Víš, co chceš?

K dříve položené otázce: „Víš, co nechceš?“ se jako logicky komplementární nabízí otázka: „Víš, co chceš?“ Myšleno tedy politicky. A troufám si tvrdit, že v takovém případě skoro každý automaticky odpoví, že chce „svobodu a demokracii.“ Ale kolik lidí se přitom zamyslí nad tím, jakou svobodu a pro koho? Chtějí svobodu ve smyslu práva silnějšího, nebo svobodu ve smyslu solidarity? Jsou ochotni přiznat svobodu druhým, i kdyby to mělo znamenat jejich vlastní omezení, nebo svobodu míní svoji nevázanost? A podobně se lze ptát – a mělo by se ptát, ale je otázka, kolik lidí se tak ptá – i na demokracii: co tou demokracií vlastně myslí? Chtěli by beze změny režim, ve kterém dnes žijí, i kdyby se mu neříkalo demokracie? A můžeme jít dál na subtilnější úroveň, jakou jsou „evropské hodnoty“. Kde kdo je na ně pyšný a bránil by je (a šířil) i s mečem v ruce, ale dokázali by je všichni i vyjmenovat, alespoň některé? A nejenom vyjmenovat, ale i zdůvodnit, čím jsou tam vynikající, že musí být chráněny a vynucovány třeba i silou? Kolik zastánců „evropských hodnot“ dokáže poučeně říct, že poměr cena/výkon je přijatelný, kolik z nich si jejich cenu, nikoliv tu z reklamy, ale tu skutečnou, která je často placena jinými, jinde a jindy, uvědomuje? A přemýšlí o ní vůbec? Kolik asi z těch, kteří automaticky a samozřejmě chtějí svobodu, demokracii a evropské hodnoty, se někdy vůbec zamýšlelo nad tím, co a proč vlastně chtějí?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
6. 6. 2015 8:30

Včera jsem čirou náhodou shlédl část filmu o křižáckých výpravách v Jeruzalémě. Napadaly mě při tom otázky o západních hodnotách a židokřestanské tradici. Když křižáci dobyli Jeruzalém provedli obrovskou vraždnou řež. Údajně zabíjeli každého, kdo jim přišel pod ruku, malým dětem rozbíjeli hlavy o zdi, lidem, usekávaly hlavy i končeiny a pak je prý porcovali, zabíjeli na posváných místech. Vyvraždili taky jeruzalémské Zˇidy. Když Jeruzalém obléhal Saladin, obležení se mohli vykoupit a odejít anebo byli prodáni do otrocví.

Tribun
Admin
6. 6. 2015 9:00

@Béda Tohle můžeme my Evropané dělat právě proto, že naše hodnoty jsou jiné, lepší, a proto cokoliv v jejich jménu děláme, je také lepší. Samozřejmě, že nám nikdo nic takového dělat nesmí, protože by to byl útok na naše hodnoty.

Starý doktor
6. 6. 2015 9:23

Epidemie znásilňování novorozenců v Norsku

Centrální Norská státní televize NRK oznámila, že podle údajů místní kriminální policie – Kripos – v Norsku vzkvétá infantofilie. Média musela zveřejnit tuto odpornou skandinávskou „tradici“ zneužívání novorozenců, protože nebylo možné ji již déle skrývat.

Nedávno se dostaly na internet tisíce fotografií a videodokumentů o orgiích skupiny Norů s měsíčním děvčátkem. Stalo se to v Drammen, v městečku nedaleko Osla. Policie však zadržela pouze 5 účastníků orgie norských infantofilů z Drammenu.
Více – http://www.stopautogenocide.sk/clanky/gender—ideologia-rodu/epidemie-znasilnovani-novorozencu-v-norsku.html

Starý doktor
6. 6. 2015 9:32

Friday Edition: Chcete-li se vyhnout americké justici, pozor na dolary V Evropě je každý odborník na fotbal, ale ne každý chápe, proč zrovna Američané zasáhli do zatčení členů organizace FIFA, k němuž došlo minulý týden. Podle Johna Gappera, uznávaného autora sloupků pro Financial Times a dvou napínavých románů z finančnického prostředí, mají Spojené státy právo zasáhnout, když „se globální organizace stanou útočištěm pro úplatkářství a korupci… protože je nelze nechat kvasit jen proto, že prosazování spravedlnosti je příliš obtížné.“ Dále citoval americkou Ústavu, která dává Kongresu moc „definovat a trestat pirátství a zločiny spáchané na širém moři a jiná provinění… Číst vice »

Starý doktor
6. 6. 2015 9:33

pokr.
Nejasnosti začínají v okamžiku, kdy americká ministryně spravedlnosti Loretta E. Lynch hovoří v jedné větě o zneužívání amerického finančního systému a v další působí dojmem, že stojí v čele světových policejních sborů. Pokud by mluvila pouze o specifickém porušování amerických zákonů, dokonce ani Rusové by neměli mnoho příležitostí si stěžovat.
http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-06-05

K. J.
K. J.
6. 6. 2015 22:08

Tribun napsal

@Béda Tohle můžeme my Evropané dělat právě proto, že naše hodnoty jsou jiné, lepší, a proto cokoliv v jejich jménu děláme, je také lepší. Samozřejmě, že nám nikdo nic takového dělat nesmí, protože by to byl útok na naše hodnoty.

To mi připomíná staré dobré přísloví, jak zloděj křičí chyťte zloděje. V tomto případě by se to dalo do dnešních dnů aktualizovat asi takto:
Terorista křičí: Potrestejte teroristu!

Asfalt
Asfalt
7. 6. 2015 10:24

Svoboda a demokracie původně představolaly nezávislost poddaného na vůli feudálního pána a rovnost v politických právech, zpočátku jen pro majetné muže, pak pro všechny. Prosazením těchto standardů začína novověk. Podoba novověkých režimů je pak různá, od čistě formální demokracie (dnes), která se však pramálo zajímá o zájem lidu, přes formálně materiální pojetí demokracie (socialismus), kde autoritativní prvek hájí zájem lidu i za cenu omezení některých formálních svobod, až po režimy, ve kterých si lid za zástupce zvolil (nebo také USA převratem dosadíly) Mussoliniho, Hitelera a podobné, kteří pak formální demokracii omezili a zájem lidu spatřovali tak po svém, že snad… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
7. 6. 2015 11:53

Poměrně značně jsou nadužívaná slova svoboda a demokracie, ačkoliv si pod nimi každý představuje něco jiného, jsou v podstatě významově neuchopitelná. Kupodivu se již drahnou řádku let vůbec nezmiňuje slovíčko SPRAVEDLNOST…, o spravedlnosti sociální už nemluvě, neboť použití tohoto slovního spojení je dnes kvalifikováno jako zločin – právě proti svobodě a demokracii. Takže spravedlnost, to už je takový prvopočátek tohoto zločinu proti svobodě a demokracii. Dovolím si ocitovat něco od Curzia Malaparte: Chudý člověk, který pracuje, strádá, trpí, bojuje, nesní o amerických filmech a ani o životě v přepychu. Sní o trávě, o venkově, o lukách, o prostých lidských věcech.… Číst vice »

Sio
Sio
7. 6. 2015 11:55
Asfalt
Asfalt
7. 6. 2015 12:41

Dolmen napsal: „Poměrně značně jsou nadužívaná slova svoboda a demokracie, ačkoliv si pod nimi každý představuje něco jiného, jsou v podstatě významově neuchopitelná. Kupodivu se již drahnou řádku let vůbec nezmiňuje slovíčko SPRAVEDLNOST…, o spravedlnosti sociální už nemluvě, neboť použití tohoto slovního spojení je dnes kvalifikováno jako zločin – právě proti svobodě a demokracii. “ Spravedlnost je hodnotou levice, v pravičáckém a někde možná již nastupujícím ultrapravičáckém světě ji nehledejte :) Formalizovanou spravedlností je právo. Její materiální podstatu se pokoušeli uchopit mnozí s většími či menšími úspěchy. Dnešní trestní právo zná teorii trestu absolutní (je trestáno jako spravedlivá odplata, protože… Číst vice »

Bety
Bety
7. 6. 2015 13:58

Asfalt: podívala jsem se na tu diskuzi a nevím, co vám na ní připadá tak hrozné. Ti lidé nejsou nejspíš právníky, diskutují na základě informací, kterých se jim dostalo. Takže pokud hledáte zakopaného psa, je asi v těch informacích. Nagyová je mi ukradená, ale měl jste si přečíst vyjádření pana Sokola. Podle něj je samozřejmé, že jak žaloba, tak obhajoba operují na základě falešných důkazů , je to podle něj hra, a takhle se hraje. Toto je zase dost hrůza pro mne.

Asfalt
Asfalt
7. 6. 2015 14:42

Bety: Možná jsem to se svým hodnocením přehnal a nikomu nechci spílat pro nějaký názor (já sám jsem asi také vyslovil mnoho hloupých názorů). Pokud ovšem ty názory neubližují, což se může stát tím problémem. V dané chvíli jsem si představil, že by nešlo jen o pouhou diskuzi pod článkem, ale o názory, které by někdo bral vážně a realizoval. Konkrétně mám například na mysli, že trestní právo by soudilo podle „morálky a spravedlnosti“, jak ji řada diskutérů cítí, a Nagyovou by klidně strčila do basy bez prokázané viny jen proto, že média jim něco navykládala a vytvořila určitý mediální… Číst vice »

mirror
mirror
7. 6. 2015 14:54
mirror
mirror
7. 6. 2015 20:39

Víme, co chceme nebo jsme před 25 léty chtěli? Mělo by se o tom diskutovat. Odpověď, že si přejeme demokracii a svobodu téměř nic neříká. Před převratem jsem měl dost svobody důstojně žít a nic mi nechybělo. Svobodu lhát, krást a podvádět, kterou mi nabídl sametový převrat, nepotřebuji. Naopak mne a věřím, že většinu občanů Česka, chránila totalita nesvobodou nic takového k ubližování bezmocným používat. Před převratem jsme měli vládu jedné strany. Nyní máme více stran, které toho před volbami naslibují a po volbách utvoří koalici a nic ze slibů pro obyčejné lidi nesplní a jako jedna univerzální prokapitalistická strana… Číst vice »

Bety
Bety
7. 6. 2015 20:46

Asfalt: sdílím váš názor, že na něčí odsouzení by rozhodně neměl stačit laický výklad práva a ještě k tomu bez znalosti důkazů. Ale podle mého je 90% odpovědnosti na médiích a lidech, co stojí za nimi. Když chtějí z někoho udělat viníka, tak ho z něj udělají a lidem to prostě do hlavy vtlučou. I když Nagyovou a přes ní Nečase jen klepli přes prsty a odstavili je od lizu, jiní to ods…ou s plnou parádou a vše samozřejmě za souhlasného huhlání přesvědčených diváků. Takže mě jako občance spíš dělá hlavu stav justice, která se zřejmě řídí nějakým podivným, těžko… Číst vice »

Sio
Sio
7. 6. 2015 20:49

: dost plytké, nemyslíte?

Bety
Bety
7. 6. 2015 21:00

Mirror – nejdůležitější euroatlantická hodnota poslední doby je: zkroutíme ruce všem, co nechtějí poslouchat.

mirror
mirror
7. 6. 2015 21:01

Sio napsal
: dost plytké, nemyslíte?

Sio, předveďte, co zvládnete vy na 15 řádcích. Zkuste text napsat tak, aby v něm nic nechybělo.

mirror
mirror
7. 6. 2015 21:05

Bety napsal
Mirror – nejdůležitější euroatlantická hodnota poslední doby je: zkroutíme ruce všem, co nechtějí poslouchat.

Já bych ještě dodal mazácké, že podle pravidla č.1 my máme vždy pravdu a právo nemýlit se. Druhé pravidlo, tj. č.2, říká, že kdybychom náhodou pravdu a právo neměli, pak platí pravidlo č.1.

fajt
fajt
7. 6. 2015 21:08

Asfalt napsal
Jiní „mastí“ své rozumy, které jsou tak hloupé, až to bolí, ale přitom se považují za neomylné, ba dokonce se zaštiťují „zákonem“ (který snad ani nečetli a vůbec ho nechápou).

odborná veřejnost na tom kolikráte není o nic lépe, ti co tvoří formální právo velmi často připomínají nemocné šarlatány a jejich aplikátoři si v ničem nezadají se středověkými pacholky, kterým panstvo propůjčilo svůj bič. ..)

mirror
mirror
7. 6. 2015 21:08

Sio, krajane, kde byste hledal konvertor formatu dvju na pdf? Předem díky za odkaz!

mirror
mirror
7. 6. 2015 21:43

mirror napsal
Sio, krajane, kde byste hledal konvertor formatu dvju na pdf? Předem díky za odkaz!

Už není třeba rady. Konverze byla hračkou.

idiotronic
7. 6. 2015 22:26

Četl jsem výstižnou charakteru české svobody a demokracie v jediném odstavci.
Odstavec se jmenuje Pamatujte: POLITICI A MÉDIA VÁLKU VYVOLAJÍ, ALE BOJOVAT NEBUDOU!
a je součástí recence knihy Oskara Krejčího Válka (volně ke stažení) na adrese
http://www.novarepublika.cz/2015/langsadlova-jaderna-valka-s-ruskem-by.html
Líbí se mi tam zejména upozornění, že ačkoli naši poslanci plní zahraniční zadání
(vygumování ČR), nechrání je to před válečným soudem.

Gatta
Gatta
8. 6. 2015 10:17

Starý doktor napsal pokr. Nejasnosti začínají v okamžiku, kdy americká ministryně spravedlnosti Loretta E. Lynch hovoří v jedné větě o zneužívání amerického finančního systému a v další působí dojmem, že stojí v čele světových policejních sborů. Pokud by mluvila pouze o specifickém porušování amerických zákonů, dokonce ani Rusové by neměli mnoho příležitostí si stěžovat. http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-06-05 Před nějako dobou jsem sem dával odkaz, že už (asi rok ?) veškerá aktiva vedená v dolarech jsou povinně ve zvláštním dohledovém režimu – tedy že odaje o vlastnících a dolarové pohyby jsou hlášeny do USA. Platí to plně i pro ČR. Banky a jiné… Číst vice »