Prosinec 20, 2010
Brazílie se už dlouho snažila hrát roli zprostředkovatele izraelsko-palestinských rozhovorů. Přibližně měsíc pokládá Palestinu za nezávislý stát. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva požadoval v pondělí konec toho, co nazývá „poručnictvím“ Spojených států na Středním východě. Řekl k tomu: „Na Středním východě nebude tak dlouho mír, dokud Spojené státy budou jeho strážcem. Do jednání (mezi Izraelem a Palestinci) je nutno zapojit další státy.“
Brazílie hraje tuto roli už dlouho a dobrovolně. Začátkem měsíce uznala Palestinu jako nezávislý suverénní stát v hranicích existujících před šestidenní válkou v roce 1967.
Lula také kritizoval tvrdé ekonomické sankce, uvalené na Írán kvůli teheránskému kontroverznímu jadernému programu, a zdůraznil, že by jim bylo možno předejít, pokud by Spojené státy přijaly dohodu s Íránem zprostředkovanou Brazílií a Tureckem. Írán tvrdí, že jeho program obohacování uranu je určen pouze pro výrobu energie. Západ má velké obavy, že je určen pro výrobu jaderné bomby. RB OSN v této souvislosti několikrát udeřila na Irán různými sankcemi. Turecko a Brazílie nejen že podpořily íránské právo na mírové jaderné projekty, ale také jako jediné dvě země hlasovaly proti poslední rezoluci RB o sankcích proti Íránu.
Lula připomněll, že před svou cestou do Íránu v květnu dostal dopis prezidenta Obamy s americkými „podmínkami“, za nichž by se Teherán mohl vyhnout sankcím. Lula řekl, že tyto podmínky byly íránským prezidentem Ahmadinežádem přijaty, takže sankce nejsou namístě. Podmínky, které Ahmadinežád přijal jsou tytéž, které navrhl Obama. Navzdory tomu se země v RB OSN rozhodly Írán potrestat. „Bylo nezbytné potrestat Írán, protože Brazílie a Turecko se zabývaly záležitostmi, které spadají do kompetence RB,“ poznamenal k tomu Lula.
Lula je si jistý, že Brazílie se chovala přiměřeně: „Brazílie se nepotřebovala tázat na dovolení, co má v této věci dělat.“
Převzato z Haaretz
Překlad: zajoch