Svoboda monopolu

Americké firmy lobují v Bruselu proti regulaci a pokutám za kartely jako divé a na svojí straně mají i americké politiky, kteří pak píší do Evropy dopisy ve kterých odmítají: „politicky motivovanou podporu antimonopolního úsilí, která podkope svobodné trhy“ (ne, autorem této perly skutečně není Václav Klaus, ale jistý Bob Goodlatte. Trh je buď monopolní, nebo svobodný, tak se to alespoň učí v Evropě. V Americe jsou ale zjevně přesvědčeni o tom, že trh nemůže být svobodný, nemůže-li být svobodně monopolizován. Tak přesně tohle jsou ty hodnoty a principy, které nám má nadělit v tajnosti vyjednávaný TTIP, který mj. ušetří americkým korporacím milióny za lobisty, protože pak už žádné lobbování potřeba nebude, protože bude stačit prostě diktovat.

Převzato z blogu Tribun

2
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Autoři komentářů
jogínex-nemo Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ex-nemo
Člen
ex-nemo

To je plně v souladu s filosofií (neo) liberalizmu a není to v Americe první případ.
Jefferson Davis vypracoval docela jakousi ideologii na zásadě : „Nikdo nesmí omezovat naši svobodu tím, že nám zakáže zotročovat lidi, když se nám to zachce“
To bylo v 60 letech 19. století.

jogín
Člen
jogín

Ekonom Radim Valenčík pomocí teorie her dokázal, že vznikem koalic zmizí příznivé efekty trhu. A v každé učebnici ekonomie najdeme ukázku, jak monopol žene ceny vzhůru. Vede to nejen k okrádání spotřebitele, ale i ke ztrátě efektivity.