Belgické odbory stávkují proti vládním škrtům a důchodové reformě

Leden 30, 2012

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/CgtSyndicatBrussels.jpg/300px-CgtSyndicatBrussels.jpg

Belgii ochromila generální stávka. V zemi je nejzdí doprava. Zrušeny byly i některé lety z bruselského mezinárodního letiště. Leteckých spojů do Česka se to ale zatím nedotklo. Odbory vyzvaly ke generální stávce, k níž se připojili zaměstnanci soukromého i veřejného sektoru, na protest proti schváleným škrtům a hlavně proti vládnímu návrhu důchodové reformy. Belgická vláda chce letos ušetřit 11,3 miliardy eur (asi 282 miliard korun).


"Zatím nebyl nahlášen žádný zrušený let. Ranní přílet z Bruselu se uskutečnil podle řádu," hlásí Letiště Praha. Nejezdí také mezinárodní rychlovlaky Thalys a Eurostar, stejně jako místí hromadná doprava. Na Česko ale přerušení železniční dopravy v Belgii žádný dopad nemá. Uzavřena je v Belgii i řada jeslí, škol a úřadů.

Protesty by zkomplikovali summit EU, na němž se vedoucí představitelé členských zemí unie budou snažit dokončit plánovaný pakt rozpočtové kázně. Právě úspory na úkor lidí práce, kterými mnohé vlády EU kompenzují dopady krize, evropské odbory zásadně odmítají.
Belgickým odborům se nelíbí zejména návrh, podle něhož bude možné odejít do předčasného důchodu nejdříve v 62 letech, tedy o dva roky později než dosud. Změnit by se měly také způsoby výpočtu výše penzí.

Zdroj: eSondy

Foto: zdroj

 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments