Bush zrušil cestu do Ženevy ze strachu před zatčením

Únor 7, 2011

Bývalý prezident USA George Bush jr. zrušil svou plánovanou cestu do Švýcarska, kde se měl 12. února v Ženevě zúčastnit výroční charitativní akce pořádané izraelským fondem Keren Hayesod.

Podle agentury Reuter´s je oficiální příčinou zrušení cesty obava o Bushovu bezpečnost, byť ochránci lidských práv jsou přesvědčeni, že Bush do Švýcarska nejede kvůli strachu, že by byl zatčen.

Několik lidskoprávních organizací, včetně Human Rights Watch a Federace za lidská práva, totiž dnes u švýcarského soudu podá na George Bushe juniora žalobu, v níž ho na 2500 stranách důkazů viní z mučení lidí na Guantánamu. Své stoupence navíc vyzvaly k tomu, aby Bushe ve Švýcarsku přivítaly vlnou protestů. Keren Hayesod tvrdí, že Bushova návštěva musela být zrušena ve snaze předejít pouličním nepokojům.

K lidskoprávním organizacím se přidal i jeden švýcarský poslanec, který na Bushe podal žalobu kvůli válečným zločinům. Švýcarské úřady přitom tvrdí, že by Bushovi jako bývalé hlavě státu byla zajištěna náležitá diplomatická imunita.

Bush už dříve přiznal, že schválil mučení tzv. waterboardingem a ve svých memoárech tvrdí, že mučení americké straně poskytlo dostatek informací k odvrácení útoků podobných 11. září. Experti to zpochybňují s tím, že mučení získání žádných spolehlivých informací nezaručuje. Ochránci lidských práv konstatují, že Bushovo mučení odporuje konvenci OSN proti mučení, kterou USA ratifikovaly, a na tomto základě dál usilují o to, aby stanul před soudem.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments