Svoboda monopolu

Americké firmy lobují v Bruselu proti regulaci a pokutám za kartely jako divé a na svojí straně mají i americké politiky, kteří pak píší do Evropy dopisy ve kterých odmítají: „politicky motivovanou podporu antimonopolního úsilí, která podkope svobodné trhy“ (ne, autorem této perly skutečně není Václav Klaus, ale jistý Bob Goodlatte. Trh je buď monopolní, nebo svobodný, tak se to alespoň učí v Evropě. V Americe jsou ale zjevně přesvědčeni o tom, že trh nemůže být svobodný, nemůže-li být svobodně monopolizován. Tak přesně tohle jsou ty hodnoty a principy, které nám má nadělit v tajnosti vyjednávaný TTIP, který mj. ušetří americkým korporacím milióny za lobisty, protože pak už žádné lobbování potřeba nebude, protože bude stačit prostě diktovat.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ex-nemo
ex-nemo
20. 12. 2015 10:03

To je plně v souladu s filosofií (neo) liberalizmu a není to v Americe první případ.
Jefferson Davis vypracoval docela jakousi ideologii na zásadě : „Nikdo nesmí omezovat naši svobodu tím, že nám zakáže zotročovat lidi, když se nám to zachce“
To bylo v 60 letech 19. století.

jogín
jogín
20. 12. 2015 10:46

Ekonom Radim Valenčík pomocí teorie her dokázal, že vznikem koalic zmizí příznivé efekty trhu. A v každé učebnici ekonomie najdeme ukázku, jak monopol žene ceny vzhůru. Vede to nejen k okrádání spotřebitele, ale i ke ztrátě efektivity.