Blackout – zelená tma

Koncem minulého roku nás od totálního blackoutu dělil jen krůček. Podle odborníků byla situace ještě dramatičtější, než popisují média.


Největší slabostí moderní energetiky je, že dlouhá léta fungovala bez závad a lidé si zvykli ji podceňovat, či brát jako samozřejmost. Možná to tak běžnému občanovi nepřipadá, ale elektrické napění ve zdířkách zásuvky samozřejmostí není. Nestačí si vybrat vhodnou společnost, včas uhradit příslušnou fakturu, mluvit o ekologii a zachraňovat oteplenou planetu. Někdo neviditelný musí s nadhledem navrhnout koncepci na léta až desítky let dopředu, dotáhnout dílčí projekty obřích rozměrů a celý složitý systém nepřetržitě provozovat. Skrz přírodní katastrofy, politické změny nebo revoluce. Je to symbióza lidí a technologie, jejíž základním motem je stabilita.

Do toho všeho vstoupily „obnovitelné“ zdroje, neřiditelné a nevypočítatelné větrníky a solární panely.  Politická a ideologická masáž vám jistě „vědecky“ dokáže, jak jsou výhodné, ekologické, jak dovedou nahradit neekologické tepelné  a zejména ty ďáblovy atomové elektrárny.  Svět bude čistý a voňavý, v dálce budou neškodně šumět vrtulky a fotony si budou tiše rozbíjí hlavičky o solární články. Ale pak je tu skutečný svět, který bohužel ideologii, demagogii ani lhaní nepodléhá, nejde ukecat ani zastrašit. Hrobníkem „obnovitelných“ zdrojů v dnešním provedení nebudou logické argumenty, jejich nositele je možné umlčet, zde zasáhne sama příroda skz naše utrpení.

 

Popravdě, odborníci čekají na první blackout stejně, jako odpůrci jaderných elektráren na další, jakkoli nevýznamnou jadernou havárii. Snad se v té tmě se rozsvítí i lidem, kteří podléhají zcestným a technicky nesmyslným argumentům ekologistů. Zlé jazyky dokonce tvrdí, že se proto chystá státe organizovaná „vysvětlovací“ kampaň, která má snížit negativní vnímání blackotu. Asi se dočkáme propagace večerů při svíčkách…

 

Ale celostátní blackout není to nejhorší, co nám díky iracionální energerické módě hrozí. Zajímavou hrozbou je třeba sečtení politicky motivované odstavování jaderních zdrojů a nenastartování nově budovaných tzv. nadkritických tepelných elektráren. Jedná se moderní technologii s vysokou účinností, užívající páry o teplotě přes 600°C.  Ano, to je ta technologie, kterou chtějí mít ekologové v Prunéřově. Ale je zde háček. Klíčovým prvkem je materiál pro výrobu kotle, který byl pro tento účel speciálně vyvinut. Při praktické realizaci však materiál selhal a trubky tečou jako cedník. V důsledku toho je v Evropě rozestavěno cca 16 kotlů (jeden u nás), které mají zpoždění řádově v letech. Řešení dodnes neexistuje, i když podle posledních zpráv je už prý vidět světlo na konci tunelu. Vzhledem k platné tezi o "nejlepší dosažitelné technologii" (takto aktivisté zbrzdili Prunéřov) je výstava nových zdrojů problematická.

 

Technická zařízení prostě neumí porušovat přírodní zákony, i když jim to správně politiky vysvětlíme. Tzv. „obnovitelné“ zdroje v dnešní podobě nejsou masově použitelné a klasické zdroje zatím nahradit nemohou. Pokud to rychle nepochopíme, pozná to napřed naše peněženka, pak ekonomika a zaměstnanost a nakonec i samotná struktura společnosti. Hazard s energetikou je hazard se samotnou civilizací ve formě, jak ji dnes známe.

 

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments