3… 2… 1… Trump!

Tak to začalo. Donald Trump se stal 45. pátým prezidentem USA. Nikdo ho nezastřelil, nikdo ho nezastavil. Nechali ho kandidovat, nechali ho zvítězit, nechali ho inaugurovat.

A chléb je přesto stále stejně drahý, tráva stejně zelená a venku pořád mrzne, jako kdyby se nic nestalo.

Protože se zase až tak moc nestalo.

Protože Trump není ani spasitel, ani ničitel, protože naděje i zoufalství do něj vkládané a s ním spojované jsou přehnané a iracionální. Trump je prostě jen další prezident-úředník a jeho mandát bude takový, jaký mu dovolí státní aparát a jak jej budou vnímat lidé. Nejen Američané, ale i zbytek světa.

Stejně, jako nejsou na místě oslavné tirády nad jeho nástupem do úřadu jako nad vítězství lidu nad zkorumpovanými elitami (kdo je v kapitalismu, u všech čertů, větší zástupce elit, než kapitalista?), nejsou na místě ani masivní demonstrace proti němu, protože ve skutečnosti nemíří na něj, ale tu část společnosti, která ho zvolila. Demokracie totiž nespočívá ve výsledku voleb, ale v jejich průběhu.

Na demonstrace bude dost času, až přijdou Trumpovy konkrétní činy. A že se už činit začal: jeho první krok v úřadu bylo zahájení dekonstrukce tzv. Obamacare, reformy zdravotnictví jeho předchůdce Obamy, která měla zajistit přístup ke zdravotní péči i pro chudé. Američané ale protestují kvůli tomu, že Trumpovy narostl zobák trochu jinak, než jak kvákalo posledních pár let, a Češi (sic!) zase kvůli tomu, že jeho prvním krokem nebylo vyhlášení války Rusku.

Přitom úplně nejlepší by teď bylo prostě čekat. Každý korporátní aparát má celkem velkou setrvačnost a bude chvíli trvat, než začne tancovat podle notiček nového šéfa. Svět zkrátka nebude s Trumpem ani spasen, ani zatracen, jisté je jedině to, že bude jiný, než by byl s jeho neúspěšnou rivalkou Clintonovou, ale ani ten by nebyl nejspíš nijak zásadní, protože USA jako takové jen těžko dokáží překročit svůj stín.

Úloha osobnosti v dějinách se obecně přeceňuje a ať už s Trumpem přijde zkáza, spása nebo nebo nic, bude víc dílo všech ostatních, než samotného Trumpa. Trump je jen katalyzátor, který byl právě vhozen do amalgánu společenských nadějí, frustrací, plánů, zájmů a postojů. Trump jistě není nepodstatný, ale reakce na něj budou nakonec důležitější.

Převzato z webu Tribun

Přejít do diskuze k článku 19 komentářů