Americké exekuce: Banky nestíhají

Prosinec 30, 2012

Ekonomika je v troskách – kolik exekucí budou ještě muset banky uskutečnit v těchto dnech? Jako by nestačilo, že proces vypořádávání se s vlastníky domů, kteří jsou neschopni splácet své půjčky, trvá celé roky.

Výsledkem je, že stále více Američanů zjišťuje, že pokud se hypotéční splátky na jejich starém bankovním účtu stanou příliš velkým břemenem, novým zaručeným způsobem, jak ušetřit, je prostě jeho vypovězení. Vlna exekucí se přehnala přes takové množství vlastníků domů v platební neschopnosti, že si banky nemohou poradit s davy zákazníků a nešťastní kandidáti na exekuci nalézají kladnou stránku tohoto depresivního utrpení.

Majitelé domů si rychle uvědomují, že exekuční řízení – jež se ve vší své složitosti stalo zdánlivě nemožným kvůli byrokracii a formulářům –  by mohlo od začátku do konce trvat až dva roky. Američané se mezitím zbaví splátek hypoték a beztrestně bydlí zadarmo, přičemž čekají, až se banky dostanou k tomu, aby s nimi skoncovaly.

A teď to vypadá tak, že nejlepším způsobem, jak si koupit dům, je koupit si svůj čas od bank. Průměrná doba vyřízení exekuce je 631 dnů, takže majitelé domů zjistili, že mohou být i více než dva roky chráněni před pozorností bank. Během čekání na to, až skončí tato papírová bitva, se majitelé domů naučí, že banky nejsou schopné je přinutit zaplatit chybějící platby, a to až téměř do ukončení celého exekučního řízení.

„Tohle se děje, a to stále častěji,“ řekl časopisu Business Insider Chantay Bridges, vedoucí realitní makléř společnosti Clear Choice Realty & Associates. „Tito lidé vědí, že mají nejméně 1 rok (než proběhne exekuční řízení) a využívají toho.“ V rozkolísané americké ekonomice je život bez splátek hypoték jednou z mála věcí, která se dá naplánovat alespoň na pár měsíců dopředu. Často se stává, že jedinou obětí za to je několikabodová srážka jejich kreditního skóre.

„Čím déle jsem v exekuci, tím déle jsem schopen spořit a zajišťovat se do budoucnosti a na dobu po ukončení mé exekuce,“ řekl loni ABC News Alex Gregg devatenáct měsíců poté, co banky uvalily exekuci na jeho dům blízko floridského St. Petersburgu. Florida patří mezi státy s nejvyšším podílem exekucí v USA, v okrese Miami-Dade je poměr domů v exekuci 1:181. Přibližně tucet dalších okresů na v jižanských státech USA má tento poměr do 1:300. Je stále více lidí, kteří se podobně jako Gregg učí, jaké obchodní triky použít, díky lidem, kteří zveřejňují způsob, jak čelit exekuci – či alespoň způsob, jak prodloužit exekuční řízení tak dlouho, jak je to jen možné.

Webové stránky YouWalkAway.com dávají pokyny klientům, co dělat v případě exekučního řízení a obhájce Mark Stopa, který se specializuje na oběti exekucí, poradí klientům, jak vydržet, zatímco on sám za ně bojuje u soudu. „Pokud si najmete právníka, jako například mě, aby vás v tomto případě hájil, pak toto řízení může trvat déle, protože právník si může vynutit, aby banky prozkoumaly váš případ,“ řekl loni Stopa ABC News. Stopa provozuje další podobné webové stránky StayInMyHome.com, které se podobají těm výše zmíněným. Tam Stopa píše: „Pouze to, že nemůžete splácet vaši hypotéku, neznamená, že musíte opustit svůj dům. Jen proto, že vám banka pošle žalobu, neznamená, že musíte opustit svůj dům. Nemusíte opustit svůj dům, dokud banka nevyhraje soudní řízení proti vám.“

„Asi 40 % vlastníků domů v prodlení se splátkami bylo ve svých domech zadarmo déle než dva roky,“ dodává k tomu CNN.

Převzato z RT.com

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments