Ukrajinský rok

Nějací ozbrojenci na letišti v Simferopolu. Foto Hlas Ameriky

Před rokem lid povstal, aby se měl lépe. Výsledkem byla válka, kterou vlastně nikdo nechtěl. Těžko to pochopit, jen čeští publicisté mají jasno.

Je tomu rok, co na Ukrajině začaly protivládní protesty. Už tehdy mě mohlo varovat, s jakým nadšením je podporovala česká média, zatímco demonstrace v Bulharsku, Bosně, Španělsku, ba i samotných USA převážně ignorovala, nanejvýš utrousila něco o hrstce křiklounů bez pozitivního programu. Zkušenost totiž praví, že kam český oficiální žurnalista namíří své sympatie, tam několik staletí tráva neporoste – platí to dnes jako za minulého režimu, nejnovějším případem může být Libye.

Výsledek hnutí, pojmenovaného symptomaticky Majdan (o všem se totiž demokraticky rozhodlo na jediném náměstí), je zřetelný: Ukrajina je na tom, ač se to nezdálo být možné, ekonomicky ještě hůře než za Janukovyče. Přišla o Krym a dost možná přijde i o Donbas (nejspíš k tomu nebude potřeba ani zvláštní nátlak, postačí vidina ruských cen energie). A tisíce lidí zemřely ve válce, o které si už nikdo nepamatuje, jak vlastně vznikla, další desetitisíce přišly i o své skromné majetky. A Západ, který bohorovně přehlížel porušování dohod ze strany svých dočasných spojenců, teď dává od všeho ruce pryč. Zdá se, že se mu osvědčil jeho tradiční cit pro výběr spojenců, jakými byla UCK v balkánském konfliktu nebo syrská „umírněná opozice“, která svoji umírněnost prokázala tím, že se při první příležitosti přidala k Islámskému státu.

Celý článek najdete v Kulturních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miloslav
17. 12. 2014 18:23

EXPORT DEMOKRACIE V PRAXI

Co si myslí občan Ukrajiny,
když čte místní noviny?
Děkujeme USA a Evropské unii
za svobodu, blahobyt a demokracii.

Než se dostaneme z toho hnoje
budeme si hrát na kovboje
PROGNÓZA BUDOUCNOSTI LIDSTVA
bude naše každodenní čtení
TEORIE VŠEVÝVOJE večerní modlení.

prognóza: http://miloslav7.blogspot.cz/2013/12/prognoza-budoucnosti-lidstva.html

teorie: http://miloslav7.blogspot.cz/2014/07/teorie-vsevyvoje-posledni-definitivni.html

peter.
17. 12. 2014 20:26

Sú to takí isthttp://www.zemavek.sk/articles/view/hejnatovci-a-hejeutacií hejNATOvci a hejEUťáci kými sme kedysi boli aj my.:

Béda
17. 12. 2014 23:03

Jsem si naprosto jist, že Západu o Ukrajince vůbec nejde. Ani o ty ruskojazyčné – bývalé, ani o ty západní. Problém na Ukrajině byl uměle vytvořen a ve vhodnou dobu využit jako zástupný prostředek proti Rusku. Pro Západ Ukrajina splní svůj účel, pokud bude dlouhodobě udržovat konflikt s rusky mluvícím obyvatestvem a tento se bude dát vytěžit proti Rusku. Ukrajina v podstatě nemá žádnou perspektivu. Ve skutečnosti ji do EU vůbec nechtějí a ani si nemohou dovolit začlenit – z politických ani z ekonomických důvodů. Nikdo nechce platit dluhy bankrotujícího státu, nikdo nechce ukrajinské migranty (z velké části nacisty), západ… Číst vice »

Béda
17. 12. 2014 23:10

Béda napsal Jsem si naprosto jist, že Západu o Ukrajince vůbec nejde. Ani o ty ruskojazyčné – bývalé, ani o ty západní. Problém na Ukrajině byl uměle vytvořen a ve vhodnou dobu využit jako zástupný prostředek proti Rusku. Pro Západ Ukrajina splní svůj účel, pokud bude dlouhodobě udržovat konflikt s rusky mluvícím obyvatestvem a tento se bude dát vytěžit proti Rusku. Ukrajina v podstatě nemá žádnou perspektivu. Ve skutečnosti ji do EU vůbec nechtějí a ani si nemohou dovolit začlenit – z politických ani z ekonomických důvodů. Nikdo nechce platit dluhy bankrotujícího státu, nikdo nechce ukrajinské migranty (z velké části… Číst vice »

Aleš
Aleš
18. 12. 2014 12:59

Až někteří pomřou a jiní budou popravováni ve FEMA táborech přijde včas hrdina Béda a začne psát protestní NÓTY.

peter.
18. 12. 2014 13:19

Západ zjemňuje rétoriku pri vyjadrovaní sa o Rusku.A čo za to požaduje?Maličkosť,tri veci. : 1- Zariadiť,aby chunta mohla obsadiť celé hranice Ukrajiny s Ruskom,teda aj tie v DNR a LNR. 2- Rusko musí pokračovať vo financovaní Ukrajiny a odložiť splátky úverov poskytnutých Janukovyčovej vláde 3- Západ trvá na tom,že Rusko musí prinútiť separatistov podriadiť sa Kyjevu a zabezpečiť územnú celistvosť Ukrajiny. http://www.vz.ru/politics/2014/12/17/720926.html Môj osobný názor je,že po prípadnom splnení týchto požiadaviek(nepredpokladám ani vo sne)nastúpia ďalšie a to: Odovzdanie Krymu Odovzdanie kontroly nad zbrojným arzenálom Odovzdanie kontroly nad ekonomikou Ruska Putin by si potom mohol niekde pri Soči postaviť daču, v… Číst vice »

Béda
18. 12. 2014 15:37

Aleš napsal Až někteří pomřou a jiní budou popravováni ve FEMA táborech přijde včas hrdina Béda a začne psát protestní NÓTY. Proč si myslíte, že jsem hrdina a proč si myslíte, že přijdu „včas“? Já o těchto věcech píši již od dob radaru, kdy mne nakrklo, že český exprezident zastánce takového malilinkého vcelku bezvýznamného radárku v Brdech, signatář zvacího dopisu „osmi“ a podporovatel všech „humanitárních“imperiálních válek velkého bratra a NATO tento americký projekt podpořil. Kvůli tomu farizejství jsem začal o těchto věcech psát. Není to dost „včas“? Rejstřík mého psaní o těchto věcech lze snadno dohledat pod nickem Béda v… Číst vice »