Zabraňme výprodeji demokracie – podpořme petici proti obchodní dohodě TTIP!

Tisková zpráva Hnutí za Přímou Demokracii

Plzeň, 10. 11. 2014 – Hnutí za Přímou Demokracii chce upozornit na nebezpečný postoj vlády k připravované obchodní dohodě TTIP mezi EU a USA a zároveň vyzývá občany, aby podpořili petici Evropské občanské iniciativy proti TTIP zdola.

„Nemůžeme mlčet k tomu, že ministr financí Babiš potvrdil hlavnímu vyjednavači dohody TTIP Bercerovi maximální podporu ze strany České republiky. Pokud Babiš tvrdí, že dohoda usnadní přístup malým a středním firmám z České republiky na americký trh, že prioritou ČR je odstraňování netarifních bariér, nahrazení zastaralé bilaterální investiční dohody s USA a zajištění klíčových zeměpisných označení pro české výrobky na americkém trhu, potom nám předkládá jen jednu stranu téže mince. Tu druhou nám zamlčel. Zřejmě proto, že se nám vůbec nebude líbit. To je pro občany velmi nebezpečné“, uvádí mluvčí HzPD Ladislav Štítkovec.

Na obou březích Atlantiku se vzedmula obrovská vlna kritiky, která poukazuje na nebezpečnost tajných vyjednávání o TTIP, které ovlivňují lobbistické tlaky nadnárodních korporací. Ty budou mít z dohody největší profit a především v  jejich zájmu se dohoda připravuje na úkor obyčejných lidí. Kritika se týká především řešení sporů mezi investory a státy a pravidel pro spolupráci v oblasti regulace. Jedná se hlavně o obavu ze snižování zaměstnaneckých, sociálních, enviromentálních, spotřebitelských norem, deregulace veřejných služeb (např. voda) a kulturního bohatství.

Varování a protesty k TTIP přicházejí jak z akademické půdy, tak z občanského sektoru. Nepřehlédnutelné jsou kritické hlasy od nositele Nobelovy ceny Josepha Stiglitze, z časopisu Economist nebo od odborových centrál z USA a EU k doložce o ochraně investic (ISDS), která dává společnostem více práv než národním vládám a občanům a umožňuje jim napadat jejich demokratická rozhodnutí u soukromých soudů.

Významnou protestní silou se stala Občanská evropská iniciativa Stop TTIP, za kterou v tuto chvíli stojí více než 290 organizací z 18 zemí EU, která požaduje zrušit mandát Evropské komisi pro jednání o smlouvě Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) s USA a také neuzavřít komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) s Kanadou.

„Je velice podivné, že vláda ignoruje odůvodněné kritiky ze všech možných stran. Navíc nebezpečnost TTIP lze vyvodit i z praktických příkladů smluv, které již byly v minulosti uzavřeny jinde. Například není složité si zjistit, že po 20letém fungování dohody NAFTA (USA, Kanada, Mexiko) Mexiko skončilo zničením zemědělství, částečným vylidněním, válkou drog a masovou emigrací do USA, a Kanada ztratila svůj status jako jeden z globálních lídrů v mnoha průmyslových odvětvích“, přidává mluvčí L.Štítkovec

Hnutí za Přímou Demokracii, jako člen koalice organizací EOI Stop TTIP, již nějakou dobu upozorňuje na negativní, dlouhodobě nevratné důsledky dohody TTIP a je důležité, aby se široká veřejnost dozvěděla, co se na ni chystá. V tomto úsilí hnutí spolupracuje s dalšími organizacemi v ČR, jako jsou AlternativaZdola, IuRe, ProAlt a další. Je však potřebné, aby se k podpoře protestu proti TTIP vyjádřili i odboráři, malopodnikatelé a živnostníci. I oni budou smlouvou postiženi.

„Pokud Babiš a celá naše vláda podporují bez výhrad TTIP, potom hájí zájmy nadnárodních společností. Je tedy nutné jim důrazně připomenout, na které straně mají stát. Pojďme tedy společně vyvinout tlak na naše i evropské politiky, aby zabránili výprodeji demokratických pravidel soukromými společnostmi. Na evropské úrovni lze podepsat petici proti TTIP, kterou během tří týdnů podepsalo více než 850 000 občanů EU. U nás potom je nutné psát dopisy politikům, organizovat protestní akce, diskusní fóra, přednášky. Jinde v EU to vře. My nemůžeme být pozadu. Je třeba zorganizovat i v ČR širokou protestní koalici občanů a organizací, jejichž zájmem bude donutit vládu, poslance hájit zájmy jejich občanů.“, uvádí závěrem mluvčí HzPD Ladislav Štítkovec

Za Hnutí za Přímou Demokracii

Ladislav Štítkovec, mluvčí

Poznámky:

Odkaz na stránky petice – https://stop-ttip.org/podepiste/

ECI Stop TTIP na FB – https://www.facebook.com/eci.ttip?fref=nf

Stop TTIP na webu HzPD – http://www.hzpd.cz/eci-stop-ttip/

Proti TTIP CZ – https://www.facebook.com/vttip.cz?fref=nf

Hnutí za Přímou Demokracii je občanským sdružením založeným v únoru 2001. Není politickou stranou, nechce jí být a neusiluje o vstup do Parlamentu ČR. Avšak usiluje o změnu postavení občanů v politickém systému naší země tak, aby se v souladu s Ústavou ČR stali skutečnými nositeli moci ve státě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
12. 11. 2014 20:39

Podepsala jsem se už na německou verzi, takže budu podepsaná dvakrát. To nevadí, jsem stejně více než dvakrát proti takovému darbáctví.
Němci mě vyzývali k dalším akcím, jenže to nemohu, musela bych tam žít.

Nairub
Nairub
12. 11. 2014 21:07

Domnívám se že bude kontrolováno, podepsal jsem už německou verzi

bmw525i
bmw525i
12. 11. 2014 22:39

Jestli je ten odkaz v článku nahoře o stanovisku Babiše a jeho podpory TTIP, pak začínám věřit konspiračnímu článku publikovanému v AENews pod názvem: „Hysterická kampaň proti Zemanovi pochází z dílny amerického velvyslanectví, na konci má být Babiš prezidentem a dostavba Temelína. Víme první!“

http://aeronet.cz/news/hystericka-kampan-proti-zemanovi-pochazi-z-dilny-americkeho-velvyslanectvi-na-konci-ma-byt-babis-prezidentem-a-dostavba-temelina-vime-prvni/

Zatím co jsem kde přečetl, vše tomu nasvědčuje. Vzpomeňte si na Hájkovo články na jeho Protiproudu, jak dokumentoval to, že jak Bradáčová, tak Ištvan absolvovali několika týdenní (nebo měsíční) stáž v USA (na pozvání od USA), pak na to, jak dokumentoval jejich pravidelné časté návštěvy USA Ambasády v Praze a dejte si vše dohromady.

kchodl
kchodl
13. 11. 2014 0:06

TTIP naší zemi jen pomůže. V tom nejsme se západními státy na stejné lodi, protože je to silně poškodí. Ale naše ekonomika je už léta totálně otevřená (což nás silně poničilo) – na rozdíl od „starých členů“ EU, a různě znásilňovaná, například kvótami (zrušení cukrovarů a mnoha jiných výrob), povinnými certifikacemi nesmyslů (ISO….), které znemožňují náš vstup na EU trhy, kam nás reálně nikdo nepustí. Většinu věcí tak musíme exportovat (i na asijské nebo Ruský trh) přes Německo, tím pádem zisk zůstává tam. TTIP bez diskuse západní země silně poškodí, ale také vyrovná naše postavení s jejich. Pro ČR je… Číst vice »

Karla
Karla
13. 11. 2014 1:19
Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
13. 11. 2014 4:37

Kchodl: sice to zní racionálně, ale dotaz: jak se to projeví za situace, kdy mezi českými podniky je už jen málo finalistů a většina exportu jsou subdodávky pro Německo.

Béda
13. 11. 2014 5:24

kchodl,

jak v čem!? V oblasti sociálních, pracovních práv, norem kvality (také u potravin), platnosti (nadřazenosti) státního práva na daném území, ekologických norem to bude bezesporu prohra, která ještě prohloubí propad nechráněných středních a nižších tříd směrem dolů. Navíc je tutlání a zatajování před veřejností, tak pro všechny „velevýhodné“ smlouvy podivné. Pokud jde o ekonomické dopady, tak zde bych vycházel ze zkušeností s podobnou „transamerickou“ smlouvou.

Alena
Alena
13. 11. 2014 5:25

TTIP nás poškodí velmi hodně. Zničí zbytky českého zemědělství a zpracovatelského průmyslu. Přežije jen Babiš, kterému to bude vyhovovat. Američani mají totiž extrémně dotovanou kukuřici(nevím jistě, ale i obilí). Proto je pro běžného Američana levnější koupit si hamburgra než zeleninu a ovoce.
GMO plodiny ničí i veškerou přírodu. Obávám se , že u nás to dopadne ve prospěch s TTIP, lidi, a to vidím i na tomto webu, již ztratili veškerou sounáležitost s půdou a nedovedou už pochopit, že to je to největší bohatství naší země. Pokud se dá pracovitým lidem půda, hlady netrpí.

fajt
13. 11. 2014 5:40

tahle petice je na nic, slepá kolej a šidítko svědomí pro slabší povahy – i kdyby na krásně celá Evropa vyjádřila v pokorné žádosti nesouhlas s obchodní dohodou, tak to korporace od uskutečnění plánu a aplikace normy nezastaví…ale to už snad postižení, za ta léta života pod ultimátním kapitalismem snad ví, ne…nebo ta intelektuálská platfortma co zvedá ( další) papírovou vlnu ( zase ) neví co skutečně funguje a co je jenom zástěrka pro zdání protestu, který má vědomě neuškodit kapitávým zájmům jednoho promile vyvolených ( jsou opravdu tak mimo, a nebo tak dobře zaplaceni) ? . ..)

Amenre
Amenre
13. 11. 2014 5:55

Ke Kchodlove verzi mam jen jednu připomínku a to tu, že nepočítá s tím, že třeba Němci jsou na rozdíl od nás hrdým národem a pokud půjde jejich ekonomika ve velkém ke dnu, tak se budou snažit dát primárně vydělat vlastním lidem, tj. asi odstřihnou zahraniční nákupy od nějakých Čechů. Prostě můj otec měl po revoluci pravdu, když říkal, že je blbost se zbavovat výborného jména českých výrobků na postsovětském trhu kvůli jakési „Hurá, jedeme do Evropy“ kampani. Západ se na nás v klidu vyprdne, jsme pro něj jen kolonie a Rusové nemají za to 25ti leté okopávání kotníků sebemenší… Číst vice »

Alena
Alena
13. 11. 2014 6:04

k Amenre- jen dovětek-protože Němci a ostatní státy, mající citlivou politiku vůči vlastním zemědělcům ,nedovolí dovoz amerických jedovatých potravin, půjdou hlavně do našich supermarketů. Na českém území bude akorát balírna, kde nalepí vyrobeno v ČR

fajt
13. 11. 2014 6:08

český strach z každého amerického korporátního prdu by mohl být dobrým mediálním vzorem pro nadcházející novou proti ruskou Evropu :-)

Alena
Alena
13. 11. 2014 6:11

no, a nakonec bude mít pravdu i pan Keller. Amíci pod jakoukoliv záminkou porušení TTIP zakážou farmářské trhy, abychom žrali jen jejich blitky. A protože GMO plodiny nejsou schopny reprodukce a už nyní je snaha dostat semena pod kontrolu, budeme zcela na hodných Američanech odkázáni. Třeba přijde do Brna Amazon a za ponižující mzdy naše nezaměstnané farmáře zaměstná. Musí ho ovšem náš stát zadotovat a poníženě se u toho uklánět

fajt
13. 11. 2014 6:25

http://archiv.ihned.cz/c1-63105590-velvyslanec-usa-putin-nas-zkousi – muhehe :-) tak Hurvajz jede na PŠM do bunkru uncle Sama ( snad ho na velké výročí VLKR pustí) , no a celé to plácání operativního emisara CIA, kterého vydávají spojené státy za diplomata stojí za to, opravdu komiksově tlačí na pilu…a ti kolaboranti okolo agenta, to je taky garda :-)

zajoch
13. 11. 2014 7:43

Karla napsal

Zajoch, Nairub
Nebyla ta německá petice proti TISA?(https://secure.avaaz.org/de/petition/An_die_Oesterreichische_BundesregierungNationalrat_Stop_aller_Massnahmen_zur_Umsetzung_von_TiSA_in_Oesterreich/?tWXDJcb)
TTIP je další utajovaná smlouva.

Karlo, docela jste mne zmátla. V tom množství zkratek by se jedna snadno spletla. Ale podívala jsem se a opravdu jsem se podepsala proti TTIP, mám to černé na bílém. Dvakrát.

kchodl
kchodl
13. 11. 2014 8:10

S TTIP je to jako se všemi těmi demokratůrními svinstvy, jako s Lisabonskou smlouvou, … i kdyby byli všichni proti, máme na to vliv téměř nulový. Že to poškodí sociální a pracovní právo ? Nevšiml jsem si, že u nás nějaké reálně zbylo. Zato jsem si všiml že u nás řádí státem certifikovaní lupiči exekutoři (18x dlužná částka), že agenturně (zcela bezprávně) jsou dneska zaměstnáváni i inženýři a vědci, že mnoho lidí se propadlo do pracující chudoby (plat na úrovni minimální mzdy), že bez čínského pašovaného oblečení by polovina národa chodila nahá. Že zemědělství je likvidováno dotovanějšími zemědělci na západě… Číst vice »

kchodl
kchodl
13. 11. 2014 8:47

Amenre napsal Ke Kchodlove verzi mam jen jednu připomínku a to tu, že nepočítá s tím, že třeba Němci jsou na rozdíl od nás hrdým národem a pokud půjde jejich ekonomika ve velkém ke dnu, tak se budou snažit dát primárně vydělat vlastním lidem, tj. asi odstřihnou zahraniční nákupy od nějakých Čechů. Prostě můj otec měl po revoluci pravdu, když říkal, že je blbost se zbavovat výborného jména českých výrobků na postsovětském trhu kvůli jakési „Hurá, jedeme do Evropy“ kampani.Západ se na nás v klidu vyprdne, jsme pro něj jen kolonie a Rusové nemají za to 25ti leté okopávání kotníků… Číst vice »

Sio
Sio
13. 11. 2014 9:34

fajt napsal

http://archiv.ihned.cz/c1-63105590-velvyslanec-usa-putin-nas-zkousi – muhehe tak Hurvajz jede na PŠM do bunkru uncle Sama ( snad ho na velké výročí VLKR pustí) , no a celé to plácání operativníhoemisara CIA, kterého vydávají spojené státy za diplomata stojí za to, opravdu komiksově tlačí na pilu…a ti kolaboranti okolo agenta, to je taky garda

Znám takové typy. Oporná existence. Podle fotek jasný zkutr.

Béda
13. 11. 2014 9:55

Článek se kterým se shoduji: http://www.blisty.cz/art/75453.html Předseda ČMKOS J. Středula by měl především přepsat naši odborovou realitu

Béda
13. 11. 2014 15:28

Tak tohle je skutečná prda! http://www.youtube.com/watch?v=F8mTLAULO6M

Irena
13. 11. 2014 15:49

Béda napsal
Tak tohle je skutečná prda!

Proboha jaká prda, vždyť je to vystoupení z března. Dělala jsem to já a na internet jsem to dala 9.5.2014 ! Tenhle to jenom přebral. Ještě myslím vystupovala potom v Bundestagu nějaká poslankyně, taky za levé a celkem dost ostře.

Béda
13. 11. 2014 15:54

p. Irena,

díky vám zato, že nám taková vystoupení překládáte. Gysi v něm shrnul základní fakta (ta nejčerstvější chybí). A velice přímočaře ukázal dvojí metr a jednostrannost, výslovně upozornil na fašismus na Ukrajině. Nyní máme možnost vidět co udělala informovaná Angela a spol.. Nic, pokračuje nadále v podpoře fašismu a v sebevraždě Evropy, přibližuje Evropu k možnosti velké války anebo svět k jaderné apokalypse. A ti, kteří to celé spunktovali za oceánem si spokojeně mnou ruce. Našli svého užitečného mouřenína. Zajímalo by mně, čím Angelu drýí pod krkem. Vždyť nemůže být tak blbá.

fajt
13. 11. 2014 16:04

http://ukraina.ru/news/20141113/1011156311.html – Ukrajinská krize, fašistický převrat podporovaný západem, který přešel ke státnímu teroru a nakonec i k občanské válce, politicky i ekonomicky více postihl západ a donutil ostatní svět reálně uvažovat o novém celosvětovém řádu, kde nebude mít západ dominantní postavení. ..)

Irena
13. 11. 2014 16:43

Béda napsal
Zajímalo by mně, čím Angelu drýí pod krkem. Vždyť nemůže být tak blbá.

Víte, já jsem taky kdysi pracovala v blízkosti „managerů“. Jeden byl zvlášť vyvedený – uměl dobře jazyky, neměl problém mluvit, nevypadal zle, mělo to jenom drobnou vadu na kráse, byl to patologický lhář, nemakačenko a podvodník.
Já jsem nevycházela z údivu, proč si ho tam pořád drží. Teď po nabytí více vědomostí si myslím, že to prostě byl jenom odložený vytipovaný kádr. Až přijde jeho čas, tak ho vrazí někam nejlépe do vysoké politické funkce a on jim půjde hezky na ruku, stejně jako Angela.

Béda
13. 11. 2014 16:58

Irena,

mně Angela přijde podobný případ jako Štětina – převlékač kabátů. Kde se v ní bere ta zarytá rusofobie, že nevidí ani fašisty na Ukrajině, ani vraždění civilistů? Jak to že si nic nedělá ani z dvojího metru, který ji Gysi demonstroval přímo na talíři?

Béda
13. 11. 2014 17:00

Irena napsal
Proboha jaká prda, vždyť je to vystoupení z března. Dělala jsem to já a na internet jsem to dala 9.5.2014 ! Tenhle to jenom přebral. Ještě myslím vystupovala potom v Bundestagu nějaká poslankyně, taky za levé a celkem dost ostře.

Jinak to video mám z dnešní e-republiky!

hudryper
hudryper
14. 11. 2014 8:43

Irena napsal Béda napsal Tak tohle je skutečná prda! Proboha jaká prda, vždyť je to vystoupení z března. Dělala jsem to já a na internet jsem to dala 9.5.2014 ! Aspoň je Bédo vidět,že i Vám občas může na netu něco uniknout. Samozřejmě si na překlad paní Ireny vzpomínám.Jen ten čas tak šíleně letí. Posazení Angely na kancléřský post bylo samo od sebe překvapením.Vzhledem k přiznání toho novináře Ulfkota o tom,jak CIA ovládá německá sdělovadla a analogicky samozřejmě i politiky, nevidím pro Angelu dlouhou perspektivu a myslím,že i ona je potřetí kancléřkou nerada. To co dělá dělat musí,jinak jí nenechají… Číst vice »

Béda
14. 11. 2014 8:54

hudryper,

Aby nedošlo k omylu. Já si překladatelské práce paní Ireny velice považuji. Nejednou jsem to zde psal. Její překlady vnášejí nové neotřelé pohledy do světa politiky, které jsou nám mainstreamem záměrně tajeny. Paní Irena se stává na českém internetu fenoménem. Pro“pravdu a lásku“ ovšem hlásnou troubou Kremlu, protože poskytuje jiné pohledy na totožná témata a jevy než ty konformní mainstreamové „Ulfkottovské“
(myšleno před tím, než U.U veřejně promluvil o globalizovaném mediálním podvodu)