Česko pomáhá v OSN postavit korporace nad lidská práva

Česko napojené na diplomacii EU a USA začíná v OSN skutkem ukazovat, kdo v těchto zemích skutečně vládne. Lid a demokracie to není ani v nejmenším, natož agenda lidských práv. A kdo určuje agendu západních zemí v OSN? No přece nadnárodní korporace, stejně jako určují chod financí, ekonomiky a chování koupených politiků. A co potřebují pro své podnikání ve světovém měřítku? Beztrestnost a postavení nad zákonem.

Korporace nemusí dodržovat lidská práva

Tento čtvrtek (26. 6.) proběhlo ve výboru pro lidská práva (U.N. Human Rights Council, UNHRC) sídlem v Ženevě důležité hlasování o statutu korporací(external link). Česko, EU a USA se marně snažily zablokovat pomocí usnesení práci mezinárodní komise. Ta má za úkol připravit mezinárodní dohodu o právní odpovědnosti transnacionálních korporací (TNC) za dodržování lidských práv.

Hlasování ve 47členném sboru bylo následující: pro 20, 14 proti, 13 se zdrželo. Citované západní země včetně korporátního Česka hlasovaly proti připravované dohodě. Hlasování demokraticky prohrály. Jenže tyto země neřídí idea demokracie a lidských práv, ale právě ony korporace. Státy sloužící svým korporacím tedy prohlásily, že budou blokovat práci tzv. Intergovernmental working group (IGWG), která bude připravovat zmíněnou dohodu pro schvalovací proces v rámci OSN. Chrabrý zástupce USA ve výboru pro lidská práva, Stephen Townley, k tomu prohlásil následující: „Spojené státy se nezúčastní práce tohoto výboru a ostatním zemím radíme totéž.“

Mezinárodní korporace jsou sice největšími planetárními škůdci téměř ve všech ohledech, ale přitom nejsou subjektem mezinárodního práva. V rámci smluv, jako je např. budoucí tajně vyjednávaná TTIP mezi EU a USA, chtějí být korporace zcela vyňaty dokonce i z jurisdikce jednotlivých států. Viz článek Současná koncepce transatlantického trhu nás může jednou zabít(external link).

A stejné západní státy vedené zájmy těchto korporací páchají svou politickou sebevraždu tím, že předem zajišťují jejich beztrestnost a nevymahatelnost v oblasti, která byla pro západní demokracie zcela klíčová, totiž v oblasti obrany lidských práv. Čína, Indie, Ekvádor a další země BRICS byly tímto hlasování západu zásadně zklamány. A mnohem více je znepokojila destruktivní reakce Západu na prohrané hlasování. Západní země argumentují, že dosavadní úprava v rámci tzv. „U.N. Guiding Principles on Business and Human Rights“, která platí necelé 3 roky a dosud nebyla ani implementována, zcela stačí na zkrocení korporací. Jak vidět, většina zemí světa a nejspíše i občanů na Západě je úplně jiného názoru.

Související články
Vymahatelnost práva pro oběti korporativního vykořisťování se opět zhoršila(external link)
Rok 2013 aneb Světová bankovní politika a ožebračení obyvatel(external link)

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
7. 7. 2014 9:50

http://www.novinky.cz/ekonomika/341503-stat-by-zvazoval-odkup-totalne-zadluzenych-okd-rekl-ministr-mladek.html – musí se zestátnit, aby se mohlo zase privatizovat. Pokud Bakala a spol. nebudou minimálně na Mírově, je celá zamyšlená akce jeden velký podvod a Sobotka by měl rezignovat. Připravovaná státní sanace NWR je podraz na státní kasu.

mirror
mirror
7. 7. 2014 22:25

fajt napsal
musí se zestátnit, aby se mohlo zase privatizovat

Jediný, kdo na této obchodní transakci vydělá, bude Bakala.

Béda
8. 7. 2014 4:35

Mirror,
v kapitalismu platí věelidské morální pravidlo: Musíme (povinně) JIM (oligarchům) pomáhat.