Zástupci státu a byznysu se vzájemně pochopili

Projevit občanskou odpovědnost v dobách nelehkých pro stát – s takovou prosbou se Vladimir Putin obrátil ke kapitánům ruského byznysu. Na setkání do Kremlu byli pozváni lídři více než čtyřiceti největších korporací. Deoffshorizace aktiv, amnestie kapitálů, devizový trh, tato témata byla předmětem pracovního rozhovoru. Jaké záruky poskytne stát, a jak na to odpoví byznys?

Setkání prezidenta s řídícími pracovníky a majiteli největších společností je na konci roku již tradicí, a v současné ekonomické situaci byl tento rozhovor o to důležitější. Soudě podle ohlasu účastníků tohoto setkání se představitelé státu a byznysu vyslyšeli a jsou připraveni jednat v nelehké situaci společně. V Kremlu bylo více než 40 lidí, od kterých závisí práce mnohatisícových závodů, a to v mnohém znamená i sebevědomí celé ruské ekonomiky. Ališer Usmanov, Petr Aven, Vagit Alekperov, Roman Abramovič, Viktor Vekseľberg i Vladimir Jevtušenkov. To, že je lídr AFK Sistema také pozván na toto setkání, Putin oznámil v průběhu své velké tiskové konference.

Rozhovoru se na rozdíl od let minulých účastnila i hlava Centrální banky Nabiulinová, první vicepremiér Šuvalov a poradce prezidenta v ekonomických otázkách Bělousov. Je pochopitelné proč. „Je jasné, že před námi leží nelehké úkoly. Možná, že budeme muset projít nelehkou etapou našeho rozvoje. Je také jasné, že jsme schopni to ustát a můžeme využít situaci k tomu, abychom vyřešili hlavní úkol, který stojí před naší ekonomikou posledních 15-20 let – je to úkol její diverzifikace. V těchto podmínkách je zcela jasné, že se musí objevit nové díry na trhu, kam bude výhodné vkládat stávající zdroje. Aby je bylo možné investovat, je zapotřebí je mít k dispozici a mít jistotu, že stát bude pomáhat. Setkání takovéhoto druhu jsou posvěceny především tomu, abychom pocítili vzájemnou podporu, aby stát pocítil podporu byznysu a vašich kolektivů“, prohlásil prezident. A ta podpora cítit je.

Několik hodin před začátkem tohoto setkání víceprofilový mezinárodní USM Holding, jehož hlavním akcionářem je Ališer Usmanov, vyhlásil, že převede svá klíčová aktiva společností Metalloinvest a Megafon pod ruskou jurisdikci. To je pro ruskou ekonomiku velice důležité. Společnost Megafon znamená 71 miliónů abonentů. Metalloinvest je absolutním světovým lídrem ve výrobě za horka briketovaného železa a má 60 tisíc zaměstnanců. Větší část rozhovoru prezidenta s byznysmeny byla provedena za zavřenými dveřmi. Noviny Vědomosti bez toho, aby sdělily příjmení, opublikovaly dojmy účastníků ze setkání: „Putin ještě jednou všem osobně sdělil: legalizujte se, přijďte k nám a v klidu tu pracujte, zaručil se nám, že nebude vyvíjen žádný tlak na byznys. Dokonce se dotknul i bolestivého tématu prodeje deviz, když řekl: to je vaše právo provádět takové operace, zakázat vám to nikdo nemůže, ale našemu státu teď není lehko, proto vás prosím projevit občanskou odpovědnost.“ Putin byznysmenům připomenul, že v posledních letech byla všechna rozhodnutí ovlivňující stav ekonomiky přijímána po konzultacích s byznysem. Tak ta práce musí probíhat i v budoucnosti. „Za vámi stojí velké množství lidí a leží na vás ohromná odpovědnost za jejich situaci, za situaci pracovních kolektivů, za jejich život a úroveň jejich výplaty, za řešení mnohých sociálních otázek. A stát vás musí samozřejmě chápat. Máme v úmyslu i nadále, tak jako tomu bylo v posledních letech, pracovat v těsném kontaktu“, zdůraznil prezident. „Jsou tu některé věci, některé inovace, které byly navrhnuty v poselství, například ten známý návrh na amnestii kapitálu. Pokud je to nutné, můžeme pohovořit i o této věci. Vycházel jsem z toho, že provedeme absolutně volnou, nenucenou, pracovní diskusi.“ A tak to i vypadalo, potvrdili byznysmeni i tiskový mluvčí prezidenta, který informoval o tom, že byl veden „normální a absolutně konstruktivní rozhovor.“

„Hlavní signál setkání byl takový: vláda bude chránit byznys a byznys ať pomáhá vládě. Nevypadalo to však jako příkaz nebo strohý návod k postupu, bylo to řečeno v neformálním ovzduší, přátelsky, jako slib ze strany vlády a prosba k byznysmenům. Panovala lidská družná atmosféra. I z psychologického hlediska bylo setkání v takovém formátu velice důležité.“ poznamenaly Vědomosti. Pro ty největší společnosti je stabilita ekonomické situace v Rusku jedním z klíčových parametrů jejich vlastního stabilního fungování. Zájmy státu a byznysu se v tomto absolutně shodují.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
22. 12. 2014 12:29

Tak mě napadlo, že Putin vlastně vytváří volně strukturovanou superkorporaci spojenou na nacionální bázi. Pokud by se mu opravdu podařilo sjednotit ruský byznys, vznikla by ohromná korporace s dostupem k neskutečným hlavně přírodním zdrojům. Tomu by se těžko dalo konkurovat. Ve spojení v rámci BRICS asi největší ekonomická moc na planetě. Chytré, Putin sice nechce vládnout korporacím pevnou rukou, ale také je nechce mít proti sobě. Nabízí jim integraci na státní úrovni. Nejsem schopen dohlédnout, zda se mu to podaří popřípadě, jaké by to mělo následky na světovou ekonomiku. Ale trochu to připomíná 30-tá léta v Německu, ne? Jen tu… Číst vice »

fajt
22. 12. 2014 12:47

zní to jako pohádka…ale svět a lidi jsou trochu z jiného těsta, krom toho bubák za mořem valí docela bezhlavě ocasem a je mu vcelku jedno, jak bude vypadat planeta, až tady nebude

http://czech.ruvr.ru/news/2014_12_22/Velvyslanectvi-USA-v-Moskve-propusti-vsechny-Rusy-1531/ – kádrováci vpřed, tohle je jak z příručky vysoké estebácké. ..)

tatar
tatar
22. 12. 2014 14:56

Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

fra
fra
22. 12. 2014 16:30

Tatar napsal
Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže.

Nevidím to sice až tak tragicky, ale máte v podstatě pravdu, protože od
kapitalistického státu se nedá moc jiného očekávat. Jediné pozitivum snad
bude, že se sami nezhroutí a jako menší zlo zůstanou protiváhou většímu zlu.
Dnes musí být člověk vděčný i za málo, které v konečném důsledku může
znamenat velmi mnoho.

Irena
22. 12. 2014 18:05

fra napsal Tatar napsal Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže. Nevidím to sice až tak tragicky, ale máte v podstatě pravdu, protože od kapitalistického státu se nedá moc jiného očekávat. Jediné pozitivum snad bude, že se sami nezhroutí a jako menší zlo zůstanou protiváhou většímu zlu. Dnes musí být člověk vděčný i za málo, které v konečném důsledku může znamenat velmi mnoho. Nemyslím si, že máte pravdu. Stačí si poslechnout začátek Putinovi tiskovky, kde vypočítává např. kolikrát v minulém roce indexovali důchody!!!! Podle mě spíš najel na vzor Číny v ruské variantě. A vůbec, to… Číst vice »

fra
fra
22. 12. 2014 18:31

Paní Ireno,
nedělám si absolutně žádný nárok na to že mám pravdu, jen se na to dívám rezervovaně, ačkoliv bych si přál daleko víc než pokládám v současnosti za možné. Pokud jste četla a pochopila dobře tak jim přeji úspěch (viz.konec poslední věty). Přeji hezké svátky všem.

Irena
22. 12. 2014 19:23

Fra. Omlouvám se, jestli to snad znělo nějak příkře. Tak nějak dělám na té jeho tiskovce a jsem asi tak trochu nabroušená, protože někteří ti pokladači otázek by zasloužili na holou. Ale k věci. Na začátku (po 89) tady všichni bláznili o volném podnikání, a když Rusové aplikují právě to volné podnikání ovšem s pozadím silného státu, který se to v tom kapitalistickém bordelu alespoň nějak snaží kormidlovat, tak se jim to vyčítá.

Bety
Bety
22. 12. 2014 19:41

Tak jsem jsem napsala příspěvek o tom, že Putin oligarchy zdědil, nevytvořil, a že v dané situaci dělá co může, aby z toho, co si nakradli, vrátili Rusům a Rusku aspoň daně. Navíc si myslím, že jedno odpuštění věcí minulých u Putina neznamená automaticky odpuštění do budoucna. Z neznámých důvodů mi to zmizelo, tak doufám, že teď to vyjde. Tímto přeji všem hezké svátky a v novém roce mnoho štěstí. Z tohoto přání ovšem vylučuji USA, frau Merkelovou a celý ten jejich spolek. Těm naopak přeji mizerné svátky, v novém roce samou smůlu a aby jim všechny jejich plány vybouchly… Číst vice »

Irena
22. 12. 2014 21:10

http://politikus.ru/events/38620-francuzskie-bolelschiki-vyvesili-banner-oskorblyayuschiy-ukraincev.html
Francouzští fanoušci na zápase ve Francii vyvěsili prapor urážející Ukrajince.
„Chtěli jsme si pronajmout běhny a narazili na jejich syny.“ V reakci na události v Kyjevě, kdy bylo několik fotbalových francouzských fanoušků zraněno.

peter.
22. 12. 2014 21:13

Bety napsal Putin oligarchy zdědil, nevytvořil Presne tak.V čase,keď vznikali v banditskej privatizácii oligarchovia tak nevznikali len v Rusku,ale aj na Ukrajine.Rozdiel v ďalšom vývoji týchto dvoch oligarchátov spočíva v tom,že Putin dokázal tých ruských oligarchov usmerniť tak,že museli pracovať aj pre štát.Jedných zavrel do basy,iných vyhnal z Ruska a tým ostatným pohrozil a stanovil im mantinely.Na Ukrajine takýto človek vo vedení štátu nebol a preto Ukrajina skončila tak,že ju oligarchovia vyžrali do kopejky.Pri tom Ukrajina mala v r.1991 lepšie štartovacie podmienky ako Rusko. Samozrejme,ruskí oligarchovia ďalej zarábali obrovské peniaze ale rástla aj životná úroveň Rusov.Teraz nastala situácia,že Putin aby… Číst vice »

PPK
PPK
23. 12. 2014 4:51

Realita Putinovy doby dokazuje, že původní teze profesora Kellera o roli skrytých elit (firmy, finance) a o roli pomocných servisních elit (politika, mediální mainstreamová propaganda) je třeba zpřesnit z hlediska jednoho důležitého nástroje státní moci. Nástroje, na který se zapomíná a kterým jsou donucovací a ozbrojené složky (exekutoři, policie, justice a soudy – a armáda) jak národních států, tak i tytéž složky nadnárodní (NATO). Skryté elity národních států by totiž mohly být hlavními a mocensky rozhodujícími jen tehdy, pakliže by se z této role nějak samy osvobodily, anebo by si i tyto složky skryté elity nějak koupily. Jenže, to dost… Číst vice »

PPK
PPK
23. 12. 2014 4:51

Jaká je dnes situace v Evropě a u nás? Tak zvaní elitní ekonomové pravice denně propagandisticky prosazují falešná dogmata volného pohybu osob, zboží a kapitálu. Vykládají laikům pohádky o funkčnosti tzv. otevřených ekonomik, o jejich svobodné soutěži a konkurenceschopnosti, o údajné nutnosti přesunování výroby do třetích zemí, o výhodách outsourcingu a offshoringu (leč o výhodách toho všeho pro koho?), žvaní o tzv. svobodném trhu a o co nejnižších nebo vůbec žádných daních. Zároveň s tím jakoby odmítají údajnou centralizaci politické vlády např. někde v Bruselu, přičemž cudně a farizejsky pro Evropu mlčí o hlavní centralizované a donucovací vojenské moci Washingtonu.… Číst vice »

PPK
PPK
23. 12. 2014 4:52

Nastalé problémy se proto skryté elity nyní snaží, opět prostřednictvím těch samých nájemných ekonomů, vyřešit odvedením pozornosti sociálně nejpostiženějších – střední a nízké sociální třídy – odvedením pozornosti na elity servisní (na politiky) a propagandou tak přesvědčit občany, aby zvolením jiných politiků (de facto opět skrytým elitám stejně poslušných) se nedobrá sociální situace a nezaměstnanost jako by vyřešila. Že se tím nevyřeší nic, je přitom jen někomu jasné a mnoha lidem to vůbec myšlenkově nedochází. Profesor Keller zajisté správně říká, že „.. Proto ta elita dělá všechno proto, aby si lidé mysleli, že za ten marasmus můžou lidé dole, nikoli… Číst vice »

PPK
PPK
23. 12. 2014 4:53

Bohužel tady by si to zasluhovalo doplnění právě o tu skutečnost, kterou nyní realizuje Putin (za což je propagandisty Západu nenávistně nálepkován, coby tzv. „Putler“. Putin totiž tiše vypaluje rybník hybatelům a hlasatelům světových neoliberálních dogmat tím, že nabízí skrytým oligarchickým elitám Ruska kooperaci na bázi národních zájmů Ruska. Zároveň tím ale mlčky svým skrytým elitám naznačuje, že ruský stát politicky nepřipustí, aby tak podobně, jako je tomu v ostatním západním světě, se ruská politická moc nadále stala jen pouhou hračkou zájmů ruských skrytých elit proto, že za velmocenskou i vnitrostátně mocenskou ruskou politickou mocí nyní už naprosto loajálně stojí… Číst vice »

PPK
PPK
23. 12. 2014 4:53

Domnívám se, že celý ten proces si vyžádal relativně dlouhý čas z několika důvodů: Především velmocenskou vojenskou sílu Ruska obnovit nebylo možné přes noc – a zde velice dobře zapracoval zejména generál Šojgu. Loajalitu národa politické putinovské moci také nebylo možné zařídit za pár týdnů nejen bez vybudování aparátu tomu odpovídající národní propagandy (např. na Internetu RT a v TV Kiseljov), ale také – a to bylo to nejdůležitější – zlepšením životní úrovně obyvatel zásluhou moudrého vedení státu. Kromě toho, sama Amerika si tu nynější ruskou situaci zavinila svou vlastní americkou agresivní politickou a vojenskou rozpínavostí a snahou o mocenský… Číst vice »

Hox
Hox
23. 12. 2014 7:03

Sio napsal Tak mě napadlo, že Putin vlastně vytváří volně strukturovanou superkorporaci spojenou na nacionální bázi. Pokud by se mu opravdu podařilo sjednotit ruský byznys, vznikla by ohromná korporace s dostupem k neskutečným hlavně přírodním zdrojům. Tomu by se těžko dalo konkurovat. Ve spojení v rámci BRICS asi největší ekonomická moc na planetě. Chytré, Putin sice nechce vládnout korporacím pevnou rukou, ale také je nechce mít proti sobě. Nabízí jim integraci na státní úrovni. Nejsem schopen dohlédnout, zda se mu to podaří popřípadě, jaké by to mělo následky na světovou ekonomiku. Ale trochu to připomíná 30-tá léta v Německu, ne?… Číst vice »

Hox
Hox
23. 12. 2014 7:09

ad Sio:
jsou i další aspekty, Putin na tom setkání pravděpodobně ruským oligarchům a kapitánům průmyslu jednoduše vysvětlil, že „buďto spolu nějak, nebo sami nijak“ (že bezpečnost jejich a jejich aktiv jim nyní reálně muže zajistit jen Rusko, že pro Západ jsou spotřebním materiálem, která jim kdykoliv zkonfiskuje aktiva, jakmile neposlechnou rozkazy z „washingtonského ÚV“)
Ten proces našel odražení i na jiné úrovni, viz http://leva-net.webnode.cz/products/o-zpravach-a-udalostech-14-12-2014-/ , část o fimu „GazGolder“)

peter.
23. 12. 2014 7:09

Predstavte si malebnú,typicky slovenskú (českú,moravskú),zasneženú dedinku.Je Štedrý večer,stromček,vianočná nálada,rodina pri sviatočne prestretom stole a spievajú sa koledy.Po dospievaní piesne „Tichá noc,svätá noc“hlava rodiny zavelí a celá rodina ,rodičia,starí rodičia,deti a vnúčatá padnú na kolená,začnú trieskať hlavami o zem a volať Aláh je veľký,Aláh akbar.Po tom vstanú a vyberú sa všetci do kostola na polnočnú omšu.
http://www.hlavnespravy.sk/nemecki-poslanci-ziadaju-od-krestanov-aby-pocas-vianoc-zaspievali-moslimsku-piesen/481135
Čo sa už celý svet zbláznil?

Béda
23. 12. 2014 8:11

http://www.novarepublika.cz/2014/12/zblbnuti-z-vlastni-propagandy.html „…„´Závislost HDP na ropě´ se z 45,5 % v roce 2000 snížila na 18,7 %.“ „Celkový export (tedy nejen ropy a plynu) vzrostl za 13 let pětkrát (ze 100 na 500 miliard dolarů)“. Jestliže na prahu století „fiskál z prodeje ropy neinkasoval téměř nic, dneska ve státní pokladně končí 65 % jeho výnosů“ (investovaných do „modernizace národní ekonomiky a sociálních garancí státu“). Jinak, než se to traduje, je to i s příjmovou strukturou fiskálu: „Největší položkou je daň z příjmů fyzických osob – 28,8 %. Renta, tedy daň z exportu surovin (všech, nikoli pouze ropy) představuje 27,4 %, 8,6… Číst vice »

Béda
23. 12. 2014 8:13

„Koncem roku 1999 činil nominální HDP země pouhých 196 miliard dolarů. Do roku 2012 se zvýšil desetkrát – na 2015 miliard.“ „Je to málo? A kolik to tedy být mělo? Měl se snad zvyšovat na dvojnásobek každý druhý rok? Od roku 2004, kdy zásadní modernizace ruské ekonomiky startovala, se HDP zdvojnásobil skutečně už do konce roku 2006! Z 500 na 960 miliard dolarů. A pak rostl o 20 % rok co rok. Už roku 2010 se podařilo překonat i následky krize z konce roku 2008.“ „V přepočtu paritou kupní síly se ruská ekonomika stala už roku 2012 největší ekonomikou v… Číst vice »

Béda
23. 12. 2014 8:15

pokračování 3: …V 90. letech byla „polovina potravin z dovozu“. Rusko tak „na kursu zahraničních deviz záviselo kriticky“. Dnes je „v potravinách soběstačné z 97 %“. A „minimálně z 80 – 85 % ve všech neuralgických komoditách“. Ani kurs rublu vůči klíčovým světovým měnám proto už nemá zdaleka onu váhu, jako ještě před pár lety. „Cílem útoku na ruské peníze je vyvolat paniku.“ A právě tou „zvrátit podporu, jíž se vedení země těší u 87 % populace“. Dovést to až tam, čím skončil „ukrajinský Majdan“. „Stojí snad někdo o to, aby to dopadlo právě tak?“ Holá kritika je planá a… Číst vice »

Sio
Sio
23. 12. 2014 11:12

tatar napsal Jinak přeloženo: drancujte Sibiř, vodrbávejte lidi, stát vám v tom pomůže. Pokud odhodíme romantiku a práva velkých šelem, tak Sibiř potřebuje domestikaci. Nevím, kdo tam z přítomných byl, já asi 2 měsíce v Usť-Ilimsku, v létě. Bahno, bažina, bažina, bahno. Jsem z rybníkářské oblasti o komáry není v létě nouze, u Odry malý Armagedon. Ale proti sibiřským komárům (aspoň pocitově), je to selanka. Tedy v lese. Porost poměrně řídký, borovice a břízy, vidět je na dálku. Jen se obávám, že Rusů je na domestikaci málo a tak ti Číňané ještě příjdou na řadu. Možná by jim Rusáci mohli… Číst vice »

Béda
23. 12. 2014 11:34

Sio,

Ano, Číňané jsou pro RF do budoucna nebezpečí. Z logiky kapitalismu plyne, že ten nejsilnější nakonec chce všechno a zavést svůj absolutismus. A Čína i Rusko jsou kapitalistické země. V současné době jsou to ovšem spojenci – a ještě dlouhou dobu budou – než společně odrazí existenční hrozbu, která se snaží je rozdělit a po jednom odrovnat.

tatar,

Proti Jelcinovi, který chtěl celou „Sibiř“ bezúplatně odevzdat oligarchům a cizincům aniž by z toho něco měla RF a ruský občan je Putin ať je jakýkoliv hotový sociální inženýr.

Béda
23. 12. 2014 11:37

ještě ad tatar,

Putin čelí generálnímu útoku USA a jejich poskoků a nadnárodního kapitálu – tančí kozačka meti syrovými vejci. Musí improvizovat a taktiku tomu uzpůsobovat, jakkoliv se nám to může zdát neuvěřitelné. Musí hledat i ty nejméně pravděpodobné spojence.

Sio
Sio
23. 12. 2014 11:38

PPK napsal Realita Putinovy doby dokazuje, že původní teze profesora Kellera o roli skrytých elit (firmy, finance) a o roli pomocných servisních elit (politika, mediální mainstreamová propaganda) je třeba zpřesnit z hlediska jednoho důležitého nástroje státní moci. Nástroje, na který se zapomíná a kterým jsou donucovací a ozbrojené složky (exekutoři, policie, justice a soudy – a armáda) jak národních států, tak i tytéž složky nadnárodní (NATO). Skryté elity národních států by totiž mohly být hlavními a mocensky rozhodujícími jen tehdy, pakliže by se z této role nějak samy osvobodily, anebo by si i tyto složky skryté elity nějak koupily. Jenže,… Číst vice »

lomikel
lomikel
23. 12. 2014 12:32

sio – hezky shrnuto :)

btw – vesele vanoce vsem :)

i tem co zerou medvedy, vycpavaji rysy a z vlku si delaji predlozky any nebyli sami sezrani ci maji jinak zajimave pohledy na zivot ;)
koneckoncu je to outsider tady a chodi sem zvlastni typci, neco jako divkovy zapad, divoky vichod, nebo ..
ukrajina ;)

ducatista
ducatista
23. 12. 2014 13:06

Sio: nacisticke Německo elitam podléhalo naopak zcela, díky kapitálu těchto elit se mohlo vůbec zrodit.