Vyměním neoliberalismus za respirátor aneb Autoimunita státu

Máme privátní nemocnici A, která nemá pacienty, ale klienty. Jejím úkolem je vytvářet zisk pro skryté majitele, kteří ji dostali proti privatizačnímu podpisu, jsou skrytí za partou českých bývalých veksláků a bílých koní, zisky převádějí do daňových rájů. V takové fabrice na peníze nemá nemocný na koronavirus co dělat, protože tam nepatří.


Nechce se mi psát věci pořád dokola, takže doporučuji ke korunovému viru tyto série článků:

Na druhou stranu totéž, ale kontrastně:

Já vím, je to hrozné číst ty těžké články a ještě u toho přemýšlet. To naposledy dělali dělníci v 19. století, když šli po desetihodinové šichtě studovat marxismus a zakládat odbory. Přitom si vymohli zdravotní pojištění, i když jich za to nemálo z nich zastřelili, ale to byli ti „komunisti“. Zdravotní pojištění a veřejnoprávní nemocnice je zajímavá a užitečná věc, která při epidemii zajišťuje, že my, normální občané, neumřeme doma nebo na ulici. Neoliberální idioti, kteří zničili stát tím, že jej zprivatizovali, nadávají v jimi vlastněných médiích na to, že komunistická Čína si nechá kapitalisticky platit za roušky, respirátory a jiný zdravotnický materiál, který si máme v rámci strategické soběstačnosti vyrábět doma. Stejně dopadlo zemědělství a zůstaly jen ty otrocké montovny, které vyrábějí polotovary pro Západ. A ty jsou nyní z poloviny zavřené. Tak se bavme o tom, proč my, normální lidé, potřebujeme stát. Ze stejného důvodu jako ve Španělsku a v Itálii, kde v případě mimořádky jednoduše zestátnili nemocnice a nutí je léčit. A to je na neoliberalismu opravdu zajímavé. Stát musí donutit tyto privátní nemocnice výjimečným nařízením, aby léčily nakažené lidi.

Takže máme privátní nemocnici A, která nemá pacienty, ale klienty. Jejím úkolem je vytvářet zisk pro skryté majitele, kteří ji dostali proti privatizačnímu podpisu, jsou skrytí za partou českých bývalých veksláků a bílých koní, zisky převádějí do daňových rájů. V takové fabrice na peníze nemá nemocný na koronavirus co dělat, protože tam nepatří. Ty by ležel jako marod v mé privátní nemocnici celých 14 dní, užíral by moje privátní prostředky nakřečkované dojením klientů, a nakonec bych ho musel léčit. Privátní nemocnice neléčí, ale inkasuje body za lékařské zákroky a nejlépe za experimentální léčby všeho druhu, kterými se dojí nemocenské kasy.

Pak máme veřejnoprávní nemocnici B, která je financována stejně jako ta privátní, totiž z našeho zdravotního pojištění. Tato nemocnice mne přijme a léčí, protože jsem jejím plátcem a ona slouží veřejné věci zvané res publica. Jistěže je ta i ta veřejná věc už napůl vytunelována, protože vedení nemocnice a doktoři si zřídili privátní kšefty a vyvezli ven výnosné činnosti, jako dárcovství krve a dialýzu. A také si platí jen ten personál, který nutně potřebují a na zbytek kašlou a dovezenou se jej z Ukrajiny. Ale pořád je to systém, který za mé daně provádí léčbu, a ne pouhé inkasování zisku na klientech.

Z uvedeného příkladu privatizace zdravotnictví je jasné, jak si na tom stojí autoimunita státu vůči neoliberálnímu viru. V Česku je stát na umření, protože i střední třída je tak hloupá, že si jej nechala rozkrást před očima. Tak se podívejme, jak v epidemii začíná fungovat americké neoliberální zdravotnictví, které je co do příspěvků nejdražší na světě.

  • V Číně skupuje všechno a za hotové, protože systém privátního vykrádání z principu není připraven na žádnou epidemii.
  • Kdo platí, tak nějakou léčbu dostane, zbytek chudých ne/pojištěnců se může jít klouzat.
  • Hlavně je třeba zprivatizovat všechna nadějná léčiva proti koronaviru a přeřadit je do kategorie tzv. rare disease. Tam na ně státní systém nedosáhne, protože zůstanou privátní a bude to veliký kšeft.
  • Na zdravotní personál se vykašleme, ať si v epidemii pomáhá, jak umí. A když nevěří našim rouškám, tak si je ani nesmí kupovat za své, protože to dělá špatnou reklamu firmě. To je případ Kaiser Permanente, která měla za Šnajdra a dalších modrých strak zprivatizovat naše zdravotnictví.

Takže autoimunita státu napadeného neoliberálním virem je skutečný problém, který nikdo neřeší. Ale my o tunelování a privatizaci zdravotnictví píšeme systematicky, viz naše články k tomuto tématu. Epidemie jasně ukazuje, proč chudí lidé, jako je 99 % z nás, potřebují stát. K tomu byl bohužel smutný článek Rozkradený a vytunelovaný český zájem. Jednoduše řečeno, potřebujeme stát proto, abychom neumřeli. Komu to jako důvod nestačí, tak je za hranicí zdravého rozumu a měl by se jít léčit do privátní nemocnice.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

7
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Autoři komentářů
Alešorinoko Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
orinoko
Člen
orinoko

Jakkoli s clankem souhlasim, tak prece jen jeho obsah… respektive odkazy… uz nejsou tak uplne aktualni. Myslim tim predevsim ony montovny. Nekolik poslednich let se trend zacina pomalu otacet. Tak napriklad investice z Ciny miri pomalu ale jiste i do Ceska. Nemyslim ony brutalni, vyjadrene miliardami cmrdliku, ale ony nenapadne, kdy cinske firmy si spocitaly, ze nejaka Silk road je v budoucnu kapacitne stejne omezena jako dnes uz ta namorni. Doprava podrazuje a v konfliktech je nespolehliva. Je jednodussi vyrabet na miste i se zapoctenim mistniho vyvojoveho potencialu. Cesky Kozel postavil pivovar v Rusku, protoze to vyjde lacineji, nez to… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko
Aleš
Člen
Aleš

orinoko napsal

V duchu Umlaufa.

http://www.novarepublika.cz/2020/03/tezko-na-cvicisti-lehko-na-bojisti.html#more

Výborný článek, orinoko. Charaktery se tříbí.

Aleš
Člen
Aleš

http://www.novarepublika.cz/2020/03/jak-jsem-dnes-hlasoval-v-parlamentu.html
Až se pan Mudr. David vrátí do lékařské praxe, určitě mu bude lépe mezi psychiatrickými pacienty v léčebně než mezi šílenci v europarlamentu.

orinoko
Člen
orinoko

°Být nepřítelem USA je nebezpečné, Být jeho přítelem je smrtící! H.Kisinger°