Bitcoin ohrožuje finanční monopoly, posiluje svobodu slova

Květen 24, 2013


Rozhovor s jedním z tvůrců software platebního systému Bitcoin. Americká vláda pozorně sleduje tuto virtuální měnu, kterou se mezinárodním regulátorům dosud nepodařilo udržet na uzdě.


Amir Taaki, jeden z tvůrců software virtuální měny Bitcoin v rozhovoru pro RT.com tvrdí, že tato měna ohrožuje monopol na ekonomickou nadvládu finančního odvětví a online platebních systému, jež byly zneužity jako nástroj pro potlačování svobody slova na internetu.


Americké ministerstvo státní bezpečnosti ve středu zabavilo účet Mt. GOX, největšího světového obchodníka s Bitcoiny. Jako záminku uvedlo, že falšoval finanční dokumenty. Americká vláda nikdy neskrývala, že pozorně sleduje tuto virtuální měnu, kterou se mezinárodním regulátorům dosud nepodařilo udržet na uzdě.


Banky a vlády sice tvrdí, že platební systém Bitcoin ohrožuje existenci současného finančního systému. Taaki naopak argumentuje, že tato virtuální měna ztělesňuje opravdu svobodný obchod a je nezbytným nástrojem, který maximalizuje výhody volného a otevřeného trhu.


RT: Jste jedním z jádra lidí uvnitř platebního systému Bitcoin. Mohl byste stručně vysvětlit, jak Bitcoin funguje a proč bychom se do něj měli zapojit?


Amir Taaki: Základním principem je, že je to celosvětová síť, a každá osoba, která se připojí k této síti Bitcoin, je zodpovědná za jeho zachování. Jedná se ve skutečnosti o měnu, stejně jako je dolar, euro nebo libra, ale je to virtuální, elektronická měna. Je to druh měny, která není pod dohledem centrálních bank, vlád nebo států a neexistuje u ní žádné omezení ve způsobu, jakým ji můžete používat. Můžete ji poslat komukoli a kamkoli po celém světě.


Můžete si stáhnout software Bitcoinu(external link), nastavit si ho během pěti minut a začít přijímat platby třeba z Íránu nebo Severní Koreje. Toto je pravý volný obchod, nikoli ten podvodný, při němž je potřeba se zaregistrovat u institucí nebo podniků, a pak jste vyřazeni z trhu v důsledku nějakých předpisů, takhle to opravdu nefunguje. Je to ten druh peněz, s nimiž může disponovat kdokoli na světě. Na Západě by to také mohlo tak fungovat, každý si může zřídit účet a získat Visa nebo Mastercard, ale Bitcoin není totéž. Například Paypal blokuje přístup z více než 60 zemí světa. Bitcoin nemá žádné takové omezení. Platební systémy se používají jako politický nástroj pro omezování svobody projevu na internetu, a to je důvod, proč je Bitcoin tak důležitý.


RT: Mnoha lidem se celý systém Bitcoinu zdá být velmi složitý. Jak můžeme vědět, že je bezpečný a že je možné mu důvěřovat?


AT: Systém Bitcoin je opravdu jednoduchý systém, protože vychází z konceptu open source. Každý si může stáhnout zdrojový kód Bitcoinu a přečíst si ho. Je to jako si přečíst něco francouzsky, španělsky či anglicky. Můžete si přečíst zdrojový kód a vidět, že dělá přesně to, co o sobě říká. Je to opravdu silný pocit, když mám na svém počítači uloženy Bitcoiny a mohu je přímo, bez prostředníka, poslat internetem pomocí software, které jsem si sám napsal. Když mám bankovní účet, nevím, co se na něm děje. Nevím, kdo s ním disponuje, neznám všechny ty prostředníky a instituce. U Bitcoinu nic z toho nehrozí. Mám úplnou kontrolu nad svými penězi.


RT: Už jsme informovali o tom, že americká vláda zaútočila na podnik zabývající se transakcemi s Bitcoinem. Mohla by úplně odstavit Bitcoin, pokud by se k tomu rozhodla?


AT: Ano a je to ve skutečnosti skvělá zpráva. Zatím se pohybovali skrytě, ve stínu, různě si s Bitcoinem pohrávali. Ale tohle je poprvé, co začali hrát otevřeně a udělali proti Bitcoinu něco veřejně. Bitcoin je nástroj, který ohrožuje moc všech těch institucí, jež manipulují ekonomikou (ve svůj vlastní prospěch). Včera jsem byl v Canary Wharf, je tam cosi, co se tváří jako policie, ale ve skutečnosti to není policie. Vypadají tak, oblékají se stejně jako policie, ale je to bezpečnostní agentura. A začali nás obtěžovat, když jsme šli na FCA (Financial Conduct Authority(external link) – regulátor britského finančního trhu), abychom tam odpověděli na jejich otázky. Budou podnikat různé tahy proti Bitcoinu, protože ten ohrožuje moc, kterou mají. Ohrožuje jejich monopol nad ekonomikou.


Bitcoin je však nástroj, který, pokud je správně provozován, nemůže být podroben cenzuře. Nemůžete zabránit lidem v tom, aby mezi sebou navzájem prováděli obchodní transakce. Bitcoin je ideální nástroj volného trhu. Už dlouho jsem říkal, že musíme budovat Bitcoin jako undergroundový trh, a věci, které se teď staly ve Spojených státech, ukazují, že jsem měl pravdu. Potřebujeme nadaci pro Bitcoin, a stínová ekonomika nespočívá pouze ve drogách a zbraních. Znamená také běžné věci – lidi, kteří spolu navzájem obchodují, místní podnikání a obchod. Stínová ekonomika znamená mnohem více než to, jak je dnes popisována a vykreslována. Je to něco, co umožňuje lidem posun kupředu a vytváří ten druh bohatství a podnikání, jež by se uskutečňovalo na skutečně volném trhu.

 

Zdroj: RT.com, překlad: Stan

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments