Assange „veřejným nepřítelem“ Švédska?

Únor 14, 2011

Může Julian Assange počítat ve Švédsku se spravedlivým procesem? Nikoli, pokud vezmeme do úvahy víkendové prohlášení švédského premiéra Fredrika Reinfeldta, podle něhož je Assange pro Švédsko „veřejným nepřítelem číslo 1".

Je to neuvěřitelné prohlášení, zvláště v době, kdy Švédsko Assangeho z ničeho ani formálně neobvinilo – oficiální žádost o vydání do Švédska je dál vysvětlována jen snahou o jeho „výslech", přičemž švédská prokuratura nadále záhadně odmítá veškeré nabídky, aby Assangeho vyslechla v Londýně, kde v současnosti je. Premiérovo prohlášení tak nyní mocně podpořilo názor Assangeho právníků, podle nichž jejich mandant nemá ve Švédsku zaručený spravedlivý proces.

Zdá se, jako by švédská vláda ve snaze dále vylepšit své vztahy s USA ani sama z ničeho Assangeho obžalovat nechtěla, ale jen se chystá ho předat Obamově administrativě, jejíž někteří členové o něm mluví jako o teroristovi. A s takovou nálepkou není nic snazšího než zmizet v americké právní černé díře, jak se to stalo už mnoha z ničeho neobviněným lidem. Assange je Australan a jako takový je i občanem Britského společenství. Není divu, že Británie s jeho vydáním do Švédska váhá a verdikt stále odročuje. Na jedné straně za něj má svým způsobem zodpovědnost, na straně druhé jsou tu ale Spojené státy a jejich touhy…

Převzato z Literárek

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments