Takový je kapitalismus

Nevím, jestli se spíš smát, nebo plakat, když se v mainstreamu objeví článek jako Problém české ekonomiky: Odliv kapitálu je mimořádně velký, ve kterém se píše:

Česká ekonomika musí řešit zásadní problém. Dlouho jsme profitovali z přílivu zahraničních investic. Objem nových přímých zahraničních investic ale v současnosti klesá. Současně roste objem zisků z předcházejících investic, které zahraniční firmy posílají na konta svých mateřských firem. Zisky se tak v Česku neinvestují ani nepromítají do vyšších mezd českých zaměstnanců. Zemi tak může v budoucnosti hrozit nedostatek prostředků pro zásadní modernizaci a rozvoj průmyslu a modernizaci celé ekonomiky.

To je divení… Proboha, co jste čekali? Tohle je přece ten kapitalismus, o kterém jste tolik snili a kvůli kterému jste zvonili klíčema na náměstí (a můžete si zazvonit zase, tentokrát budíkem). Tohle a nic jiného. Účelem zahraničních investic nikdy nebyl rozvoj Česka a jeho obyvatel, ale vždy pouze a jedině zisk investora. Neděje se vůbec nic zvláštního a neočekávaného, právě naopak, kapitalismus funguje přesně tak, jak byl navržen a k účelu, za nímž byl navržen. Vzniklá situace je samozřejmě vážná až nebezpečná, ale bez reformy systému naprosto neřešitelná. Chcete-li mít kapitalismus, musíte mít odliv kapitálu.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
18. 11. 2016 9:57

Normálnímu občanovi jsou informace o zahraničních investicích poněkud vzdálené. Jeho zkušenost s kapitalismem se odvíjí od mnohem marginálnějších „radostí“ v kontaktu s produkty, bez jejichž fungování si už nedovede představit život. Třeba taková automatická pračka. Když je obyčejný občan již dosti dlouho na světě zjistí,že v důsledku zdánlivě nepochopitelného systému je nucen kupovat vždy novou pračku během čtvrtého roku provozu. Poté zjistí v opravně,kde se na nefungující přístroj koukne montér,přizvedne buben aprohlásí : „Jako obvykle,je vytržený čep ložiska bubnu z plastikové vany. Oprava bude stát minimálně 5000. A vyinkasuje od něho bratru 270korun + DPH ! Zákazník samozřejmě nemá jinou… Číst vice »

leho
leho
18. 11. 2016 14:03

Článek je samozřejmě blbost a to hlavně proto, že kapitalismus jako termín není platný, jelikož pochází z díla Karla Marxe, které nemá s racionální vědou vůbec nic společného. To, co vy nazýváte kapitalismus, je normální vývojový stav lidské společnosti, zatímco alternativy kapitalismu, což jsou všelijaké nacismy, socialismy, fašismy, islámismy, atd, jsou umělé konstrukty vymyšlené diktátory pro jejich uspokojení a uskutečňování genocid těch skupin ve společnosti, které nejsou schopni ovládat. A abych se vyjádřil k tématu, k odlivu kapitálu nastává, když v zemi není patřičně nastaveno zákonodárství, které by tento tristní stav znemožňoval. Takže radno si ztěžovat u svobodně zvolených, ožralých… Číst vice »

Sio
Sio
18. 11. 2016 15:07

leho napsal Článek je samozřejmě blbost a to hlavně proto, že kapitalismus jako termín není platný, jelikož pochází z díla Karla Marxe, které nemá s racionální vědou vůbec nic společného. To, co vy nazýváte kapitalismus, je normální vývojový stav lidské společnosti, zatímco alternativy kapitalismu, což jsou všelijaké nacismy, socialismy, fašismy, islámismy, atd, jsou umělé konstrukty vymyšlené diktátory pro jejich uspokojení a uskutečňování genocid těch skupin ve společnosti, které nejsou schopni ovládat. A abych se vyjádřil k tématu, k odlivu kapitálu nastává, když v zemi není patřičně nastaveno zákonodárství, které by tento tristní stav znemožňoval. Takže radno si ztěžovat u svobodně… Číst vice »

leho
leho
18. 11. 2016 15:35

Sio napsal V tom případě ty jsi trotl, když se oháníš pojmem kapitál definovaný Karlem Marxem. Je to tím, že jsi Kapitál nikdy nečetl, takže ani nevíš, co kritizuješ. Typické, co čekat o trotla, který má v hlavě piliny nasypané propagandou, že. Pravdou je, že zde není prostě jen kapitalismus ale jeho nejvyšší stádium. Stádium zahnívání, to vidí všichni, co nejsou slepí. Marxův Kapitál není nic jiného než čemuž se dnes na Západě říká „Junk Science“. Nejedná se o výsledek nějakého podloženého výzkumu, ale o blbosti vycucané z prstu, kterýmižto je ztráta času se zabývat. Přirovnal bych to jako studování… Číst vice »

Sio
Sio
18. 11. 2016 18:18

leho napsal Marxův Kapitál není nic jiného než čemuž se dnes na Západě říká „Junk Science“. Nejedná se o výsledek nějakého podloženého výzkumu, ale o blbosti vycucané z prstu, kterýmižto je ztráta času se zabývat. Přirovnal bych to jako studování pojednání o placatosti Země. Už jsem to napsal mnohokrát a napíši znovu, že Marxovo dílo je známo pouze proto, že ruští Bolševici si ho vybrali jako zdůvodnění pro své zatím v hostorii nepřekonané genocidy. Je velmi smutné, že stále i dnes se najde jisté množství individuí přežívající i na respektovaných univerzitách, kteří z obdivu k těmto genocidám stále Marxovi dávají… Číst vice »

hudryper
hudryper
18. 11. 2016 20:19

Tady je jedna dobrá zpráva ze Slovinska . http://www.hlavnespravy.sk/slovinsko-je-prvou-krajinou-eu-ktora-do-ustavy-vlozila-zakon-o-ochrane-vody/861007 Podobný zákon u nás by si zasloužil svou politickou stranu,která by tímto programovým cílem získala voličskou základnu.

zajoch
18. 11. 2016 21:02

Hudryper zde ukazuje na příkladu pračky, jak se s námi nakládá. Moje konkrétní zkušenost: Po téměř čtyřicetiletém provozu se čtyřmi opravami mi odešla pračka Philco (z Hudryperovy oblíbené Itálie). Nejdřív jsem zavolala opraváře, který se podivil, že chci opravit tak starý kus, což jsem zdůvodnila tím, že nové nic nevydrží a navíc, že některé prý i špatně perou. Dal mi za pravdu a podotkl, že budu ráda, když mi nová vydrží sedm roků. Vyinkasoval 450 Kč za prohlídku stroje a cestu ke mně. Běžela jsem rychle koupit novou a technik, který mi pračku instaloval mi sám od sebe sdělil, že… Číst vice »

idiotronic
18. 11. 2016 22:12

1.Odlivu kapitálu zabrání jen ten, kdo považuje české banky a investice v ČR za perspektivní, neboli považuje za perspektivní (nezkorumpovanou) celou ČR. Mezi podnikateli,vyznamenanými presidentem ČR se nějací takoví najdou.
2.K životnosti výrobků: Rozvodem jsem přišel o magnetofon Sonet Duo, který po
45 létech byl schopen funkce. Mrzí mne,že jsem spotřeboval dvéře z chladničky
Calex 120 jako plech, protože chladničce bude za dva roky 50 a hodila by se jako
recesistická rekvizita na náměstí ve Zlatých Moravcích,kde by se z ní rozdávalo chlazené pivo kolemjdoucím v rámci boje proti komunismu. Chladnička totiž neměla poruchu, chladila.

Sio
Sio
19. 11. 2016 10:21

hudryper napsal Normálnímu občanovi jsou informace o zahraničních investicích poněkud vzdálené. Jeho zkušenost s kapitalismem se odvíjí od mnohem marginálnějších „radostí“ v kontaktu s produkty, bez jejichž fungování si už nedovede představit život. Třeba taková automatická pračka. Když je obyčejný občan již dosti dlouho na světě zjistí,že v důsledku zdánlivě nepochopitelného systému je nucen kupovat vždy novou pračku během čtvrtého roku provozu. Poté zjistí v opravně,kde se na nefungující přístroj koukne montér,přizvedne buben aprohlásí : „Jako obvykle,je vytržený čep ložiska bubnu z plastikové vany. Oprava bude stát minimálně 5000. A vyinkasuje od něho bratru 270korun + DPH ! Zákazník samozřejmě… Číst vice »

fajt
19. 11. 2016 10:48

nejlépe je kupovat kapitalistické kurvítka ( bez kterých si už nedovedeme představit pohodlný život, nebo jsou sociálně-ekonomickou nutností ) za asymetrické ceny, pak se v podstatě nic neopravuje ( tedy pokud chcete, tak klidně jo, ale cena je potom někdy i mnohonásobně vyšší než pořizovací ), ale nabírá se fungl nový kus. ..)

jaroslav tichy
jaroslav tichy
19. 11. 2016 11:17

Stručně: 1/ Marx je uznáván i na Západě (nikoliv ovšem neocony, plody jejichž díla nyní fruktifikujeme všichni). Ale o to tu nejde; 2/ Především je třeba zůstat v určité kategorii ať již politické ekonomie či alespoň běžné ekonomie. Tam se čtenář doví, že cílem kapitálu (v kapitalistické společnosti) je jeho umístění za účelem dosažení co největšího zisku. (ten v socialismu měl jiný účel, ale debata o něm není aktuální). Kapitál se tedy bude přelévat tam, kde je pro něj největší vyhlídka zisku. Kde je nejlacinější pracovní síla, kde jsou nízké daně či kde kapitál se svého výtěžku dokonce nic platit… Číst vice »

orinoko
19. 11. 2016 12:09

Pane Tichy, díky. Ačkoli jsem nikdy neměl rad normalizatory, tak jsem nikdy nepoCHYBOVAL o Marxovych základních postulatech. Udajne jeho teorie nadhodnoty neměla dlouho konkurenci.
Četl jsem kdysi Historie a priority od jakéhosi Kovtuna. – Pro me osobně nehynoucí zásluha Charty 77. Tehdy to vypadalo jako zdrcující kritika Marxe. Marx neměl rad Cechy. To je fakt. Ale to je vedlejší záležitost ve světě imperialistickych a neokolonialnich prasat našeho věku.
Tu pravdu nikdo nezmění, ze Marx otrasl světem kapohovad jako nikdo jiný. A jejich soucasne křeče nám sdělují, ze se tak děje doposud.

Sio
Sio
19. 11. 2016 14:21

@j.tichý: Vcelku souhlasím. K bodu 3 mám jednu připomínku. Kde jsou zdroje růstu Číny na ekonomickou velmoc č. 1? – Zahraniční investice. A není pravdou, že tyto investice jsou zde jen o montovnách a nizkokvalifikované práci. Ani v Číně to neplatí. Je to i o konstrukčních kancelářích (pokud vím, nikdo z mých kolegů z konstrukce nedělá montážního dělníka nebo v pásové výrobě, všichni se vesměs velmi dobře uplatnili v oboru). Celý euroatlantický svět má v době automatizace problém, co s nízcekvalifikovanými lidmi. A tak pokud nám tu někdo vyváží pro ně nízcekvalifikovanou práci, tak díky za to. Mimochodem, s nezaměstnaností… Číst vice »

PPK
PPK
20. 11. 2016 10:38

Slepou uličkou ekonomických teorií obhájců kapitalismu je role člověka ve výrobním procesu. Zatím co trvalý rozvoj technologií, automatizace, robotizace a komputerizace je pro systém socialismu žádoucím cílem, tak pro kapitalismus je zdrojem politických problémů. Problémů proto, že při klesajících výrobních nákladech vlivem robotizace má kapitalismus tendenci zvyšovat zisky pouze individuálních vlastníků a nikoliv zlepšovat sociální postavení lidí ve výrobě. Socialismus naproti tomu je zaměřen na vyšší zisk celospolečenský a tím na růst životní úrovně všech, protože vlastníkem výrobních prostředků jsou systémově všichni. A naopak: V kapitalismu nemají vlastníci výrobních prostředků motivaci ani vůli zajímat se o sociální situaci těch, kteří… Číst vice »