Čarodějnice frnkla

Už se těšili, jak si uspořádají štvanici na agenta StB Babiše a ono frr… čarodějnice jim frnkla, či lépe řečeno bratislavský soud ji nechal uletět, když rozhodl, že pan velkokapitalista a ministr české vlády v jedné osobě byl jako agent StB evidován neprávem. Kdo se těšil? Titíž, kteří teď dávají najevo rozladění nad tím, jak bratislavský soud rozhodl, a razí tezi, že nejlepším důkazem o spolupráci Babiše s StB je to, že o ní žádné důkazy, které by obstáli před soudem nejsou. Babiš prostě agent byl a to si žádným soudem vzít nenechají. Pravda je, že žádný soud nikdy nerozhoduje o realitě, ale vždy jen o důkazech, takže z provedeného dokazování (před konkrétním senátem konkrétního soudu) vyplývá jedině to, že důkazy o spolupráci Babiše s StB neobstály, nikoliv to, že s ní Babiš nespolupracoval, stejně jako v celé řadě případů zejména hospodářské kriminality z toho, že se nepodařilo prokázat úmysl ještě neplyne, že úmysl neexistoval a že dotyčný je ctihodný podnikatel a ne podvodník, jak o něm všichni vědí.

Ale to je vlastně vedlejší, to zcela zásadní je, zda je pro nás z dnešního pohledu vůbec důležité, co pan Babiš (ne)dělal před dvaceti třiceti lety a zda to pro nás dnes představuje nějaké významné riziko, nebo zda je pro nás důležitější, co dělá dnes a zda náhodou mnohem větší riziko nepředstavuje skutečnost, že se dnes v osobě pana Babiše snoubí podnikání a politikou v míře, která je daleko za hranicí, která se běžně chápe jako střet zájmů?

Lustrační zákony svůj smysl jistě měly – ale před dvaceti lety. Dnes jsou jen stará veteš, která nám umožňuje předstírat vyrovnání s minulostí a pomáhá nám vyhýbat se vyrovnání s přítomností. Život jde dál a máme před sebou větší problémy a výzvy, než je nahánění starých komunistických čarodějnic. Neměli bychom se nad rozhodnutím bratislavského soudu pohoršovat, ale měli bychom ho vzít jako příležitost, jak se zbavit břemene vyčpělých lustrací, skoncovat s babráním se v minulosti a začít řešit přítomnost a budoucnost.

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 28 komentářů