To nevymyslíte: Ahmadínežádova lekce svobodnému světu
Mahmúd Ahmadínežád ve svém projevu v OSN tvrdil, že teorie o tom, že Spojené státy zorganizovaly útoky z 11. září, musí být seriozně prozkoumány, a oznámil, že se příští rok v Íránu bude konat konference o 11/9. Delegáti USA při jeho projevu odešli a vypadá to, že toto je opravdu jediný vhodný způsob, jak nakládat s mužem, který důsledně popírá holocaust a šíří konspirační teorie o  9/11.

Naproti tomu si však myslím, že bychom měli být vděční panu Ahmadínežádovi za to, že nám poskytuje příležitost přemýšlet o tom, co svobodný svět musí udělat, aby čelil druhu ohýbání pravdy, který reprezentuje.

Zatímco Ahmadínežád je totalitní manipulátor v tradici Goebbelse, Stalina a Maa, musíme si uvědomit, že jeho překrucování pravdy odráží univerzální jev. Mnozí z nás jsou hrdí na instituce, které chrání pravdu a hledání pravdy ve svobodném světě, a to nám může zastínit skutečnost, že ne vše, co se děje na „západní frontě“, je dobré.

Téměř jedna pětina Američanů a více než třetina republikánů věří, že Obama je muslim, a více než 40 procent republikánů věří, že není rozený Američan. Žádný důkaz je nemůže přesvědčit o opaku. Mají přístup ke všem dokumentům, ke všem analytickým zprávám, a stále se drží jasně prokázané lži. Susan Jacoby ukázala v depresivním detailu, jak málo toho průměrní Američané vědí, a jak moc platí za svou neznalost. Méně než třetina Američanů umí najít na mapě Irák a plných 70 procent věří, že nemusí vědět nic o této zemi, aby si udělali názor na to, co by s ní mělo být provedeno. Přesvědčení je důležitější než znalosti, víra je víc než pravda.

Existenciální psychologie shodně ukázala, že potřeba lidských bytostí na světonázor, který dává smysl jejich životu, je ohromující. Je tak silná, že lidé jsou ochotni obětovat své životy na obranu myšlenkové soustavy, která jim dává hodnotový rámec. Není proto velkým překvapením, že úsilí přizpůsobit naše mínění tak, aby vyhovovalo našemu světonázoru, je silné ve všech kulturách – jestliže američtí republikáni nepřihlížejí k důkazům s cílem zachovat své přesvědčení, že Obamovo prezidentství je nelegitimní, protože oni si oškliví liberální hodnoty, neznamená to, že ohýbání pravdy se omezuje pouze na islámský svět nebo na americké republikány.

Údaje o převládajícím přesvědčení o 11. září ukazují stejnou strukturu. Čím silnější jsou negativní pocity obyvatel proti USA nebo Izraeli, tím vyšší je pravděpodobnost, že 11. září bude připisováno jednomu z nich. Třicet procent dotazovaných Mexičanů připisuje odpovědnost Spojeným státům a plných 43 procent Egypťanů si myslí, že za tím byl Izrael.

Pokud vám váš pohled na svět řekne, že Spojené státy jsou agresivní síla, která se snaží ovládnout svět a pronásleduje své oponenty, tím pravděpodobnější je, že jim připíšete 9/11. Čím více věříte v židovskou nadvládu ve světě nebo nelegitimitu státu Izrael, tím je pravděpodobnější, že připisujete odpovědnost za 9/11 Izraeli.

Izrael není v žádném případě imunní vůči mechanismu překrucování pravdy a všechny tábory se dostaly do jeho pasti. Pravice vytrvale tvrdí, že Arabové nikdy nepřijmou existenci Izraele. Arabská mírová iniciativa je jednoduše a soustavně vysvětlována jako trik, a průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že většina Palestinců je přiznivě nakloněna dvoustátnímu řešení, nejsou brány v úvahu. Levice v roce 1990 soustavně podceňovala varování, že se Palestinci nevzdali práva na návrat, a že neexistují žádné životaschopné instituce v místě, které je ponecháno pro palestinskou samosprávu. Všechny tábory nabízely slogany; jen málokdo čelil pravdě.

Co může dělat svobodný svět proti nebezpečným myšlenkovým tendencím ohýbat pravdu tak, aby sloužila ideologii? Naše demokracie mohou být méně náchylné k překrucování pravdy než teokracie jako Írán, ale zdaleka nejsou imunní. Veškeré umění politického poradenství a výroby politických kampaní je založeno na předpokladu, že s voliči je třeba manipulovat. Hlasy vám nepřinese pravda, ale stisknutí toho správného emocionálního tlačítka.

Prvním závěrem je, že demokracie ve svobodném světě potřebují mnohem více ostražitosti při ochraně své cesty k pravdě. Nejvíce zarážející nedávný příklad je samozřejmě spojen s 9/11: Jak je dostatečně zdokumentováno, administrativa G. W. Bushe velmi aktivně překrucovala pravdu o spojení mezi Saddámem Husajnem a 11. září, a o držení zbraní hromadného ničení Irákem, aby ospravedlnila invazi do Iráku.

Od té doby musí svobodný svět investovat mnohem více do myšlenek na to, jak chránit veřejnou sféru před duševními mrzáky. Musíme pečlivě zvážit demokratickou ochranu svobody projevu některými pravidly, která budou nutit alespoň pro naše politiky a náš tisk, aby dodržovali standardy pravdy.

Druhým závěrem je, že svobodný svět zoufale potřebuje přehodnotit své vzdělávací systémy. Ať už se podíváme na přesvědčení o tom, že Obama je muslim, nebo na náchylnost k přijímání konspiračních teori, platí jasná závislost – úroveň vzdělání je dobrý předpoklad pro schopnost kritického využití dostupných důkazů k utváření názorů a odolnosti vůči manipulativní indoktrinaci.

Data ukazují, že nejdůležitější hranice je mezi střední školou a vysokoškolským vzděláním. Existuje pro to dobrý důvod. Vzdělávací systém až do střední školy je zaměřen na získávání dovedností. Vysokoškolské vzdělání se zaměřuje na kritické vyhodnocování informací. 

Většina populace však bohužel nikdy nebude mít přístup k dobrému svobodomyslnému vzdělání. Proto musíme zajistit, aby už na střední škole byl kladen velký důraz na kritické myšlení. Bez toho skončíme u společností složených převážně ze členů nezpůsobilých učinit informované politické rozhodnutí a tedy neschopných kvalifikovaného občanství.

Žádné očkování nám nezabrání, abychom nebyli oklamáni překrucováním pravdy ve službách ideologie. Koneckonců, Ahmadínežádův doktorát z oboru strojírenství z něj neučinil zaníceného hledače pravdy. K tomu nestačí jediný faktor – veškerá kultura s řadou institucí, jako jsou vysoké školy, tisk, soudnictví a umění musí strážit dovednost kritického myšlení a úctu k hledání pravdy.

Je na nás, abychom pěstovali takovou kulturu, pokud skutečně chceme zůstat svobodným světem.

Převzato z Haaretz

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments