Diskuze k článku


 • Dana • 3. prosince 2017

  Jisteze venezuelsky lid pochopil. „Madurova vojenska skupina“- statni diktatura , ktera zaplnuje vezeni oponenty, tato oprese se uz o pochopeni lidu postara.. To zname i z ceske historie : Republiku si rozvracet nedame ! :-)
  Nahodou, Amerika neni dychtiva michat se do upadajiciho a zahnivajiciho socialistickeho statu a platit za nej dluhy. . Doufam, ze od nynejsi americke administrativy nedostanou ani floka. At pro zmenu odpousti miliardy dluhu Rusko a Cina, at komunisticky experiment financuji rusti a cinsti poplatnici. Nechteji Americany, v poradku, tak budou holt otrocit a poslouchat Cinu. Ta uz si klade prisne podminky v ropovem prumyslu – kritizuje korupci a neproduktivitu zamestnancu.. Maduro posloucha Cinu jako pejsek, nema na vybranou.
  Uleva v dluzich bude mit za nasledek, ze pofiderni hospodarstvi Venezuely se nezotavi na delsi trat, nybrz, jak se domnivam, silne stoupne ihflace domaci meny.
  Ale at soudruzi neztraceji nadeji, v Jizni Americe je myslenka narodniho socialismu stale aktualni…

 • fajt • 3. prosince 2017

  karel má opět průjem. ..)

 • Dana • 4. prosince 2017

  Prujem, neprujem, takovy socialismus, jaky vedou ve Venezuele by mel byt odstrasujicim prikladem pro vsechny utopisty. Clanek je propaganda, ackoliv v dnesni informacni dobe si kazdy muze udelat svuj usudek sam a tak je mu jasne, v jake situaci se Venezuela nachazi..Drive bohaty ropny stat, ktery mel nejlepsi predpoklady byt socialisticky, proste naprosto selhal. Nac to okecavat. Cizi mocnosti, nadnarodni korporace si narodni bohatstvi rozdeluji a radovy Venezuelan trpi.
  Ted dostal Maduro “ brilantni“ napad, jak se zbavit neoficialni meny na cernem trhu, toho nenavideneho dolaru.
  ( …Uz ani nevim, kolik tisicu venezuelskych bolivaru je za jeden americky dolar.. Mesicni minimalni mzda, prepocitana na dolary, cini ve Venezuele asi 4 dolary mesicne.
  Currency controls and excessive money printing have led to a 57 percent depreciation of the bolivar against the dollar in the last month alone on the widely used black market. That has dragged down the monthly minimum wage to a mere $4.30.

  Takze, president Mauro zrovna vyhlasil novou venezuelskou menu Petro. Je to kryptokurence, tedy virtualni mena, udajne podlozena venezuelskou ropou a tezbe diamantu. Asi se inspiroval bitkoinem. Z toho mu mozna neco kapne, protoze spekulantu a natesencu na bezpracny vydelek je na svete dost.
  Ovsem, dulezitejsi je, ze nekdo bude muset vypestovat a vyprodukovat dostatek potravin, spotrebitelskeho zbozi a udrzovat infrastrukturu pro 30 milionu obcanu….Virtualni mena to nebude.

 • orinoko • 4. prosince 2017

  SuDRZKA dana … nejodpornejsi verzi kapitalismu jsou Spojené státy americké. Takto USA. Ta tvoje SR.acka stoji na nekonečném řetězci dobyvacneho a korupčního způsobu existence.
  Sami o tom natacite velkolepé filmy.
  Vy Ami jste banda naprostých vylizancu.
  Malo chybělo, a strhli jste most ve Svatém Frantisku, když mel výročí.
  Vy si sbijete par prken na úroveň latríny a zapichnete před to americkou vlajku.
  Serete se do všech a do všeho a mlaskate, ze vy k tomu mate patent.
  A přitom ty jsi stejná americká gutaperča jako Kalamity Jane.
  Vy Emerika … vy jste calamita…
  Bohužel světová.

 • Dana • 5. prosince 2017

  Hezke, Orinoko… Ta vasen.. :-)
  Ne ne, ted zrovna se Amerika ne.ere do niceho.
  Naopak, ma isolacni tendence, president Trump vystoupil ze smluv o lidskych pravech globalnich uprchliku v OSN a necha americkou administrativu urcovat, koho do USA pusti.
  US Nejvyssi soud Trumpovi take povolil zakaz vstupu(Travel ban) obcanu z osmi statu, vcetne obcanu Venezuely. Zakaz vstupu muslimu plne schvaluji, jen je mi trochu lito tech zdecimovanych uprchliku z Caracasu, i kdyz asi volili Madura – ti jsou vesmes vdecni a skromni, ne jako nekteri uprchlici co se hrnou do Evropy.

 • Martin (už bez taky m) • 6. prosince 2017

  US deep state by měl dostat za další protiindiánskou válku přes hubu.
  Venezuela vydrží a bude vzore, stejně jaké dále socialistická Kuba. Šikovné jednání RF a podmíněná- ale podpora Číny nesou své výsledky. Korupce- které v USA bůhví proč říkají „lobbying“ je systém který v politické rovině zcela otrávil USA. Proto nyní i vedení kterému je vymezen jen malý skutečný prostor skutečně „vést a řídit“ jedná jako „otrávené štěně“…
  Příznaky toho, že „otrava krve“ v USA přechází v systémové postižení orgánů moci jsou evidentní. Velkohubá prohlášení na tom nic nezmění. Přes dováženou korupci zejm. ze sousední „vzorově narkotizační/ skrznaskrz prokorumpované Kolumbie se mají řadoví venezuelané přece jen lépe než za totálně bezohledných pravicových „dozorců čerpací stanice“ v minulosti…
  Jako surovina pro chemický průmysl je venezuelská ropa velice zajímavá, byť v delším časovém horizontu a s větším nutným objemem investic.
  Orinoko dále teče- byť do jeho vody plivou jed fanatičtí nelidé…
  Na dolaru dále nemohou pokračovat nikde, kde chtějí skutečnou samostatnost. Natož v zemi tak atraktivní pro neocons vyděrače, v zemi která má velice významné nerostné bohatství které zdaleka nepředstavuje jen ropa. Nedostatky „socialismu 21 století“ byly účelově vytvořeny a dovezeny ze zahraničí.
  Musíme po vlně barevných „revolucí“ ještě hádat odkud a v čím zájmu?? Oblbování skrze nástroje propagandy 1% (merdia hlavního proudu) netřeba brát v potaz. Lžou, lhala a budou lhát, stala se krystalicky čistou lží…

 • Martin (už bez taky m) • 6. prosince 2017

  Správný název pracovníků merdií je INNOSTRANNYJ AGENT…
  „Příjmově vyrovnaný“ rozpočet USA, této banánové neocons provincie s největším dluhem na planetě, s dočasnými „výhodami“ postavenými toliko na naprosto bezohledném drancování, jejíž „měna“ stojí jen a pouze na surovém, vojensky vynucovaném brutálním vraždění ve světě v zájmu „udržení stability po americku“ (vysaj, napumpuj odpadním jedem svého metabolismu a zahoď s pokřikem že za vše může socialismus)… má tak co vykládat…
  Útoky na reálný socialismus začaly sílit v situaci kdy komunismus 1% pro 1% vydávaný za „svobodu“ potřebuje další surovinové zdroje a RF se ne a ne položit… „Odpadnímu světu kolem“ je přitom lidumily pravdy a lásky všude vnucován bezuzdný neofeudální korporátní fašismus – zcela „demokraticky“.
  Vsjo.