Bankovní tunel La Manche za desítky miliard

Červenec 17, 2012

Sedí takhle bankéři nad sklenkou tisícileté whisky a oslavují další příděl záchranných balíčků. Jeden těm dalším vypráví: „Kolegové, ty naše ztrátičky, to je srandička proti bance, kterou řídí jakýsi galaktický ministr financí. Představte si – sedm z devíti kontrolovaných úvěrových případů je default, to je, jářku, nějakých 77%, když v národní bance v té zemi vykazuje úvěry v selhání vůči podnikům na osmi procentech. Tomu říkám rekord!“ „Kecáš, ta banka by byla u nás dávno mrtvá!“ „Pozor, já neskončil,“ pokračuje vypravěč, „ta banka pouštěla čerpání úvěrů, když jí chyběla taková drobnost jako zajištění. Nebo uvolnila čerpání, ze kterého si dlužník stáhl zpět tu částku, kterou měl hradit jako vlastní kapitál!“ „Není možné, to by u nás dávno seděli jak ti úvěráři, tak hlavně ten dlužník!“ „No a největší prča – ta banka měla půjčovat exportérům a půjčila třeba na akvizici firem samotnému vlastníkovi těch firem, aby si je od sebe sám koupil! Tomu říkám tunel pod La Manchem!“. Kolegům spadla čelist. „Ty jo, to jsme břídilové!“

Vypadá to jako povídání o neexistujícím subjektu. Bohužel ten subjekt existuje. Měl pomoci našemu hospodářství k růstu, asi pomůže daňovému poplatníkovi od dalších peněz. Měl pomoci českým exportérům. Pomohl zejména dvěma vyvoleným. Proč? Jmenuje se Česká exportní banka (ČEB). Má být řízena ministerstvem financí. Měla, ale není. Nebo je? Jedno je horší než druhé.

NKÚ zveřejnil informace z kontrolní akce NKÚ č. 11/11, o hospodaření České exportní banky, za kterou ručí a kde vykonává akcionářská práva stát. Ze zprávy kontrolorů vyplývá, že banka řízena buď nebyla, nebo byla cíleně tunelována. Z téměř 150 miliard korun na podporu exportu především v letech 2007 – 2011 poskytla téměř 20 miliard jen dvěma firmám. Namísto exportérům platila téměř polovinu úvěru dodavatelům do daňových rájů. Proč asi? Nekontrolovala splnění podmínek pro poskytnutí úvěrů dlužníky, nekontrolovala plnění úvěrů na místě. Kontroloři vybrali náhodně devět úvěrů ze sta a z nich sedm je v selhání, pět má stejného dlužníka, tři další stejného jiného dlužníka. Jen u těchto náhodně vybraných úvěrů jde o 13 mld. korun, z nichž 8,2 mld. je již nenávratně vyčerpáno. I to půjčování na vlastní kapitál se potvrdilo. Jako by vám banka řekla: 30% projektu musíte financovat z vlastního, abyste nesl riziko, ale my Vám na těch 30% taky půjčíme. A stejně levně jako ten zbytek! Jako by vám banka řekla, já vám půjčím proti nemovitosti, ale nemusíte mi dokazovat, že nějakou máte, že vůbec existuje… Příjde Vám to jako hazard, podvod, šlendrián? Nu pak vězte, že ho zaplatíme. My všichni.

Stát totiž ručí za závazky ČEB. V roce 2011 to bylo 61 mld. Kč záruk, nyní to už je 90 miliard. Ministerstvo financí přitom o zárukách neúčtovalo na podrozvahových účtech, znamená to, že pan galaktický ministr financí zasekl mezi roky 2009 a 2011 sekeru státních financí ještě o minimálně 30 miliard korun hlouběji. A nikomu o tom nešpitl ani slovíčka. Na jeho obranu – ČEBu vždy vládli nominati ODS, i současný šéf Uvíra je z této protikorupční a protikmotrovské líhně.

Paradoxně, ČEB spoléhá na pojistky úvěrů od Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Ono je to ale z jedné kapsy, pánové, jen odpovědnost si trošku naředíte. Tedy u těch, kteří vám ještě věří. ČEB svou práci dělal, ale až tak špatně, že ani EGAP nebude nucen pojistky hradit. Takže to zbývá zase na občanovi. Ten má široká záda, unese to.

Banku, stejně jako EGAP řídí ministerstvo financí. O propojení bývalého vedení banky s politiky ODS si špitali vrabci na střechách. Jen si ani oni nedovedli představit ten nepořádek, který tam zavládl. O odbornosti nového vedení a kvalitě úvěrové knihy se vyprávěly báchorky. Teď se ukazují býti nikoli skazkou, ale hororem. Přepokládám, že vláda rozpočtové odpovědnosti řekne, že se jedná o nedorozumění, vše je jinak a vůbec… Připomínám jen, že v době, kdy se hledají miliardy zvyšováním DPH, se ukazuje, že pod taktovkou galaktického ministra financí a nečasovsko-topolánkovské ODS se v ČEBu s velkou pravděpodobností rozkradla a zmizela v prapodivných úvěrech větší část ze 150 miliard korun. Kontroloři zatím našli asi devět miliard. Prověřili také jen 10% úvěrů banky. Co Vy na to, pane ministře? Nejste i s vládou zralí na demisi? Nejste i s vládou zralí na cosi daleko horšího, než je demise?


Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments