Americkému komerčnímu software už nelze věřit

Prosinec 31, 2011

 

V dnešní době funguje většina světové infrastruktury jako vlády, úřady, penzijní fondy apod. na softwaru od dvou amerických společností – Microsoft a Apple. Je to tak běžné, že je skoro nemožné koupit nějaký hardware pro současný ekosystém, aniž by obsahoval kód od minimálně jedné z těchto dvou amerických korporací.


(AKTUALIZACE: Dostal jsem mnoho reakcí od správců sítí, kteří nesouhlasili s tímto předpokladem. Pro upřesnění uvádím, že neodkazuji na síťovou infrastrukturu jako switche, pasivní prvky nebo webové servery, ale na společenskou infrastrukturu: penzijní fondy, zdravotní záznamy, policejní databáze. Dle mé zkušenosti většina těchto systémů jsou specializované systémy napsané na platformě Windows nebo méně často Apple.)


U proprietárního, uzavřeného software, existuje problém, který mě nenechává klidným. Pokud nejsou občané schopni kontrolovat, jestli počítače, které řídí státní byrokracii, ve skutečnosti dělají to, co tvrdí, že dělají, nebo to dělají, ale dělají ještě něco nepozorovaně navíc, dělají špatné věci špatným způsobem a ve špatný čas nebo nedělají vlastně vůbec nic, dostaneme vážný demokratický deficit. (Soudě podle většiny státních IT projektů, spadají všechny do jedné z těchto čtyř kategorií.)


Tohle vše je ještě stále nic proti tomu, co se zrovna stalo. Při diskuzi ohledně amerického zákona SOPA (Stop Online Piracy Act – Zákon pro zastavení online pirátství), američtí zákonodárci jasně prokázali ochotu a schopnost zasahovat do technického fungování amerických produktů v případech, kdy to podporuje zájmy americké zahraniční politiky, a to bez ohledu na politickou situaci v zemi zákazníka. A je to ještě horší: američtí zákonodárci ukázali připravenost toto činit právě kvůli odlišným zákonům v zemi zákazníka a mimo Spojené státy.


Američtí zákonodárci si nyní nárokují právo sabotovat globální technické zdroje jen proto, že shodou okolnosti jsou řízeny z imaginárních čar v písku, které nazýváme Amerika.


Jinými slovy, americká legislativa si nárokuje právo sabotovat americké produkty umisťováním skrytých pastí a to pro prosazení amerických zákonů a ekonomických zájmů mimo své hranice přímou sabotáží státní správy ostatních států.


Nezáleží na tom, zda tato ohavnost zásilkového zákona, SOPA, tentokrát projde. Američtí zákonodárci jasně ukázali, že nebudou váhat ani vteřinu při prosazení amerických obchodních zájmů a využijí skutečnosti, že mnoho státních správ, ne-li většina, funguje na kódu napsaném v Americe.


Z toho vyplývá, že od tohoto dne již nelze věřit americkému komerčnímu softwaru. To znamená především softwaru od společností Microsoft a Apple. Nahrazení těchto platforem může trvat roky a američtí zákonodárci mohou rozhodnout o prosazování amerických obchodních zájmů v mnohem kratší době. Nahrazování by tedy mělo začít co nejdříve.


Avšak čím jej nahradit, ptáte se? Android není zrovna nejlepší alternativa, neb je také napsán v Americe (i když o něco lepším hráčem, společností Google, která však opět spadá do jurisdikce těchto zákonodárců opilých mocí). Zákonodárci ostatních zemí také mohou velmi rychle a intenzívně zatoužit po uplatnění své síly.


Jestli někdy existoval přesvědčivější a důležitější důvod pro přechod k svobodnému softwaru z důvodu národní bezpečnosti a suverenity, je to právě tento. A ze svobodného softwaru lze vybírat – sám používám výhradně svobodný software posledních deset let.


Svobodný software už není otázka peněz, jestli to tak někdy bylo. Je to otázka svobody a suverenity.


AKTUALIZACE – TLDR: Američtí zákonodárci vládnou nad americkými korporacemi. Tito zákonodárci právě prokázali svou ochotu a schopnost vestavět do amerických IT produktů svou představu amerických obchodních zájmů tím, že přinutí společnosti na území Spojených států takto učinit. Ve většině případů to není v zájmu země, ve které se nachází zákazník, nebo vůbec legální. Vzhledem k tomu, že američtí zákonodárci demonstrovali tuto svou ochotu a schopnost, nelze důvěřovat americkému firemnímu softwaru bez jakéhokoli zavinění firem zde dotčených.


Původní zdroj: Rick Falkvinge – American corporate software can no longer be trusted for anything

Překlad: Prom


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments