Více než 280.000.000 rublů denně!

Taková je rychlost úřednické zlodějny v Rusku …

Rozsah korupce v Rusku se stává skutečnou hrozbou jak pro společnost, tak i pro národní bezpečnost. Prodejní úředníci, silovici*) a jimi najatí byznysmeni změnili zemi ve zdroj osobního příjmu. Způsobená škoda, jen podle zakončených trestních případů korupčního zaměření, dosáhl jen za prvních 8 měsíců t.r. více než 100 miliard rublů.

Existují olympijské a světové rekordy dosažené např. běžci nebo automobilovými závodníky na svých pekelných strojích, ale jsou i rekordy vypovídající o tom, že hniloba státní mašinérie dosáhla úrovně, že začala ohrožovat existenci samého státu a společnosti. Představte si, že jen v jedné části – rozkrádání a přisvojení si rozpočtových prostředků – byl vytvořen skutečný „rekord“ – 102 miliard rublů. A to je za pouhých prvních osm měsíců tohoto roku.

Spočítal jsem, jakou rychlostí si úředníci „osvojují“ rozpočtové peníze – tedy naše společné peníze, protože, jak známo, jiné peníze než ty od daňových poplatníků, stát nemá. Takže, rychlost zlodějny z rozpočtů různých úrovní představuje – a teď prosím o slavnostní virbl! – 8,5 miliard rublů měsíčně, jinak též 283 milionů rublů denně, potažmo 11 mil.rublů. za hodinu. Jistě mi dáte za pravdu, že rychlost „osvojení“ zdrojů z eráru je prostě kosmická! Zkorumpovaní „sluhové lidu“ za 8 měsíců ukradli dvakrát víc, než kolik činí roční rozpočty takových regionů jako Vladimírská nebo Brjanská oblast (s rozpočtem 58 mld.rublů).

Počet zločinů korupce v Rusku stoupl o 4,7 %. Od ledna do srpna bylo odhaleno 18,4 tis. takových trestných činů, z nichž 5,5 tis. velkého nebo velmi velkého rozsahu. K trestní odpovědnosti bylo povoláno kolem tisíce úředníků, kterým byl zkonfiskován majetek za 1,5 mld.rublů. Celkově bylo předepsáno k úhradě škod z korupce 27 mld. rublů. Analýza údajů ruského ministerstva vnitra nabývá obraz děsivosti: 1,6 tisíc trestních činů bylo provedeno skupinou osob na základě předchozí dohody, ale 632 trestných činů organizovanou skupinou nebo zločinným spolčením.

Rozsah zlodějny podle mého názoru už vážně ohrožuje jak ruskou společnost, tak i stát. Celé bandy a skupiny ve státní moci, kryti zákonem, rozkrádají nejen prostředky ze státní kasy, ale i přírodní zdroje země. Jen těžko si dovedu představit, co můžeme objevit u těch, kteří sedí v „horních patrech“ moci, jestliže se u plukovníků nacházejí miliardy rublů v hotovosti a desítky milionů v cizích měnách, hrnce se zlatými šperky, unikátní starožitnosti a umělecké předměty. Tito lidé přitom ani den nepracovali v byznysu.

Mimochodem, k byznysu. Vyslovím hypotézu, že dnes lze zpozorovat tendenci, kdy úředníci začali přelézat do státních bank a státních společností – zkrátka do oligarchických struktur s předložkou „státní“ nebo i bez ní, aby „vyprali“ svoje „v potu tváře“ ve státní službě vydělané vily, nemovitosti v zahraničí, drahá auta, atd. Tuto tendenci můžete sami prozkoumat podle jednotlivých osob a celých vlivových skupin. Přecházejí do velkých surovinových nebo bankovních struktur naprosto vědomě s cílem „krýt si zadek“ před zbytečnými otázkami. Takže rychlost, kterou úředníci rozkrádají naše prostředky z rozpočtů všech úrovní, činí 280 milionů rublů denně.

Dnes, kvůli zoufalé sociálně-ekonomické politice, dosahuje průměrná měsíční mzda v Rusku 49.000 rublů. Medián ještě méně – 34,5 tisíc. Modální (ta, kterou dostává největší podíl ruského obyvatelstva) vůbec činí jen 23,5 tisíc rublů. Prakticky 12 milionů našich spoluobčanů existuje celý měsíc za příjem, který korupčníci mají za jediný den. Jak může dospělý člověk žít s takovým příjmem? Jak má zajistit důstojnou úroveň své rodina a svým dětem? Tyto otázky nejsou ani zdaleka rétorické. Vůbec žádné úspory nemá 95 % ruských rodin. Lidé žijí, v lepším případě, od výplaty k výplatě, a šetří prakticky na všem. V horším případě se obracejí na lichváře v bankách a mikroúvěrových organizací, kteří z nich následně sdírají kůži. Každé čtvrté dítě u nás žije v bídě. A jednou z příčin této bídy je korupce, která v Rusku dosáhla příšerných rozměrů.

Zdá se mi, že jen tvrdá trestní opatření, z jedné strany, a naprostá transparentnost rozpočtového procesu na straně druhé, mohou zastavit sklouzávání Ruska do propasti kriminální anarchie. Korupce je hnilobou, schopnou zničit jakýkoli stát. Pro mě osobně je to axiom, který má důkazní bázi v konkrétních příjmeních, číslech a faktech.

Zdroj: TV Cargrad

*) „silovici“ – skupina lidí spojených s ozbrojenými složkami, justicí a obranným průmyslem

Překlad: st.hroch 19119

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
21. 11. 2019 18:42

„Korupce je chorobou, schopnou zničit jakýkoli stát“. Jsem přesvědčena, že kapitalismus má korupci zakotvenu přímo v základech. Jestliže před třiceti lety to bylo lehké onemocnění (Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš), tak po převratu propukla ta choroba plnou silou nejenom v Rusku. Pokud jsou peníze stanoveny jako nejvyšší míra všeho, není se čemu divit. Podívala jsem se na video rozhovoru s profesorkou Vysoké školy ekonomické v Brně (vyučuje obor Transformace ke kapitalismu v ČR). Krom toho, že označila Klausovu metodu za geniální – t.j. podle mne zhasnem světlo a poberem všechno co se dá, – řekla také… Číst vice »

Irena
22. 11. 2019 6:32

Ten rozhovor s „ekonomkou“ Lipovskou viz Bety

https://xtv.cz/archiv/spolek-milion-chvilek-chce-likvidovat-demokracii-ktera-je-zalozena-na-pluralite-nazoru-mini-ekonomka-hana-lipovska

Je opravdu podnětné si poslechnout, kdo a čemu učí naši mládež.

Dolmen
Dolmen
22. 11. 2019 7:49

Bety napsala: Jestliže lidé vidí to rozkrádání ve velkém, přidají se – když mohou.
Co potom ti, kteří nemohou? Je takových hodně. Nůžky mezi těmi, kteří mohou a těmi, kteří nemohou, se budou dále rozevírat….a vlastně tak vznikají dvě nové, jasně vymezené, sociální třídy, když hranice mezi těmi starými jsou beznadějně rozmazány.

alexithymie54
alexithymie54
22. 11. 2019 22:43

Paní Ireno, vím, že jste sběhlá a znalá ruského jazyka…..tzn.že čtete články na ruských servrech, takže máte možnost srovnávat „lítý“ boj neoliberálů a ruských patriotů (ten termín používám v ruském pojetí, nikoli v pojetí české provenience). Asi se divíte proč jsem začal takhle a ne jinak. Poslechl jsem si jen část té vysokoškolské učitelky, neboť celé to nešlo zvládnout. Z Vaší strany padla otázka: „kdo a čemu učí naši mládež“-já k tomu přidávám ten „?“. Na Nové republice se prezentoval také takový VŠ učitel jakýsi P. Kužvart – 63 let (advokát, ekologický aktivista, publicista)…. Dva články: 1.“K výročí pádu reálného… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
22. 11. 2019 22:48

Dodatek: S textem BETY plný souhlas.

alexithymie54
alexithymie54
22. 11. 2019 22:53

Dodatek: Její knihy (hmmm 4 roky po fakultě) nějak nejdou na odbyt.

PPK
PPK
23. 11. 2019 3:59

Rád konstatuji, že do této chvíle diskuse zde nemá chybu a mám v duchu jediné přání – aby si ji přečetli návštěvníci OM v co největším množství. A přemýšleli.

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2019 8:24

pro alexithymie: vážený pane JUDr. Petr Kužvart se velmi zasadil o ochranu přírody a krajiny v ČR. Že v Jesenických Zlatých Horách a okolí (dnes odevzdaném církvím) či v pošumavských Kašperských Horách nedolují zlato a řekami opět neproudí či do půdy nevsakují jedy, za to prosím vděčíte zejména jemu. A mnohé další, skutečně eko. Ne podle Grety a naháněčů CO2. Co se 89 týče, více si nás tehdy myslelo, že rozpadající se tehdejší systém je opravdu potřeba změnit. Nikoliv ovšem na kapitalismus dřevního typu řízlý fašismem. Ano, P. Kužvart jako starší a pamětník pokusu již v 68 je více než… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2019 8:45

Vůbec nikde nebylo napsáno, že je možný vývoj jen „pokračováním reálného socialismu“ nebo surovým „zkapitalističtěním“. Proč Vážení myslíte, že „musela být zničena“ ona „Jugoška“ například?? Jistě, tehdy již nikým neatakované síly „Západu“ a kapitalismu využily příležitost, naivity a neorganizovanosti lidí, jejich neochoty brát se sami za nápravu věcí veřejných. Ani „strana a vláda“ si to neuvědomila tedy kromě Čalfů a podobných, kteří ochotně za bezpečnost svou předali postupně moc, kterou jak pochopili už nemohli udržet. Vinou tehdejší KSČ bylo mj. to, že když sami seznali že je již „vedoucí úloha strany“ mj. díky shnilé kádrové politice (poražené mj. díky“vítězství“ v… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 9:03

Pane M. z Vaší strany došlo k jistému nepochopení toho co jsem napsal a nebo chápat nechcete a tedy obracíte pozornost svoji i ostatních na jeden výsek toho o čem jsem vůbec nepsal a ani nekomentoval (tj. přispění p.Kužvarta coby EKOLOGA jsem ani nekomentoval a ani nehodnotil!). Zmíněného jsem popsal jako člověka – v příměru – „řezník, který se plete do práce pekaře“ a pouze mu není jasné zda to dělá proto, že je sebestředný „….“ a nebo to dělá proto, aby nevypadl s „aktuálního, velmi žádaného a tedy populárního a finančně podporovaného neoliberálního proudu“ – jinak řečeno záměrně a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2019 9:37

Největší chybou je neuvažovat, že „vše souvisí se vším“. Co se týče „ekologie“, tak minimálně v otázce skutečné ochrany přírody a krajiny tak ta bývala i „za blahých časů reálného socialismu“ ZÁLEŽITOSTÍ VŠECH. Po 90 tých letech kdy ve skutečnosti došlo „PRIVATIZACÍ ATOMIZOVANÝCH DUŠÍ“ se záležitostí většiny stalo nahrabat si a užít si, nebo to bezmezně tolerovat a „starat se jen o své“ – o tom byl můj komentář ve skutečnosti. Vsjo. K otázce, že „na všechno máme přece odborníky a nevědomí nám do toho kecat nesmí“- tak to už desítky oborů dokázalo kam to ti odborníci bez veřejného dohledu… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 10:45

Včera večer a už bylo hodně pozdě, jsem přečetl příspěvek p. Proňka, částečně poslechl p.,sl, Lipovskou a následně přečetl příspěvek „BETY“ (s ním jsem bezezbytku souhlasil) tak jsem na to reagoval (boj s usínáním). Ještě musím doplnit, a to jen letem světem (jinak by to musel být obsáhlý elaborát). Položil si někdo tyto otázky: 1. Historie v příčinné souvislosti? 2.Ideologie a politika jsou synonymem nebo se mají tak tvářit jako synonymum? 3.Má „parlamentní demokracie – parlamentarismus co dočinění s korupcí v historických souvislostech? 4.Proč všechna negativa jsou v historických kontextech spojována s ruským impériem, SSSR a současným Ruskem? (od agresivity,… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 11:41

Posledních 10.let: „Máme tedy před sebou všechny příznaky hluboké krize a rostoucí nestálosti světového kapitalismu. …..vyvolaný chaos uvnitř kapitalistických zemí a rozklad styků mezi jednotlivými kapitalistickými zeměmi můžeme považovat za překonané, v důsledku čehož také nastoupilo období částečné stabilizace…. nejenže není překonána, nýbrž naopak, prohlubuje se stále více a podrývá samy základy existence světového kapitalismu….. Rostucí boj o trhy, nezbytnost nového rozdělení světa a sfér vlivu, krach buržuazního pacifismu a Společnosti národů, horečné úsilí o vytvoření nových koalic a rozmístění sil vzhledem k možnosti nové války, zběsilý růst zbrojení, bestiální útisk lidí…..Proto, aby bylo připravit půdu pro příští imperialistické války,… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
23. 11. 2019 12:56

Zaujala mě polemika mezi Martinem a nickem Alexithymie. Pana Kužvarta jsem vždy pokládal za rozumného člověka. Netuším, co se mu asi muselo přihodit, že cítil potřebu vyzvracet se na stránkách NR z věcí, o nichž nic neví, nebo jen něco z ČT. Jeho článek jsem četl a musím dát za pravdu panu A…, byl to výkal.

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2019 17:49

re Dolmen, alexythimie: V prvotních komentářích jsem reagoval vysvětlením na většinové angažmá P. Kužvarta v ochraně přírody a krajiny (mnohem spíše nežli v „klasické „ekologii“ – nejspíše je myšlena ochrana ŽP). K odkazovanému velmi dlouhému textu P: Kužvarta z 8.11. a k jeho pohledu na tzv. reálný socialismus doplňuji za sebe následné: po přečtení dlouhého a dosti „poslepovaného“ textu P. Kužvarta musím říci že jde o hodně subjektivní pokus o „vysvětlení dějinných souvislostí“ -a zdaleka ne povedený. S jeho celkovým hodnocením té doby spíše nesouhlasím. Akcentování násilných prvků a zkostnatělosti systému je myslím nejen ve vztahu k období minimálně posledních… Číst vice »