Diskuze k článku


 • peter. • 13. září 2014

  To,čo vám teraz ponúkam je síce celkom od veci a s témou nemá nič spoločné,ale ten článok je taký dobrý,že sa oň musím s vami podeliť:
  http://ibezhranic.cz/odpoved-studenta-na-otazku-o-pekle-bola-na-nezaplatenie/

 • zajoch • 13. září 2014

  Pane PPK, moc hezký článek a jistě jste jej načasoval právě pro období před volbami, aby si čtenáři uvědomili jak by obecně měli jadnat.
  Zkusím k tomu napsat co si sama myslím o vojenském postavení malého státu, jakým jsme. Píšete, že jsme vojensky nesoběstační, ovšem to podle mého od druhé světové války jsme a budeme i nadále. Nemáme hlavní zbraně moderní doby, z nichž jaderné jsou jen jednou položkou. Nejsem voják a ve válečnictví se nevyznám, ale četla jsem o typech zbraní, které asi mít nebudeme. Proto nám nezbývá, než přidružit se k některé ze silných zemí a zvolit si takovou, která nás bude nejméně využívat v prospěch svůj, aniž by brala ohled na prospěch náš. Bohužel jsme si takovou nezvolili a ani nám nebyla vybrána. A jsem přesvědčena, že je málo našich občanů, kteří vědí, která volba by byla pro náš stát prospěšná, jejich mínění je poplatné mínění těch, kterým se říká užiteční idioti (většina našich celebrit, část vzdělanců, žurnalisté, atd.). Nezkušení se pak podřizují tomu co „letí“, například názoru, že Amerika je správná, Rusko agresívní a Čína zaostalá. Oni si neuvědomují, že k zaostalosti sami spějeme.

 • hank • 13. září 2014

  „…Ať už v nejbližší budoucnosti bude v Česku ekonomická a politicky vlivová hegemonie soudobého Ruska nebo americké EU, mocensky vůči občanovi to pro nás vždy bude jen jednou za osmnáct a podruhé za dvacet bez dvou a u Republiky České rozhodujícím bude vždy jen závislostní stav ekonomický na té či oné velmoci…“
  Nevím, proč nám pořád někdo vnucuje, že máme jen dvě možnosti. Řešení je např. hledat v EU shodu zájmů podobně malých států (do 12 miliónů obyvatel) a diplomaticky působit pro to, aby se v tomto ohledu organizovaly. Států této velikosti je 20 z 28. Tj. většina. Obývá je asi čtvrtina evropské populace. Myslím, že toto zadání by pro českou diplomacii mělo být prioritou.

  „…Bohužel, v mocenské vnitřní i mezinárodní politice rozhoduje především hrubá síla…“ Toto tvrzení bych s odvoláním na poválečné dějiny čs. a české diplomacie (a zvláštních služeb) také zpochybnil. Přinejmenším dvakrát (vietnamská válka, rozhovory Gorbačov – Reagan) naše diplomacie (a trochu i špionáž) ovlivnila výsledek dialogu těch „hrubých sil“. Měla k tomu nakročeno i potřetí (při snaze o řešení jugoslávského konfliktu v 90. letech), ale tehdy bohužel nakonec převážily jiné síly a vlivy.

 • hank • 13. září 2014

  Ještě k tomu titulku. X-krát jsem na různých fórech napsal, že hledat mravnost v politice je hovadina. Politika není, nikdy nebyla a nebude střetnutí „hodnej – zlej“. Politika vždycky byla, je a bude jen střet zájmů. Zájmy je nutno uvědomit si, formulovat, prosazovat a k tomu prosazování hledat a nacházet spojence a nástroje odpovídající možnostem. Kdo bude brát politiku jako mač „my versus oni“, nezmůže se na víc než na na idiotské fandění. Což vidíme dnes ve vztahu k ukrajinské válce. Kdo není s námi, je proti nám. Kdo si nevybere jednu ze dvou možností, je a priori podezřelý a nejspíš ho platí někdo ze stran konfliktu.
  Články jako je tento naznačují, že Matrix už není sci-fi. V Matrixu žijeme. Neo ani Morfeus se ještě ani nenarodili. A články jako je tento, třebaže většinou zřejmě dobře míněné, dokazují, že systém většinu z nás má tam, kde potřebuje.

 • zajoch • 13. září 2014

  „…Bohužel, v mocenské vnitřní i mezinárodní politice rozhoduje především hrubá síla…“ Toto tvrzení bych s odvoláním na poválečné dějiny čs. a české diplomacie (a zvláštních služeb) také zpochybnil. Přinejmenším dvakrát (vietnamská válka, rozhovory Gorbačov – Reagan) naše diplomacie (a trochu i špionáž) ovlivnila výsledek dialogu těch „hrubých sil“. Měla k tomu nakročeno i potřetí (při snaze o řešení jugoslávského konfliktu v 90. letech), ale tehdy bohužel nakonec převážily jiné síly a vlivy.“ napsal Hank

  Vaší polemice s autorem článku nerozumím. Nevím jak si představujete pozadí a výsledek Vietnamské války a co si představujete, že bylo za rozhovory Gorbačov -Reagan. Politika je podle vás vždy jen střet zájmů. Ale za jednáním a řešením, třeba i diplomatickým, střetů zájmů stojí vždycky hrubá síla.

 • mirror • 13. září 2014

  hamku, vy jste exot. Jestliže jste za sovětské okupace pátral, kde vzniklo nějaké rozhodnutí uskutečnit nějaký záměr, pak jste našel Čechoslováka nebo skupinu (výbor, poradu, kolegium), která je složena zase z Čechoslováků. Na velmi málo věcí se ptali co udělat v Moskvě. Naše platy byly větší než doma u hlavního okupanta. Nyní, když budete pátrat, kde se rozhodlo, pak skončíte v zahraničí a buďte si jist, že Češi u toho nebyli. Naše platy jsou třetinové oproti platům v zemích, kde se o nás bez nás rozhoduje. Věřte profesorovi Milanu Zelenému z Floridy. Naposledy to řekl u Moravce v neděli v poledne.

  Vy žvaníte a srovnáváte nesrovnatelné. Vše vypadá na to, že možná vědomě nebo nevědomě odvádíte pozornost.

 • hudryper • 13. září 2014

  zajoch napsal
  Řešení je např. hledat v EU shodu zájmů podobně malých států (do 12 miliónů obyvatel) a diplomaticky působit pro to, aby se v tomto ohledu organizovaly. Států této velikosti je 20 z 28. Tj. většina. Obývá je asi čtvrtina evropské populace. Myslím, že toto zadání by pro českou diplomacii mělo být prioritou.

  Cituji hanka,ne zajocha : Jsem všemi desíti pro nastoupení této priority v čs.zahraniční politice. Zdá se,že právě v dnešní etapě prozření z bruselské politiky jsou ty správné podmínky k vytvoření bloku malých států uvnitř EU.Nejprve třeba těch středoevropských a později i dalších skupin s podobnými zájmy jako jsou skandinávské,nebo jihoevropské státy. Nejsem takový snílek,abych si dovedl představit právě ČR se svou trapnou přizdisráčskou politikou uvnitř EU jako lídra takového procesu. Já bych se docela spokojil s aktivní podporou konkrétní politiky Orbána,Fica a třeba Slovinska společně s Rakouskem,aby nemuseli
  v osamění stáhnout ocas mezi nohy a zařadit se proti vůli svého národa a vůli své na cestu,
  která evidentně vede do pekel.Jenže v systému výběru státních úředníků včetně těch zdánlivě volených je vyloučeno,aby se na nezbytně vrcholových pozicích mohl objevit politik bez nezbytného kostlivce ve skříni,aniž by jej držela příslušná velmoc za koule.Dámy prominou,za
  co drží Washington Angelu Merkel nevím,snad účast a sympatie k Rudým gardám ? Chtělo by to
  dělat politiku,ne jen se rychle napakovat a poté zmizet z televizních kamer,což čeští politici až na výjimky respektují.

 • hudryper • 13. září 2014

  A ještě dobrý a uměřený článek : http://aeronet.cz/news/polsky-trojsky-kun/

 • zajoch • 13. září 2014

  Hudrypere a Hanku, v tom co tu propagujete jste snílci. Skutečně by to bylo ideální takto se osamostatnit a postavit se v rámci bloku menších států. Ale podívejte se na realitu. Zatím je pár států, u nichž se projevily jakési zárodky samostatného jednání a ještě ke všemu jsou mezi nimi samotnými rozpory (Slovensko – Maďarsko). Každý by chtěl utrhnout něco víc pro sebe a nakonec to skončí zase u nějakého mocného, který bude soudit a řídit. Každý stát má svoje vlastní zájmy, které bývají v rozporu se zájmy jiného státu. Každý stát má jinak orientovanou vládu. Vezměte si třeba Švédsko s jeho proamerickým Bildtem, který vede podobnou služebnou politiku jako polští služebníci. Sníte o bloku malých států, jako kdyby je vedli mravní, čestní a bezúhonní dobráci, snažící se o blaho svých občanů a ne zkorumpovaní, hrabiví a mnohdy také neschopní frajeři.

 • idiotronic • 14. září 2014

  Možná je můj text zralý na smazání,trochu se odchyluje od abstraktního pojetí článku. Václav Hořejší,šéf Ústavu molekulární genetiky pořádá sbírku
  pro dceru svých australských zaměstnanců.Přečtěte si (ať už přispějete nebo ne), jak vypadá naše pojištění a jaké jsou reakce čtenářů na Aktuálně, kde s četbou skončíte.
  http://www.blisty.cz/art/74704.html

 • lomikel • 14. září 2014

  neni to tak ze zadna alternativa neni, mimo te co zkousi rusko ? takze bud s usa nebo s ruskem, pokud to rusko rozchodi, otrepese, vycisti si spolecnost od kolon (sibir je velika, dreva na sruby dost) a zacne zase pusobit jako svetova mocnost.

  Tazke zde zminovane klub malych statu stredo-vychodni evropy je jen prevzeti idee sanitarniho koridonu anglo-sionistu jinym mocenskym centrem ktere zajisti pokojny vyvoj bez vmesovani centra druheho a resi spory statu uvnitr bloku.

  Skutecny problemy ruska, myslim ty ktere ho mohou polozit jsou jen dva, vyse zminovany vnitrni nepritel ktereho se proste musi zbavit aby si udrzeli koherenci statu potrebnou pro boj s anglo-sonisty a nedostatecna populace + populacni rust. Ten druhy problem mohou castacne, docasne resit, rozsirovanim sveho bloku o spratelene, kulturne ne prilis vzdalene staty, ale finalni reseni je jen jasna prorodina politika zajistujici ekonomickou moznost mit 3+deti, zahozeni preservativu, a tedy i zahozeni jedu zapadni kultuty. Lze tedy rici ze i druhy problem je vlastne derivat problemu prvniho.

 • lomikel • 14. září 2014

  co se cr tyce tak zde zcela prohrava medialni/informacni/desinformacni valku ta cast naroda ( a imigrantu kteri akceptuji cesky dasain) ktere jde o rozovoj ceske republiky jako fungujiciho systemu. naopak vyhrava strana(ny) druhe ktere v cr realizujis zajmy cizi.

  imho je pro ziskani sance v teto medialni valce

  1. vytvori velkou koalici nazoruu prez vsechny lidi a subjekty ktere stoji proti mainstreamu, zapomenout na drobne pre, systeme je stejne nastaven tak ze bez prorazeni medialniho kryty se nic menit nepodari. Me se tato fronta jevi, budu popisovat jen politicke subjekty ale jedna se i o osobnost, takto – KSCM, starolevicove kridlo CSSD(tedy ne liberalni neno novolevicove), Usvit, Ne bruselu.

  2. vytvorit medialni portal ktery by realizoval antimainstremovou informacni propagandu. Neslo by tedy o portal programove levicov nebo pravicovi, programove podporujici cssd nebo usvit, ale o protivahu dezinformujici mainstremu. Bylo by treba se vystrihat tech temat ktera jsou nepodstatna pro cil portalu – dekonstrukci stavu permanentni dezinformace, zvlastni libustky jednotlivych subjektu by se zde neresili na to maji sve weby s mizivim dopadem :).

 • lomikel • 14. září 2014

  3. zasadni by bylo prorazit postupne do rozhlasu a televize a zacit vydavat nejake alespon tydenni tistene periodikum.

 • mirror • 14. září 2014

  Národním neštěstím Čechů je víra, že jim někdo v cizině pomůže. Že jim nikdo nepomůže doma (s výjimkou rodičů), to jim došlo. Pamatuji jak po převratu byla všeobecná posedlost hledat podnikům strategického partnera i tam, kde to byl projev idiocie. Přátelství a láska československé prosperující podniky udusily anebo jsme nad nimi ztratili vládu, protože vlastník je za hranicemi. Samotný Zeman se chlubil přátelstvím s Blairem a Schröderem, vše bylo na ho.no. Naše platy jsou oproti platům v zemích Zemanových přátel třetinové. Nahoře čtu, že se máme přátelit s Rakouskem. Velmi rád bych si přečetl, jak se toto spojenectví bude lišit od spojenectví rakouské Erste a České spořitelny?

  Mezi lidmi a státy se uplatňuje jen soutěž a konkurence. Silnější požere slabšího a slabší se snaží požrat stejně slabého a silnější zase stejně silného. Pěkně to popsal na kongresu ODS často vysmívaný Tomáš Chalupa. Netvrdím, že to tak musí být, ale aby tomu tak nebylo, pak se musí pochopit, že tomu tak je. Prosím přečtěte poslední větu víckrát, abyste pochopili, na čem jste a co máte dělat. První ligu nikdy hrát v Evropě nebudeme. Budeme mít co dělat, abychom udrželi mateřštinu a území státu.

 • mirror • 14. září 2014

  Doplněk: Nejlépe nám bylo v RVHP a Brežněv nám přál více než Blair a Schrödere dohromady.

 • lomikel • 14. září 2014

  mirror napsal

  Doplněk: Nejlépe nám bylo v RVHP a Brežněv nám přál více než Blair aSchrödere dohromady.

  to treba ano z pohledu ekonomiky a statistik (ale ne tak uz pri pohledu elit ktere formuji diskurs), ale me to maly vyznam pro dnesek, tezko na tom neco stavet. To je prave takova libustka kterou bych nechal zcela byt, omlouvam se za jsem vas pouzil jako priklad sem do clanku to zapada, protoze vnitrne stepi tu antidesinformacni frontu navrzenou vyse.

 • mirror • 14. září 2014

  lomikel napsal
  To je prave takova libustka kterou bych nechal zcela byt, omlouvam se za jsem vas pouzil jako priklad sem do clanku to zapada, protoze vnitrne stepi tu antidesinformacni frontu navrzenou vyse.

  Ze semináře SPaS: Co dělat? Pěstovat ostrůvky pozitivní deviace (http://www.i-spas.cz/index.php/zpravy-o-spasu/1-vlastni-zpravy/121-co-dlat-pstovat-ostrvky-pozitivni-deviace)

  „(…) Přednášejícím byl politolog profesor Oskar Krejčí, který se zaměřil na téma »Česko v 21. století«. A jak naši současnost charakterizoval? »Poté, co jsme se dostali do postavení semiperiferie, směřujeme již k periferii, a to ve všech oblastech,« nebral si servítek Krejčí, podle něhož tento trend znamená komplexní vytrácení schopnosti samostatného myšlení, »nevíme, od čeho se odrazit a k čemu směřovat«, nejsou-li ideje. »Kdybychom pokračovali dál v cestě na periferii, tak celé národní obrození bylo slepou uličkou,« vyjádřil se bez obalu.“

  Označení semiperiferie pro poměry před převratem a periferie pro postavení po převratu je od Stanislava Holubce. Mne jenom překvapuje, že mnoho lidí věří, že ti, kteří nás dostali do dupy (po ostravsky), nás vytáhnout hrát první ligu.

 • Béda • 14. září 2014

  PPK,

  díky za tento článek, který mi mluví ze „srdce“.

 • mirror • 14. září 2014

  Před chvíli v pořadu Miroslava Hlodavce sdělila předsedkyně energetického regulačního úřadu Vitásková, že zásobníky plynu jsou plné, ale patří obchodníkům, kteří s ním mohou dělat, co chtějí. Podle toho, jak se s námi bratrsky dělí o naše platy, nevím, nevím, jaké ohledy na nás budou brát. Možná, že budeme ohřívat propagátory Bandery na Ukrajině. Vždyť jsou to takoví sympaťáci, jak nám ukázala včera v noci televize. Moravec připomínal, že plynárenství privatizovala Zemanova vláda, za což by se měla zodpovídat. Komunisté plynovody a podzemní zásobníky vybudovali a demokraté prožrali.

  Kdysi jsem dojížděl do práce autobusem hodně daleko. S dalšími dojíždějícími jsme v tom autobuse měli malou minivládu, která každodenně rokovala, jak komunistický stát řídit lépe. Mluvilo se hlavně o blížícím o krachu komunistického hospodářství. Prodavač z obchodu s nábytkem doporučoval prověřit všechny bývalé podnikatele a živnostníky, jestli jim něco na vkladních knížkách nezbylo, aby se to mohlo zabavit. Nový majitel Transgazu kanadská firma NET4GAS nemá peníze na nějaký pitomý kousek plynovodu. Co tak udělat peněžní sbírku u členů stran, které tady po převratu vládly?

 • Georgius z Raduně • 14. září 2014

  Jsem nucen zveřejnit zde poděkování PPK za snahu dobrat se jádra problému a také ostatním mým oponentů z debaty o Moravě poděkovat za neuvěřitelnou trpělivost. Ten problém s ohlašováním se rádia z Olomouce mne ve skutečnosti vůbec netrápí. Ovšem bez „průzkumu bojem“ bych velmi dlouho a pracně zjišťoval, co ve vás vězí a čeho jste schopni. To však neznamená, že bych si své argumenty vymýšlel. Napsal jsem pravdivě to, co cítím i to, co dělají moji příbuzní. Zbývá tedy jen omluvit se za ten úskok a za zatajení té podstatné „drobnosti“. Když se do proražené lodi hrne voda proudem, je v té chvíli skutečně bláznovstvím řešit i tak podstatnou věc, jakou je hledání viníka té díry. Všechno má svůj čas.

 • Georgius z Raduně • 14. září 2014

  zajoch napsal

  Hudrypere a Hanku, v tom co tu propagujete jste snílci. Skutečně by to bylo ideální takto se osamostatnit a postavit se v rámci bloku menších států. Ale podívejte se na realitu. Zatím je pár států, u nichž se projevily jakési zárodky samostatného jednání a ještě ke všemu jsou mezi nimi samotnými rozpory (Slovensko – Maďarsko). Každý by chtěl utrhnout něco víc pro sebe a nakonec to skončí zase u nějakého mocného, který bude soudit a řídit. Každý stát má svoje vlastní zájmy, které bývají v rozporu se zájmy jiného státu. Každý stát má jinak orientovanou vládu. Vezměte si třeba Švédsko s jeho proamerickým Bildtem, který vede podobnou služebnou politiku jako polští služebníci. Sníte o bloku malých států, jako kdyby je vedli mravní, čestní a bezúhonní dobráci, snažící se o blaho svých občanů a ne zkorumpovaní, hrabiví a mnohdy také neschopní frajeři.

  Upřímně děkuji za přesné vyjádření skutečného rozsahu hrůzy, ve které žijeme.