Česká republika v područí oligarchie: Potvrzeno

Termín oligarchie má svůj původ v řeckém slově oligos – málokterý. Oligarchie je forma vlády, při níž státní moc patří několika osobám nebo nevelké skupině lidí (většinou ekonomicky velmi silných). Bývají označováni jako vládnoucí skupiny, například též jako finanční oligarchie.

Osoby a obsazení této hry v českém provedení si pozorný čtenář jistě doplní sám. Jak jinak pojmenovat formu správy země, v níž současný prezident cestuje jako doprovod majitele největší domácí finanční skupiny na jeho cestě do daleké Číny? A jeho předchůdce je stejnou skupinou podporován na svém luxusním vejmínku. Proč asi? Jak jinak nazvat dominanci druhého nejsilnějšího oligarchy v současné vládě? Silná úzká parta vyvolených převzala kontrolu nad klíčovými komoditami země. A zdaleka nejde jen o privátní byznys. Mnohem podstatnější je ten, který je různě napojen na stát a tudíž veřejné zdroje.

Počítejte se mnou – energetika, těžba nerostných surovin, finanční sektor, zdravotnictví, potravinářství, chemický průmysl, zbrojařská výroba, zemědělství, distribuční sítě, dopravní infrastruktura, média, komunikační sítě, doprava atd. Chápu, teď jistě namítnete, že přeháním. Budete tvrdit, že jsme přeci standardní liberální demokracií, že to tak prostě bývá v tom kapitalismu. Takhle jsme to přeci chtěli. Ten dnešní stav je prý výsledkem volné (rovné) soutěže a neviditelné ruky trhu. Nejsilnější jsou prostě ti nejpracovitější a nejšikovnější. Opravdu?

Těch rozhodujících vzájemně propojených skupin není více než deset, přičemž těch naprosto klíčových je pět. Najdete je na www.mapovani.cz.

U příležitosti nedávného výročí republiky jsme slyšeli mnoho vzletných slov o demokracii, o svobodě, o rovných šancích, o vzájemné solidaritě, dokonce o žití v pravdě, o naší nezvratné příslušnosti k vyspělým zemím, o naší údajně důstojné roli v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. A jaká je skutečná realita?

Žijeme v zemi, v níž nic není hanba, v zemi, v níž se excesy staly normou, v zemi, v níž bývá nezřídka uplatňováno selektivní právo, v zemi, která má problém se postarat o nemohoucí a potřebné, v zemi, v níž mají predátoři pré. V zemi, která je jen skeletem fasádní demokracie. V zemi, která za tento skelet zaplatila velmi vysokou cenu v tzv. transformačních ztrátách. V zemi, která pošlapává své vlastní tradice a dusí svůj potenciál.

Není pravda, že je to všude stejné. Záleží na tom, s kým se budeme srovnávat. Vždy jde o to, co ti dole dovolí těm nahoře. Vyspělá demokracie má své korektivy. A dbá nejen na dodržování psaných pravidel, ale i těch nepsaných pravidel soužití. A u nás? Obohatili jsme mezinárodní diskusi o svébytné domácí produkty. Do transformační terminologie jsme vnesli nový termín – tunelování. I v koncentraci moci politické, ekonomické a mediální jsme zašli ze všech zemí EU bezkonkurenčně nejdál.

Posttotalitní experiment „česká cesta“ přispěl jistě ne náhodou k obrovské kumulaci vlivu a moci nejen hospodářské, ale zároveň i politické. A je úplně jedno jakou to má zrovna účelově ideologickou či rovnou marketingovou nálepku. Na rozdíl od některých jiných zemí byla v našich luzích a hájích udržena velmi silná kontinuita s normalizační érou. Svědčí o tom zejména kořeny našich všemocných oligarchů. Bez výhrad je mají všichni u dobře orientovaných prominentů minulého režimu (ať již přímo či zprostředkovaně). A mají je, tak či onak, velmi často i jejich političtí spoluhráči anebo spíše námezdní síly.

Je to jistý druh deviace demokracie. Verbálně se naše věrchuška hlásí k hodnotám, které dnes a denně v praxi pošlapává. A vlastně se tomu skoro nikdo ani nediví. Většina lidí už ani nechodí k volbám a v tiché rezignaci opět utíká do anonymity svých mikrosvětů. Ke zvolení pak může stačit dostatečná investice v dobře vybraném volebním obvodu anebo rovnou celé zemi. A tak např. v Senátu sedí krom jiných náčelník hazardního byznysu, ale i značka slušovického zázraku…

I nedávné komunální volby přinesly další „kvalitativní posun“. Ilustrují to slova čerstvě zvolené zastupitelky v Praze – Suchdole herečky Veroniky Žilkové. Ta doporučila stranám a hnutím v Suchdole, aby tu s ANO udržovaly dobré vztahy. Doslova řekla –„je v zájmu ostatních stran, které uspěly, aby s námi vycházely, protože peníze půjdou z Magistrátu, a tam budou sedět dámy z ANO“.

To je vyšší forma klientelismu, to je totiž čistokrevná podoba posttotalitního mafianismu, jako patologie společnosti. Oligarchie si ke svým byznysovým komoditám přidala i správu země na všech úrovních. A už ne zprostředkovaně, nýbrž napřímo.

Potvrzuje to do značné míry i čerstvá výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (www.bis.cz). Naše zpravodajská služba s více než miliardovým ročním rozpočtem nám ve své veřejně dostupné části svých závěrů opakovaně sděluje velmi závažná sdělení, která jen podtrhují mimoděk mnohé úvahy mého textu. Hovoří se v ní mimo jiné o vyvádění zdrojů ze státních a polostátních firem, o nedostatečné kontrole čerpání různých dotací z veřejných zdrojů a o výrazném vlivu klientelistických sítí na chod státních institucí, justice i politických stran. A v neposlední řadě tato zpráva uvádí i to, že na našem území posilují svůj vliv ruské a čínské služby, které pronikají do různých struktur.

A to vše několik dnů před výročím 17. listopadu 1989. Měli bychom si dnes klást otázky především o charakteru a podobě našeho státu. Kam jsme došli a kam míříme? Jestli si někdo přeje, aby se Česká republika přeměnila na mix čínské kolonie a ruské gubernie, pak by bylo férové, aby to ten někdo řekl zcela otevřeně. To by pak byla hezká otázka pro celonárodní referendum.

V jistém slova smyslu jsme byli využiti a zneužiti vlastně všichni. Někteří procitli záhy, jiní později a někteří možná neprocitnou nikdy a budou dál a dál hledat své nové a nové mesiáše anebo se klanět svým modlám.

Okolní svět se na nás dívá s rozpaky a dříve nebo později si bude také klást otázky, kamže to vlastně ta Česká republika směřuje a jak důvěryhodným partnerem je či není. Aby bylo jasno, vůbec tím nepopírám potřebu dobrých obchodních vztahů i se zmiňovanou Čínou a Ruskem. Naše pozice vůči těmto zemím je však opravdu skoro až nicotná, i kdyby naši představitelé předváděli další a další eskapády námluv všeho druhu. Na sólo českou chytristiku můžeme jedině doplatit. Nebylo by to poprvé. Naše velká ramena vyznívají skoro až komicky, vždyť kupříkladu jedna spolková země Německa – Bavorsko má třikrát větší HDP než ČR…

Pokud nechceme zažít další devastující vlnu emigrace elit, pokud nechceme žít v zemi, na niž bychom nemohli být hrdi, pak je skutečně nejvyšší čas se alespoň seznámit s realitou a definovat meze únosnosti, tedy i formulaci obecně (většinově) sdílené společné identity. Je to na jedné straně o té masarykovské drobné mravenčí práci ve svém akčním rádiu každého svobodného a nezávislého jedince, ale také o celospolečenských výzvách, které život přináší. Primárně mezi ně však nepatří různé vášnivé debaty o jednotlivostech či lapáliích malých kapříků. To jsou často spíše kouřové clony. Vytvářejí je hlavně ti, kteří potřebují odvést pozornost, aby přikryli to, že demokratickými procedurami vlastně pohrdají a občany vnímají pouze jako občasné zdroje svých volebních hlasů. Ostatně i parlament považují za zbytečnou žvanírnu, která brzdí jejich byznys.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale žijeme v další přelomové době, v neklidném a nejistém světě. A jeho konflikty a střety jsou nám stále blíž. Staré neplatí, současnému nevěříme a budoucího se obáváme.

Místní dominantní oligarchie však jede vesele dál na své osvědčené ose státní-polostátní-privátní – a pak na konci osy třeba atraktivní kupec z nějaké mocné říše. Česko na prodej.

A ostatní? Jako obvykle – držet ústa a krok. Anebo ne?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
49 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
31. 10. 2014 6:34

To je ale gulášek. Tedy předně. Posametové Československo a po jeho rozpadu ČR byly a jsou budovány ve všech oblastech ekonomické i politické) podle vzoru a podle rad poraděnků z USA a zavedených západních tzv. demokracií (včetně československých exulantů, kteří se vrátili ze země zaslíbené pomáhat seč jim síly stačí), které se již těšily na novou kolonii, odbytiště, zdroje levné pracovní síly a podnikatelský Klondike. Teze o tom, že v ČR vládne oligarchie není nikterak objevná – již nějaký pátek si o ní špitají všichni vrabci v alternativních médiích. Nejinak je tomu u českého posttotalitního vzoru který nyní prosazuje podobný… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 10. 2014 7:56

liberální (licoměrná) demokracie? Děkuji nechci. Raději budu v euroasijské unii, než budovat liberální demokracii proamerického střihu. A to ne, že bych kvůli ekonomickým zájmům byl ochoten obětovat svobodu a demokracii, ale právě takto si myslím, že tu demokracii a svobodu zachráníme. Navzdory liberálním plkům. Liberální licoměrná demokracie je prostředkem genocidy nejen našeho národa. A zabíjí.

Béda
31. 10. 2014 8:01

Budování kapitalismu v Československu za pomoci západních finančních specialistů a poradců osobně říkám Jelcinovská cesta. (bylo to podobné ve všech bývalých sovětských satelitech – nevím o tom, že by šlo o české specifikum – všech postsocialistické státy dopadly véceméně podobně – proměnily se ve vykradené, závislé, podřízené, předlužené kolonie západu)

Béda
31. 10. 2014 8:23

K tomu úvodu k článku. Nyní jsme kolonií předluženého západního kapitalismu, kde kapitalismus začíná padat do díry. Tak bychom byli kolonií východního kapitalismu, který se dere nahoru a je nezadlužený. Konce kapitalismu bývají vždycky stejné. Vždycky nakonec narazí velká kosa na velký kámen, moře chudých neví kudy kam a boháči nevědí co s majetkem.

zajoch
31. 10. 2014 8:46

Kolonie Číny a gubernie Ruska by na tom asi byly lépe než kolonie USA s povinností válčit vedle nich a gubernie Bruselu s povinností držet basu a poslouchat.

lomikel
lomikel
31. 10. 2014 8:59

hrozny keci. od 89 je zde zamerne, postupne, instalovan tento system, to neni zadna omyl, nahoda, nebo ulradnuti idealu, to je zamer. „A v neposlední řadě tato zpráva uvádí i to, že na našem území posilují svůj vliv ruské a čínské služby, které pronikají do různých struktur.“ delaji to proto ze to system po 89 umoznuje, pridavaji se k anglosionistum co to tady uz, ve spolupraci s mistni pseudopodnikatelkou svoloci, uz davno zprivatizovaly/rozkradly. Mistni pidiologragove jsou jen nastroji strukturalizace liberalniho NWO. Takze pan Havlin nepopisuje kompletne. Neni to prvni clanek kde to dela, takze pro me definitivne v supliku s… Číst vice »

Béda
31. 10. 2014 9:21

Poznámka k BIS (bezpečnostní informační služba). Zajímalo by mne, kterého státu je tato agentura službou. Na rozdíl od mínění odborníků z BIS, kteří psali svou zprávu bych řekl, že hlavními bezpečnostními hrozbami pro ČR jsou důsledky válek (resp. imperiální války) západu a krize západní ekonomiky, která vyostřuje staré a vytváří nové konflikty.

kchodl
kchodl
31. 10. 2014 9:29

Nesmí se zapomínat na to, že náš zářný vzor, arbitr eleganterium demokratůry a lidských práv nepráv USA ničím jiným než oligarchií řízen již dlouho není, i v těch nejmenších městysech, prostě odshora dolů. Do tak absolutního stavu jsme se ještě nedostali. „Naši“ oligarchové také nejsou opravdovými oligarchy, ale jen služebníčky těch skutečných světových oligarchů – kdyby sebeméně uhnuli z vytčeného směru, druhý den se probudí jako bezdomovci pod mostem. Zábavné na zmiňované zprávě BIS je právě to, co v ní není: totální promoření české státní správy a politiky agenty západních, především amerických služeb. BIS totiž nesmí vyvíjet činnost směrem proti… Číst vice »

lomikel
lomikel
31. 10. 2014 9:41

kchodl – ano, a to to ten Havlin nevi, po letech bojuu ;o), nebo uz podepsal vazaci akt ze pise takovy pi*****

Sio
Sio
31. 10. 2014 10:04

lomikel napsal hrozny keci. od 89 je zde zamerne, postupne, instalovan tento system, to neni zadna omyl, nahoda, nebo ulradnuti idealu, to je zamer. „A v neposlední řadě tato zpráva uvádí i to, že na našem území posilují svůj vliv ruské a čínské služby, které pronikají do různých struktur.“ delaji to proto ze to system po 89 umoznuje, pridavaji se k anglosionistum co to tady uz, ve spolupraci s mistni pseudopodnikatelkou svoloci, uz davno zprivatizovaly/rozkradly.Mistni pidiologragove jsou jen nastroji strukturalizace liberalniho NWO. Takzepan Havlin nepopisuje kompletne.Neni to prvni clanek kde to dela, takze pro me definitivne v supliku s Culikem.… Číst vice »

Béda
31. 10. 2014 10:06

Mha přede mnou, mha za mnou
Ilona Švihlíková http://www.blisty.cz/art/75311.html

Béda
31. 10. 2014 10:09

Článek I. Švihlíkové končí: “ Michael Hudson ale dále uvedl několik velice zajímavých faktů. Mimo jiné, že drtivá většina zisků z bublinovitého akciového trhu se vrhla zpět do finančního sektoru. Byla využita na přebírání jiných korporací a tím posilování koncentrace trhu. A také na zpětný odkup akcií, či vyplácení dividend. Spojené státy se od 70. let stále intenzivněji točí kolem sektorů „fire“ – což je anglická zkratka pro finančnictví, pojišťovnictví a nemovitosti. Jen minimální část zisků šla do investic reálné ekonomiky. I z toho vývoje plyne to, co potvrdil i FED nedávným průzkumem amerických domácností – bohatství se koncentruje u… Číst vice »

hudryper
hudryper
31. 10. 2014 10:09

Z diskusních příspěvků všech pod tímto Havlíkovým článkem mám upřímnou radost. Dokazují vysokou úroveň politického vědomí i metod technologie moci zdejších čtenářů. Osobně bych si dovolil vyhodnotit tento článek jako brilantní formu populistického působení na čtenáře,nemá z hlediska svého impactu na běžného člověka v Čechách jedinou chybu. Přitom autor dokáže být velmi přijatelný i pro kritizované,ne ovšem pro všechny. Poněkud brutální reakce na zahraniční cesty Zemana na východ s poněkud fantasmagorickými pojmy jako „mix čínské kolonie s ruskou gubernií“ autorovi zřejmě zaručují, i přes jeho „mapování“ ,respektovanou pozici mezi autory propagující ve skutečnosti motivy lidí,které jsme si zvykli řadit do… Číst vice »

orinoko
31. 10. 2014 10:14

A je to venku. Soudruh Havlík se konečně zase odkopal , a teď už definitivně. Modrého švába na mozku už nevystrnadí nikdy. Ne že bych mu upíral pravdu v jeho dílku obsaženou, ale to je stará pravda. Nic nového ke staré pravdě nepřidal. Soudruh Havlík straší odchodem jakýchsi českých elit , ale kupodivu nějak není jasné, kdo to českou jelitou vlastně je. Určitě měl někoho konkrétního na mysli. Klidně ať jdou česká jelita. Pokud se domnívají, že na ně někdo někde čeká, tak sbohem a šáteček. Na tzv. Západě je zájem jen o kvalifikované a evidentní odborníky. Nějakou českou jelitu… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 10. 2014 11:06

Béda napsal

Mha přede mnou, mha za mnou
Ilona Švihlíková http://www.blisty.cz/art/75311.html

Vidím, že bude na co se dotazovat na Vratimovském semináři. Dochází k rehabilitaci ohledně některých výroků veletoků z doby před rokem a něco a je vidět, že kdo chce z RusNOKy výti, musí pár NOKů zříti. Korporátnímu kapitálu se to povedlo, politicky jemně zamazat od lejna pár do té doby nezávislých odborníků.

Alena
Alena
31. 10. 2014 11:26

nevidím dění ve světě tak, že je posuzováno skrz naučenou ideologii. Takže mám opět naprosto odlišný postoj od vás. Vy zde v komentářích uvádíte, že je naprosto lhostejno, jaký oligarchát zde panuje, v podstatě je přílepkem světových korporací. Nevidím to tak. Čína a Rusko si budují své velmocenské postavení, a jejich národy tím netrpí. Češi jsou připosraní posluhovači, a tento národ vymře. A to je zásadní rozdíl, i když všude panuje kapitalismus. Pokud mi namítnete, že jsme malí, tak se koukněte na Maďary. Je to povaze, ne velikosti.

zajoch
31. 10. 2014 11:37

Alena napsala: Čína a Rusko si budují své velmocenské postavení, a jejich národy tím netrpí.
Možná by to chtělo doplnit, že jsou nuceni si budovat velmocenské postavení jako obranu proti hegemonovi, který by je jinak pozřel. Moc už k tomu nechybělo. Nic jiného jim totiž nezbývá, chtějí-li si zachovat nezávislý stát. Rusko bylo už na kolenou a ani nyní zdaleka není ze všeho venku.

Alena
Alena
31. 10. 2014 11:45

Babiš ano či ne, vždyť je to lhostejno , opravdu?
http://www.nwoo.org/2014/10/31/agrotechnologicke-lobbovani-monsanta-za-ttip-britanie-spousti-kampan-za-odstraneni-smyslu-evropskych-regulaci-gmo/
Jeho firma se s MONSANTEM spolupodílí na vývoji nových GMO plodin. Co bude následovat? Vyhynutí mnoha zvířecích druhů, u lidí neplodnost a rakovina. Ti chytří se budou muset přestěhovat do Ruska, kde je GMO zakázáno.

Béda
31. 10. 2014 12:01

Alena, ve své podstatě každý oligarchát je škodlivý a ve svém konečném důsledku pro společnost smrtící, protože znamená střet světa „materiální a finanční nicoty“ a materiálního a finančního vševlastnictví. Z obecného hlediska mezi oligarchy není žádného rozdílu. Představují svět rostoucí materiální, finanční, právní, politické nesouměřitelnosti, která nakonec kapitalismus musí dostat do fatálního konfliktu. Sama píšete o Babišovi a Monsanto. Podobně by se dalo psát o Kellnerovi a jeho nadnárodním finančně-pojišťovnickém impériu. (Hlavní rozdíl asi mezi nimi bude v tom, kde daní příjmy, kde je jádro jejich byznysu, jestli tvoří nějaké reálné statky, anebo pouze virtuální realitu). Kapitalismus podmínkami, které vytváří,… Číst vice »

orinoko
31. 10. 2014 12:17

Chemtrails, AIDS, prasečí chřipka /a VOLAaká další/ Monsanto, ebola, světový terorismus … za vším hledej opičáky.
Furt se nás snaží dostat pod drn … a pořád nám musejí posílat svoje Havlíky , vyšlechtěné Švejžužu Tse Tse a kalouskopické opilce.
Kdo konzumuje české pivo nezahyne. Na něj je veškerá produkce vývojového sajrajtu krátká. O moravském vínu a samohonce platí totéž.
Podporujmež svoje dílo. Nedávné úmrtní dryjáky se přestěhovali na Halič. Dopřejme jim je.
A věřme sobě.

lomikel
lomikel
31. 10. 2014 12:19

ales, vidite nejakyt rozdil mezi CR a Ruskou federaci, ci Cinou ? Myslim z geopolitickeho poledu treba, co se tyce budovani hegemonie :)) Obecne nadnarodni korporace/Olirgarcha predstavuje tridniho nepritele (ve smyslu pruniku zajmu s vami jako koncakem pracovniho procesu), metody mohu byt ruzne, to jiste. Dokonce mohou byt i oligachove kopajici za Putina, ale pro nas to moc nemeni. Dale take radeji bych volil praci pro Atlantany nez pro Cinani, pokud bych to nahlizel ciste z pohledu pracovniho koncaka sledujici pracovni prostredi, vztahy, celkovou kulturu ( mel jsem to poteseni poznat huywey napriklad). Dale nych si nedovolil tvrdit ze narodY… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
31. 10. 2014 12:56

Už dlouho jsem nečetl podobný mix pravdoláskařských blbostí. Pan Havlík je vlastně, jak už ostatně jeho příjmení prozrazuje, takový malý Havel. Na nějaké vlastenectví a hrdost bych tady moc nepoukazoval, v souvislosti s argumentační ubohostí článku působí dosti směšně.

petr jihlava
petr jihlava
31. 10. 2014 13:34

Patřím mezi názorovou občanskou společnost,která sdílí levicové hodnoty.
Text od Petra Havlíka považuji za výstižně pravdivý o situaci v ČR.
Problém ČR samozřejmě nevidím jenom o zkorumpovaných politicích a vládě oligarchů.
Ten je systémový v podstatě kapitalismu.Překonání kapitalismu v sociálně spravedlivější a demokratičtější systém teprve vládu oligarchů a zkorumpovaných politiků vytěsní.Jinými slovy jako alternativu vidím ekologický samosprávní socialismus
Pravdou je,že za 25-let od sametové revoluce jsme se více přiblížili více východu a balkánu než vyspělému západu.

lomikel
lomikel
31. 10. 2014 13:42

haha :)
tazke ona ta propaganda funguje i tady, viz. predchozi prispevek. :)

Neználek
Neználek
31. 10. 2014 13:53

lomikel napsal

haha
tazke ona ta propaganda funguje i tady, viz. predchozi prispevek.

Babiš si může na trolování najmout klidně celou Jihlavu. I s tamní psychiatrickou léčebnou.

Aleš
Aleš
31. 10. 2014 14:04

petr jihlava napsal Patřím mezi názorovou občanskou společnost,která sdílí levicové hodnoty. Text od Petra Havlíka považuji za výstižně pravdivý o situaci v ČR. Problém ČR samozřejmě nevidím jenom o zkorumpovaných politicích a vládě oligarchů. Ten je systémový v podstatě kapitalismu.Překonání kapitalismu vsociálně spravedlivější a demokratičtější systém teprve vládu oligarchů a zkorumpovaných politiků vytěsní.Jinými slovy jako alternativu vidím ekologický samosprávní socialismus Pravdou je,že za 25-let od sametové revoluce jsme se více přiblížili více východu a balkánu než vyspělému západu. Neprohodil jste v textu slova východu a západu? Jako v jednom německém recesistickém videu… Občanská společnost je simulákrum. Ti, co v ni… Číst vice »

lomikel
lomikel
31. 10. 2014 14:13

krome toho ani cina anu rusko zadny ekologicky samospravny socialimus nevyvijeji. BTW. nekde ho nekdo vyviji ( ve smyslu vyvoje socialismu v petriho misce Ruska)?

Béda
31. 10. 2014 14:25

„Pravdou je,že za 25-let od sametové revoluce jsme se více přiblížili více východu a balkánu než vyspělému západu.“
Jak v čem. Někdo tvrdí, že na „východě“ vládnou (osvícení anebo neosvícení) autokrati a komunisté. V ČR nevládnou. V ČR vládnou kmotři, oligarchové, západní korporace, které si českou kolonii přetvořily za 25 let na svůj obraz. Tomu se „východ“ vehementně brání. Jak kolonizaci, tak přetváření se na obraz podle přání a zájmů Západu.

Béda
31. 10. 2014 14:27

Dovětek: nyní si Západ na svůj obraz přetváří Ukrajinu. Před krátkou dobou Afghánistán, Irák, Libyi a Sýrii.

peter.
31. 10. 2014 16:17

Dôkaz o tom,ako komunisti 40 rokov devastovali Československo
http://tribun.name/2014/10/31/jak-komuniste-zdevastovali-ceskoslovensko/

peter.
31. 10. 2014 17:27

orinoko napsal Chemtrails, AIDS, prasečí chřipka /a VOLAaká další/ Monsanto, ebola, světový terorismus … za vším hledej opičáky. Furt se nás snaží dostat pod drn … a pořád nám musejí posílat svoje Havlíky , vyšlechtěné Švejžužu Tse Tse a kalouskopické opilce. Kdo konzumuje české pivo nezahyne. Na něj je veškerá produkce vývojového sajrajtu krátká. O moravském vínu a samohonce platí totéž. Podporujmež svoje dílo. Nedávné úmrtní dryjákyse přestěhovali na Halič. Dopřejme jim je. A věřme sobě. Aké Česke pivo?U nás pri Prešove v pivovare Veľký Šariš sa vyrába mimo iné české pivá aj Velkopopovický Kozel,čo bolo kedysi vyhlásené, dobré a… Číst vice »

peter.
31. 10. 2014 17:31

peter. napsal
Aké Česke pivo?U nás pri Prešove v pivovare Veľký Šariš sa vyrába mimo iné české pivá aj Velkopopovický Kozel,čo bolo kedysi vyhlásené, dobré a výlučne české pivo.Dnes sa v celej Európe vyrába rovnaké „Europivo“.

Okrem Kozla,sa v Šariši vyrába aj Pilsner Urquell,Radegast a Gambrinus.Starí českí sládkovia sa obracajú v hrobe.

peter.
31. 10. 2014 18:15

Nášmu oligarchovi vo funkcii prezidenta SR,napísal sám Barack Obama.
http://pravdaaloz.sk/dvorny-saso-barack-obama-napisal-list-kiskovi/

orinoko
31. 10. 2014 18:26

Výskyt jevu europivo můžu připustit, to je ale také všechno. Na Slovensku se Plzeň nevaří, to je prostě chiméra. Jediné místo na světě, kde se Plzeň v zahraničí vaří, je ruská Kaluga. Vaří ji tam převážně naši lidé a je určena výhradně pro ruský trh. Vše ostatní je pitomost. Pokud někdo dokáže vedle sebe seřadit dvanáctky Prazdroj, Budvar, Radegast, Lobkowicz a říci, že jsou to europiva – a jedno jako druhé – tak prostě pivu vůbec nerozumí. Chuťově jsou každé z vyjmenovaných výrazně jiné, a pokud jsou výtečně ošetřena a točena, tak se ten rozdíl ještě zvětší. Není dneska Plzeň… Číst vice »

dixi
31. 10. 2014 18:44

V článku se druží pravdoláska s čulíkovštinou, ostatně v debatě to mnozí zmiňují. Co se týče čechů, nebojím se, že zanikneme, pokud nebude použita hrubá síla proti nám všem, přežijeme. Takové ty řečičky, jak jsme horší, než jiní, ty patří taky k metodám ovládání. Když ti budou všichni a stále tvrdit, že jsi blbej, začneš tomu za chvíli sám věřit.

orinoko
31. 10. 2014 19:01

Ad pivo: Lobkowicz Premium se vaří v jihočeském Protivíně. Aspoň tam se s ním začínalo v době nedávné. Jde o velmi ambiciozní pivo , cena tomu také odpovídá. Mám-li správné informace, tak u jeho současné podoby a chuti stáli disidenti z Plzeňského Prazdroje. Už jenom kvůli tomu nemohli mít cíl jiný než vysoký. Podařilo se. Velmi se daří pivovaru Klášter, Svijany jsou současná pražská móda, ale chuť je nevyrovnaná, standardně se drží Bernard, Radegast na Moravě snad nemá konkurenci a velmi se ho daří šířit do Čech. Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy pil nějakou pivní katastrofu. Jo ano …… Číst vice »

peter.
31. 10. 2014 19:35

orinoko napsal Ad pivo: Lobkowicz Premium se vaří v jihočeském Protivíně. Aspoň tam se s ním začínalo v době nedávné. Jde o velmi ambiciozní pivo , cena tomu také odpovídá. Mám-li správné informace, tak u jeho současné podoby a chuti stáli disidenti z Plzeňského Prazdroje. Už jenom kvůli tomu nemohli mít cíl jiný než vysoký. Podařilo se. Velmi se daří pivovaru Klášter, Svijany jsou současná pražská móda, ale chuť je nevyrovnaná, standardně se drží Bernard, Radegast na Moravě snad nemá konkurenci a velmi se ho daří šířit do Čech. Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy pil nějakou pivní katastrofu. Jo… Číst vice »

petr jihlava
petr jihlava
31. 10. 2014 19:51

Pane Aleši a Béďo.
Velmi výstižně a pravdivě nedávno ve svém komentáři(Česko patří ekonomicky do Ruska. Víc než si myslíte) psal politolog a šéfredaktor A2larmu Jaroslav Fiala.Zajímavý komentář měl také šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka(Ekologická hnutí za odstranění kapitalismu). Doporučuji oba komentáře k přečtení.Je vidět např.podle vašich diskuzních příspěvků,že česká občanská levice je názorově rozdělena a autentické levicové hodnoty si vykládá různě.Podle mého levicového přesvědčení korporátní kapitalismus ve světě představovaný USA nebo státní kapitalismus(Rusko,Čína)není inspirativní ani jeden.Já raději volím jiné alternativy.Není rozhodující jak ten nový politickou-ekonomický systém,který zmiňované kapitalistické systémy jednou nahradí budem nazývat.Samosprávní socialismus.Socialismus zdola.Humanitní socialismus.Sociálně-ekologickou demokracií.

orinoko
31. 10. 2014 20:27

Stáčení piva do plechovek je samostatná kapitola. Před časem z nedostatku kapacit Prazdroj využíval ke stáčení do plechu už nevím jaký polský pivovar. Do Polska se vezlo pivo v cisternách a stejným směrem mířily prázdné plechovky. Zpátky pak plechovky plné a cisterny prázdné. – Z těchto faktů pak český pivní měch vytvořil spikleneckou teorii, že v Polsku se vaří Prazdroj, který se vozí do Česka. – To by ovšem nesměl mít duální krytí o původu. Pokud vím, tato praxe už skončila. Podobně na tom byl … a snad ještě je … budějovický Budvar. Plechovky mu plní rakouský pivovar Ottakringer, který… Číst vice »

Sio
Sio
31. 10. 2014 21:37

petr jihlava napsal Pane Aleši a Béďo. Velmi výstižně a pravdivěnedávno ve svém komentáři(Česko patří ekonomicky do Ruska. Víc než si myslíte) psal politolog a šéfredaktor A2larmu Jaroslav Fiala.Zajímavý komentář měl také šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka(Ekologická hnutí za odstranění kapitalismu). Doporučuji oba komentáře k přečtení.Je vidět např.podle vašich diskuzních příspěvků,že česká občanská levice je názorově rozdělena a autentické levicové hodnoty si vykládá různě.Podle mého levicového přesvědčení korporátní kapitalismus ve světě představovaný USA nebo státní kapitalismus(Rusko,Čína)není inspirativní ani jeden.Já raději volím jiné alternativy.Není rozhodující jak ten nový politickou-ekonomický systém,který zmiňované kapitalistické systémy jednou nahradí budem nazývat.Samosprávní socialismus.Socialismus zdola.Humanitní socialismus.Sociálně-ekologickou demokracií.… Číst vice »

Sio
Sio
31. 10. 2014 21:38

Pardon, ne sociology ale politology. Tihle moderní fráteři neoliberalismu jsou zlá verbež, která oblbuje lidi nezkušené a ty co jsou ducha prostého.

Tom1622
Tom1622
1. 11. 2014 0:09

K pivu . Je to europivo . Nezáleží na hospodě a sklepu . Je to mrtvá věc . Plzeň je ne tak špatná jako před lety ale je horší než před víc lety . Nadávali jsme na Kozinovi slzy a dneska by jsme slintali .
Dneska je jedno co a kde se pije . Já nenáviděl Braník , a byla hospoda kde jsem nad ním slintal . To se dneska s biogonem a KEG sudama pod pultem prostě nestane .

orinoko
1. 11. 2014 6:39

Za socíku byla doba, kdy se po konzumaci Prazdroje pravidelně dostavila sračka. To se dneska neděje. Konkurence je v současnosti tak velká, že si nikdo nemůže dovolit vařit sajrajt. Naposledy jsem něco takového pil na školení na Moravě v Jedovnici. Tamní Litovel byl nad moje síly. Ale ostatní to pili. A hospoda to točila, protože jim pivovar koupil obří televizi. Dneska snad už je Litovel pitelné pivo. Konkrétně Braník a Krušovice jsou dneska klasická europiva. Jejich chuť za socíku byla výrazně jiná než je dneska. Ale pít se do dalo. Krušovická hospoda na Starém městě v Praze byla vyhlášená, chodil… Číst vice »

peter.
1. 11. 2014 6:40

Bývali časy,kedy skoro každé okresné mesto malo svoj pivovar a každé to pivo bolo niečim charakteristické,niečim ,čo pivárski fajnšmekri vedeli rozoznať.Ak bolo dobré,jeho povesť sa rozšírila po celej republike.Česi boli hrdí na svoje pivo a každý fandil tomu svojmu tak,že to pripomínalo futbalové fandenie.Ak by vtedy niekto povedal,že Gambrinus,Radegast alebo Veľkopopovický kozel sa môže vyrábať pri Prešove,tak by sa stal terčom všeobecného posmechu a možno by obdržal aj nejakú tú po hube.Chcem tým povedať,že je škoda,že sa aj toto odvetvie unifikuje,je mi ľúto za tými lokálnymi pivovarmi.Patrili do koloritu Čiech.

petr jihlava
petr jihlava
1. 11. 2014 7:31

Pane Sio.Každý sdílíme nějaké názory a hodnoty.Vy mimo laciné kritiky a demagogie jste v diskuzi nesdělil nic.Máte právo na svůj názor.Nemáte právo ale na vlastní fakta.

Seal
Seal
1. 11. 2014 12:33

peter. napsal Bývali časy,kedy skoro každé okresné mesto malo svoj pivovar a každé to pivo bolo niečim charakteristické,niečim ,čo pivárski fajnšmekri vedeli rozoznať.Ak bolo dobré,jeho povesť sa rozšírila po celej republike.Česi boli hrdí na svoje pivo a každý fandil tomu svojmu tak,že to pripomínalo futbalové fandenie.Ak by vtedy niekto povedal,že Gambrinus,Radegast alebo Veľkopopovický kozel sa môže vyrábať pri Prešove,tak by sa stal terčom všeobecného posmechu a možno by obdržal aj nejakú tú po hube.Chcem tým povedať,že je škoda,že sa aj toto odvetvie unifikuje,je mi ľúto za tými lokálnymi pivovarmi.Patrili do koloritu Čiech. Trochu schematická iluze: I za socíku existoval monopol,… Číst vice »

orinoko
1. 11. 2014 13:32

Nechci se tvářit jako statistik , ale myslím , že dneska je více producentů piva než jich bylo za Přemysla Totáče. Tady od nás kousek je jeden minipivovar vzdálen 8 kilometrů, druhý 4 km, třetí 11 km, v okresním městě jsou pak další dva, přičemž jeden se opravdu vymyká. Pivo v něm vaří profesionální sládek a dvanáctka je výrazně světlá a chuťově jiná než produkce ostatních zmíněných. Prý do ní přidává novozélandský chmel. Seal zmínil třeboňský Regent. Od té doby, co pivovar vlastní Stašek , tak se situace poněkud stabilizovala, nicméně desítka je dodnes velmi profláklé pivo na bázi samoseru.… Číst vice »

r.m.
r.m.
1. 11. 2014 15:06

Klaus = PPF = Zeman

fajt
2. 11. 2014 8:13

kdokoliv může potrestat ologarchu, či zmetka u lizu – i když většina jenom jednou – chce to pouze odvahu a nebýt jenom vychytralý debil… ale většina už rezignovala i na své potomky, které asi bere jako nechtěný úkaz jejich sexuální potřeby. ..)