Dokument: Mýty o Rusku

Děkuji organizátorce Radce Zemanové-Kopecké za dobrou práci na dalším tabuizovaném tématu. Téma mýty o Rusku ovšem přináší dost zásadní problém – v momentě, kdy se jím začnete zabývat, zjistíte, že je třeba analyzovat a přepsat obecně přijímanou historii od počátku dvacátého století až po dnešek.

Celé století od revoluce roku 1917 až po současnost je tvořené neuvěřitelně manipulační propagandou západních zemí proti Sovětskému Rusku a později Ruské federaci. V čem byl problém? Carská říše byla ve skutečnosti polokolonií ovládanou francouzským, anglickým a německým kapitálem. Anglo-francouzské společnosti a akcionáři ovládali 72 procent produkce ruského uhlí, železa a oceli a 50 procent nafty.

Už roku 1906 po velkých protižidovských pogromech páchaných černosotněnci s carskou tajnou policií  vystoupil velký Francouz a spisovatel Anatole France /anatol frans/ a veřejně odsoudil francouzské finančníky, kteří investovali do carského režimu, těmito slovy (cituji): „Varuji je, že možná přijde velmi zlý den pro ně, budou-li dále půjčovat peníze ruské vládě, aby mohla střílet, vraždit a loupit podle libosti a ubíjet jakoukoli svobodu a civilizaci po celé nesmírné nešťastné říši“ (konec citace). Vášnivá slova, jak všichni víme, ovšem nemohla mít vliv na byznys tehdy a nemají je ani dnes. Když Sověti znárodnili velké podniky, zasáhli západní země na tom nejcitlivějším a nejintimnějším místě – na penězích. To rozhodlo o nesmiřitelném boji se Sověty, to vedlo k jejich ostrakizaci a vedlo to také k takovému vývoji, jaký byl.

Sověti uzavřeli mír s Němci a na jednu stranu naplnili naděje a touhy desítek miliónů lidí, na druhou stranu to znamenalo intervenci států Dohody USA, Británie, Francie a dalších menších států a počátek krvavé kontrarevoluční občanské války. V roce 1919 naplno propukla ruská občanská válka, jedna z nejtemnějších etap ruských dějin, při níž zahynulo téměř 10 miliónů lidí.

Revoluce a následně občanská a intervenční válka ukázala nejen potřebu palných zbraní, ale také propagandy. Už v zimě na přelomu let 1917-18 poslali američtí jestřábi do Ruska Edgara Sissona, redaktora Chicago Tribune, aby ruské pobočce Výboru pro veřejné informace pomohl v jejím úsilí obnovit ruské nadšení pro válečné záležitosti Dohody. V únoru 1918 Sisson koupil od protibolševického novináře fotografie padělaných dokumentů, které měly dokazovat, že přední bolševičtí vůdci včetně Lenina a Lva Trockého jsou placení agenti německého generálního štábu.

Tohle falešné obvinění mělo hlavně přesvědčit amerického prezidenta Wilsona, aby se přidal na protisovětskou stranu. Mýtus o tom, že Lenin byl německý agent, se traduje dodnes  – navzdory tomu, že už tehdy dokumenty jako zjevně falešné odmítlo jak americké ministerstvo zahraničí, tak Robert Lockhart, britský vyslanec u bolševiků, který napsal, že byly, cituji: „tak zjevně falešné, že ani naše tajná služba by s nimi nic neudělala“.

Propaganda ovšem pracovala a musela pracovat dál. Vojáci Dohody odmítali se Sověty bojovat – protože pro to neexistoval popravdě jediný legitimní důvod. V Archangelsku museli britští důstojníci popravit mnoho svých vojáků, kteří odmítli bojovat proti bolševikům. Na Krymu se zpočátku situace vyhrotila takovým způsobem, že francouzští vojáci pod pohrůžkou zajetí a zabití svých důstojníků vymohli příměří mezi Francií a sovětským Ruskem.

Situace na Sibiři byla velice špatná. Českoslovenští legionáři po stovkách přecházeli do rudé armády  – legiemi v Rusku prošlo 71 tisíc mužů a z toho přes 10 000 vstoupilo do Rudé armády. Tím nejznámějším legionářem byl legendární  spisovatel Jaroslav Hašek. A také on sám zažil na vlastní kůži sílu protiruské propagandy.

Vojáci dohody i českoslovenští legionáři byli ustavičně jednostranně masírovaní zločiny bolševiků. Přitom během protibolševické  diktatury Centrální rady v Kyjevě bylo popraveno 70 000 Židů a komunistů. Kozáci vyplenili celé židovské vesnice a mnoho židovských dívek bylo znásilněno. Dalších 100 000 bylo povražděno během petljurovské diktatury Ukrajinské lidové republiky, ať již šlo o komunisty nebo Židy. Zločiny bělogvardějců a dalších nelze vyjmenovat – bolševici byli na odstřel pro každou z armád, která operovala v Rusku.

Zločinů se dopouštěli i bolševici – například Partyzánské rudé oddíly bolševického anarchisty Trjapicyna společně s pravidelnými jednotkami Rudé armády pod velením milenky Trjapicyna, eserky Lebeděvové, zmasakrovali v Nikolahjevsku bělogvardějsky smýšlející obyvatelstvo. Ale to, co propaganda vynechala je, že viníci byli následně za zločiny proti lidu popraveni na přímý rozkaz Lenina.

Co z toho všeho se tehdy dostalo do povědomí Evropanů? Když se Hašek vrátil z Ruska do československé republiky, s údivem zjistil, že podle československých médií v Rusku plenil, vraždil a živil se masem malých dětí. Hašek na to reagoval po svém – když se ho na dětský jídelníček ptala estétka a novinářka Olga Fastrová, s klidem jí diktoval recepty na zadělávaná stehýnka malých Číňánků a nemohl si vynachválit pečená chodidla.

Legionáři chtěli nejprve v uvozovkách bolševického komisaře a zločince Jaroslava Haška v Praze lynčovat, ale po čase vše utichlo – ti vojáci, kteří rudého komisaře měli možnost potkat osobně, začali najednou svědčit o pravém opaku – žádné popravy, ale pomocná ruka, kterou Hašek podal každému, kdo padl bolševikům  do zajetí.

Omlouvám se vám, že zabíhám do detailů, ale když se zaboříte do studia historie a začnete odstraňovat nánosy propagandy, zjistíte ke svému strašnému údivu, že vše bylo a je jinak. Americký režisér Oliver Stone v cyklu Americké století jako první ukázal, že sovětský vpád do Afghánistánu si nevymyslel  Brežněv, ale byla důsledkem cílené letité práce části americké administrativy a Zbigniewa Brzezinského, který se na kameru vychloubal, že připravil Rusům jejich vlastní Vietnam.

Je dobré tuhle část historie nastudovat, protože přímé důsledky neseme i dnes. Byli to Američané, kteří tehdy v Afghánistánu doslova stvořili a zbraněmi a radikální islamistickou ideologií vyzbrojili muslimské boží bojovníky, s nimiž se potýká západní svět dodnes. Tak jako režisér Oliver Stone natočil naprosto nekorektní dokument o poválečných dějinách USA, tak je třeba, aby historici začali zcela znovu a nekorektně – tedy objektivně –  popisovat dějiny posledního století.

Na minulém semináři tady pan Hynek Kmoníček řekl jednu velmi zajímavou větu – Ptejme se, co víme a proč to víme. V tom pan Kmoníček vydefinoval podstatu všeho, o čem se i dnes budeme bavit – proč víme to, co víme – a proč víme jen to, co je třeba. Odpověď známe  – lépe se s lidmi manipuluje, když mají jen ty správné informace a nemají ty nesprávné.

Aby mocenské lobby prosadily své zájmy, je ideální líčit svět černobíle – rozdělit ho na ty hodné a na ty zlé, které musíme sejmout. Je to primitivní, ale po staletí to funguje. A tak jsou dnes mírotvorcem USA s největším rozpočtem světa na zbrojení, země, která má vojenské základny po celé planetě  a země, která má za sebou stovky válek a konfliktů včetně dosazování a financování nejkrvavějších zrůd, jako byl třeba Pinochet a nechci příliš šokovat, ale také Hitlera, kterého díky bělogvardějské lobby financovali američtí finančníci v čele s legendárním Henry Fordem.

Na Evropu se valí statisíce migrantů infiltrovaných islamistickými teroristy, ale Severoatlantická aliance místo obrany před islámskou invazí straší Ruskem.

Při vědomí desetiletí lží a podvádění se zdá, že jakýkoli boj a odpor je marný. Dovolte mi být optimista. Poslední léta a měsíce lhaní o Rusku a dalších tématech dosáhlo nových vrcholů, ale zároveň se díky internetu objevila možnost paralelních zdrojů informací. A konfrontace s pravdou láme vaz mainstreamové propagandě. Česká republika nemá a nesmí mít v Rusku nepřítele. Aby tomu tak nebylo, je třeba slušnost z obou stran.

Smutné je, že v této chvíli, po více než dvaceti letech urputné protiruské propagandy, je míč na naší straně. My jako politici můžeme pomoci hlavně v tom, že se pokusíme například pro média nastavit nějaká jasná pravidla – například, že lhát nebo zkreslovat fakta se nesmí. Média po léta obvinují politiky, že je chtějí ovládat. Musím říct, že většině politiků zprava zleva by dnes stačilo, kdyby média jen přestala lhát. Bohužel požadovat to po nich, postavit se mediální lobby, chce velkou odvahu a znamená to čelit jejich nenávisti.

Máme připravený koncept, který po vzoru západních zemí stanoví jednak závazný etický kodex pro média a zároveň na vládě i politicích nezávislý orgán, který by řešil jeho porušování. Není to samospasitelné řešení  – když německá tisková rada udělila pokuty za lhaní o ukrajinských událostech, tak je novináři prostě před veřejností zatajili. Ale jak jinak bojovat se zlovolnými mýty, než hledat a prosazovat systém, který je nedovolí vytvářet.

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
76 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
6. 4. 2016 10:29

Je to až neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, co už dnes víme, i pravděpodobné. Okamura tedy má odvahu, to se musí nechat.

asym
asym
6. 4. 2016 11:29

Americke stoleti ocima Olivera Stonea: http://ulozto.cz/xxdvFDzx/americke-stoleti-ocima-olivera-stonea-10-10-vek-teroru-avi

To už asi v televizi neuvidím – škoda :-(

hudryper
hudryper
6. 4. 2016 18:25

fajt napsal
Citovat

fajt • 6. dubna 2016

http://orgo-net.blogspot.cz/2015/03/americka-letadlova-lod-ochromena-ruskou.html

fajtCitovat

Všimněte si zdroje : Sorcha Faal . Takže fanoušci ruských ponorek- klid. Ta zpráva už proběhla před půlrokem a nyní ji oprášili a pustili po proudu znova. Zprávy z tohoto zdroje se dobře čtou.
Je třeba vědět,že mají providera kousek od Langley a že jej používá hromada tamních pracovníků.

fajt
6. 4. 2016 18:56

http://www.gazeta.ru/business/news/2016/04/06/n_8469809.shtml – já vím, Sberbank, ale zase i CB RF stále patří FEDu. ..)

Sio
Sio
6. 4. 2016 22:38

fajt napsal

http://politikus.ru/articles/73738-v-gosdume-i-pravitelstve-izmena.html

Otázkou je, co je pro Putina lepší – měnit ústavu nebo ne? Podle ústavy má poměrně široké pravomoci.

to je jedno
to je jedno
6. 4. 2016 23:10

S jistotou víme jen to, že historie je jedna velká iluze psaná vítězi. Osobně však o financování Lenina a spol. Němci moc nepochybuji. Oni jej totiž nefinancovali jen Němci, ale i Bank of England, lidé ze Švýcarska, Francie a USA – bankéři. Prodloužili tak 1WW a pak z Ruska vytřískali i hodně peněz + zlikvidovali tamní potenciální konkurenci. VŘSR a následnou občanskou válku velmi dokumentovali velcí historici Západu – lidé jako Caroll Quigley z University of Chicago, Alan Gery a Larry Abraham (kniha Spiknutí se neŘÍKÁ), a hlavně historik Anthony C. Sutton, který o tématu napsal hodně knih a uspořádal… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
6. 4. 2016 23:19

to je jedno napsal S jistotou víme jen to, že historie je jedna velká iluze psaná vítězi. Osobně však o financování Lenina a spol. Němci moc nepochybuji. Oni jej totiž nefinancovali jen Němci, ale i Bank of England, lidé ze Švýcarska, Francie a USA – bankéři. Prodloužili tak 1WW a pak z Ruska vytřískali i hodně peněz + zlikvidovali tamní potenciální konkurenci. VŘSR a následnou občanskou válku velmi dokumentovali velcí historici Západu – lidé jako Caroll Quigley z University of Chicago, Alan Gery a Larry Abraham (kniha Spiknutí se neŘÍKÁ), a hlavně historik Anthony C. Sutton, který o tématu napsal… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 3:28

to je jedno napsal Osobně však o financování Lenina a spol. Němci moc nepochybuji. Oni jej totiž nefinancovali jen Němci, ale i Bank of England, lidé ze Švýcarska, Francie a USA – bankéři. Prodloužili tak 1WW a pak z Ruska vytřískali i hodně peněz + zlikvidovali tamní potenciální konkurenci. Revoluce – co to je? Např. podle wiki je definicí mnoho a různí se: … „lidové povstání“, „mimoprávní akce mas“, „akce vůle elit“ nebo naopak „akce BEZ vůle elit“, přičemž v každém případě jde o změnu politického systému BEZ KŠEFTOVÁNÍ, o změnu rychlou, kdy se hroutí státní zřízení staré a vzniká… Číst vice »

Irena
7. 4. 2016 5:32

V programu Věsti promítli film o tom, co se dělo na Donbase a mluvili tam lidé, které to postihlo, a potom následovala diskuze, při které konečně nevydrželi a jednoho z těch zahraničních rádoby novinářů (Poláka) vyhodili poté, co pronesl následující slova: Já jsem rád, že jste promítli tento film, já bych ho nechal běžet každý den v hlavním vysílacím čase, aby všechna imperiální pakáž a každý prodejný separatista věděl, co se stane, pokud začne své nemocné ideje uvádět do života…. Je možné uvidět v 1:46, kdy to řekl, potom horká diskuse a v první přestávce na reklamu, která následovala, ho… Číst vice »

fajt
7. 4. 2016 7:15

http://www.novinky.cz/ekonomika/399731-polsko-chce-po-cesku-368-hektaru-uzemi.html – máme tady konkrétní hmotné právo, tedy drápek, o poláky bych obavu neměl, přežili troji dělení své ojczyzny, spíše bych byl znepokojen ruskou pátou kolonou, která je silnější než se původně zdálo a její vliv na ruskou gospodarku a moc je významnější než to na první pohled vypadalo … krom toho Putinem stavěný BRICS začíná být poměrně dost nefunkční a vypadá to, že přinejmenším jedna země bude muset tohle uskupení opustit. ..)

RSokol
RSokol
7. 4. 2016 7:16

Že historii píší vítězové je „civilizované“, kulantní vyjádření, které ovšem nepostihuje celou šíři problému, jako ostatně většina podobných oblíbených, hezkých znějících a břitkých shrnutí. Sám dávám přednost vlastní formulaci: „Historie je děvka, která dá každému, kdo na to má – ovšem stejně ochotně dá potěšení jako syfilis.“ Vítězové na to obvykle mají, takže využijí jejích služeb, ovšem nikoli jen pro sebe, ale naopak hlavně nám, masám ji musí nacpat do postele (masmédia, škola, zákony). Problém je, že pořád zůstává jen koupenou děvkou, což za prvé znamená, že nad ní nemají takovou kontrolu, jakou by chtěli (čehož je tento článek dobrým… Číst vice »

Bety
Bety
7. 4. 2016 8:14

Okamura tedy zabodoval. Ale možná se jen veze na vlně – hodně lidí má už těch keců v médiích plné zuby.

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 8:29

PPK napsal Revoluce – co to je? Např. podle wiki je definicí mnoho a různí se: … „lidové povstání“, „mimoprávní akce mas“, „akce vůle elit“ nebo naopak „akce BEZ vůle elit“, přičemž v každém případě jde o změnu politického systému BEZ KŠEFTOVÁNÍ, o změnu rychlou, kdy se hroutí státní zřízení staré a vzniká nové. Já osobně jsem toho názoru, že vždy jde hlavně o změnu osob a statusu vlastníků existujících majetků a změnu lidí, kteří ty majetky do té doby bránili a organizačně, výrobně a provozně je obsluhovali. Co vždy k revoluci patří, je buď vnitřní rozklad donucovacích složek starých… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 8:53

to je jedno napsal Nevidím to takto. Dost jsem se tou dobou zabýval. Rusko bylo po únorové revoluci 1917. Car již byl jen formální hlava státu a stát řídila tzv. Prozatimní vláda vedená Kerenským – svobodozednářem! Ten celkem toleroval v době války v Rusku bolševické revolucionáře chtějící svrhnout prozatímní vládu násilně, ač ta chystala po ukončení války volby = zcela v rozporu s logikou je toleroval. Není bez zajímavosti, že zemřel ve vysokém věku v poklidu v Rusku někdy v 70-tých letech. Caroll Quigley v díle zvaném Naděje a zmar tvrdí, že jej sepsal pro potomky bohatých klanů Západu na… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 11:56

@to je jedno – milý kolego, vidím, že historie je Vaše hobby a máte pozoruhodnou snahu nám to tady na OM opravdu zevrubně vysvětlit. Bohužel však je úsměvné, když ve svém výkladu dějin argumentujete zejména vlastní představivostí a vyčtenými informacemi z nějakých literárních výtvorů, přičemž výklady dějin „dokazujete“ vírou v tzv. autority jejich spisovatelů. Spisovatelů, kterým možná kdysi jejich kamarádi dokonce i udělili za loajalitu nějaké ty univerzitní tituly, metály nebo čestné ceny. Protože ale mým pramenem informací není jen Wikipedie (jak si představujete) ale především věk s životní zkušeností + jednoduchá logika, tak už jenom stručně zopakuji: Revoluce nepotřebují… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 11:58
hudryper
hudryper
7. 4. 2016 12:12

PPK napsal
Zdravím, spin-doctore!

Připojuji se k Vašemu pozdravu. Já hodnotím fajtovu pracovitost,s jakou pro nás vybírá z množství
ruských,zejména opozičních zdrojů to nejdůležitější. Zdejší převládající politický postoj účastníků
diskusí takovou malou štiku v rybníce potřebuje. Pomáhá nám si znovu a znovu připomenout, že Rusko už není SSSR a že ani zdaleka ne všechno co Rusové činí musí mít gloriolu spravedlnosti,ať
už sociální,nebo politické.

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 12:47

PPK napsal peníze, potřebují sociální důvod, zralost historické situace a zbraně revolucionářů, pokud existuje odpor starých elit. Revoluce nejsou byznys, jak si naivně představujete Pane. Já už taky nejsem žádný mladík :-))) Ale nebudu Vám již dále Vaše názory vyvracet. Vaše tužba vidět věci zjednodušeně, nazvaná logikou, je pro mě velmi pochopitelná. Je mi velmi jasné, že pro nás obyčejné lidi a pro mnohé z nás (zejména Slovanů) jest velmi bolestivé zjišťovat, jak brutálně námi světové elity manipulovali v průběhu naší historie, a jak obratně používali naši přirozenou touhu po lepším a spravedlivějším světě proti nám samotným prostřednictvím svých agentů.… Číst vice »

fajt
7. 4. 2016 13:00

hudryper napsal hudryper • 7. dubna 2016 PPK napsal Zdravím, spin-doctore! pánové, taky vás zdravím, nechci vám brát iluze, ale nic tady nediriguji a ani ničím nevrtím, takže v tomto bodě můžete být naprosto v klidu, trochu jiná situace je se současným Ruskem a jeho gosudarem, tady je obezřetnost a plně kritické uvažování skutečně na místě ( necessary defence ), příjde mi, že současný šéf Kremlu tak trochu podcenil svou pátou kolonu, neodhadl nasazení a sveřepost svých nepřátel a celkově přecenil svůj vlastní lid ( i silovikový), tedy masy, které jediné mu dávají mocenskou sílu, krom toho taky přegapil tu… Číst vice »

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 13:00

RSokol napsal Že historii píší vítězové je „civilizované“, kulantní vyjádření, které ovšem nepostihuje celou šíři problému, jako ostatně většina podobných oblíbených, hezkých znějících a břitkých shrnutí. Sám dávám přednost vlastní formulaci: „Historie je děvka, která dá každému, kdo na to má – ovšem stejně ochotně dá potěšení jako syfilis.“ Vítězové na to obvykle mají, takže využijí jejích služeb, ovšem nikoli jen pro sebe, ale naopak hlavně nám, masám ji musí nacpat do postele (masmédia, škola, zákony). Problém je, že pořád zůstává jen koupenou děvkou, což za prvé znamená, že nad ní nemají takovou kontrolu, jakou by chtěli (čehož je tento… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 13:15

to je jedno napsal
to je jedno •

Je to – a i do budoucna to vždy bude – jen a jen Vaše svobodné rozhodnutí, pokud se necháte od někoho světonázorově vodit za ručičku. Přeji Vám při tom hodně štěstí až do klidné a spokojené smrti.

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 13:44

PPK napsal Je to– a i do budoucna to vždy bude – jen a jen Vaše svobodné rozhodnutí, pokud se necháte od někoho světonázorově vodit za ručičku. Přeji Vám při tom hodně štěstí až do klidné a spokojené smrti. Nevím z čeho soudíte, že se nechávám světonázorově vodit za ručičku – čerpám z mnoha a mnoha zdrojů právě ve snaze utvořit si na vše kolem vlastní názor. Ty zdroje, které jsem zde uvedl, jsem uvedl jen a jen jako doklad, že má tvrzení se o něco opírají a nemohu do omezeného diskusního příspěvku narvat obrovský balík odkazů na zdroje, knihy,… Číst vice »

hudryper
hudryper
7. 4. 2016 13:52

fajt napsal přegapil tu pravou chvíli zasadit svému protivníkovi jedinečný úder, po kterém by si mohl dovolit diktovat své podmínky a tvořit svůj vlastní civilizační prostor Co není ještě může být, fajte,on má jedinečnou schopnost čekat na ten dokonale správný okamžik akce. Chápu,že nechce nastolovat hrůzovládu.Jak se mi to jeví ,odsud ovšem jenom ,měl by podle mého názoru jako správný machr v judo popadnout ruce protivníků s pomoct jim v původním směru,přičemž holt zapomene na nohu,přes kterou jdou na držku. Možná mu Kerry přivezl ty správné podklady a vyčenžoval je za dohodu o Erdoganovi, Což je ovšem jen moje spekulace.… Číst vice »

fajt
7. 4. 2016 15:54

hudryper napsal hudryper neupírám Putinovy jeho výjimečné osobní vlastnosti, to v žádném případě…a abych vám, Hudrypere, řekl upřímně, vůbec se mi Putin, situace v Rusku i ve světě nechce rozebírat podrobně, opravdu občas zaglosuju, vložím link ( který mám za ozdravný ve všeobecném nadšení – tedy někdy mám pocit, že lidé pro obdiv k jistým sociálně vymodelovaným bublinám přestávají chránit sebe a svůj racionální rozum ) a pak si něco zajímavého přečtu, to je asi vše, co ještě očekávám od velkého světa, žádné nároky a předpokládání ve vztahu k patřičným společenským změnám nemám a taky nemám potřebu něco řešit a… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 17:19

fajt napsal
vůbec se mi Putin, situace v Rusku i ve světě nechce rozebírat podrobně

Hudrypere, mějme pochopení. Vždyť slovem „nechci“ lze vyjádřit i nedostatek schopností.

Bety
Bety
7. 4. 2016 18:54

K té historii: papír snese všechno, takže bych byla k těm pramenům, popisujícím Lenina jako agenta Západu dost kritická. Co se mě týče „je to jedno“, jestli nějací chytrolíni podpořili částečně revolucionáře s cílem vyvolat v Rusku chaos. Podle jejich reakce – zahraniční intervence – v žádném případě minimálně bolševici nejednali podle jejich představ a to, jak nenáviděli Stalina a SSSR mluví za všechno. A to, že chtěl Stalin na základě praxe a získaných zkušeností prosadit nějaké změny v politické ekonomii vůbec neznamená, že zavrhl socialismus!!! Naopak, jeho cílem bylo udělat ze SSSR přímo výstavní socialistický stát, vzor pro ostatní.… Číst vice »

Sio
Sio
7. 4. 2016 21:22

Bety napsal K té historii: papír snese všechno, takže bych byla k těm pramenům, popisujícím Lenina jako agenta Západu dost kritická. Co se mě týče „je to jedno“, jestli nějací chytrolíni podpořili částečně revolucionáře s cílem vyvolat v Rusku chaos. Podle jejich reakce – zahraniční intervence – v žádném případě minimálně bolševici nejednali podle jejich představ a to, jak nenáviděli Stalina a SSSRmluví za všechno. A to, že chtěl Stalin na základě praxe a získaných zkušeností prosadit nějaké změny v politické ekonomii vůbec neznamená, že zavrhl socialismus!!! Naopak, jeho cílem bylo udělat ze SSSRpřímo výstavní socialistický stát, vzor pro ostatní.… Číst vice »

Sio
Sio
7. 4. 2016 21:24

fajt napsal

https://russian.rt.com/article/157735

To jim nikdo neřekl, že ten podlý Putin tam nechal 1000 specnazovců maskovaných v burkách? :-)

to je jedno
to je jedno
7. 4. 2016 21:38

Lenin sám, patrně na základě zkušeností, napsal, že kapitalista je člověk, který vám klidně prodá provaz, na kterém ho pak oběsíte! Z pohledu Ruska a carské rodiny, byl však Lenin zrádce – upřednostnil třídní boj před zájmem národa, což bylo vítězství v 1.WW! Zda bolševici jednali či nejednali dle představ svých donátorů z Wall street je velmi diskutabilní. Je to jak v tom pořekadlu o vyhánění čerta ďáblem – carský čert bolševickým ďáblem. A mocné Rusko Wall street opravdu nechtěl. Jde tedy o druh tzv. vlivových agentů – lidí co mají splnit nějaký mocenský účel a pak ať se děje… Číst vice »

PPK
PPK
7. 4. 2016 23:48

to je jedno napsal
Z pohledu Ruska a carské rodiny, byl však Lenin zrádce – upřednostnil třídní boj před zájmem národa, což bylo vítězství v 1.WW!

Božíčku člověče, doplňte si vzdělání! Jelikož pouze a jen sociální spravedlnost (a nikoliv nějaká carská dobyvačná světová válka) je vždy prioritním zájmem každé drtivé zaměstnanecky pracující většiny národa, pak ta Vaše věta, kterou nahoře cituji, je totální logický nesmysl. Myslete! …. Ostatně, on vůbec celý ten příspěvek je snůškou naprosto bezcenných pseudohistorických polopravd a výmyslů. Škoda slov.

RSokol
RSokol
8. 4. 2016 6:49

PPK napsal Božíčku člověče, doplňte si vzdělání! Jelikož pouze a jen sociální spravedlnost (a nikoliv nějaká carská dobyvačná světová válka) je vždy prioritním zájmem každé drtivé zaměstnanecky pracující většiny národa, pak ta Vaše věta, kterou nahoře cituji, je totální logický nesmysl. Myslete! …. Ostatně, on vůbec celý ten příspěvek je snůškou naprosto bezcenných pseudohistorických polopravd a výmyslů. Škoda slov. Žebrák z Petrohradu by Vám vysvětlil, že on zvysoka sere na nějaké sliby spravedlivého důchodu, na žvásty o solidaritě mezi chudými bez ohledu na národnost a ostatní bolševický sračky. On je Rus, Rusko je Car, a za to on bude bojovat… Číst vice »

Sio
Sio
8. 4. 2016 7:34

RSokol napsal Žebrák z Petrohradu by Vám vysvětlil, že on zvysoka sere na nějaké sliby spravedlivého důchodu, na žvásty o solidaritě mezi chudými bez ohledu na národnost a ostatní bolševický sračky. On je Rus, Rusko je Car, a za to on bude bojovat s každou verbeží. Stejně to viděly miliony chudých ubožáků napříč celým světem, pokud naděje na lepší sociální podmínky měla být výměnou za odložení či alespoň zmírnění nacionálního smýšlení. A nikoli jen hypoteticky, ale také se reálně své vyhlídce na lepší sociální spravedlnost postavili, když jim ji nabídl cizácký bolševik. Co v té době křesťanská většina té pracující… Číst vice »

Sio
Sio
8. 4. 2016 7:38

RSokol napsal Žebrák z Petrohradu by Vám vysvětlil, že on zvysoka sere na nějaké sliby spravedlivého důchodu, na žvásty o solidaritě mezi chudými bez ohledu na národnost a ostatní bolševický sračky. On je Rus, Rusko je Car, a za to on bude bojovat s každou verbeží. Stejně to viděly miliony chudých ubožáků napříč celým světem, pokud naděje na lepší sociální podmínky měla být výměnou za odložení či alespoň zmírnění nacionálního smýšlení. A nikoli jen hypoteticky, ale také se reálně své vyhlídce na lepší sociální spravedlnost postavili, když jim ji nabídl cizácký bolševik. Co v té době křesťanská většina té pracující… Číst vice »

Sio
Sio
8. 4. 2016 8:02

Sio napsal Co v té době křesťanská většina té pracující masy? Čapek v „Proč nejsem komunistou“ představuje esenci jejího odporu ke komunistickému usilování o moc, bez níž nelze něco také reálně změnit. Jenže chce křesťan něco doopravdy změnit? Chce chudobu odstranit, nebo chce lépe pečovat o chudé? Co pro ně vůbec znamenala a znamená sociální spravedlnost? Čím větší krajíce má pán, tím větší drobky pro nás, a nikdy jinak? „Co v té době křesťanská většina té pracující masy? Čapek v „Proč nejsem komunistou“ představuje esenci jejího odporu ke komunistickému usilování o moc, bez níž nelze něco také reálně změnit. Jenže… Číst vice »

Sio
Sio
8. 4. 2016 8:09

„Nemám nejmenší pochyby, že i ta bolševická zvrácená forma komunismu by stále byla rozhodně větší sociální spravedlností pro většinu Afghánců. Proč nejednali ve svém prioritním zájmu? Vždyť podřízenost cizákům by přeci měla být až na druhém místě, ne?“ Byla by větší spravedlností i pro nás, když to vezmu statisticky. Jenže je stále dost těch, co se cítí rovnějšími mezi rovnými a chtějí mnohem víc, než si mohou zasoužit. Afghánci, kteří válčili proti sovětům byli zaostalou negramotnou bigotní masou, kde si klanoví šéfové chránili své zájmy, tj. aby je druzí poslouchali. Vůbec si ani neuměli představit, co by pro ně bolševismus… Číst vice »

Irena
8. 4. 2016 8:34

Myslím, že to bylo právě poznání té kruté reality života, které Čapka nakonec zabilo, neboť přestože právě on si iluze o životě nikdy nedělal, tak nakonec došel k tomu, že v určité iluzi přesto žil a ta hrůza reality ho stála život.

hudryper
hudryper
8. 4. 2016 9:44

to je jedno napsal Myslím, že s činy Chruščova souviselo i Pražské jaro a srpen 1968 – ekonom Ota Šik hledal náhradní nástroj za stalinskou meritokracii a v Moskvě si to špatně vyložili… Pražské jaro skutečně souviselo s odhalením kultu osobnosti jiným kultem,takovým zakulaceným, Chruščovem. Poprvé od konce první republiky jsme se nadýchli svobodně v roce 1955. To byl signál k postupně narůstajícímu přesvědčení lidí,že i za socialismu lze žít šťastně a svobodně. Maďarská revoluce v roce 1956 ale českou komunistickou věrchušku opravdu silně vystrašila,když viděla v novinách fotku se za nohy visícími estébáky a pod hlavou ohníček. V důsledku… Číst vice »

M.C.
8. 4. 2016 12:23

fajt napsal

https://russian.rt.com/article/157735

Otázka je, kolik se jich vrátí živých, když druhá strana ví kdy a kde překročili hranici. Bezpilotníky jsou svinstvo. Pilotníky ještě větší.

RSokol
RSokol
8. 4. 2016 12:37

V Moskvě si titulky v českých novinách volající po zákazu komunismu vyložili naprosto přesně. To, co neviděli, a přes kravál našich, včera stejně jako dnes neselhávajících elit asi ani vidět nemohli, bylo zda opravdu většina pracujících chce reformu socialismu, nebo jeho likvidaci. Takže zareagovali přesně tak, jak se dalo čekat, navíc stejně jako tehdy reagoval (a reaguje i dnes) západ ve své „sféře vlivu“. Poslali sekerníky udělat „vše co je třeba“. Jenže bavíme se zase o historii, a platí tedy co jsem psal: „Nejvyšší ostražitost“, včetně vyprávění pamětníků. Je mi líto, pokud bojovníci za „svobodné nadechnutí“ to budou brát za… Číst vice »

RSokol
RSokol
8. 4. 2016 13:36

@Sio V podstatě nevím, zda je v těch příspěvcích nějaký dotaz. Vždyť jsem to celé jasně formuloval tak, že „primární zájem vyšší sociální spravedlnosti“ rozhodně neznamená, že to tak většina taky chápe. Proč mi potom (namátkou) píšete, že i sovětští vojáci bojovali především za vlast, když to je přesně to, co jsem psal? Snad jen kombinace „mít všech pět pohromadě“ u ruského žebráka a „nevzdělané bigotní masy“ u Afghánců odhaluje jistý rozpor, ale ne na mé straně. Nemáte v prvním případě příliš vysoké a ve druhém příliš nízké hodnocení onoho „průměrného“, „běžného“ člověka? Která z těch pěti se to odporoučela,… Číst vice »

RSokol
RSokol
8. 4. 2016 14:05


Já to nepsal jako jeho odsudek, a v podstatě ani jako odsudek žádného křesťana, potažmo věřícího vůbec. Jen jsem Čapka použil jako ilustrativní příklad toho, s čím se absolutně ztotožňuji, a co jsem poprvé nalezl ve vynikající scifi sérii Duna od Franka Herberta, to jest že: „Náboženství zvěčňuje postavení pána a sluhy.“ Každému věřícímu je proto snaha o zlomení tohoto řádu zcela zákonitě proti srsti. Nejde přitom vůbec o oprávněný strach z tehdy již známého bolševického nakládání s mocí, ale o komunismus jako takový, protože zde jde o ten fakt zpochybnění „Bohem určeného“ dělení na pány a sluhy.

Sio
Sio
8. 4. 2016 14:30

RSokol napsal RSokol 1. „za svou vlast. své lidi a svůj životní styl“. Takže ne JEN, jak to naznačujete, za báťušku cara a vlast, ale také „za své lidi a životní styl“ Pokud v tom nevidíte rozdíl .. 2. „Snad jen kombinace „mít všech pět pohromadě“ u ruského žebráka a „nevzdělané bigotní masy“ u Afghánců odhaluje jistý rozpor, ale ne na mé straně.“ Pokud je někdo v Petrohradu žebrák, neznamená to že by neuměl číst a psát, spíše je pravděpodobné, že to umí. Co se týče afghánských bojovníků, spíš by ch si vsadil na jejich negramotnost. Není to dáno genetikou,… Číst vice »

PPK
PPK
8. 4. 2016 14:41

RSokol napsal „Potřebujeme nezaměstnanost jako podmínku fungujícího trhu práce!“, „Jen když bude zaměstnavatel dost bohatý, může se teprve opravdu postarat o zaměstnance!“, „Když vy způsobíte krizi, tak my ji za vás rádi přetrpíme!“ Nutno konstatovat, že zde úplně nový nick RSokol „umí propagandu“ podstatně lépe, než nick „to je jedno“. Ostatně, nápad to on nich obou vůbec nebyl špatný, vybrat si historickou stránku tématu, vyplodit určité množství pravdy a do toho nakapat patřičnou dávku jedu lží a logice odporujících závěrů. Obzvlášť pikantní jsou pak právě ty kapičky jedu v podobě jako by vážných a vyvážených výroků typu „… když jsme… Číst vice »

PPK
PPK
8. 4. 2016 14:42

Potom i VAŠE přemítání a zamýšlení typu „„Potřebujeme nezaměstnanost jako podmínku fungujícího trhu práce!“, „Jen když bude zaměstnavatel dost bohatý, může se teprve opravdu postarat o zaměstnance!“, „Když vy způsobíte krizi, tak my ji za vás rádi přetrpíme!“ … budou pochopeny právě tak, čím jsou: Pečlivě dávkovaným spin-doctorským jedem, jenž jako by řečen filozicky – zůstane v hlavách čtenářů jako chtěná pravda, kterou si autor těchto výroků RSokol fakticky sám velice přeje. Ostatně, vždyť je to přece jasné a právě zde na OM už dávno všichni víme, že žijeme v zajímavé a pozoruhodné době. V době právě vrcholící informačně dezinformační… Číst vice »