Bohumír Dufek: Vláda nechápe základní tržní principy, zbavme se jí

Vláda hodlá zrušit "zelenou naftu" a zavést spotřební daň z vína. Zdůvodňuje to nižšími nájmy za zemědělskou půdu a nižšími mzdami v ČR. Co Vy na to jako šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy?

Pokud jde o zelenou naftu, jsem přesvědčen, že to velice ztíží pozice českých zemědělců na evropském trhu. Tento trh je nemilosrdný a země původní evropské patnáctky (EU 15) využívají své přednosti ve vyšších dotacích a nemilosrdně likvidují zemědělství v zemích dvanácti zemí, které přistoupily v roce 2004 a později. Všimněte si, jak nesmírně rychle klesá výroba českých potravin od roku 2004 a je nahrazována dovozy z jiných zemí. Pokud vezmeme argument vlády, musíme konstatovat, že tato vláda nemá sebemenší ekonomické znalosti, nemá ponětí, jak fungují tržní principy. Členové našeho odborového svazu jsou připraveni velice razantně podpořit Agrátní komoru a zemědělské podnikatelské svazy. Protože pokud to neuděláme, povede to v konečném důsledku ke ztrátě pracovních míst.


Přibližně 100 tisíc lidí demonstrovalo na Václavském náměstí za demisi vlády a další požadavky. Už jste jako odboráři dohodnuti na dalších akcích?

Ano, jsme dohodnuti na dalších krocích, kterými chceme stupňovat tlak na tuto nekompetentní, zprofanovanou a všeobecně neoblíbenou vládu. Celých 20 let jsme tiše a pokorně odevzdávali své hlasy politickým stranám a ty nám za to nadělaly dluhy a ještě nechaly republiku rozkrást.


Co říkáte na pokusy bulvárního a mainstreamového tisku o dehonestaci odborových předáků? (Myslím tím kauzy "Zavadil s Kalouskem na pivě", "Bytové poměry českých odborářů" a "Dufkovy Breitlingy")

Není to pro nás nic nového, protože o to se snaží kapitál už skoro 100 let. V současnosti se k tomu přidaly i politické strany. Stačí se podívat, komu tento bulvární tisk patří. Já své názory nezměním, nemíním kandidovat za žádnou politickou stranu do parlamentu, ani do senátu, nemíním se ucházet o žádné místo v představenstvu či dozorčí radě, a jsem přesvědčen, že většina národa musí být takovouto kampaní znechucena. Podotýkám, že můj otec se dokonce vzdal i restitucí po dědovi, aby mně jako odborovému funkcionáři nekomplikoval život, protože byl vždy přesvědčen, že největším nepřítelem je závist. Hodinky jsem dostal jako dar od rodiny a dál to nemíním komentovat, jenom připomínám, kolik například takovýchto hodinek dokáží za život například prokouřit kuřáci.

 

Po odborové demonstraci se odboráři z publika při besedě ČRo v Muzeu vysmáli ekonomovi NERVu Michlovi, když svoji řeč začal těmito slovy: "Já jsem nedávno byl v Číně, a tam mají 20krát nižší platy než my a stejně, stejně mají tolik úspor, že financují celý Západ, který žije na dluh." Máte pro to nějaké vysvětlení?

Mám pro to vysvětlení, že někteří renomovaní ekonomové již ztratili smyl pro realitu života a přejí si něco, co v době globalizace v žádném případě není možné. Já jsem přesvědčen, že pokud jde o Čínu, tato země nemá srovnání, protože tam nejsou dodržována práva zaměstnanců, o mzdovém vyjednávání nemůže být ani řeč a nikomu bych nepřál, aby měl takovou životní úroveň, jako mají například čínští zemědělci.


Prý máte v neděli v OVM diskutovat s Miroslavem Kalouskem. Co od toho očekáváte?

Ano, já jsem přesvědčen, že je to jeden z solidních programů, kde je možné veřejnosti sdělit naše návrhy, a hlavně očekávám, že si český občan udělá vlastní obrázek a úsudek o tom, co chtějí odbory a co chce vláda. Také opět opakuji, že nejlepším řešením by bylo, abychom místo v tripartitě diskutovali před televizními kamerami, protože vláda nemluví pravdu, zkresluje informace a samozřejmě snaží se jako klíšťata udržet ve svých funkcích.


Kdy padne Nečasova vláda? A co se bude dít potom?

Já bych si přál, aby to bylo co nejdřív, ale vidíte, pravděpodobně do české politické scény zasahuje cizí kapitál, který chce samozřejmě udržet svoje maximální zisky co nejdelší dobu. Musíme udělat vše pro to, aby byly předčasné volby, protože nestandardní politické řešení začal již prezident Klaus, a v současnosti na to všichni doplácíme. Divím se té veliké drzosti našich politiků, kteří nejdříve klidně řeknou, že musí proběhnou volby a  pak varují před takovým levicovým myšlením České republíky. A přitom jim jde o to, aby se udrželi co nejdéle ve funkcích, schválili tzv. cíkevní restituce, vysáli státní rozpočet a převedli peníze z důchodového účtu privátním subjektům s nehoráznou lží, že za 40 let budou mít lidé na dobré důchody.


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments