BBC cenzorovala slovo „Palestina“

Únor 04, 2012Z textu písně Mica Rigtheouse:


„I still have the same beliefs

I can scream Free Palestine,

Die for my pride still pray for peace,

Still burn a feed for the brutality

They spread over the world“


BBC rozpoutala polemiku, když se rozhodla cenzorovat slovo „Palestina“ ve vystoupení rappera Mica Rigteouse v rozhlasovém programu stanice BBC Radio 1xtra. Reportér íránské televize Press TV to komentuje tak, že to vypadá, že „Palestina se pro BBC stala sprostým slovem.“ BBC se snažila obhájit své rozhodnutí nahradit slovo „Palestina“ zvukem rozbíjeného skla. Podle BBC se neočekává, že k tomu tvůrci zaujmou politické stanovisko.

Samira Shackle ve svém článku „BBC defends decision to censor the word ‚Palestine‘“ vysvětlila, že ve směrnicích, které má BBC, „berou ohled na ‚na individuální vyjádření‘ umělců, spisovatelů a bavičů“, přičemž reflektují širokou škálu dostupných pohledů v čase. BBC tvrdí, že noční hudební show není vhodným místem pro zahájení politické diskuse, s tím, že není zřejmé, kdy by tyto jiné pohledy mohly být vysílány. Toto slovo cenzurovali, protože se domnívali, že by „mohlo zpochybnit jejich nestrannost“.

Cenzura slova „Palestina“ způsobila veřejné pobouření, BBC byla obviněna ze zaujatosti, bylo ji vyčítáno, že mohla k cenzuře zvolit mnoho jiných slov nebo tvrzení, která měla ve skutečnosti prokazatelně mnohem negativnější vliv. Amena Saleem z Kampaně palestinské solidarity (PSC) k tomu řekla: „BBC nám při komunikaci s námi písemně sdělila, že Palestina není urážlivé slovo, ale vyvozování, že není svobodná, je spornou otázkou, a to je ten důvod, proč provedli tento zásah.

Izraelská okupace palestinských území je však skutečnost, nikoli tvrzení nebo názor. Rada bezpečnosti OSN označuje Izrael jako „okupační sílu“ na Západním břehu a v Gaze. Vedení BBC (BBC Trust) však při prosazování svého rozhodnutí neřešilo tuto klíčovou otázku stížností. V důsledku toho devět stěžovatelů řeklo, že byl ignorován hlavní bod jejich stížnosti, totiž že BBC „prokázalo předsudky vůči Palestincům“.

Stížnosti proti cenzurním zásahům nemají naději na úspěch – přestože je BBC placena z peněz daňových poplatníků, za obsah svého vysílání odpovídá jen sama sobě, říká reportér TV Press na konci reportáže.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments