Zrůdná manipulace Novinek

27. ledna vyšel na zpravodajském webu Seznamu článek „Osvobození Osvětimi si připomínají politici přeživší“. Jeho objektivitu posuďte sami: Před 70 lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynulo 1,5 miliónu lidí. V bojích o tábor 27. ledna zahynulo 231 rudoarmějců, vzpomíná generál Kramnikov, který Osvětim osvobozoval. Když její vojáci otevřeli brány tábora, vyšly z něj „nekonečné davy lidí. Vypadali všichni extrémně vyčerpaně, šedovlasí staří muži, mladí, ženy s malými dětmi i náctiletí, skoro všichni polonazí,“ napsal generál a doplnil: „Od začátku bylo jasné, že v Osvětimi se statisíce lidí upracovaly k smrti, shořely nebo byly zastřeleny.“

„Ti lidé nejprve nechápali, co se děje, pak začali mávat rukama na pozdrav a křičeli. Když vojáci uviděli první vězně, báli se k nim přistoupit, protože se nepodobali lidem,“ vzpomínal před lety na osvobození Osvětimi tehdejší nadporučík Ivan Martynuškin.

Ale pak jsem se i dočetl, že přeživší Paula Lebovicsová (81let) řekla agentuře: „Mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky, ale ty mé jsou dobré. Jsem velice vděčná.“ A dále cituji údajné vyjádření agentury: „Ne všechny sovětské činy byly heroické: došlo i k případům, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily.“

Blogger k tomu dodává: „Je ostudné, že Poláci nepozvali zástupce země, která Osvětim osvobodila. A zdá se mi až odporné psát tady, že ruští vojáci znásilnili přeživší oběti. Když uviděli ty zubožené ženy a děti a pohřbívali své oběti, sotva měli tyto chlípné myšlenky. Ovšem dnes se napíše nevím jaká lež, jenom aby bylo Rusko znevážené“.

I když nemám o objektivitě BBC (ze kterého byly informace převzaty) valné mínění, přesto se mi nezdálo, že je schopné takovouto zrůdnou lež, a v takovémto okamžiku piety napsat. Tak jsem si původní článek BBC našel. A nemýlil jsem se.

Přeživší Paula Lebovics dnes žijící v Kalifornii, ve skutečnosti řekla agentuře AP News, že si „vzpomíná, jak ji jako malou 11 letou hladovějící dívku se slzami v očích zvedl ruský voják do náručí a něžně ji houpal. Nevím, kdo ten voják byl, ale stále k němu a dalším sovětským vojákům cítí obrovskou vděčnost. Byli naši osvoboditelé“. V žádném případě neřekla, že mnoho lidí má na to osvobození špatné vzpomínky. To ji vložil do úst redaktor serveru „Novinky.cz“, a podobně ani o tom, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily, není v originálním dokumentu ani zmínka.

Určitě stojí za to zjistit identitu redaktora, který původní informace takto bezostyšně zmanipuloval a ptát se jeho šéfredaktora a vydavatele na stanovisko k této obludné manipulaci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
2. 2. 2015 7:02

novinky patri amikum, takze noty prisly dozajista z poza more – ale nechal bych celou vec prosetrit, proste klasika, upozorneni na zastupitelstvi RF, ze novinkama doslo k hrubemu hanobeni sovetskych vojaku a k bezprecedentnimu prepisovani udalosti okolo osvobozeni Osvetimi – at tvrzeni o znasilnovani sovetskymi vojaky novinky prokazi ( uvedou verohodne zdroje odkud cerpaly) , pokud ne, soud a velmi mastnou pokunu a s verejnou omluvou a popiskem , ze nedokazi psat objektivne a ze prekresluji dejiny, tudiz, ze jsou velmi neseriozni medium ( a klidne i zakaz cinnosti) … tohle by novinkam rozhodne nemelo projit. ..

hudryper
hudryper
2. 2. 2015 7:08

Tohle je přesně produkt lokajství , typický pro politické presstitutky v Čechách. Stejným způsobem se tito „dobráci“chovali i po únoru 48,jenže s opačným znaménkem. Výsledkem jejich činnosti je
zpravidla opačný efekt,než zamýšleli jejich nadřízení,kteří tyto propagandistické hnusy schvalovali.
Je dobře,že si toho pan Vavruška všimnul a uvedl na pravou míru tuto odpornou lež spolu s pravdivou výpovědí té přeživší paní.

fajt
2. 2. 2015 7:22

tak tady by petice ( a nasledne tr. oznameni – klidne i pro poruseni z. č. 165/1950 Sb. ) byla na miste. Byl by to docela jasny signal a distanc casti ceske verejnosti od americke stvave valecne propagandy, ktera se maskuje radoby ceskym mediem. ..

VK
VK
2. 2. 2015 7:30

Autore článku Petře Vavruško, to co jste napsal je dobrý postřeh a je to skutečně na žalou pro hanobení. Aby se tak dalo ale udělat, bylo by třeba vaše informace trochu upřesnit. Tedy: 1. dám-li větu – „Ne všechny sovětské činy byly heroické: došlo i k případům, že sovětští vojáci po osvobození znásilnili židovské ženy, které tábor smrti přežily“ , najde mi vyhledávač seznam.cz jakož i google hned několik webů, které článek převzaly včetně parlamentních listů. 2. zdrojem české verze je pravděpodobně ČTK, kdy za inkriminovanou větou je napsán dovětek „podotkla agentura“, tedy ne ta 81 letá přeživší. 3. Bylo… Číst vice »

severočech
severočech
2. 2. 2015 7:38

Teoretik VK navrhuje právně čiustý postup, jenže ten redaktor Novinek snad má svůj rozum a mohl se nad přebráním zprávy také zamyslet.
Tenhle navržený postuip je postup právníka, rychlá facka je prostředek lepší.

milda1963
milda1963
2. 2. 2015 8:12

ad VK – vypadá to, že by to mohla mít na svědomí ČTK!!! Zdroje „novinek“ mají být BBC a ČTK. Na BBC originále nic takového nenajdete. Dále zmiňují AP v textu, tam ovšem také nic takového nefiguruje. Přesný citát ovšem najdete v diskuzi pod zprávou ČTK, od jistého Zděňka Wintra z Brna. Že je to citát, usuzuji z toho, že dal daný text do uvozovek, z čehož vychází, že předmětné tvrzení bylo původně obsaženo ve zprávě ČTK, která byla následně upravena a věta zmizela. Nebo „novinky“ vyňaly jeho příspěvěk a vložily jej z diskuze do článku.

milda1963
milda1963
2. 2. 2015 8:31

Neméně zajímavé, je,že polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna ( údajně historik ) tvrdí, že tábor Osvětim osvobodili Ukrajinci. Z tohoto pohledu tedy Ukrajinci osvobozovali, Rusové znásilňovali! Povězte, nejsou to úžasné paradoxy „svobodných a nezávislých“ masových sdělovadel ve 21.století. :-)

r.m.
r.m.
2. 2. 2015 8:37

Chyba jsme udělali hned po roce 1989. Nezadusit kolaboranty s okupačním Husákovým režimem se nám krutě vymstilo. Nastavili svou nízkou laťku nejen v etice podnikání, ale postupně všechno ovládli jimi inspirovaní poslušní agilní hlupáci.

fajt
2. 2. 2015 8:41

toz novinky patri fa Borgis a.s. a tam tomu sefuje jediny muz ( i kdyz by meli byt v predstavenstvu nejmene tri – tedy pokud si stanovy neupravil-i po svem, ze) p. Walter – zaknihovane akcie mohou kolovat pouze mezi akcionari, jinak jsou neprodejne bez souhlasu p. Waltera – no a struktura akcii ( tedy valne hromady) bude asi taky dost jednobarevna ( a zakladni kapital na takou grosse medialni fabriku taky nic moc ) – tahle firma smrdi od svych zakladu. ..

Bety
Bety
2. 2. 2015 9:22

Pro r.m. – Kolik lidí by jste asi tak „zadusil“? Milion, nebo víc? Takovéhle poznámky mi lezou krkem.
Chybu udělali komunisté po roce 48, kdy do KSČ přijímali houfně nové členy. Tehdy tam nalezli všichni ctižádostivci a vykukové, kteří po Únoru hledali, jak se někam vyšplhat. Tihle bezpáteřníci také nadělali nejvíc škody a s jejich potomky jsme to „slavně“ dotáhli až sem.
Z těch Novinek je mi na blití.

peter.
2. 2. 2015 9:45

Bety napsal

Pro r.m.–Kolik lidí by jste asi tak „zadusil“? Milion, nebo víc? Takovéhle poznámky mi lezou krkem.
Chybu udělali komunisté po roce 48, kdy do KSČ přijímali houfně nové členy. Tehdy tam nalezlivšichni ctižádostivci a vykukové, kteřípo Únoru hledali, jak se někam vyšplhat. Tihle bezpáteřníci také nadělali nejvíc škody a s jejich potomky jsme to „slavně“ dotáhli až sem.
Z těch Novinek je mi na blití.

+++++

mirror
mirror
2. 2. 2015 10:11

Co se serete, ve válce musíte používat stejné nebo větší kalibry. Napište, že autora propustili předčasně z vězení, kde si odpykával trest za znásilnění. Podmínkou byl podpis spolupráce třeba s ČT a závazek, že bude lhát, jako svobodný demokratický tisk píše. Ostatně myšlenky na znásilňování se ho drží pořád. V Ostravě by se řeklo, že by poskákal i tramvajku.

peter.
2. 2. 2015 10:17

mirror napsal
že by poskákal i tramvajku.

U nás zase,že by pretiahol aj cestára v zástere.

Béda
2. 2. 2015 10:25

r.m. napsal Chyba jsme udělali hned po roce 1989. Nezadusit kolaboranty s okupačním Husákovým režimem se nám krutě vymstilo. Nastavili svou nízkou laťku nejen v etice podnikání, ale postupně všechno ovládli jimi inspirovaní poslušní agilní hlupáci. Nízkou laťku v podnikání i v politice nenastavovali pouze přeběhlíci od komunistů, kteří byli lvůli kariéře U KOMUNISTŮ – dnes jsou to vesměs antikomunisté a začasté neoliberálové, kteří o sociálním státě nechtějí ani slyšet a sami se považují za cosi lepšího než obyčejný „plebs“ (oni tomu říkají ovšem jinak). Laťku nastavovali kromě „komunistů“ (bývalí disidenti – Havel, Ruml) „pravdoláskaři“, různí veksláci -část z nich… Číst vice »

Béda
2. 2. 2015 10:42

pro r.m.,

ještě drobnost. Korupce, velkokrádeže )typu „kdo nekrade okrádá rodinu“ – akorát v kapíku je to o několik řádů výš a okrádají nepostižitelně hlavně politici, vekopodnikatelé, úředníci a bílé límce, kdežto drobotina ukradne „chléb“ a hned je za katrem) nejsou žádným vynálezem komunistů. To je jenom klišé. Kradlo se i za „císaře pána“ i za předmnichovské republiky, ve velkém se vždycky kradlo aloupilo i v USA (matičce naší spanilé) i v koloniích.

iri
iri
2. 2. 2015 10:42

Tak čtu, že diskuse končí v bordelu, blázinci a kriminále. To je dnešní svět a účast v něm je téměř zničující. Otázka zní jak vlastně reagovat na svět, aby to bylo k něčemu dobré.

Béda
2. 2. 2015 10:44

jinak je pravda, že za komunistů se kradlo – spíš pouze přikrádalo buransky a nevědecky. Tpo za kapíku se vždycky velkokradlo sofistikovaně, kultivovaně a vědecky.

Béda
2. 2. 2015 10:52

Béda napsal

jinak je pravda, že za komunistů se kradlo – spíš pouze přikrádalo buransky a nevědecky. Tpo za kapíku se vždycky velkokradlo sofistikovaně, kultivovaně a vědecky.

Až na některé výjimky, kdy se tvořily zárodky dnešních západních oligarchů v bílých límečcích. Tehdy tekla krev proudem.

peter.
2. 2. 2015 11:35

Ríša dobra bojuje proti ríši zla.Alebo…?
https://www.youtube.com/watch?v=dZo5-yYwdxQ

Rado Miko
2. 2. 2015 13:47

V Novinkách nikdo není, žádný redaktor. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Tím pádem Šéfredaktor Zdeněk Porybný
zástupci šéfredaktora Lubor Kazda, Robert Dengler, Vladimír Dušánek, Michal Rižák.

peter.
2. 2. 2015 14:10

Rado Miko napsal

V Novinkách nikdo není, žádný redaktor. Dodavatelem obsahu serveru Novinky.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost BORGIS a.s. Tím pádem Šéfredaktor Zdeněk Porybný
zástupci šéfredaktora Lubor Kazda, Robert Dengler, Vladimír Dušánek, Michal Rižák.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Porybn%C3%BD

peter.
2. 2. 2015 14:18
Rado Miko
2. 2. 2015 14:36

Chtělo by to dotaz na majitele Novinek.cz pana Lukačoviče zda mu to nevadí….

fajt
2. 2. 2015 14:45

Rado Miko napsal

Chtělo by to dotaz na majitele Novinek.cz pana Lukačoviče zda mu to nevadí….

uplna ztrata casu – tiskového oddělení velvyslanectví Ruska ale postoj k tvrde fasizaci zdejsich medii od zopar lidu dnes dostalo, tam je to myslim na urodnejsi pude. ..)

idiotronic
2. 2. 2015 16:56

Béda napsal

jinak je pravda, že za komunistů se kradlo – spíš pouze přikrádalo buransky a nevědecky. Tpo za kapíku se vždycky velkokradlo sofistikovaně, kultivovaně a vědecky.

Samozřejmě,jako nadsázku to beru. Ale průběh bohatnutí a lidské, resp. odborné kvality aktérů najdete prostým googlováním (včetně obrázků). Doporučené heslo:
Jindřich Lemon. (zastřelen po opuštění kriminálu koncem loňského roku) Z diskusí si přečtěte jen podepsané příspěvky z plzeňska, tam byl obecně znám ještě z dob reálného socialismu. Ostaní nejsou zasvěceni.

K. J.
K. J.
3. 2. 2015 21:46

Za mých mladých let se říkávalo: Televize lže, jako když Rudé právo tiskne… Tehdy to působilo úsměvně a člověk to skousnul, neboť to bylo vyváženo a podepřeno nějakou sociální jistotou a funkčním právním systémem, byť nebyl dokonalý.
Dnes to úsloví platí dvojnásob a je to spíše k pláči. Dnes je to podpořeno politickým bojem za zachování sociálních nejistot a právního totálního chaosu, který je vydáván za ochranu svobody a lidských práv. Přitom výsledný efekt potvrzuje, že opak je smutnou pravdou.