Bradley Manning: 35 let za oznámení zločinů

Vojín Bradley Manning (25 let) byl včera vojenským soudem ve Fort Meade v Marylandu poslán na 35 let za mříže. Je to nejvyšší trest, který kdy v dějinách Spojených státech dostal někdo, kdo vynesl informace o zločinech vlády. Jen osm skutečných špionů, pracujících pro zahraniční mocnosti, dostalo v USA vyšší trest než Bradley. Prokuratura pro něj žádal trest 60 let vězení a pokutu 100 000 USD. U soudu jej vylíčila jako věrolomného zrádce stiženého slavomamem. Bradley u soudu řekl, že jeho motivací pro předání několika set tisíc dokumentů serveru Wikileaks bylo poukázat na americké válečné zločiny a nečestnou diplomacii.


Michael Moore, americký režisér, k tomu na svém twitterovém účtu napsal, že americké vládě a armádě vůbec nešlo o Bradleyho, ale o ty tisíce amerických vojáků a úředníků, kteří mají informace o zločinech americké armády a americké vlády. Podle mého názoru je to přesně tak, zacházení s vojínem Bradleym, jež mělo všechny znaky psychického týrání, i exemplární rozsudek nad ním mají být varováním pro všechny, v nichž by se snad do budoucna chtělo probudit svědomí.


Minulý týden obdržel výbor Nobelovy ceny míru v Oslo petici se sto tisíci podpisy, která žádá, aby tato cena byla udělena Bradley Manningovi. Ve Spojených státech se šíří protestní hnutí proti jeho odsouzení. Manning požádal presidenta Obamu o milost, na jeho podporu běží několik podpisových akcí. Nemám žádné pochyby o tom, že si Bradley podstatnou část trestu odsedí a z vězení, pokud je přežije, bude odcházet jako zlomený muž.


Jo, a můj twitterový účet se čirou náhodou zablokoval poté, co jsem do vyhledávače na něm zadal "Bradley Manning". Asi je přetížený.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments