Uhlí ve světě ustupuje ze scény

Společná tisková zpráva Heinrich – Böll – Stiftung v Praze a Hnutí DUHA

NOVÝ ATLAS UHLÍ MAPUJE HISTORII I SOUČASNOST PALIVA, KTERÉ ZMĚNILO SVĚT I KLIMA

středa 11. listopadu 2015

Těžba a spalování uhlí změnily během dvou století fungování světa i planetární klima a nyní ustupují ze scény. To je vedle mnoha dalších informací klíčovým sdělením nové reprezentativní publikace Atlas uhlí, která na padesáti stranách shrnuje historii i současnost kontroverzního paliva. Uhlí zažehlo a neslo průmyslovou revoluci, ale současně způsobilo ekologický i sociální úpadek celých oblastí.
Dnes se zásadním způsobem podílí na změně klimatu  – globálně je odpovědné za 43 % emisí oxidu uhličitého a více než čtvrtinu všech emisí skleníkových plynů. Progresivní země světa proto uhlí rychle opouštějí.

Českou verzi publikace dnes představila pražská kancelář nadace Heinrich – Böll – Stiftung i Hnutí DUHA a Glopolis. Celá publikace je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/11/atlas_uhli.pdf

Negativní dopady spalování uhlí na zdraví obyvatel vedly k poklesu jeho využívání v Evropě a Severní Americe, aktuálně pak přispěly k zastavení růstu spotřeby v Číně. Portugalsko, Skotsko nebo Nový Zéland v příštích měsících ukončí provoz svých posledních uhelných elektráren. Podle nových odhadů poklesla v prvních třech čtvrtletích roku 2015 celosvětová spotřeba uhlí meziročně o 2,3 až 4,6 % [1].

Nová publikace popisuje zrod uhlí i uhelného průmyslu i nedozírné škody, které napáchalo v průmyslových oblastech a také jeho vliv na změnu klimatu. Představuje ekonomickou nerentabilitu i sociální aspekty uhelného průmyslu – ztrátu perspektiv v průmyslových zemích či porušování lidských práv v zemích rozvojových a zároveň růst protiuhelného hnutí. Atlas popisuje ekonomické modely – skryté dotace pro uhlí či obchod s emisními povolenkami, které podle autorů dodnes nepřinesly žádný pozitivní efekt.  Závěr publikace patří perspektivním energetickým politikám. Publikace obsahuje i samostatnou kapitolu o uhlí v Podkrušnohoří, jejímž autorem je energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký.

Vzhledem k potřebě razantně snížit emise skleníkových plynů ovšem musí spotřeba uhlí do poloviny století klesnout podstatně výrazněji. Další využívání tohoto paliva tak bude ovlivněno i výsledky globální klimatické konference, která začíná 30. listopadu v Paříži.

Atlas uhlí přináší řadu informací o globálních i místních souvislostech těžby a spalování uhlí. Mimo jiné se zde dočtete, že:

  • ve světě se každou sekundu spálí 253 tun uhlí,
  • 80 % zásob uhlí je třeba nechat v zemi, abychom zabránili nejhorším projevům globální změny klimatu,
  • Čína vypustila za posledních dvacet let spalováním uhlí šestkrát více emisí než Rusko,
  • v Německu bylo kvůli těžbě uhlí zbouráno 230 obcí, v severních Čechách 81,
  • Česká republika má na jednoho obyvatele větší spotřebu uhlí než Polsko,
  • znečištění ovzduší způsobené spalováním uhlí zaviní každoročně statisíce předčasných úmrtí (z toho 18 000 v členských státech EU).

Atlas uhlí nemůže vynechat ani Českou republiku, jejíž severozápadní část byla vážně postižena povrchovou těžbou hnědého uhlí. Sobotkova vláda byla po listopadu první, která prolomila letos v říjnu limity těžby uhlí a umožnila těžbu dalších desítek milionů tun na dole Bílina. Toto rozhodnutí před klimatickou konferencí v Paříži staví ČR do velmi negativního světla. Současně však vláda potvrdila limity těžby pod Horním Jiřetínem a komplexem Chemopetrolu, kde nadále zablokovala 750 milionů tun uhlí.

Stefanie Groll, vedoucí autorského týmu z Heinrich-Böll-Stiftung, řekla:
Uhlí je bílým koněm proměny německé energetiky. V posledních deseti letech jsme svědky velkého rozvoje obnovitelných zdrojů, navzdory tomu má však uhlí stále 44% v německém energetickém mixu – hnědé uhlí kolem 26% a černé 18%. Z pohledu ekonomiky i energetické bezpečnosti uhlí nepotřebujeme. Německo si může dovolit Energiewende bez fosilních paliv i jaderné energie – a pravděpodobně o to víc si ji mohou dovolit i jiné země.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Jednou z nejviditelnějších změn v České republice za posledních třicet let je výrazné snížení počtu kouřících komínů za zimních dní – v případě lokálního vytápění se u nás uhlí stalo marginálním zdrojem. Naopak v elektrárenství a teplárenství si zachovalo významnou roli, se všemi negativními důsledky. Potřebujeme aktivní kroky, které tento nežádoucí stav změní, například urychlené schválení zákona o snižování závislosti na fosilních palivech, k němuž se vláda vláda zavázala v programovém prohlášení.“

Petr Patočka,  analytik centra Glopolis, řekl:
„Pro obyvatele střední Evropy jsou obtížně představitelné dopady projektů těžby uhlí v zemích, jako je Bangladéš nebo Mosambik, kde dochází kvůli těžbě k nedobrovolnému přesídlování místních obyvatel. Během let 2009 až 2012 bylo v Mosambiku přesídleno okolo 2500 rodin. Většina těchto lidí byla nucena se přestěhovat do neúrodných oblastí bez dostatku vody. Na severozápadě Bangladéše hrozí kvůli plánovanému dolu v Phulbari přesídlení až 130 000 lidí. Atlas uhlí přináší v tomto směru velmi užitečné globální informace.“

Poznámky:

[1] http://energydesk.greenpeace.org/2015/11/09/2015-the-year-global-coal-consumption-fell-off-a-cliff/

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
12. 11. 2015 18:15

Trochu OT: Je pravděpodobné, že spoluviníkem uprchlické krize je biomasa, respektive lidé, kteří jí prosazovali. S trochou nadsázky lze říci, že milé Hnutí je spoluzodpovědné za tisíce utopených, rozvrácené země a hroutící se Evropu.:) Ale protože nejsem fanatický aktivista, nic takového říkat nebudu. Prostě každý špás něco stojí a velké pitomosti bývají nejdražší. A my už platíme.

http://www.osel.cz/8530-vinikem-vlny-uprchliku-neni-oteplovani-ale-biopaliva.html

Bety
Bety
12. 11. 2015 18:51

Celou noc a celý den,
jako bych měl divný sen,
jako bych nebyl, jako bych nežil,
jako bych sem nepatřil.
Když to není ve snáři,
ať mi řeknou hvězdáři,
zdali jen sním, nebo zdali bdím,
když naruby svět vidím.
Je to divný svět, divné věci,
když je pro lidi třeba,
pálit laciné žito v peci,
aby zdražil chleba….
atd.
No nenapsali to V+W pěkně?

fajt
12. 11. 2015 19:37

comment image?oh=fce319df20b0bae5ca3014a850831165&oe=56FAC185

Sio
Sio
12. 11. 2015 21:00

No vida, že by i protiatomová lobby zjistila, že škodlivost zdrojů je v tomto pořadí? hnědé uhlí černé uhlí …. dlouho, dlóóóuho nic.. … jaderná energie plyn Alternativní zdroje jsou málo stabilní, nedostatečně výkonné a velmi drahé. Mohou být maximálně doplňkem, ale pak je otázkou, kolik toho životního prostředí ušetří. Také se musí někde vyrobit (aha, v Číně, tak to nevadí) a nějak za čas zlikvidovat jako odpad. Jenže – jaderky nám chtějí zakázat a plyn od Rusů nebude. Tak to asi zbyde nakonec zase to uhlí. Duha by se měla zasazovat o maximální vylepšení vztahů s Ruskem, abychom měli… Číst vice »

Sasin
Sasin
12. 11. 2015 21:23

Uhlí nás udrželo úspěšně sto let v privitivizmu a proletářském budování cizího státu, který lidem stále říkal že je potřebuje jen jako lidské zdroje. Z kultury národa namastil dechovky a oddechové parky svázáků Jůlia Fučíka. Odděloval děti, produktivce a staré aby neměli příležitost pochopit co znamená rodina. Důležité byly jen tuny. Chraň tě ruka páně, gdybys potkal vynález nebo jen malililnkatý zlepšovák. A dneska je to z té druhé strany mince stejné, kdy se lidem prodává stát a jakési občanství za doživotní otročení na svoloč bezpohlavní u koryt, které se aktivizují proti svobodě člověka jako základního peradigmatu existence všemi technickými… Číst vice »

peter.
12. 11. 2015 23:04

Sio napsal No vida, že by i protiatomová lobby zjistila, že škodlivost zdrojů je v tomto pořadí? hnědé uhlí černé uhlí …. dlouho, dlóóóuho nic.. … jaderná energie plyn Alternativní zdroje jsou málo stabilní, nedostatečně výkonné a velmi drahé. Mohou být maximálně doplňkem, ale pak je otázkou, kolik toho životního prostředí ušetří. Také se musí někde vyrobit (aha, v Číně, tak to nevadí) a nějak za čas zlikvidovat jako odpad. Jenže – jaderky nám chtějí zakázat a plyn od Rusů nebude. Tak to asi zbyde nakonec zase to uhlí. Duha by se měla zasazovat o maximální vylepšení vztahů s Ruskem,… Číst vice »

Sio
Sio
13. 11. 2015 22:04

peter. napsal
Nechce sa mi to teraz hľadať ale čítal som niekde,že Nemci po odstavení svojich atomiek boli donútení spustiť dve elektrárne na hnedé uhlie ktoré sú pri českých hraniciach.Takže z tohoto pohľadu je to vlastne jedno či Temelín alebo ťažba uhlia.Exhaláty z uhoľných elektrární hranice akosi neuznávajú.

Oni to dělají ještě fikaněji. Možná i několik našich elektráren vyrábí elektřinu pro Německo. Je přece známo, že elektřinu vyvážíme. Takže exhalace se vyrábí u nás a elektřina spotřebovává v Německu. Možná také v Rakousku, neznám detaily.