Diskuze k článku


 • Viky • 28. ledna 2018

  … v té bojovala západoukrajinská Banderova Ukrajinská osvobozenecká armáda (OUN – UPA) proti východoukrajinským partyzánům a sovětské armádě. V důsledku těchto historických rozdílů se navíc na jihovýchodě Ukrajiny mluvilo převážně rusky a ne ukrajinsky. Ukrajinský stát vytvořil po staletích jeho neexistence Sovětský svaz po 1. světové válce. Vedle pozemkové reformy to byl druhý hlavní slib, který přesvědčil Ukrajince, aby se přidali k bolševické revoluci….

  Tedy autore… no… budiž. Jako hóóóódně zjednodušené se to dá pustit do světa. Hóóóódně zjednodušené a zkreslující. „Rejdy“ (- výpady) UPA na Východní Ukrajinu byly spíše sporadické. Jejich doménou nebyl boj, ale především terorizování a vraždění relativně bezmocných civilistů. A to především na Ukrajině řečené Západní. Pro ilustraci: v partizánské oblasti přiléhající k Bělorusku existovaly SOUČASNĚ! sovětští partizáni, jedni nacionalisté, druzí nacionalisté, plus Armija Krajowa… nejméně. Běžné učebnice historie tohle nijak silně nerozebírají, spíše množství věcí z různých důvodů obcházejí, či pomíjejí. Protože ne všichni ukrajinští nacionalisté patří do jednoho pytle s UPA. Třeba.

  Ukrajinský stát vytvořil po staletích jeho neexistence Sovětský svaz po 1. světové válce.

  Safra, co ten Sovětský svaz ještě nedokázal! a to ještě před svým vznikem… Slyšel jste pojem Nacional bolševici? Nacional komunisté? To jsou pojmy spojené s bolševickou revolucí a občanskou válkou na území dnešní Ukrajiny. Ruští bolševici pomohli ukrajinským, a ne zrovna málo. Přesto je tvrzení o vytvoření ukrajinského státu Sovětským svazem pořádná nehoráznost. Vliv přímý i nepřímý, to ano. Ten ruští bolševici na vznik Ukrajiny měli. To zcela jistě. Jen sovětská Ukrajina vstupuje do sovětského svazu až 1924….

 • Viky • 28. ledna 2018

  A jak kdo kde mluví? šmarjáá! Když vylezete na ulici v Nikolajevě bude kdekdo mlít rusky. Ale na bazaru už to nebude tak jasné. A na venkově ? hned v sousedství? Tam bude ukrajinský jazyk dominovat. Jihovýchod Ukrajiny je zkrátka různorodý. Pokud neopustíte město, opravdu můžete mít dojem, že je celý jihovýchod země převážně ruskojazyčný. Ale bez umělých zásahů z vnějšku (třeba z Kijeva) nemají a neměli místní žádný problém s koexistencí, splýváním či prolínáním jazyků. Bez umělých a pořádně idiotských zásahů z vně, nemají lidé na jihovýchodě Ukrajiny důvod ke konfliktnímu chování kvůli jazykové různosti.