3… 2… 1… Trump!

Tak to začalo. Donald Trump se stal 45. pátým prezidentem USA. Nikdo ho nezastřelil, nikdo ho nezastavil. Nechali ho kandidovat, nechali ho zvítězit, nechali ho inaugurovat.

A chléb je přesto stále stejně drahý, tráva stejně zelená a venku pořád mrzne, jako kdyby se nic nestalo.

Protože se zase až tak moc nestalo.

Protože Trump není ani spasitel, ani ničitel, protože naděje i zoufalství do něj vkládané a s ním spojované jsou přehnané a iracionální. Trump je prostě jen další prezident-úředník a jeho mandát bude takový, jaký mu dovolí státní aparát a jak jej budou vnímat lidé. Nejen Američané, ale i zbytek světa.

Stejně, jako nejsou na místě oslavné tirády nad jeho nástupem do úřadu jako nad vítězství lidu nad zkorumpovanými elitami (kdo je v kapitalismu, u všech čertů, větší zástupce elit, než kapitalista?), nejsou na místě ani masivní demonstrace proti němu, protože ve skutečnosti nemíří na něj, ale tu část společnosti, která ho zvolila. Demokracie totiž nespočívá ve výsledku voleb, ale v jejich průběhu.

Na demonstrace bude dost času, až přijdou Trumpovy konkrétní činy. A že se už činit začal: jeho první krok v úřadu bylo zahájení dekonstrukce tzv. Obamacare, reformy zdravotnictví jeho předchůdce Obamy, která měla zajistit přístup ke zdravotní péči i pro chudé. Američané ale protestují kvůli tomu, že Trumpovy narostl zobák trochu jinak, než jak kvákalo posledních pár let, a Češi (sic!) zase kvůli tomu, že jeho prvním krokem nebylo vyhlášení války Rusku.

Přitom úplně nejlepší by teď bylo prostě čekat. Každý korporátní aparát má celkem velkou setrvačnost a bude chvíli trvat, než začne tancovat podle notiček nového šéfa. Svět zkrátka nebude s Trumpem ani spasen, ani zatracen, jisté je jedině to, že bude jiný, než by byl s jeho neúspěšnou rivalkou Clintonovou, ale ani ten by nebyl nejspíš nijak zásadní, protože USA jako takové jen těžko dokáží překročit svůj stín.

Úloha osobnosti v dějinách se obecně přeceňuje a ať už s Trumpem přijde zkáza, spása nebo nebo nic, bude víc dílo všech ostatních, než samotného Trumpa. Trump je jen katalyzátor, který byl právě vhozen do amalgánu společenských nadějí, frustrací, plánů, zájmů a postojů. Trump jistě není nepodstatný, ale reakce na něj budou nakonec důležitější.

Převzato z webu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Admirál
Admirál
26. 1. 2017 21:04

Prozatím je to podle mainstrému netvor. Jasná známka toho, že je velmi dobře, že se vyskytl. Až ho začnou chválit, popřemýšlím.

Hox
Hox
26. 1. 2017 21:21
hudryper
hudryper
26. 1. 2017 22:33

Ani se tak moc nestalo ? Už se děje…
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/9719-trump-masove-rezignace-ministerstvo
Tam to jde od podlahy rovnou kde nechal tesař díru.Fantastická čistka od nejvyššího patra
až do sklepů…

Petrpavel
Petrpavel
26. 1. 2017 23:13

Souhlasím s článkem.
Přesto malá jiskřička naděje doutná, třeba toto, a už to zatrhnutí TTP či stavba hranice s Mexikem. Nemusí pršet (a ani nemůže správně píše autor) ale stačí že kape …:
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/427639-trumpova-administrativa-palestincum-zmrazila-vyplatu-penez-od-obamy.html

Dana
Dana
27. 1. 2017 4:43

Je hezke, jak se Tribun smiril s realitou, ze se svetova revoluce hned tak konat nebude a svet jde dal.. Bodejt by ne, jak se predvadi liberalni levice, tak bojovnici tridniho boje nemaji zadnou sanci. .Z nouze ctnost, pravi ceske prislovi. Zatim se v USA vyrizuji celkem hospodarske, nepoliticke kauzy. President Trump je pragmatik a zacal setrit doma, zmrazil federalni najimani novych pracovniku, a v radach tech, kteri zustali se provadi cistka produktivity a etiky, takze se zmensi byrokracie. Nebudou se zakladat nove statni organisace, podobne pane Chovancova Ustavu pro potirani terorismu. Za svuj presidentsky plat chce Trump jeden dolar… Číst vice »

peter.
27. 1. 2017 6:08

+++
Na TA3 odznelo,že USA dodnes platia Číne v rámci rozvojovej pomoci 680 miliónov dolárov ročne.

peter.
27. 1. 2017 6:15

Som si ale istý,že Izraelu sa finančná pomoc zo strany USA sa škrtať nebude.
http://www.hlavnespravy.sk/usa-rata-so-skrtmi-v-statnom-rozpocte-napriek-tomu-navysi-financnu-vojensku-pomoc-pre-izrael/704552

hudryper
hudryper
27. 1. 2017 6:17

Dana napsal
Zatim dobry…….

V kterém patře jste si to řekl ? Ti ze státního departementu už dopadli na matičku zemi.Taky dobrý.

peter.
27. 1. 2017 7:14

Všetky ekonomické opatrenia ktoré Trump zamýšľa v USA zaviesť, aj avizovaný izolacionizmus,budú mať tvrdý dopad na EÚ a teda aj na ekonomiku našich štátov.Preto má EÚ najvyšší čas na to,aby zmenila svoj postoj k Rusku a urýchlene odvolala nezmyselné hospodárske sankcie proti nemu.Len somár už nevidí,že na USA sa Európa s nástupom Trumpa spoliehať v takej miere ako do teraz nemôže.A len idiot nevidí,že sankcie EÚ škodia a Rusku skôr pomáhajú ako škodia.No EÚ sa namiesto mobilizácie všetkých síl pre boj s nastupujúcou hospodárskou krízou, venuje imigrantom,ľudským právam(pre všetkých okrem vlastného ľudu),sexuálnym menšinám, spoločným hajzlíkom na školách a hlavne okydávaniu… Číst vice »

fajt
27. 1. 2017 7:43

peter. napsal
peter

z nejbohatšího kontinentu se rázem stává ten nejvíce rizikový, když k tomu přičteme demografickou katastrofu, dřevitý kapitalismus a atomizaci společnosti vedenou brutální asocializací, tak tady máme situaci, která zavání totálním rozpadem a rozkladem. ..

Aleš
Aleš
27. 1. 2017 9:58

Kterému však můžeme zabránit naší spoluprací především s Rusy a Srby, ale k tomu je však potřeba našemu opuštění Nadnárodní americké teroristické organizace = NATO a nasměrovat Evropu k rozpuštění této teroristické organizace. Ministerstva obrany a vnitra členských zemí jsou dozorčími orgány brutální asocializace a atomizace, vlády včetně jejich sebesociálněji se tvářících programů (jako např. podpora rodin s dětmi dle vzoru Bělobradých asociálů) jsou vykonavateli a rozpočtová zodpovědnost je nadnárodní ideologie, podle které se rozklad a rozpad řídí. https://www.novinky.cz/ekonomika/427641-odlehle-venkovske-obce-se-vylidnuji.html Kdo tohle před lety věcně kritizoval a nabízel alternativu, buď byl odejit do bezživotí nebo se o to odejití establishment či… Číst vice »

peter.
27. 1. 2017 12:32

fajt napsal

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/bude-stat-vedet-kam-na-webu-chodite-chysta-se-zakon-ktery-da-rozvedce-moznost-sledovat-internet-12368

Nech sa to kľudne dozvedia!A mohli by so mnou aj vstúpiť do komunikácie aby som im mohol povedať(napísať),že ma môžu 1583 (+/-)krát krížom krážom bozať v riť.

peter.
27. 1. 2017 17:39

Kto degraduje obraz ženy v spoločnosti?
http://www.nadhlad.com/sites/default/files/mad_donna.jpg

Béda
28. 1. 2017 4:47

Klíčový poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Stephen Bannon ostře kritizoval americká média a označil je za „opoziční stranu“. https://cz.sputniknews.com/politika/201701274618540-trumpuv-poradce-media-opozice-huba/