Úvahy o mantře lidských práv

 

Do 14. století byl v Čechách oficiálně národ vlastně jen synonymem pro šlechtu, t.j. pár stovek, snad tisíc lidí, dnes je to dle tohoto vzoru pravděpodobně synonymum pro ty, kdo se ujali řízení záležitostí státu. Což jsou volení politici, placení novináři, lobisté a další na ně napojené skupiny, tedy všichni, kteří se v průzkumech důvěryhodnosti pohybují na úplných dnech žebříčků popularity. Dají se pro další shrnout pod název politické vrstvy. Tito lidé si navzájem čtou své projevy a úvodníky a tvoří zvláštní skupinu se specifickými zájmy hovořící svým vlastním jazykem. Mezi sebou se také navzájem popularizují a odměňují, např. si pro sebe pořádají soutěže o nejoblíbenějšího politika, o nejlepšího novináře, nejobjektivnější noviny atd. a recipročně si navzájem udílejí ceny.

Politika se tím vším stává pro spoustu lidí nesrozumitelná, nečitelná, irelevantní a lidé postupně přestávají volit, protože nabývají pocitu, a po zkušenostech i smutné jistoty, že nejsou schopni nic ovlivnit, a tím, že volit jdou, většinou ani nic nezískají. Postupně – a nejen u nás – sledujeme pozvolný úpadek organizovaných stran s velkou základnou založených na ideologii. Jejich chování totiž žádný náboj pro politickou aktivitu občanů nevybuzuje, naopak všechny sociální mechanismy pro to potřebné velmi zdařile a také zhůvěřile eliminuje.

Ta výše zmíněná vrstva hovořící dnes za národ a za národ se zřejmě považující nám předvádí olympiádu prostocviků v uhýbání a mlžení, neboť není ochotna v podstatě sdělit cokoliv, co voliči nechtějí slyšet. Pokud to někdo z nich sem tam udělá, je vzápětí seřván nejen rivaly, ale hlavně svými soustraníky a je na něho pohlíženo nadále jako na nespolehlivého. Bývá pak postupně odsunut na vedlejší kolej a pomalu mizí v nenávratnu z očí veřejnosti do propadliště. Další oblíbený úhybný manévr je schovat se za pojem „národní bezpečnost“ a tvářit se významně. Tito lidé se spoléhají na nestálost, nejednotnost a pasivitu veřejného mínění, se kterým ostatně do určité míry umí manipulovat skrze své nástroje mezi než masmédia neoddiskutovatelně patří. K centralizaci moci a zvyšování autorit ad hoc bez jakékoliv odpovědnosti k voličům se tenduje tak nějak dlouhodobě. Dnes se většina Čechů nejsnadnější identifikuje se svým národem přes úspěchy ve sportu, vědě a v dalších nepolitických oborech.

Češi jsou dlouhodobě pod tlakem silné masáže, a to od doby pobělohorské. Být nedůvěřivý k velkým slovům a proklamacím se díky lisu našeho národa – hnaném ve dvacátém století místy až do absurdních poloh – stalo asi součástí genetické paměti jednotlivců i národa. Poslední fázi takové masáže začal – a myslím i v dobré víře – Václav Havel. Tentokráte byla složena z pravdy, lásky, dobra kapajícího z nebe na všechny a mantry lidských práv. Píšu mantry, neboť z úst oné problematické výše zmíněné skupiny zní prostě a jednoduše nevěrohodně. Sám Václav Havel pak z mého pohledu bohužel neodolal pokušení moci a neodešel včas, což mělo být po rozdělení Československa nebo aspoň po dalším volebním období nejpozději. Mohl se tak vyhnout jak humanitárnímu bombardování, tak ostudné prezidentské volbě roku 1998. To, že nechal zadržet policií dva dny před rozhodující volbou prezidenta na toaletách českého parlamentu sice nepříjemného, slizkého, ale lidem zvoleného pana Sládka, a tímto chybějícím hlasem si tak zajistil i nadále svůj prezidentský úřad, bylo bezprecendentní a pohoršující. S demokracií to už nemělo společného nic. Vůbec nic. A tak se mu podařilo dokonale zdevalvovat, co sám hlásal. Jako i jiným před ním a jistě i po něm.

Pseudoautority ad hoc, které se dle jeho vzoru snaží na tématu lidských práv „udělat“, nám rostou jak houby po dešti. Bohužel jsou povětšinou nejedlé už v období růstu. Samy by se měly zamyslet, proč jim to většina lidí prostě nevěří. Buď jim schází soudnost, nebo náhled chorobnosti. Dovolím si zde uvést jeden příklad novináře bojujícího neohroženě za lidská práva aktuálně východních Ukrajinců. Alexandr Mitrofanov na svém twitteru 15.11. t.r.: „A teď si představte, že se takoví lidé pouštějí do úvah o politice a samozřejmě všechno ví předem.“ https://www.facebook.com/video.php?v=743505602353292 …

​Jak si to mám přeložit? Že by neměli mít volební práva, že by jim měla stačit ta jím proklamovaná „lidská“?​ A která z nich? Můžou si svobodně zvolit pohlaví a změnit si ho? To je tedy vytrhne. Myslím, že by neměl veřejně dehonestovat a vystavovat lidské bytosti posměchu jen proto, že jsou. Že se nějak někde narodili. Je to urážlivé. Je to znehodnocující. Do této polohy položit lidi nebo skupiny lidí je velmi snadné a uměl to i bankovní úředník Henlein. A vlastně lépe.

Je zvláštní, že lidé kolem něho asi opravdu nechápou, proč jejich jiní spoluobčané zvolili p. Zemana za prezidenta. Nemohu mluvit za jiné, ale za sebe je mohu ujistit, že to bylo tou jejich naprosto přehnanou a extrémně odpuzující propagandou adorující knížete. Jeden můj kamarád, jinak konzervativně a pravicově smýšlející intelektuál a skalní volič strany lidové, mi vyprávěl, jak si po shlédnutí šotu zpívajících spisovatelů „Kníže k lidu blíže“ tento přehrál ještě pětkrát, protože mezitím musel nějak zpracovat nejprve nevěřícný údiv, posléze smršť negativních emocí, a jak se pak poprvé v životě urval a šel to hodit Zemanovi. Dodnes, když si na tu pějící hrůzu vzpomene, vyplaví se mu adrenalin. Mně ostatně taky. Dovedu si představit jiné prezidenty a nechtěla jsem pana Zemana původně volit (pravda, ani pana Schwarzenberga ne). Normálně mě dohnali k tomu, abych šla volit – a nikoliv jejich kandidáta. Skandováním hesel a zpěvem častušek. Engramy promluvily.

Hodně se taky hovoří o rozdělování společnosti. Nějak se mi nezdá, že by náš prezident byl v tom rozdělování občanů sám. Začal jen odpovídat prostředky, které jsou situačně někdy dost na hraně, na dlouhodobou štvavou kampaň vedenou proti němu – mnohdy velmi vulgárně – částí oněch politických vrstev. (Zase ty engramy, tentokrát na Silvestrovskou aféru Karla Čapka, pana Stříbrného, české nacisty atd.). Média jsou dnes možná významnější složkou volebního procesu než samy skomírající politické strany, ale určitě je nepovažuji za prostředek politické vlády. A když 4.11. tohoto roku zval americký velvyslanec na oběd naše „nezávislá“ média (dokladuji:

Tomas Prouza ‏@CZSecStateEU 4. 11. Discussing how to deal with the Russian propaganda with Under Secretary of State Rick @stengel. @USEmbassyPrague

Rick Stengel @stengel · 4. 11. Thank you for having me. MT @CZSecStateEU: Discussing how to deal with the Russian propaganda with U/S @stengel. @USEmbassyPrague

Rick Stengel @stengel · 4. 11.

Great visits to #TechCamp Prague and @RFERL – meeting with journalists & exchanging ideas on supporting free media.),

​tak doufám, že je tímto prostředkem nechtěl učinit, neb sama o sobě opravdu v tom pravém smyslu slova vládnout nemohou. Ani se studenty ČVÚT to nezvládnou. Je mi líto, ale žádná vláda v Evropě od konce 20, století už nemůže vládnout jen s novináři proti lidu, byť by si to přála sebevíc. A vzhledem k jasné preferenci nepolitických symbolů jimi neoblíbeným prostým davem bych si být jimi dávala velký pozor, aby jimi nemilovaného Zemana pak na ně naštvaný dav nenahradil jimi nemilovaným „nepolitickým“ panem Babišem. Možná to k tomu jím vlastněná média a tedy i novináři směřují záměrně, ale o tom si dovolím u většiny z nich pochybovat. Větší a spletitější nádstavbou oplývají rozhodně dle mých osobních zkušeností krkavcovití, ti k tomu disponují ještě nezničenými instinkty a výtečnou intuicí. Dovedete si ostatně představit, co by se strhlo, kdyby se totéž odehrálo na ruském velvyslanectví? Nebo na čínském? Jakoby ale jedna imperialistická velmoc bylo horší nebo lepší než jiná imperialistická velmoc. Jakoby bylo mezi nimi vůbec co vybírat.

Protože u nás neprobíhá politické rozhodování ještě zcela mimo sféru politiky, bude v budoucnu velká snaha proces voleb a z toho plynoucí následný dohled nad výkonnou mocí stále častěji obcházet. Nebo se dá sáhnout k možnosti ukrajinského typu – „demokraticky“ zvolený spasitel zachraňuje svůj lid a národ (v tomto případě složený z více národů a pronárodů) a je posléze ratifikován regulérními volbami, které dají opticky prostor pro soutěž mezi kandidáty a pro opozici. Nechápu vůbec evropské tzv. liberály, kteří nám předvádí, že z toho ječí blahem. (Když navíc něco podobného předvedl už lépe Napoleon III. a všichni víme, jak to dopadlo.)

Jaká budoucnost bude, nevím. Čtu dnes v různých článcích bohužel jen naděje a obavy a propagandistické bláboly všech zúčastněných stran – seriózní předpovědi nikoliv. Nebo spíše jsou pokusy o ně opomíjeny, protože se nikomu nehodí. Ovšem když si to pro sebe doma snažím racionálně seřadit, je dnes mnohem méně důvodů věřit v lepší budoucnost než tomu bylo v roce 1989.

Převzato z ostrova Janiky

Foto: Petr Ďoubalík, www.douba.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
leho
leho
24. 11. 2014 4:01

Z článku: Politika se tím vším stává pro spoustu lidí nesrozumitelná, nečitelná, irelevantní a lidé postupně přestávají volit, protože …

Autorka ví, proč lidé přestávají volit. Ale jak to ví, jak tuto informaci zjistila a kde? Podle mne si ji vycucala z prstu, jak se velmi často stává a tudíž zbytek článku je naprosto irrelevantní sloužící pouze pro dobrý pocit zdejších čtenářů…

Alena
Alena
24. 11. 2014 6:34

Stručně řečeno to být nemůže, tak aspoň náznakem, stojí to za h…., a světlé zítřky stále nikde

Sio
Sio
24. 11. 2014 7:35

Proč lidi přestávají volit je jasné každému, kdu s lidmi na toto téma mluví. Autorka trefila hřebík na hlavičku. Lidi mají pokrk velkých zavedených stran, které si hrají na levici nebo pravici. Vidí, že aféry a loupeže ze státního rozpočtu se týkají reprezentantů každé z nich. Lidi to s nima vzdali a ti co to nevzdali úplně, hledají náhrady v nových stranách. TOP09, VV, teď Babiš, Okamura … Poslední, kdo nechal za podvod pravomocně odsoudit zavřít svého ministra nebyl Zeman, ale Sobotka. To je fakt, na který by se nemělo zapomínat. ČSSD vede v tomto ohledu 2 : 0. Naopak… Číst vice »

Gatta
Gatta
24. 11. 2014 7:52

Re Sio
Lidé přestávají volit, protože nevěří, že tím mohou něco změnit, že „tudy vede cesta“.
Což je částečně pravda, částečně omyl a částečně sebeklamná výmluva.

Béda
24. 11. 2014 8:02

Gatta napsal Re Sio Lidé přestávají volit, protože nevěří, že tím mohou něco změnit, že „tudy vede cesta“. Což je částečně pravda, částečně omyl a částečně sebeklamná výmluva. Lidé samozřejmě svou politickou volbou v takto nastaveném systému mohou docílit změny. Mohou si vybrat kdo je víc oškube a okrade, kdo jim víc znemožní budoucnost, kdo víc zničí budoucnost jejich dětí, kdo je zavleče víc pod diktát ciziny, kdo je víc zavleče do válek, kdo víc posílí sebevražedná ekonomická opatření, kdo víc zadluží stát a lidi (zde volba je následovná – buďto se bude víc zadlužovat stát a sanovat potřeby občanů… Číst vice »

Alena
Alena
24. 11. 2014 8:15

jak ale z toho ven, nikdo neví. Zavřít ČT a ostatní média nelze. Takže jakékoliv perspektivní hnutí je buď udušeno v zárodku nebo infiltrováno.

Alena
Alena
24. 11. 2014 8:26

je pouze jedna cesta, jak z toho ven. Začít sami u sebe, to je cestou družstevnictví a spolupráce mezi lidmi( něco jako kibuc v Izraeli). Postupně lze tak získat i ekonomickou moc, vždyť i banky mohou být družstevní. To ale v českém národě nelze. Za prvé pro jeho špatné vlastnosti, za druhé – za těch 25 let se velká část národa odnaučila pracovat. Za nějakých 25 dalších let ale dojde ke změně co se týče národnostních menšin- díky nízké porodnosti české populace obsadí toto území perspektivnější obyvatelé a češi budou v menšině

Čen
Čen
24. 11. 2014 8:29

Leho, nevím, jak to autorka zjistila, ale ujišťuji vás, že i já jsem přestala volit, protože se té komedie už nemíním účastnit. Nic, ale vůbec nic se tím nedá změnit.

fajt
24. 11. 2014 8:41

jj, svobodné volby….vyberte si z naší výherní kapo rulety šťastné numerko, a všechny čísla vyhrávají…muhehe :-)

Gatta
Gatta
24. 11. 2014 9:29

Možnost něco zásadního změnit svým hlasem v příštích volbách je u nás opravdu minimální – jsme členy NATO, EU, podstatné výrobní prostředky jsou v cizím vlastniství a politická reprezentace je zčáti zkorumpovaná (ta chytřejší) a zbytek jsou lidé … darmo mluvit. To je ta první část. Omyl je, že to výše napsané je celá pravda. A akce dodává sebevědomí a mobilizuje, kdežto apriori rezignace nikdy nikam nevede a už předem zabíjí myšlenky a představivost, které by i za příznivých okolností mohly najít a navodit řešení. Prvotní je u všeho a vždy – představa v hlavě člověka – prostě to uvědomělé… Číst vice »

Alena
Alena
24. 11. 2014 9:35

jedna z živých stran, která získává na popularitě, je španělská POMEDOS
http://www.halonoviny.cz/articles/view/31717872
mimo jiné chtějí vystoupit z NATO
V Česku je hodně opozičních hnutí, jsou roztříštěné, a na jejich akce chodí cca kolem 100 lidí. Takže ta pro Zemanovská akce čítající 500 lidí byl úspěch

Béda
24. 11. 2014 9:36

Gatta,

ještě je tu jedna možnost. Že časem ten podvod praskne a volební účast se postupně propadne na 30, 20 a méně %. Podle některých to bude známkou úspěšnosti v budování rozvinuté kapitalistické společnosti a spokojenosti obyvatel s vysokou mírou bezdomovectví, nezaměstnanosti, zadluženosti, likvidačních pracovních a právních vztahů, úrovní kriminality, zadluženosti státu etc., kde průměr zadlužení propočítaný na hlavu úspěšně roste. Samozřejmě taky se sortimentem hajzlpapíru v obchodech a možností volně poslouchat libovolnou hudební produkci a sledovat libovonou reklamu anebo telenovelu v médiích.

Béda
24. 11. 2014 9:38

a neomezeně cestovat po celém glóbu i mimo něj (tedy omezeně pouze dostupností finančních prostředků)

Gatta
Gatta
24. 11. 2014 9:43

Re Béda
Volební čast (třeba) 10% ? – no a co? – kolik jich volí do Senátu ? – a co se stalo …?

Kapitalismu je úplně jedno kolik lidí volí, kolik je bezdomovců, exekucí či zločinnosti.
Podstatné je jestli se tvoří zisk – jestli z toho nemocemi prolezlého oslíka padají zlaťáky – a dokud padají tak to všechno o čem píšete nejsou „problémy“ ale jen „průvodní jevy“.

Jak říkám „dokud se sypou peníze – nic není problém“.

Béda
24. 11. 2014 9:44

Samozřejmě taky odrazem spokojenosti občanské společnosti s vyspělým systémem špehování (pošty, telekomunikace, pohybu, sdružování, nákupů, a veškerých finančních aktivit…)

Béda
24. 11. 2014 9:49

Gatta napsal Re Béda Volební čast (třeba) 10% ? – no a co? – kolik jich volí do Senátu ? – a co se stalo …? Kapitalismu je úplně jedno kolik lidí volí, kolik je bezdomovců, exekucí či zločinnosti. Podstatné je jestli se tvoří zisk – jestli z toho nemocemi prolezlého oslíka padají zlaťáky – a dokud padají tak to všechno o čem píšete nejsou „problémy“ ale jen „průvodní jevy“. Jak říkám „dokud se sypou peníze – nic není problém“. Vždyť já na to vůbec nic. Třeba se nakonec díky volbám vyjeví, že celá tzv. demokracie je vlastně jenom diktatura… Číst vice »

Béda
24. 11. 2014 9:56

Jinak problematika lidských práv v tomto systému je pro mně, přiznám se, ještě tabula rasa. Zdá se, že lidská práva mají zachovány i bezdomovci, nezaměstnatelní, lidi nesplatitelně zadluženi, lidé ve válečných zónách (a že je svoboda, humanita a demokracie úspěšně rozšiřuje po světě), běženci z válečných zón postižených šířením svobody, humanity a demokracie, oběti diktátorských režimů spřátelených se svobodou, humanitou a demokracií … Vždycky když čtu úvahy a reklamu na lidská práva napadne mne pohádka o císařových nových šatech.

Béda
24. 11. 2014 10:17

To je ale hnusné, co si dovolil prohlásit bývalý ředitel CIA R.Gates: že prý „největší hrozba pro národní bezpečnost USA pramení dnes ze dvou čtverečních mílí, kde se nachází Bílý dům a Kapitol“. Škoda, že to nevěděl již v době kdy byl ředitelem CIA a posléze MO USA.

více na http://czech.ruvr.ru/2014_11_23/Obamova-povest-anebo-cim-Bily-dum-vyhrozuje-USA-1819/

peter.
24. 11. 2014 18:29

Ľudsko – právna agenda vnútená všetkým štátom EU a vnucovaná celému svetu USA a EU je niečo,čo je v príkrom rozpore s demokraciou.Ako nazvať režim,v ktorom sa väčšina musí podriadiť menšinám(čím viac menšín,tým lepšie)?Každá strana ktorá ide do volieb o sebe tvrdí,že vyznáva princípy demokracie.No len čo ju občania zvolia,tak predstavitelia strany zistia,že program s ktorým išli do volieb je nerealizovateľný,lebo naráža na mantinely ľudsko-právnej agendy a miesto toho aby zabezpečovali rozvoj práv a blaho väčšiny,musia prednostne uspokojovať práva menšiny ktorá býva často v rozpore s požiadavkami väčšiny.Celkom jasne to vyjadril premiér Fico,keď na otázku študentov týkajúcu sa riešenia rómskej… Číst vice »

Sio
Sio
24. 11. 2014 21:07

Gatta napsal Re Sio Lidé přestávají volit, protože nevěří, že tím mohou něco změnit, že „tudy vede cesta“. Což je částečně pravda, částečně omyl a částečně sebeklamná výmluva. No ano, ono je to včechno částečně. I to, co říkáte vy i to, co říkám já. Těch příčin je více. Špatný je především sám volební systém. Dvě věci, které mi vadí nejvíc. Zastupitelská demokracie není demokracie, protože umožňuje to, co umožňuje. Lepší je přímá. 5% hranice je diskriminační, není k ní jediný důvod. Máme 200 poslanců, tj. jednoho poslance by měla získat strana, která má 0,5% Všechno ostatní je utlačování menšinového… Číst vice »