Diskuze k článku


 • Sio • 21. října 2014

  Kdybych věděl o nějakém spolehlivém způsobu, něco bych poslal.

 • peter. • 21. října 2014

  Aj z nášho denníka SME-tie dobre známa ,štetinovsky rusofóbna novinárka Petra Procházková,zvaná aj čečenská …..,chce organizovať Winterhilfe pre Porošenkovu armádu,čo okomentoval český politológ Zdeněk Zbořil :
  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/znamy-politolog-zdenek-zboril-predstavil-neprijemnou-vizi-ukrajinskych-voleb-vyplisnil-schwarz

 • Gatta • 22. října 2014

  Myslím, že na UK bude brzy velmi horko, a to i přes ošekávaný příchod prvních mrazíků:

  Názory se různí – Luganští oplčenci tvrdí, že jim jde jen o to přežít zimu, Strelkov očekává nenadálý drtivý útok Kieva na Donetsk, jiný novinář varuje před pokušením obsadit Mariupol a že rozhodne první okamžik … do toho v neděli Kievě volby a nespokojení ozbrojení náckové …
  Jedinou jistotou je jen ta blížící se zima.

  Jak už jsem kdysi psal, čekám, že to začne velmi brzy a bude snaha vše rozhodnout do příchodu hlavních mrazů. Kiev je na to připravený a nemůže si dovolit moc dlouho čekat. A jak už napsal někdo jiný – dá se čekat, že konec bude rychlý – že jedna strana fakticky zkolabuje. Každopádně to bude letos ještě hodně škaredé.

  http://rusvesna.su/news/1413958507
  http://ukraina.ru/interview/20141021/1010915042.html
  http://ukraina.ru/opinions/20141022/1010919081.html

 • Gatta • 22. října 2014

  PS
  http://www.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=UAH&view=1M

  Kurs hřivny je stále jako přibytý – tedy uměle předvolebně držený. Prostě celá dnešní situace v Kievě je po všech stránkách stav velmi „časově omezený“ a neudržitelný.

  Bude se zase ničit a zabíjet, protože kievští Ukrajinci prolili ještě málo krve, aby si se jim, od jejich nového spojence, dostalo té cti si je koupit za pár drobných.

 • peter. • 22. října 2014

  Gatta napsal
  Myslím, že na UK bude brzy velmi horko, a to i přes ošekávaný příchod prvních mrazíků:

  To teda bude.Prímerie jednoznačne prospelo Ukrom.Bolo treba pokračovať kým ich mali na lopate.Ale politika je svinstvo a sú v nej veci,ktorým asi nemusíme rozumieť alebo o nich vedieť.

 • Béda • 22. října 2014

  http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/104784-europoslanec-se-vratil-z-ukrajiny-toto-tam-zazil/

  „…Lidé neplatí nájem, rozmáhá se radikalismus

  Dalším z problémů Ukrajiny je to, že lidé přestávají platit nájemné. Nemají prý totiž finanční prostředky na nárůst životních nákladů a mnoho se jich stěhuje z měst. Podle agentury UNIAN plánuje Naftogaz zvýšení ceny plynu čtyřikrát. „A tady se ukazuje barbarství tohoto systému v plné nahotě: Ukrajina totiž plyn má. V Charkovské, Dněpropetrovské a Sumské oblasti se těží takové množství plynu, které zcela pokrývá potřebu obyvatel. Kdyby se ovšem nekradlo ve velkém,“ zuří europoslanec.

  V Dněpropetrovské oblasti se také rozmáhá pravicový radikalismus, který zastrašuje společnost, drží ji v napětí a manipuluje s ní.“..

 • aram • 22. října 2014

  http://voenkor.info/e-l-myurid-zavtra/
  ve zkratce:
  Zítra bude vydáno Strelkovovo prohlášení k situaci v Novorossii. Bylo napsáno včera, ale bihužel muselo být odloženo o den a nepřepisovat dnes, tak jak někdo zvláště netrpělivý se rozhodl vydat toto prohlášení téměř doslova už včera jako tvářící se megainformace jakoby z Porošenkova bunkru ….
  Situace je bezesporu nervózní- a zdá se, že strrana příslušníků mírových sil aktivně svrhávající Novorossii přehnala tempo. Velmi rádi by rychleji. Porošenko je v časové tísni – pokud nezvládne spustit ofenzivu do první dekády – doprostřed listopadu – pak nebude dále spěchat a připraví se na zimu. proto se nejvíce nebezpečné zdají nasledující dny a nejbližších pár týdnů. V opačném případě by musela být vojska vyvedena z pole do obydlených sídel- připravenost na zimu je u VSU velmi nízká.
  Nicméně tyto týdny budeme muset nějak přežít. Konkrétní řekne Strelkov. Samotné prohlášení se objeví okamžitě a všude, takže zadržet a utlumit do, doufám, se už nepodaří. Přesněji, tato anonce je určena i těm, kteí mohou mít takové nedobré plány. jen tak pro všechny případy.

 • Béda • 22. října 2014

  http://www.novarepublika.cz/2014/10/sest-chyb-zapadu-pri-jednani-s-putinem.html#more

  A nyní hodnocení podstaty. „Putin neřekl, že bylo dosaženo pokroku,“ prohlásil Valentino Valentini, asistent Berlusconiho, který byl přítomen při jejich setkání. „Vznikal dojem, že jejich pozice jsou jako dřív daleko od sebe.“

  Pročpak? To vysvětlil ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Cílem západních sankcí není vyřešení krize na Ukrajině, ale přinucení Ruska změnit svou pozici na klíčové a nejzásadnější otázky a přijmout postoj Západu,“ řekl Sergej Lavrov v sobotu v rozhovoru pro televizní společnost NTV. „Ve skutečnosti je v jejich prohlášeních a činech patrný skutečný cíl restrikcí – předělat Rusko“. Ministr zahraničí Ruské federace poukázal na to, že západní politici sice nemluví o změně režimu v Rusku, ale „někdo z odpadlíků v Evropě prohazuje i takové fráze“.

  Vezmeme v úvahu Lavrovův obligátní diplomatický tón. Ve skutečnosti je situace mnohem tvrdší. Samuel Phillips Huntington ve své práci „Střet civilizací?“ („The Clash of Civilizations?“, 1993) psal o skutečných cílech Západu: „Jedná se o zničení pravoslaví nebo jeho úplném podřízení.“ Vidíme, jak to v průběhu staletí dělali například Britové. Bojovali proti Rusku v Krymské válce (r. 1852 – 1856), čelili upevňování jeho pozic na Balkáně a ve střední Asii, vtáhli Rusko do první světové války, byli aktivními účastníky v Ententě v boji proti mladé sovětské vládě, zpracovávali plány na ovládnutí ropných oblastí Kavkazu po případném vítězství Hitlera a připravovali se k preventivnímu úderu během studené války. Dnes nalézají v Británii politické útočiště vrahové a zloději, kteří uprchli z Ruska. Její premiéři byli vždy na předních místech při obviňování Ruska z „agrese“. A David Cameron není výjimkou.

 • Béda • 22. října 2014

  Pomalu leze šídlo z pytle ven a náčelník německé výzvědné služby se „trochu zamotává“. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4968-der-spiegel-snimky-katastrofy-malajskeho-boeingu-byly-zfalsovany

  „…Když Gerhard Schindler vystupoval před parlamentní komisí SRN, tak prohlásil, že letadlo bylo sestřeleno raketou z raketového protiletadlového komplexu Buk, který byl ve výzbroji ukrajinské armády. Je však přesvědčen o tom, že to provedli příslušníci domobrany, kteří ho ukořistili. Důkazy této verze však pan Schindler nepředložil. Poznamenal však, že družicové snímky místa, které Kyjev poskytl, byly falešné.

  Jenom není jasné, kdo konkrétně fotografie zfalšoval. Protože Ukrajina nemá možnost provádět vlastní snímkování z vesmíru, podělil se o fotografie s Kyjevem Washington. Ministerstvo obrany RF porovnalo Kyjevem zveřejněné fotografie s fotografiemi vlastními a okamžitě upozornilo na nesrovnalosti. Moskva navrhla nechat provést srovnávací analýzu údajů ruské a americké družice veřejně. Tuto myšlenku však Washington odmítl.

  Proč se na USA neobrátila Mezinárodní asociace civilního letectví (ICAO) nebo zástupci Nizozemí, kteří byli pověřeni vést vyšetřování okolností havárie Boeingu? Jedná se o jedno z mnohých „proč“ která vznikají díky krokům mezinárodních vyšetřovatelů, poznamenává člen představenstva Světového fondu bezpečnosti letů (FSF, Washington) Valerij Šelkovnikov…“

 • aram • 22. října 2014

  Z jiných zdrojů – nejnebezpečnější se jeví tento víkend, kdy se prý očekává útok Ukr. arm. na Doněck. To by možná potvrzovala tato zpráva
  http://voenkor.info/nachalas-novaya-informatsionnaya-ataka-donbassa/
  Začala nová informační válka.
  V Doněcku se znovu objevily jednotky pravidelné Ruské armády. Oznámil to na svém facebook D. Tymčuk. „Zejména do lokality tohoto obydleného sídla dorazily jednotky specnaz GRU ozbrojených sil RF z Omska…a 331 paradesantního pluku (Kostroma). Ruští vojáci slouží také na kontrolním stanovišti Spartakus“.

  Odborníci soudí, že tyto zprávy jsou součástí informačního pokrytí možného útoku ukrajinských okupantů na Donbas, zejména na Doněck.

 • Gatta • 22. října 2014

  Re aram – také to vidím tento víkend velmi rizikově.
  Kievané střílí a střílí, aby si udrželi morálu a pocit potřebné agresivity a … a od voleb se toho ndá moc čakat – rozložení předvolebních stran popisuje Ransdorf:

  http://www.novarepublika.cz/2014/10/europoslanec-se-prave-vratil-z-ukrajiny.html

  A tak masivní ofenziva na Donbas, v době voleb, splní několik cílů – odvelí nácky na východ a oficiálně či neoficiálně zavede „válečný stav“, což dá Porošenkovi a spol (voly nevolby) čas a volné ruce k prakticky čemukoliv – až do konečného vítězství se slávou Porošenka jako zasloužilého sjednotitele Ukrajiny.

  Otázkou je, jak opolčenci využili čas a jak vydrží první očekávaný nápor.
  Mám obavu, že zachránit je může jen nečekané a přesvědčivé vítězství v boji, takové po kterém UK armáda přestane mít chuť válčit a začne si konečně klást otázky „proč“.

 • Irena • 22. října 2014

  aram napsal
  Zítra bude vydáno Strelkovovo prohlášení k situaci v Novorossii.

  Už bylo vydáno, překlad má Stan.