Rusku, hlavně LNG. Linde měla zjistit technologii pro zkapalňování velkých tonáží.

Zde již bylo dodáno společnosti Novatek zařízení pro všechny tři linky projektu a Arctic LNG-2 se plánuje uvést v termínu. Navíc má Novatek nyní k dispozici vlastní technologii, na bázi níž budou realizovány nové projekty, konkrétně Murmanský LNG. Tehdy narušili více Gazprom.

Linde měla kontrakt na dodávku části zřízení pro komplex na zpracování a zkapalňování přírodního plynu v Usť-Luze (19,5 milionu tun za rok). V roce 2022 Linde, podobně jako jiné, skončila a sdělila, že v Rusku již obnovovat práci nebude. Výstavba Baltského LNG byla ohrožena, ale jen tak Němci odejít nemohli. Počátkem roku 2023 byl majetek Linde (odhadnutý na 35 miliard rublů) zablokován. Navíc byla na společnost podána žaloba o přibližně jednu miliardu EUR.

Ještě například v září 2022 došlo k dalšímu LNG projektu Gazpromu, závod Portovaja LNG, který byl opět stavěný na technologiích Linde. Gazprom ale mohl řešit veškeré technologické úkoly sám a závod byl spuštěn v termínu.

Projekt Usť-Luga byl o dva roky opožděn. Gazprom tvrdí, že byli nalezeni dodavatelé za Linde. Půjde o několik ruských společností. Kvůli německé sabotáži se zvýšily náklady. Ale to nejdůležitější je, že projekt nebyl zmrazen a bude realizován vlastními silami.

Příklad Linde je velmi návodný, jak je potřeba postupovat s těmi, kteří hrubě porušují své závazky. Samozřejmě, že nelze čekat zaplacení peněz od Němců. Zmíněné zabavení kontejnerů je slabá náplast. V dlouhodobé perspektivě je však odchod takových společností, jako je Linde, pro Rusko jen dobrý.

Převzato z Russiapost.su

***

Evropa v obavách: Vítězství Ukrajiny nad Ruskem se neočekává, v Gaze to selhává

11. listopadu 2023

V blízké době se nečeká vítězství Ukrajiny nad Ruskem. Na Kongresu strany evropských socialistů v Malaze to prohlásil předseda evropské diplomacie Borrell. Řekl: „Máme mnoho problémů. V první řadě Ukrajinu, kde se rychlé vítězství nad Ruskem nečeká.“ Podle jeho názoru by se měla EU politicky připravit na možné snížení pomoci Kyjevu od USA.

Druhý problém je podle Borrella situace v Gaze, kterou považuje za „politický a morální neúspěch mezinárodního společenství“. Tvrdí, že nejlepším řešením konfliktu Palestiny s Izraelem jsou dva státy, což je nyní mnohem složitější než před třiceti lety. Dodal, že tyto události vyvolávají „strach Evropanů a strach je špatný rádce“.

Deník EADaily informoval, že Evropská služba pro vnější činnost (Wikipedie: Jedná se o diplomatický sbor EU na supranacionální úrovni – pozn. překl.) informovala diplomaty EU, že se pravděpodobně nepodaří dodat Kyjevu podle záměru do března 2024 jeden milion dělostřeleckých nábojů.

Agentura Bloomberg sdělila, že po uplynutí poloviny stanoveného termínu dodala EU Ukrajině jen kolem třiceti procent toho, co bylo slíbeno. Zásobování Ukrajiny municí je stále aktuálnější, v souvislosti s tím, jak Rusko svoji výrobu zvyšuje. Nyní každý deficit vojenských dodávek z Evropy „hrozí být kritickým“ pro Ukrajinu. Agentura Bloomberg upozorňuje, že se zpomaluje předávání vojenské pomoci Kyjevu kvůli prezidentským volbám v USA a nejednoznačnému postoji evropských států.

Převzato z Eadaily.com.ru

4.1 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
13. 11. 2023 9:37

V Íránu, ještě před Chomejním, bylo rozhodnuto o zavedení elektrické trakce a roku 1979 se ve Vídni konala schůzka na toto téma s možnými dodavateli.Novinkou bylo , že schůzka začínala orientací koberečků k východu a modlitbou k Alláhovi.Neobvyklé bylo i to, že vyjednávací íránská strana měla u sebe potřebnou hotovost v dolarech , mohla nakupovat ihned. K výběru postačovaly fotografie, kvalita tratí, způsob napájení, zabezpečovací technika a další technické otázky byly až daleko vzadu. Měli zájem koupit lokomotivy 69E, ovšem ve Škodovce nešlo o skladové zásoby, ale o výrobu na zakázku. Z dodávky pochopitelně sešlo, Švédové měli připravenou dodávku včetně… Číst vice »

Opera-Snimek_2023-11-13_101921_www.atlaslokomotiv.net
orinoko
orinoko
13. 11. 2023 15:40

Situace na východní frontě.

https://youtu.be/m-_26JDV0Yw?si=9vai6ns14gnTIwgB

PPK
PPK
14. 11. 2023 8:42

Žirinovského fatální politická předpověď, kterou řekl před patnácti lety politikům Ukrajiny a ruské opozice. Proroctví, které se splnilo.

https://twitter.com/Pevoznk1/status/1721958411749773809

(Pokud už to tu někde bylo, tak pardon …)

orinoko
orinoko
Reply to  PPK
14. 11. 2023 10:15

Stává se a není to senilita. Já vkládám věci i jinam a už se mi to povedlo také nadvakrát. Musím si teď prochazet minulé příspěvky, ačkoli na opakovaný mám třeba i vyšší číslo návštěvnosti.

PPK
PPK
Reply to  orinoko
14. 11. 2023 11:22

Zdravím orinoko! To je o.k. a normální a já osobně to u odkazů či poznámek druhých vůbec neřeším. Jsou však puntičkáři, kterým to vadí a kritizují. Takže si zachovejme klid a hlavně to zdravíčko, dokud to ještě jakž takž jde …

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
15. 11. 2023 7:24

Zdar s sílu.

„…opakované mají vyšší číslo návštěvnosti…“ se nediv …

Lidi dnes obecně:
NEJSOU PŘIPRAVENI SE ZAMÝŠLET A REAGOVAT NA NEČEKANÉ MYŠLENKY.

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
15. 11. 2023 9:13

A léta běží, vážení…
To býval nějaký pravidelný pořád v rádiu v tuhle dobu kdysi…
Už je to 3 roky, co jsem začal s dřívějším konáním. Jako bych všechno tušil, tak jsem k tomu priradil i konkrétní datum. V prosinci kalil s bývalými spoluhráči ve studiu, v lednu pak pravidelný dojezd na Seberak.

https://youtu.be/_B0EC2893wM?si=Ii63nawm4mvPIeFa

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
15. 11. 2023 13:37

Jsem příkladem úspěšně léčby, ovšem skoro na způsob Sofiina volba. Přestává mě lákat výsledek. Ať tak nebo tak, už je to nezáživné. Mám pocit, že jsem v jakémsi zasvětí. I podvědomí mi vytahuje věci, které jsem mínil realizovat až po čase. To předposlední dává smysl, a to poslední to vysvětluje.
Tohle je předposlední.

https://youtu.be/b2j-LGVuZCI?si=WoyL3S_4w_2puqZU

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
15. 11. 2023 13:52

A to jsem ke všemu zakoupil rolovací klávesy, na nichž hodlám zvládnout základy. Omylem jsem spustil automatického bubeníka a zasnul, jak těžkou nakládačku improvizovaného typu jsem do něj nacpal. Dokonce v harmonickém C dur.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
16. 11. 2023 6:47

Kdybys věděl, jak ti rozumím … bohužel.

peter.
16. 11. 2023 8:00

Kto má z toho prospech?
Výsledková tabule:

  • Rusko je v plusu, a to i ekonomicky, protože jsme dostali vzácnou příležitost zbavit se mnoha důsledků měkké okupace devadesátých let. 
  • Spojené státy jsou v plusu, protože poslední rok a půl okrádají Evropskou unii se stejnou zištnou krutostí, s jakou kdysi sama Evropa okrádala Indii a Čínu. 
  • Evropská unie, včetně Německa, je v mínusu. Místo očekávaných zisků z účasti na dělení medvědí kůže se Evropa dočkala poklesu životní úrovně a zavírání podniků beznadějně závislých na levném ruském plynu.

https://www.pokec24.cz/politika/nemecko-muze-zachranit-pouze-zmena-moci-v-rusku-nazor-mmf/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nemecko-muze-zachranit-pouze-zmena-moci-v-rusku-nazor-mmf

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
16. 11. 2023 11:57

K odkazu: Nebo změna moci v Německu, resp. ve vedení EU.

fajt
fajt
16. 11. 2023 8:17

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cesko-ceka-regulace-najmu-jak-to-chodi-v-zemich-kde-vlastni-bydleni-neni-kult-239852#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – chce se mi z těch švejkomuklů rzigacz ( a ještě to napíše husopaska, která se do politické propagandy hlavně prošukala a místní otroci ji to celé žerou) – na druhou stranu, co vlastně brání zdejším skutečným odbojářům a lidem, kterým jde skutečně o další generace ( tu vlastní dokonale projebali), aby si udělali tř. stínovou vládu a vedli své oprávněné zájmy mimo zdejší fašistickou skluzavku – v podstatě nic – jenom odvaha, jenže té tady bylo vždycky méně než šafránu. ..)

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
16. 11. 2023 12:04

Dřív se vlády prezentovaly tím, co udělaly pro lidi.

Dnes se předhání v tom, co lidem zakáží nebo zdraží.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
16. 11. 2023 18:15

comment image

prostě, bůh dal, bůh vzal – zrovna v kokotlině je politika přímým odrazem vůle podlidu, tady se bič boží už realizovat nemusí, tady je prostě čisté peklo. ..)


Nejnovější příspěvky