Bajka o psech a krtečcích

Znáte tu pohádku o zemi, kde v tajných službách pracují detektivové, kterým politici znudění vládnutím pro legraci přezdívají „krtečci“? A víte, jak tito politici, placení z daní občanů, říkají lidem, které nechávají špehovat? „Žrádlo pro psy“. A jak říká milenka premiéra té země tajné službě, kterou si tajně přivlastnila, aby mohla špehovat manželku svého milence, jestli náhodou nedělá svému manželovi – premiérovi – ostudu? „Umělý pes.“ A všechnu tu legraci stihne v pracovní době. Místo práce, za kterou ji zamilovaný premiér v době krize uděluje statisícové prémie.


Neznáte?


Připomíná vám to spíš než pohádku blouznění v horečce? Ale kdepak! Ve skutečnosti jde o pravdivý příběh české politiky posledních dnů. I když vypadá na první pohled jako úplná fantasmagorie, přináší zajímavé odhalení katastrofální mentální úrovně současné české politické elity, která ztratila kontakt s realitou i poslední špetku soudnosti. Žije si za tlustým sklem zlatého akvária a co se děje na druhé straně, ji nezajímá. A lidi, kteří tam žijí, považuje za hlupáky. Aspoň do té doby, než sklo praskne. To je potom překvapení!


Skutečnost, že je země prolezlá korupcí skrz naskrz, je veřejným tajemstvím. I to, že čeští politici jsou loutkami, za jejichž nitky tahají oligarchové, kteří jim na oplátku sypou do kapes zlaťáky. Občany to sice štve, zanadávají si od plic, ale pak zalijí hořkost pivem a ráno už jdou zase poslušně do práce. Ale aby si milenka premiéra v roli jeho asistentky ukradla, neboli zprivatizovala vojenskou tajnou službu (která by měla bdít nad bezpečností státu a jeho občanů) a přikázala jejím šéfům – hrdinným generálům z války v Afghánistánu, aby špehovali manželku jejího vládnoucího milence, protože má strach o jeho čtyři děti, které má moc ráda? To už vypadá jako diagnóza schizofrenie, kterou si obviněná zlodějka chystá pro případ, že ji před vězením zachrání jen blázinec.


Podvody a spiknutí státních činitelů, odhalená při nedávné policejní razii, jsou tak absurdní a výrazy jejich aktérů natolik infantilní, a zároveň cynické, že se jim ani skoro nechce věřit. V redakcích zahraničních médií, která dostala zprávy o nejnovějším českém skandálu od svých pražských zpravodajů, v první chvíli nevěděli, jestli to jejich dopisovatelé v Čechách včera trochu nepřehnali s pivem. Pro Čechy samotné je legrace z ubohosti politické elity zkalena trpkým poznáním, že když se budou smát moc nahlas, mohou se lehce stát dalším „žrádlem pro psy“.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments