AKT-INFO 160
 

OBAMA MÁ SCHVÁLIT ČASOVĚ NEOMEZENÉ VĚZNĚNÍ I BEZ OBŽALOBY A SOUDNÍHO PROCESU

Začátkem příštího roku má americký prezident Barack Obama podepsat nový dekret, podle něhož bude možné držet zadrženého ve vazbě, aniž by proti němu bylo vzneseno formální obvinění či byl vynesen rozsudek. V důsledku toho by americká vláda mohla nadále zadržovat až 48 vězňů, kteří ještě zůstávají ve vězení na Guantánamu. List ProPublica přinesl zprávu o tom, že ačkoli prezident Obama slíbil uzavřít vězení na Guantánamu již před dvěma roky, od jeho zvolení naopak zadržených, proti kterým nebylo vzneseno konkrétní obvinění, přibylo. Těmto vězňům hrozí nebezpečí, že zůstanou vězněni po zbytek života, aniž by s nimi proběhlo soudní řízení. Od Obamova zvolení  je však méně vězňů, kteří čelí obvinění ze zločinu.

22/12/2010

 

WIKILEAKS: VELKÁ BRITÁNIE A USA PODPORUJÍ BANGLADÉŠSKOU JEDNOTKU SMRTI

Zatímco zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange stále zůstává v domácím vězení ve Velké Británii, na jeho investigativních webových stránkách se i nadále objevují informace z tajných amerických diplomatických depeší. Jedna nově zveřejněná depeše odhalila, že britská vláda trénuje polovojenskou jednotku, na kterou lidskoprávní organizace upozorňují jako na „státní jednotku smrti“. Od svého založení před šesti lety byla jednotka Rapid Action Battalion (Jednotka rychlého nasazení) obviněna z vykonání více než tisíce nezákonných vražd. Navzdory tomu se však američtí i britští zástupci o této jednotce vyjadřují pochvalně a jednotku podporují. V jedné depeši americký velvyslanec v Dháce James Moriarty napsal, že jednotka Rapid Action Battalion je „silová organizace, která má nejlepší předpoklady stát se bangladéšskou verzí americké FBI.“

22/12/2010

 

WIKILEAKS: SPOJENÉ STÁTY USILOVALY O POMSTU EVROPĚ KVŮLI GENETICKY UPRAVENÉMU OSIVU

Další depeše zveřejněná serverem WikiLeaks odhaluje skutečnost, že americká vláda prezidenta George W. Bushe plánovala, jak se mnoha způsoby pomstít Evropě za to, že odmítá používat geneticky upravená osiva. Americký velvyslanec ve Francii v roce 2007 prohlásil, že je třeba podniknout protiopatření, protože Francie a další evropské státy nadále zakazují biotechnologická osiva z produkce firem Monsanto a Pioneer Hi-Bred. Velvyslanec Craig Roberts ve zveřejněné depeši uvádí: „Evropa v čele s Francií, Rakouskem, Itálií a dokonce i s Evropskou komisí je v této záležitosti zpátečnická.“ Jiné čerstvě zveřejněné depeše dokazují, že farmaceutická společnost Pfizer lobovala proti tomu, aby Nový Zéland nedosáhl na dohodu o volném obchodu se Spojenými státy, protože tato společnost měla námitky vůči zdejším přísným opatřením pro nákup léků. Depeše navíc odhalují, že farmaceutické společnosti se snažily odstranit bývalého novozélandského ministra zdravotnictví. Pfizer je tatáž společnost, jež byla minulý týden zmiňována v jiných depeších týkajících se jejího testování léků na nigerijských dětech s tragickými následky.

21/12/2010

 

ASSANGE SE OBÁVÁ HROZBY VYDÁNÍ SPOJENÝM STÁTŮM

Americký viceprezident Joe Biden potvrdil, že Spojené státy zkoumají právní možnosti trestního stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangeho. Ten se nachází v britském domácím vězení. Biden v rozhovoru pro televizní stanici NBC v pořadu Meet the Press označil Assangeho za „hi-tech teroristu“. Assange mluvil v pátek s reportéry před sídlem Ellingham Hall ve východní Anglii, které patří jeho příteli. Zde musí pobývat, přestože byl propuštěn na kauci. Assange uvedl: „Velké riziko, kterého jsme se vždy obávali, je to, že budu vydán Spojeným státům a tato hrozba je nyní zřejmě ještě závažnější a reálnější. Včera se k nám donesly zprávy, že ve Spojených státech proti mně byla sepsána tajná obžaloba.“ Assange rovněž vyjádřil znepokojení nad zdravotním stavem Bradleyho Manninga, amerického vojáka, který je už sedm měsíců zadržován kvůli podezření, že serveru WikiLeaks poskytl obrovský zdroj vládních dokumentů: „Doslechl jsem se, že pan Manning je ve špatném psychickém stavu, k čemuž přispěla samovazba. Není divu. Sám jsem strávil deset dní v londýnské samovazbě, takže si mohu jen představovat, v jakých podmínkách se asi nachází tento mladý voják ve Spojených státech.“ Assange ve středu v rozhovoru pro americké televize MSNBC prohlásil, že nikdy neslyšel jméno Bradley Manning dříve, než se jeho jméno objevilo v médiích, a dodal: „Pokud máme uvěřit obvinění, které je proti němu šířeno, tak tento člověk nám poskytl data ze svého politického přesvědčení. Proto je ve Spojených státech politickým vězněm. Nikdy nebyl předvolán před soud. Takže je ve Spojených státech už šest až sedm měsíců zadržován bez soudního řízení. To je vážná věc. Lidskoprávní organizace by měly vyšetřovat podmínky, za jakých je zadržovánn a zda dostal zákonnou možnost se obhajovat.“

20/12/2010

 

=============================================

Poznámka: Naše rubrika mezinárodních zpráv vám přináší souhrn zpráv programu DemocracyNow televizní stanice Pacifica. Videozáznamy těchto zpráv můžete zhlédnout s pomocí programu RealPlayer. Vložte adresu http://www.democracynow.org/recent.pl do vyhledávače a vyberte si zprávy v angličtině podle data.

=============================================

   

INFORMACE:

Akt-info je alternativní zpravodajský servis. Poskytujeme informace, které nejsou, ale měly by být v běžných médiích. Redaktoři jsou nezávislou skupinou novinářů a přátel. Akt-info je zcela neziskový projekt. Pokud jste členem organizace nebo neformální skupinou, aktivní v našich prioritních tématech (lidská práva, obrana skutečné demokracie, sociální spravedlnost a mírové řešení konfliktů), můžete prostřednictvím našeho servisu informovat širší veřejnost o vašich aktivitách. Vaše případné dotazy a připomínky můžete zasílat na: akt-info@seznam.cz.

 

ROZŠIŘUJTE INFORMACE DÁL:

Pošlete informaci o Akt-info svým kamarádům a dejte jim vědět, jak se mohou přihlásit. Zprávy z akt-info přinášíme jen jednou týdně a náš systém je zabezpečen, takže se nikdo nemusí obávat spamů. Přihlásit se může každý sám. Stačí jen poslat e-mail s předmětem „přihlásit“ na adresu: akt-info@seznam.cz.

 

JAK POMOCI:

Všimli jste si, že běžná nebo „mainstreamová“ média neinformují objektivně nebo dostatečně o tématech, která Vás zajímají? My také. Už Vás štve, že dostáváte jen politicky vhodné informace o světě kolem vás? Nás také. Potřebujeme překladatele z angličtiny do češtiny. Také potřebujeme české korektury. Vždy uvítáme zprávy z alternativních zdrojů. Pokud můžete pomoci, zkontaktujete nás na: akt-info@seznam.cz

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments